Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Renunțare la Telekom pentru UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Salut!
Am contract cu Telekom din 2008 (din 2008 am avut internet de la ei și din 2016 tot pachetul).
Acum vreau să știu dacă pot renunța doar la serviciul lor de internet pentru a merge pe UPC(anul ăsta a început să fie acoperire și de la UPC în sat la mine).
Se poate să renunț la internetul de la Telekom și să îmi trag de la UPC? Va fi vreo problemă cu căsuța aia de pe stâlp?


#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,157
  • Înscris: 22.02.2017
Ai Telekom prin fibra sau prin ADSL/VDSL?

#3
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017

View Postronuquet, on 14 iulie 2017 - 20:15, said:

Ai Telekom prin fibra sau prin ADSL/VDSL?
Nu am prin fibră și acesta e motivul să renunț la internetul lor.

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Poti fara probleme.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAnoniim11, on 14 iulie 2017 - 20:13, said:

Salut!
Am contract cu Telekom din 2008 (din 2008 am avut internet de la ei și din 2016 tot pachetul).
Acum vreau să știu dacă pot renunța doar la serviciul lor de internet pentru a merge pe UPC(anul ăsta a început să fie acoperire și de la UPC în sat la mine).
Se poate să renunț la internetul de la Telekom și să îmi trag de la UPC? Va fi vreo problemă cu căsuța aia de pe stâlp?
Presupun ca ai contract pe 2 ani,  2016+2= 2018, mai exact daca pleci trebuie sa platesti lunile ramase pana la expirarea contractului +aparatele (modemuri etc) daca nu le predai inapoi ! (din  cate stiu parca nu mai exista taxa de rezilere prematura, cel mai bine uita-te in contract ca scrie acolo ce trebuie sa platesti in caz ca pleci inainte de expirarea contractului).

Edited by stlk, 14 July 2017 - 20:31.


#6
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017

View Poststlk, on 14 iulie 2017 - 20:29, said:


Presupun ca ai contract pe 2 ani,  2016+2= 2018, mai exact daca pleci trebuie sa platesti lunile ramase pana la expirarea contractului +aparatele (modemuri etc) daca nu le predai inapoi ! (din  cate stiu parca nu mai exista taxa de rezilere prematura, cel mai bine uita-te in contract ca scrie acolo ce trebuie sa platesti in caz ca pleci inainte de expirarea contractului).
Mă gândeam să renunț la internet după ce expiră contractul, adică în ianuarie. Modemul este ca noi și nu are nimic..Am toate cablurile și cutia lui.
Dacă renunț după ce expiră contractul trebuie să mai plătesc ceva?

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă nu ai luat telefon sau altceva, cred că poți face la ANPC.

#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,157
  • Înscris: 22.02.2017
Da, daca nu ai obtinut bonusuri sau telefoane poti rezilia cu ANPC-ul.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Scrie în contract în ce condiții se reziliază. ANPC are treabă doar cu clauze abuzive sau dacă Telekom încalcă contractul.

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Păi taxa de reziliere este abuzivă și încalcă legea dacă nu e vreun terminal achiziționat.

#11
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Nu am achiziționat telefoane de la ei. Am avut o dată o ofertă cu un telefon dar am refuzat-o.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Daca in locatie exista fibra, treci la operatorul cu fibra.

In satul tau ai de ales intre ADSL si Docsis, din acestea 2 Docsisul UPC este mai bun decat ADSL-ul Telekom care nu se stie cand va fi schimbat cu fibra, daca Telekom trece la GPON, va trebui sa revii de la UPC la Telekom, insa repet, pot fi ani buni.

#13
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostAnoniim11, on 14 iulie 2017 - 20:13, said:

Am contract cu Telekom din 2008 (din 2008 am avut internet de la ei și din 2016 tot pachetul).
Acum vreau să știu dacă pot renunța doar la serviciul lor de internet pentru a merge pe UPC(anul ăsta a început să fie acoperire și de la UPC în sat la mine).
Nu stiu daca ai sa poti lua de la UPC numai serviciul de internet... si in locul tau daca as fi n-as trece la netul de la UPC deoarece au banda de upload foarte mica si cum scade semnalu pe coaxial sub un anumit nivel de dB (de exemplu o furtuna mai puternica care sa-ti slabeasca contactu mufei coaxialului de distribuitor la stalp) ramai fara internet

View PostKyKyKyKy, on 14 iulie 2017 - 21:11, said:

Păi taxa de reziliere este abuzivă și încalcă legea dacă nu e vreun terminal achiziționat.
nu-i chiar asa.... taxa de reziliere poate sa includa si servicii suplimentare incluse la prelungire....de exemplu.... in aceeasi bani, daca reinnoiesti contractul... sau ai un pachet suplimentar de programe sau viteza mai buna la internet...sau cum fac cei de la Orange pe platforma DTH pentru abonatii vechi...daca reinnoiesc serviciile se ofera acele servicii la aproximativ jumatate de pret (eliminandu-se chiria echipamentelor)

Edited by bogdan181180, 15 July 2017 - 06:31.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Realizați că discutăm teorii acum, da? Inițiatorul n-a suflat o vorbă despre prevederile contractului.
Scrie acolo de taxă de reziliere? Dacă da și nu ai primit nimic contra ei - aparate reduse / servicii extra / whatever - atunci faci cerere de reziliere specificînd că nu vei plăti taxa aia fiindcă legea... articolul... Doar dacă telekom insistă cu taxa te duci la ANPC.
Dacă nu ai taxă de reziliere te duci la Telekom și reziliezi. Punct.

Deci - ce scrie în contract?

#15
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Nu este nici o reziliere. Nu am luat nici un aparat de la ei. Doar un receiver de televiziune e cumpărat de la ei. În rest le-am cumpărat eu. Nu am nici un serviciu extra, ba chiar văd că mi-a scos niște programe HD.
Mai trebuie informații?

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Renunțare la contract = reziliere
Să repetăm, poate nu era lizibil mai sus - ce scrie în contract apropo de reziliere?

#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Și dacă în contract scrie că trebuie să-ți vinzi casa și nevasta, ce faci?
Dacă nu ai nimic luat (telefon, TV, tabletă etc) cu la preț redus sau în rate pe factură, poți încerca un ANPC.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Tocmai asta încerc să-i comunic inițiatorului - dacă nu scrie aici ce clauze are în contract nu capătă sfaturi concrete ci doar o discuție de tipul "ce-ar fi dacă ...". E mult mai eficient să discuți pe subiect în loc să faci speculații.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate