Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dilema: navigatie vs faruri LED pe masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am o mare nedumerire. Trebuie sa cumpar o masina noua. Nu as mentiona producatorul ei insa. Nu stiu ce sa aleg, producatorul nu ofera posibilitatea de a opta deloc, sunt preconfigurate masinile.

Problema e urmatoarea: masinile aflate pe stoc acum, dispun de LED pe faza scurta a farurilor-lucru modern dealtfel si nu au deloc navigatie la bord-se intampla si se poate compensa cu un smartphone cel putin. Pe faza lunga au bec halogen cu lupa. Economia bat-o vina! Nu e vorba de full LED nicidecum.

Peste putin timp insa, va apare insa o modificare facuta de producatorul respectiv. Din motive de economie se pare, se revine la becuri halogen cu ceva imbunatatiri pe faruri si se introduce navigatia pe touchscreen, dar contra unei diferente de cateva sute de euro in plus la pretul masinii. Se va intampla in cca 1-2 luni de acum inainte asta-deci trebuie sa mai astept un pic. Nu compar lumina halogen, cu cea data de LED.

Primul gand ma impinge sa aleg lumina mai buna, ca e necesara intotdeauna. Altfel, as schimba probabil becurile tip halogen stoc cu ceva mai bun, existent pe piata si gata evolutia, raman si cu navi.

Voi ce parere aveti? Ce ar fi mai util in acest caz pentru posesor? Masina fiind in garantie, nu se pot face modificari majore la lumini.

Multumesc.

Edited by arab, 14 July 2017 - 17:36.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Lumina,navi poti avea de la telefon pana la tableta.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu nu, masina fiind omologata nu se pot face modificari la lumini. partea legala ai cam sarit-o. posibil crezand ca e treaba legiuitorului acest aspect.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
NU am sarit partea legalitatii. Chiar am spus ca nu pot face modificari la masina. Exista insa doi producatori cel putin, ce au becuri halogen superioare ca si caracteristici. Nici nu sunt adeptul modificarilor auto, in nicio privinta.

Nu inteleg, ca principiu, de ce sa strici ceva, ca sa pui altceva in plus pe masina, percepand si bani totodata? Si tocmai la capitolul lumini fata! Ce logica e asta? Puteau taia din alta parte-parti costurile.

Edited by arab, 14 July 2017 - 17:49.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Lumina e mai importantă, dacă te învârti mai mult pe căi bătute.
Pt. celelalte situaţii prietenul Google Maps e aproape...

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tu te-ai referit la legalitate ca si garantie, dar aia imi este egala cu 0 si in timpul ei si dupa daca ma gasesc cu tine (nu literalmente) pe strada si-mi bati in ochi pt a ma orbi cu o lumina ce nu este omologata pe acea masina. asta e partea legala. omologarea luminii cum ca este utilizabila pt tine ca si sofer, dar fara sa ii omoare pe ceilalti de pe sensul opus. exista niste calcule pt acele faruri si becuri.

iar ca sa revenim pe subiect, mai bine alegi luminile, navigatia este ceva ce o poti utiliza ulterior cu orice alt aparat dedicat sau mobil. plus ca ai avea si avantajul unui update constant si precis. la o masina mai greu cu astea.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Alege pe lumina LED.
Nu imi aduc aminte cand am folosit ultima oara navigatia de la masina, pt ca am Waze si Google Maps.

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005
Eu aș alege LED - navigația poate fi suplinită sub diverse forme: aparate dedicate, telefoane cu aplicații, dar luminile LED din fabrică am dubii că au echivalent pe piața after-market.

#9
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Daca pe ecranul navigatiei ai si camera de mers inapoi, alege navigatia. Camera merita fiecare eurocent iar in combinatie cu senzorii de parcare este perfecta.
Daca nu, ia ledurile.

Edited by gabrieln2016, 14 July 2017 - 18:21.


#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
asiatica, probabil Toyota. Mergi pe led.

#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
LED-uri se vede mai bine noaptea. Eu am gps dedicat doar pt navigatie ca sa pot asculta radio in timp ce ma ghideaza

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce masina ? :)

PS: Led

#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
LED, clar.
Navigație îți poți pune și ulterior, chiar dedicată ...
Personal, consider navigația doar aspectuoasă, fără pic de utilitate.
Îți iei ochii de la drum, într-un mod mult mai brutal decât o faci către un smartphone prins in bord, nu mai zic de distragerea atenției în timpul butonării (te mai și întinzi spre ea).

#14
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Hyundai vinde doar masini preconfigurate. As merge pe LED, navigatia oricum e mult mai utila pe telefon, Here Maps, Gmaps, is atatea optiuni mai bune, plus ca ai posibilitatea de a alege alta aplicatie daca nu iti place una, ceea ce la navigatie nu...

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Navigatia masinii nu prea merita dpmdv , actualizarea hartilor costa si cand ai la dispozitie un smartphone chiar nu merita . Deci alege Led light .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate