Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum fac să devină site-ul operațional?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Salutare!

Am utilizat platforma blogspot vreo doi ani și ceva și am decis să-mi iau domeniu  .com pentru că pe blogspot,wordpress,wix, etc, motoarele de căutare te cam ignoră. Problema e că sunt cam în ceață, poate nici nu știu să pun problema corect, să comunic exact ceea ce vreau, dar după ce am înregistrat și plătit pe host-age.ro un domeniu (exemplu.com) adresa URL nu e găsită de browsere, iar la partea asta mărturisesc că sunt cam necunoscător. Ce trebuie să fac pentru ca site-ul meu să devină operațional? Trebuie să mai plătesc alte servicii de web hosting? Sau ce? Eu mă gândeam că e la fel de simplu ca pe platformele astea gratuite, și după ce domeniu a fost înregistrat începi să-ți configurezi site-ul și să publici.

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ai nevoie si de gazduire. Domeniul e doar "drumul" pana la site. Ai nevoie si de o "casa". :lol:

Edited by baliosss, 14 July 2017 - 23:00.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
trebuie sa platesti si hosting, sau puteai sa platesti hosting undeva si primeai domeniu gratis

-dupa ce ai si hosting si domeniu platite, te duci in control panel si iti uploadezi un site html,css, sau iti instalezi wordpres,instalezi o tema wp...

-la greengeeks (si la altii) daca platesti hostingul  ai si domeniu gratis si FREE Website Builder & Templates

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Domeniul este numele casei (ex. Vila yronik). Ai nevoie de o casa si de o adresa a casei. Apoi trebuie sa comunici internetului (DNS) ca Vila yronic se afla la adresa aia.

#5
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
E exclusă varianta de-a folosi serviciile altui furnizor decât cel menționat în primul post. Nu înot în bani. O altă întrebare aș avea dacă sunteți amabili: Domeniul e plătit pentru un an. Hostingul?

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008

 yronick, on 14 iulie 2017 - 22:53, said:

după ce am înregistrat și plătit pe host-age.ro un domeniu (exemplu.com)
Poti cumpara tot de la ei gazduire, nu te chinui cu firme de afara.
Vezi ca au la 65lei in primul an pachetul StartUp. Pentru un site de inceput e ok. Asa macar ai suportul asigurat tot de ei, in caz ca vei avea probleme cu site-ul. Pe viitor te poti muta la orice alta firma sau sa faci upgrade daca e necesar.

[ https://s24.postimg.org/kv98zhat1/screenshot_267.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ai zis ca ai folosit Blogger, vezi ca poti avea site acolo si sa adaugi domeniul la acel site - https://support.goog...wer/55374?hl=ro


 cristirg, on 14 iulie 2017 - 23:00, said:

-la greengeeks (si la altii) daca platesti hostingul  ai si domeniu gratis si FREE Website Builder & Templates
Te cred, la cati bani dai pe gazduirea lor, iei in alta parte gazduire mai buna + vreo 2-3 domenii inregistrate cu bani... Deci, da, mare "afacere" poti face luand de la ei.Posted Image

Edited by tigerheart, 14 July 2017 - 23:20.


#7
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Mersi frumos tigerheart pentru sugestii și apreciez efortul de-a mă lumina prin imagini cu prin-screen. Eu mă orientasem inițial spre varianta aia Medium cu 40 de lei lunar, ceea ce mi s-a părut exagerat de scump. Mersi fain încă odată, dacă ai fi lângă mine ți-aș da o bere!
Și da, varianta cu greengeeks era căzută din start.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Cu placere. E ok si ala Startup daca e site la inceput si cum am zis, daca vei avea trafic mai mult pe el si ai nevoie de mai multe resurse atunci poti discuta cu cei de la gazduire si faci un upgrade sau cauti in alte parte. Cam ce ai vrea sa faci? Ai experienta pe altceva in afara de Blogger? Daca nu, atunci incearca sa inveti sa administrezi un site pe Wordpress, nu e greu. Gasesti destule materiale gratuite(teme si pluginuri) care sa te ajute sa faci un site decent pe WP.

#9
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Experiență pe wordpress nu pot să zic că am, doar că mi-am exportat la un moment-dat blogul acolo, dar am revenit la blogger pentru că atârna la sfârșitul numelui site-ului acel "blog" (numelemeublog.wordpress.com). Ce pot să zic, e că WP e mai dichisit decât blogger dar nu-mi prind urechile în el. Mi-am plătit și pachetul de găzduire, e pe modul așteptare acuma, nu știu cât o să aștept. Aș mai avea o întrebare: După ce mi se actvează în cont și web hosting-ul, voi putea să-mi configurez site-ul în stil wp? La mine ideea e simplă: sunt un bloger care publică chestii de distracție și care nu se ia prea în serios dar vrea să-i crească traficul prin găsirea în motoarele de căutare. Cu extensii blogspot și wordpress am înțeles că e aproape imposibil să fii pe radar, așa că simplu, tot ceea ce am făcut, de unde și ivirea acestui topic, a fost să scap de extensia blogspot. În loc de numelemeu.blogspot.com, acum va fi numelemeu.com. Va fi vreo diferență majoră între configurarea noului site pe actuala platformă și blogger/wp?

Edited by yronick, 15 July 2017 - 00:16.


#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai trebuie sa instalezi wordpress (CMS-ul) pe host. Wordpress.org, nu .com.

Vezi daca il poti instala direct din CPanel. Daca nu, il descarci de pe wordpress.org, il urci cu un client FTP si instalezi.

Edited by baliosss, 15 July 2017 - 00:16.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă ai un site care nu ocupă prea mult nu e neapărat sa folosești un server de găzduire.  Tot de pe host-age mi-am cumpărat domeniul, dar site-ul este găzduit de cei de la google (Blogger), cu un mic artificiu de redirectionare: FreeDNS.afraid.org  cu ajutorul căruia îți faci anumite setări pentru ca din terminatia blogger.ro să dispară cuvântul blogger. Plătesc doar domeniul, găzduirea fiind gratuita. Site-ul e în format: exemplu.ro

Edited by MembruAnonim, 15 July 2017 - 00:29.


#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Instalezi WP folosind cPanel:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bIWr5no7iSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

doar ca acolo la "In directory" nu introduci nimic, lasi gol ca sa fie instalat pe numedomeniu.com.
Apoi cauti pe https://wordpress.org/ o tema care sa iti placa si acolo poti cauta si niste pluginuri. Asta poti face si din WP-admin, atat pentru teme cat si pluginuri si le instalezi din cateva click-uri, nu trebuie incarcate manual pe site.

Nu e nici o diferenta in administrarea unui site facut pe WP pe o gazduire platita fata de unul gratuit de pe wordpress.com, e aceeasi platforma.

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 MembruAnonim, on 15 iulie 2017 - 00:28, said:

Dacă ai un site care nu ocupă prea mult nu e neapărat sa folosești un server de găzduire.  Tot de pe host-age mi-am cumpărat domeniul, dar site-ul este găzduit de cei de la google (Blogger), cu un mic artificiu de redirectionare: FreeDNS.afraid.org  cu ajutorul căruia îți faci anumite setări pentru ca din terminatia blogger.ro să dispară cuvântul blogger. Plătesc doar domeniul, găzduirea fiind gratuita. Site-ul e în format: exemplu.ro
Scopul lui e sa fie friendly cu motoarele de cautare.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va fi și n modul asta.  Setarea respectiva schimba de fapt DNS-ul. După anumite căutări sunt pe 1 în  Google.com
De partea SEO se poate ocupa ca și înainte, folosind domeniul cumpărat unde este cazul.

Practic iți schimbă domeniul din rădăcină, pentru că faci setări atât pe site-ul respectiv cât și în Cpanel din Blogger.  După modificările aduse,  site-ul va fi disponibil pe noua adresă în câteva ore, maxim 48 de ore, în funcție de ISP și de cât de rapid penetrează serverele.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2017 - 05:49.


#15
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
În continuare site-ul e neoperațional. Am achiziționat unul din pachetele de web hosting de pe site-ul de unde am luat și domeniul și m-a pus "în așteptare". Aveți idee cât ar putea să dureze așteptarea asta? Sau de ce? Mersi!

Edited by yronick, 15 July 2017 - 06:11.


#16
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Bun, așteptarea a luat sfârșit. Așa arată site-ul meu.

[img][URL=http://s12.photobucket.com/user/Marian_Rughinis/media/sait_zps57vi4tam.png.html][IMG]http://i12.photobucket.com/albums/a237/Marian_Rughinis/sait_zps57vi4tam.png[/img][/img][/url]

Dar mai departe, Îmi prind urechile, oricum, cu puțin ajutor cerd că mă voi descurca. Întrebarea nr. 1? Ce legătură are asta cu WordPress? A intrat pe wordpress.org și am descărcat ultima versiune de wordpress în română. Mi-a descărcat ceva arhivat și mi-a spus să deschd într-un navigator web (?) Niște tutoriale ar fi binevenite.
tigerheart, n-am Înțeles ideea cu tutorialul video. Poți detalia? Puteți detaia/adcue informații suplimentare? Vă rog! În felul ăsta Îi putem ajuta și pe alții care sunt în aceeași situație ca mine.

Edited by yronick, 15 July 2017 - 06:56.


#17
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Ce vrei tu se poate si pe blogspot sau muti pe wordpress.com si apoi alegi de acolo sa folosesti domeniul propriu.
Pentru blogspot vezi aici cum incepi, pentru wordpress vezi aici.

Te-ai luat dupa necunoscatorii de mai sus care te indeamnau spre gazduire... acum iti va fi si mai dificil ca trebuie sa instalezi si configurezi tu Wordpress pe gazduire.

#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008

 pclife, on 15 iulie 2017 - 07:54, said:

Te-ai luat dupa necunoscatorii de mai sus care te indeamnau spre gazduire... acum iti va fi si mai dificil ca trebuie sa instalezi si configurezi tu Wordpress pe gazduire.
Lol... nu stiam ca ne cunosti pe toti. Asa ca usurel... Da, e foarte dificil sa invete sa dea niste click-uri ca nu trebuie sa incarce nimic manual la inceput.

 yronick, on 15 iulie 2017 - 06:52, said:

tigerheart, n-am Înțeles ideea cu tutorialul video. Poți detalia? Puteți detaia/adcue informații suplimentare? Vă rog! În felul ăsta Îi putem ajuta și pe alții care sunt în aceeași situație ca mine.
Dupa ce ti-a activat contul de gazduire, ai primit(posibil) pe mail si un mesaj cu niste date. In datele respective trebuie sa ai si datele de la cPanel, un nume de utilizator(ar trebui sa fie ceva asemanator cu numele domeniului tau) si o parola. Daca nu le ai primit pe mail, le gasesti in contul de client de pe Host-Age. Cu datele respective intra pe numeledomeniuluitau.com/cpanel si introdu-le acolo, apoi fa ca in tutorialul video.

Am gasit un mail mai vechi de la ei, asa ar trebui sa arate mail-ul cu datele, doar ca va scrie activare cont de gazduire, eu am avut reseller:
[ https://s24.postimg.org/l5n722ak5/screenshot_273.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca sa fac o precizare: contul tau de gazduire are un panou de administrare. Acesta se numeste cPanel si il gasesti pe numedomeniu.com/cpanel, datele de acces cu siguranta ti le-au dat cei de la gazduire. In cPanel poti adauga domenii noi la contul de gazduire(cat iti permite contul), poti administra domeniile existente, poti face adrese de e-mail pentru domeniile respective si mai multe.. Ai aici un demo: https://cpanel.com/demo/ - si gasesti mai multe detalii pe internet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cvb1Pyo3SPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tigerheart, 15 July 2017 - 08:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate