Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Planificare calatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Vreau sa plec pe 21 iulie cu avionul din Timisoara si vreau sa ajung in Bristol.
Voi ateriza insa pe aeroportul din London Stansted la 17:55 si m-am uitat pe nationalrail.uk si am vazut ca am la 20:15 un tren insa trebuie sa il schimb, mai trebuie sa iau altceva in afara de tren de la aeroport din uk?
Am mai fost in uk stiu engleza am fost cu trenul prin Bolton, Manchester, Liverpool insa vreau sa fiu sigur

"From London Liverpool Street take the Circle Line or the Hammersmith & City Line (Westbound, Platform 2) both of which are direct services to Paddington Underground Station." este distanta mare cand fac schimbul aici? trebuie sa iau ceva autobuz? si nu-i cumva metrou nu tren?

Deci traseul meu va fi;

Stansted Airport [SSD]--> cand ajung la London Liverpool Street [LST] iau de pe platforma 4 spre London Paddington [PAD] si aici cand ajung iau de pe platforma 3 spre Bristol ?

Attached Files


Edited by Dementozaur25, 14 July 2017 - 18:49.


#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
din Liverpool Street iei metroul.

#3
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDementozaur25, on 14 iulie 2017 - 18:49, said:

Vreau sa plec pe 21 iulie cu avionul din Timisoara si vreau sa ajung in Bristol.
Voi ateriza insa pe aeroportul din London Stansted la 17:55 si m-am uitat pe nationalrail.uk si am vazut ca am la 20:15 un tren insa trebuie sa il schimb, mai trebuie sa iau altceva in afara de tren de la aeroport din uk?
Am mai fost in uk stiu engleza am fost cu trenul prin Bolton, Manchester, Liverpool insa vreau sa fiu sigur

"From London Liverpool Street take the Circle Line or the Hammersmith & City Line (Westbound, Platform 2) both of which are direct services to Paddington Underground Station." este distanta mare cand fac schimbul aici? trebuie sa iau ceva autobuz? si nu-i cumva metrou nu tren?

Deci traseul meu va fi;

Stansted Airport [SSD]--> cand ajung la London Liverpool Street [LST] iau de pe platforma 4 spre London Paddington [PAD] si aici cand ajung iau de pe platforma 3 spre Bristol ?

cel mai ieftin daca cumperi acum:

http://www.easybus.com/en/

https://uk.megabus.c...elchairSeated=0

£5.95+£7.00

cel mai comod dar si cel mai scump este trenul.
preturile minime le obtii daca iei cam cu 1 luna in avans (care nu e cazul).

Edited by avenirv, 14 July 2017 - 20:41.


#4
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Am rezolvat cu megabus, am gasit la 5£ din London, Victoria Coach Station -Bristol (22:00)
Insa am o dilema la easybus, am gasit adresa asa Victoria National Express, este aceiasi cu Victoria coach station??

#5
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
victoria e numele autogarii (victoria coach station)
national express e numele firmei care efectuaeaza cursa.
victoria-national express = statia victoria, cursa efectuata de national express

#6
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View Postdariuscha, on 15 iulie 2017 - 13:51, said:

victoria e numele autogarii (victoria coach station)
national express e numele firmei care efectuaeaza cursa.
victoria-national express = statia victoria, cursa efectuata de national express

Deci este 1 singura statie victoria ? sa nu ma duca la mama dracului in praznic ca am mai patit prima data ca autobuzu asa :)))
Ajung cu avionu la 17:55  pe stansted, am timp oare sa prind la 18:55 autobuzu sper victoria?

Edited by Dementozaur25, 15 July 2017 - 14:19.


#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
tu stii daca ai timp. Din ultimele mele experiente cu avioanele, cam toate au avut intarziere. Apoi, ai bagaj de cala sau nu? Stii ca si acolo mai astepti pana ti-l pune pe banda. Si na, toata tevatura de plimbat si iesit din aeroport. Ai avea noroc daca termini in 30 min.

Edited by Michidoo, 15 July 2017 - 19:54.


#8
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Iau o geanta cu, cateva haine, maxim 20 kg nu cred ca este de cala.

#9
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDementozaur25, on 15 iulie 2017 - 13:39, said:

Am rezolvat cu megabus, am gasit la 5£ din London, Victoria Coach Station -Bristol (22:00)
Insa am o dilema la easybus, am gasit adresa asa Victoria National Express, este aceiasi cu Victoria coach station??

da.

View PostDementozaur25, on 15 iulie 2017 - 14:11, said:

Deci este 1 singura statie victoria ? sa nu ma duca la mama dracului in praznic ca am mai patit prima data ca autobuzu asa Posted Image))
Ajung cu avionu la 17:55  pe stansted, am timp oare sa prind la 18:55 autobuzu sper victoria?

il prinzi si o sa si astepti daca nu ai bagaj de cala.

20 kg nu este bagaj mic. este de cala.
wizzair sunt foarte stricti. nici ceilalti nu sunt prea buni dar wizzair e rau.
repet: 20 kg este bagaj de cala. daca te prinde la aeroport este pe la 40 pounds extra.
de cabina este la 8 kg.
dar 1 h este sufficient daca nu are o intarziere prea mare.

Edited by avenirv, 15 July 2017 - 22:10.


#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
https://wizzair.com/...torie/bagajul#/

#11
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Plec cu Ryanair si am cumparat cu tot cu biletul posibilitatatea sa iau un bagaj de 20 kg maxim.

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

View PostDementozaur25, on 15 iulie 2017 - 14:11, said:

Deci este 1 singura statie victoria ? sa nu ma duca la mama dracului in praznic ca am mai patit prima data ca autobuzu asa Posted Image))
Ajung cu avionu la 17:55  pe stansted, am timp oare sa prind la 18:55 autobuzu sper victoria?

Nu ai nici o sansa sa faci sub o ora Stansted - Victoria Coach. Mai degraba faci 1:30

Plus ca Victoria Coach este o cladire (autogara) in afara statiei Victoria, mai faci 10 minute pana acolo. Eu zic sa te uiti pe harta cu atentie unde trebuie sa ajungi

De ce nu iei tu autocarul din aeroport pana in Bristol?

https://www.google.r...0663000!3e3!5i1

Edited by LukRo, 16 July 2017 - 21:32.


#13
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
nu am stiut ca pot sa iau direct din aeroport, mai bine asa

#14
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Mare atentie la dimensiunile si greutatea bagajului la Wizz. Intr-adevar sunt cei mai rai. Vezi sa nu fie nici o neintelegere. La bagajul de cabina, daca nu trece prin forma aia a lor, prestabilita, ti-l trimit imediat la cala (plus costurile enorme suplimentare), chiar daca are 10 kilograme. Conteaza nu doar greutatea, ci si dimensiunile!!!

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007
Caut si eu niste combinatii TSR-LAX, si sunt nedumerit , pentru ca sunt sute de combinatii. Exista zbor direct din Istanbul Los Angeles, dar spre surpinderea mea, este mai scump un zbor direct decat unul cu escale. Oricum pana la Istanbul trebuie sa zbor Tm la Otopeni si apoi Otopeni Istanbul.
Alte combinatii Tm- Munchen- Heatrow -Lax
Sau TM- Munchen - Toronto- Los Angeles
Cea mai ieftina era cu multe low costuri, TM -Roma-Barcelona-LAX.  Nici macar din Budapesta nu am gasit ceva "mai direct". Inainte, cu ani in urma, parca avea Tarom un zbor Bucuresti-Timisoara-New York.. dar cred ca s-a scos demult.
Mi se pare aiurea sa ma departez de destinatie , ca sa iau un zbor direct.
Iar preturile sunt total arbitrare, dupa ce te umplii de cookies au ei grija sa afiseze preturi tot mai mari.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Preturile nu țin de distante ci de cererea A-Z.

Un zbor direct va fi mereu mai scump decât unul cu escala pentru că cererea Istanbul-LA e mai mare decât cererea OTP-LA in cazul THY.

Aceiași regula se aplică la toate companiile de linie.

Also. One way e mai scump decât round trip pentru că sunt clase tarifare diferite folosite in special de cei care călătoresc pentru business și au nevoie de flexibilitate absolută.


Aia cu cookies e cam poveste de adormit pisicile la companiile de linie. Sunt clase tarifare stabilite. Nu se schimba nici dacă te uiți de 10 ori la ele atâta timp cât rămân locuri.

Edited by Lex404, 28 November 2019 - 05:41.


#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Sugestie: alege o varianta in care la ducere sa nu schimbi avionul in US pentru ca la prima aterizare in US va trebui sa faci controlul de pasapoarte unde se poate sta foarte mult (este un mic interviu, se fac poze, se iau amprente) si risti sa fii stresat ca vei pierde legatura sau chiar sa o pierzi.

A doua sugestie: nu lua din bucati, ia bilet de la o companie aeriana care iti garanteaza conexiunea.

Edited by mdt, 03 December 2019 - 19:29.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmdt, on 03 decembrie 2019 - 19:29, said:

Sugestie: alege o varianta in care la ducere sa nu schimbi avionul in US pentru ca la prima aterizare in US va trebui sa faci controlul de pasapoarte unde se poate sta foarte mult (este un mic interviu, se fac poze, se iau amprente) si risti sa fii stresat ca vei pierde legatura sau chiar sa o pierzi.

A doua sugestie: nu lua din bucati, ia bilet de la o companie aeriana care iti garanteaza conexiunea.
am prins o varianta, super ieftina, dar era cu vreo 4 sau 5 escale... doua persoane, dus -intors, cu vreo 1200 de dolari. Dar in chiloti cred, fara nici un bagaj..
Gen -Tm Munchen- Frankfurt- Boston - San Francisco-LA.. dar cine rezista 40 de ore pe drum?
Primesc updates de la goolge flights zilnic, si preturile variaza destul de mult .
Am observat ca ies preturi bune, daca se rezerva de pe pagina unui operator mai mare, chiar daca pe acelasi zbor vand bilete comapanii diferite. Pana acum am vazut cel mai mic pret la United, sub 2000 de dolari, cu optiuni incluse- asigurare (refundable- in caz de boala sau ceva)  flexibilitate, etc.
Si am vazut ca in alte perioade, februarie -aprilie, zborurile transatlantice sunt cu mult mai ieftine.
In prima saptamana din Ianuarie, preturile sunt "maxime" , pentru ca, probabil, lumea se intoarce din vacantele de sarbatori.
In martie preturile sunt sub jumate , comparativ cu ianuarie, indiferent de momentul rezervarii.

Edited by tfmercedez, 03 December 2019 - 20:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate