Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fabiz sectia germana

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sori_Sori

Sori_Sori

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.05.2015
Halli Hallo meine Lieben,

M-ar interesa de la fosti absolventi ai acestei facultati daca toate obiectele de predau in lb germana iar materialele sunt de asemenea in germana, sau sunt profesori daca predau in engleza/romana/romgleza...pentru ca nivelul de germana e scazut?

Ma intereseaza si nivelul de limba al studentilor. Se vorbeste exclusiv in germana sau sunt foarte multi acolo care de fapt nu prea stiu sa raspunda in germana?

Ma intereseaza daca sa fac aici sectia in germana sau sa dau in Viena.

Danke im Voraus und Tschüss!!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Sori_Sori, on 14 iulie 2017 - 12:02, said:

Ma intereseaza si nivelul de limba al studentilor.
Al profesorilor poate.

#3
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Eu am facut FABIZ franceza acum mai multi ani. Totul se preda in limba straina aleasa in functie de sectie (engleza, franceza sau germana), insa nivelul nu este intotdeauna unul stralucit. Profesorii respectivi sunt specializati in materia pe care o predau, nu neaparat in limba straina in care predau. Deci pot fi surprize placute sau neplacute in ceea ce priveste nivelul de limba.

Studentii vor avea si ei un nivel de limba mai mult sau mai putin avans, fiecare in functie de cat a invatat sau a intrat in contact cu limba respectiva.

Daca poti sa faci studiile in Viena, atunci, sfatul meu este sa alegi Viena. Doar acolo vei avea siguranta ca totul este intr-o germana pura. Iti spun acest lucru fiindca dupa facultatea pe care am urmat-o la FABIZ franceza Bucuresti, am facut master in Franta. Nu cred ca are rost sa-ti spun ce diferenta am constatat intre cele 2 experiente, atat la nivel de limba, cat si la nivel de studii. Pe de alta parte, era de asteptat sa fie asa in ceea ce priveste limba de predare, niciun strain nu egaleaza un nativ daca nu are nivelul acestuia de limba.

Later edit: si da, din pacate, poti avea cazuri, destul de rar, unde profesorii din FABIZ vor prefera, cu acordul studentilor, sa tina cursurile/seminarile in limba romana fiindca este mai "comod".

Edited by Lieutenant, 14 July 2017 - 14:24.


#4
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Sori_Sori, on 14 iulie 2017 - 12:02, said:

Ma intereseaza daca sa fac aici sectia in germana sau sa dau in Viena.

Programa e luata dupa universitati din Germania - standarte germane. In principiu at trebui sa existe si cursurile video ale universitatili din Germania,( a caror programa e compatibila cu programa facultatii din Romania ). Dar aici trebuie sa te interesezi sa mergi la sigur.  Exigenta: dupa nivelul mediu al studentilor vorbitori de limba germana. Daca in anul al III lea vei auzi ca la unele specializari exista grupe de 10 studenti, sa nu fii prea surprins. Poti sa faci anul IV in Germania. Foarte probabil si masterul. Iti spun astea din auzite. La facultate chestiunile legate de master ok Germania, le poti afla pe cale oficiala.

Standart ridicat si exigenta maxima gasesti la Viena. Nimai ca s-ar putea sa fie prea ridicat.

PS: Daca ai facut gradinita, scoala si liceu in limba germana, cateva dezacorduri ale unor profesori nu au cum sa te influenteze.
PS: La politehnica in Bucresti, gasesti clase intregi le la Colegiul German Goethe din Bucuresti... Prin urmare nivelul limbii germane al studentilot e ridicat. Cu nivelul la matematica si la fizica sunt unele probleme.

Edited by RomeoM, 14 July 2017 - 17:01.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 RomeoM, on 14 iulie 2017 - 16:48, said:

Programa e luata dupa universitati din Germania - standarte germane.
E aceeasi programa din lb. romana cu profesori asemenea ce vorbesc si germana. Eu de altceva m-as feri, de profilul in sine ca nu te pune nici dracu' administrator la afacerea lui. Iar directori/agenti de vanzari angajeaza si fara studiile in cauza, aici tine de altceva innascut.

Edited by neagu_laurentiu, 14 July 2017 - 17:33.


#6
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 neagu_laurentiu, on 14 iulie 2017 - 17:32, said:

administrator la afacerea lui. Iar directori/agenti de vanzari angajeaza si fara studiile in cauza, aici tine de altceva innascut.

Aveam in vedere specializarile ingineresti (in germana) de la politehnica: electronica, electrotehnca, ... Sau matematica-informatica la Cluj.

Edited by RomeoM, 15 July 2017 - 17:19.


#7
thehandyperson

thehandyperson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2017

 Sori_Sori, on 14 iulie 2017 - 12:02, said:

Halli Hallo meine Lieben,

M-ar interesa de la fosti absolventi ai acestei facultati daca toate obiectele de predau in lb germana iar materialele sunt de asemenea in germana, sau sunt profesori daca predau in engleza/romana/romgleza...pentru ca nivelul de germana e scazut?

Ma intereseaza si nivelul de limba al studentilor. Se vorbeste exclusiv in germana sau sunt foarte multi acolo care de fapt nu prea stiu sa raspunda in germana?

Ma intereseaza daca sa fac aici sectia in germana sau sa dau in Viena.

Danke im Voraus und Tschüss!!

Dacă ai posibilitatea, fă facultatea în străinătate și întoarce-te apoi în România să aplici ce ai învățat aici. Dacă rămâi la ASE, facultatea are avantajul mare de a fi foarte bine conectată la piața muncii, ceea ce îndepliește, până la urmă, scopul unei facultăți: să-ți găsești locuri de muncă mai bune. Plus că mai sunt o grămadă de programe de burse. Baftă!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate