Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

IP in alta localitate decat real?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Se da o pagina de FB la care i se schimba parola de pe un calculator din Cluj iar pe mail primeste notificare ca parola a fost schimbata la ora respectiva din Bucuresti de pe IP .... si da IP ul care nu stiu daca este sau nu al locatiei din Cluj, nu pot verifica, nu mai am acces la calculatorul acela.
  Ce logica are? Nu inteleg.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
La noi IP-urile dinamice se aloca aleator, poate cu o componenta geografica oarecare.

Asta aiureste bazale de date geoIP.

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
E geolocatie Facebook. De ce ar trebui sa aiba vreo logica/noima?

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mi s-a parut ciudat. De aceea am intrebat. Nu prea ma pricep la chestiile astea dar parca imi dadea cu virgula ca au bagat Clujul in Bucuresti.  Dar daca e posibil, atunci e in regula. Multumesc, deja faceam scenarii de James Bond :D

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Uneori cand se aloca prea multe IP-uri pentru o localitate anume, se dau din localitatile vecine, asta stiam
....dar Cluj-Bucuresti...

#6
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Au cam apus vremurile in care IP-urile chiar coincideau cu locatia... in ultimii ani sunt mai mari sansele sa nu ai IP care sa corespunda locatiei in care esti fizic. Mai ales la RCS-RDS

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Sau RDS a început să fie "intranet", fără IP-uri rutabile, şi doar în Bucureşti se vede reţeaua lor. Se poartă deja şi la alţi provideri, din lipsă de ip-uri reale v4.

Edited by mihaicozac, 14 July 2017 - 21:50.


#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 mihaicozac, on 14 iulie 2017 - 21:50, said:

Sau RDS a început să fie "intranet", fără IP-uri rutabile, şi doar în Bucureşti se vede reţeaua lor. Se poartă deja şi la alţi provideri, din lipsă de ip-uri reale v4.
Asta e ceva nou, sa vezi pe unul cu IP de 92 de Telekom sau 84 de Akta dar pentru RCS Posted Image

Edited by Erwin_Rommel, 14 July 2017 - 21:54.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Adm, on 14 iulie 2017 - 21:26, said:

La noi IP-urile dinamice se aloca aleator, poate cu o componenta geografica oarecare.

Asta aiureste bazale de date geoIP.
La fel se intampla si cu IP-urile dinamice pe Softpedia ?
Userul x e din Bucuresti cu internet de la RCS-RDS si cand posteaza aici, IP-ul lui "zice" ca e din Cluj.

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Daca acel PC din Cluj de pe care s-a schimbat parola s-a conectat de pe o conexiune mobila, gen Orange sau Vodafone, atunci IP-ul routabil primit este de Bucuresti.

#11
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 Erwin_Rommel, on 14 iulie 2017 - 21:53, said:

Asta e ceva nou, sa vezi pe unul cu IP de 92 de Telekom sau 84 de Akta dar pentru RCS Posted Image
Scria cineva (aici, pe site) in urma cu vreun an ca s-a pomenit cu IP-uri dinamice de Polonia la UPC si era omul suparat ca daca dadea cautare cu google ii afisau site-urile din Polonia prima data

Edited by bogdan181180, 15 July 2017 - 06:08.


#12
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Asta am pățit și eu când mi-am băgat net de la UPC! Am primit IP de Varșovia! Nu m-ar fi deranjat prea mult, dar nu mai puteam să urmăresc un anume post TV online, că-mi dădea peste nas: ”Acest post poate fi vizionat numai de pe teritoriul României.”! Posted Image A durat câteva luni, dar s-a remediat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate