Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Liceu Militar

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Andreea1414

Andreea1414

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2017
Buna, as vrea informatii despre liceele militare (cel de la Breaza ma interesează). Stiu despre probele care se dau, pasii pe care trebuie sa-i faci pentru admitere. Ce nu stiu este despre viata de acolo. Cum e? Merita? Iti prapadesti adolescenta asa cum zic multi? Chiar vreau parerea cuiva care a trecut prin asta recent.
Multumesc anticipat!

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pentru unii merita, pentru altii nu.
Esti constienta ca la intrebarea asta vei primi raspunsuri subiective, nu?

#3
Andreea1414

Andreea1414

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2017
Da, fiecare cu parerea lui.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
http://www.cantemircml.ro/

https://forum.softpe...militar-breaza/

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Banuiesc ca esti fata.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunteti prea mici ca sa stati departe de parinti mult timp.
Sa nu crezi ca e cine stie ce disciplina pe acolo. E un rahat naspa ambalat foarte frumos.
E o posibilitate viabila numai daca ai probleme mari in familie si vrei sa scapi mai repede.

Edited by Friskey, 14 July 2017 - 16:40.


#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu merita,nu ai nici un avantaj in fata celor care termina un liceu civil, daca vrei o cariera militara faci academia militara, SRI etc.

Edited by baribalu, 14 July 2017 - 17:13.


#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,336
  • Înscris: 29.07.2013
Sa-ti pui o singura intrebare :

De ce, pentru te apuca de cariera armelor, sa o faci de la varsta asta ?

Exista nenumarate oportunitati, dupa liceu, pentru a intra in armata.

Este intrebarea pe care ar fi trebuit sa mi-o pun si eu, cu ceva vreme in urma :D

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012

View PostAndreea1414, on 14 iulie 2017 - 15:45, said:

Cum e? Merita? Iti prapadesti adolescenta asa cum zic multi? Chiar vreau parerea cuiva care a trecut prin asta recent.


Daca vrei sa inveti o poti face si acasa. Liceul militar e in regim de armata, reguli stricte, te priveaza de o gramada de timp liber...nu stiu daca are sens sa iti privezi singura libertatea si frumusetea acestei varste, liceul miliar nu mai e ca mai demult.. daca vrei sa devii ceva in viata o poti face si la alt liceu. Depinde doar de vointa ta si de dorinta de a invata.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAndreea1414, on 14 iulie 2017 - 15:45, said:

Iti prapadesti adolescenta asa cum zic multi? Chiar vreau parerea cuiva care a trecut prin asta recent.
Cam da. Nu tine de recent sau nu, pentru ca asa e normal sa nu se schimbe, armata presupune restrictii pt. a te cali, in caz de conflict sa nu incepi a boci "vreau la mama". Vrei sa-ti pierzi copilaria la 14 ani (degeaba - nu-ti asigura liceul nimic) atunci mergi acolo. Oricum o vei pierde la 18 ani dar mai trage de ea cat poti.

Edited by neagu_laurentiu, 14 July 2017 - 19:00.


#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Ce copilarie pierde? Voi nu vedeti ce preocupari au tinerii de azi?
N-are nimic de pierdut, numa de castigat pt ca armata e viitorul :D

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
pana la urma, daca nu-ti place, te poti transfera dupa un semestru/an!
cert e ca absolventii cam iau toti bac-ul si intra la facultati adevarate!
viata e oarecum mai riguroasa, dar nu exagerat! Posted Image

Edited by richi_e, 15 July 2017 - 11:16.


#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,336
  • Înscris: 29.07.2013

View Postrichi_e, on 15 iulie 2017 - 11:16, said:

pana la urma, daca nu-ti place, te poti transfera dupa un semestru/an!
viata e oarecum mai riguroasa, dar nu exagerat!

Astia care vorbiti din imaginatie ar fi bine sa va abtineti ! Nu dati sfaturi daca nu sunteti avizati.

Transferul inseamna sa platesti tot ce-ai consumat pe cheltuiala armatei, uniforme, cazare, mancare, educatie !

Iar chestia aia cu "nu exagerat" sa i-o explici dupa ce afli despre ce e vorba. Sa stai in pozitie de drepti in fata tuturor, sa executi ordine de la 14 ani, sa traiesti in colectiv 24 din 24, sa incepi viata cazona de la varsta aia, functionand tot timpul dupa program, indiferent daca ai chef sau nu e o chestie pe care trebuie intai sa o traiesti, inainte sa o explici cu "nu exagerat" !

Gandindu-te ca alti prieteni ies seara in oras, socializeaza, mai un chef, mai o plimbare, mai o excursie in WE iar tu stai la ordin in cazarma, iti piere cheful.
Pentru unii pare o joaca de copii sau o chestie exotica dar dupa cateva luni dispar toate si ramane doar sa te gandesti c-ai intrat de bunavoie intrun rahat din care nu mai iesi decat dupa 4 ani.

Liceul Militar mi se pare o institutie stupida si inutila. Poate doar pentru cei ai caror parinti nu pot suporta dpdv material scoala copilului, sa fie o solutie, o ultima solutie !

Este idiot sa iei un copil de 14 ani si sa-l vari in cazarma si sa-ti bati joc de personalitatea lui in dezvoltare supunandu-l rigorilor armatei. Plus ca nu are niciun avantaj fata de ceilalti, atata doar ca stie sa ia pozitia drepti, sa bata pas de defilare si sa execute ordinele, de la varsta frageda.

Fiecare tanar are preocuparile pe care parintii ii dau voie sa le aiba, la varsta aia.

Nu va mai dati cu parerea, daca nu aveti habar !

Edited by argonaut, 15 July 2017 - 12:13.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postargonaut, on 15 iulie 2017 - 12:12, said:

Este idiot sa iei un copil de 14 ani si sa-l vari in cazarma si sa-ti bati joc de personalitatea lui in dezvoltare supunandu-l rigorilor armatei.
E adevarat dar daca privesti si din perspectiva armatei, are o logica, aceea de a insufla de mic ordinul si insemnatatea lui, cand va fi mare va fi in proportie covarsitoare destul de ascultator.

Edited by neagu_laurentiu, 15 July 2017 - 12:22.


#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,336
  • Înscris: 29.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 15 iulie 2017 - 12:20, said:

E adevarat dar daca privesti si din perspectiva armatei, are o logica ...

Sincer, ma doare-n spate de perspectiva armatei. Probabil ca pentru ei are sens, de vreme ce tin institutia functionala.

Eu ii raspundeam pustoaicei la intrebarea despre L.M. D. Cantemir - Breaza, al carui absolvent sunt.

#16
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017
Eu am mai auzit si dee mars cu echipamentul prin ploaie si sapat astupat transee, la 2 noaptea.

#17
George293

George293

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2018
Un mare rahat. Am terminat liceul militar anul trecut. Tot ce faci dupa el este sa regreti ca puteai face ceva mai bun cu viata ta. Mult stres la o varsta frageda degeaba , nu esti ferit de vicii dimpotriva esti predispus stand intr-un grup inchis 24/24 , grupul fiind stresat si chinuit . Daca raceste unul raciti toti , mancarea e de multe ori proasta , nu ai timp liber , nici telefon , nici viata sociala , nici distractie. Cand am intrat era fumator doar unul iar la final tot plutonul. 4 ani de ordine tampite , departe de prieteni si familie , adunari , inviorari , dat la lopata si matura sau mop , sters praf , stat in frig sau ploaie , flotari , mersul piticului , taras , culcat. Numai mentalitati comuniste. O sa iti para foarte rau , probabil va fi cea mai proasta decizie din viata ta. Nu te juca la 14 ani cu decizii care te pot distruge psihic pe viitor , asculta sfatul altora care au trecut prin asa ceva. Poti compara liceul militar cu regimul deschis de la puscarie. Eu sincer daca as avea vreo putere as desfiinta aceste institutii. Mentionez si ca te vei dezvolta exact ca persoanele care vor avea grija de tine , un om cu o cultura generala dar limitat , fara orizonturi . Ai vazut ce au caii pe cap sa vada doar inainte ? Asta iti face liceul militar.

Edited by George293, 29 January 2019 - 19:10.


#18
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Presupun ca a fost optiunea ta liceul militar. Cui, ce, reprosezi acum?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate