Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CD player

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Salut! Nu sunt un cunoscător ca mulți dintre dumneavoastră dar nici nu pot spune că sunt total pe afară. Prin 2004 am luat un home cinema (bun la acea vreme) și am crezut că am descoperit nirvana în sunet. În timp am mai participat la audiții, am mai citit, am mai întrebat... știți cum e: omul cât trăiește învață. Am descoperit că sunetul din boxe dedicate și amplif/receiver este din alta ligă. Nu mă dau banii afară din casă dar am pasiune și inimă mare. Am zis sa îmi fac și eu un sistem decent arat pentru filme cât și pentru muzică. Sunt convins ca există fel și fel de configurații pentru gustul și banii tuturor. Am făcut rate și am avhixiti

Edited by hightech, 14 July 2017 - 09:49.


#2
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Si doresti un setup, sau ce? La ce bani? Ce e aia "avhixiti"?

#3
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Salut! Nu sunt un cunoscător ca mulți dintre dumneavoastră dar nici nu pot spune că sunt total pe afară. Prin 2004 am luat un home cinema (bun la acea vreme) și am crezut că am descoperit nirvana în sunet. În timp am mai participat la audiții, am mai citit, am mai întrebat... știți cum e: omul cât trăiește învață. Am descoperit că sunetul din boxe dedicate și amplif/receiver este din alta ligă. Nu mă dau banii afară din casă dar am pasiune și inimă mare. Am zis sa îmi fac și eu un sistem decent arat pentru filme cât și pentru muzică. Sunt convins ca există fel și fel de configurații pentru gustul și banii tuturor. Am făcut rate și am achiziționat un receiver Denon AVR X1300 W, boxe Taga Harmony Tav 506 V. 2. Sunt foarte mulțumit de cum se aude. Ca sursă folosesc un dvd player în care ascult Cd-uri. Am înțeles pe multe persoane că pe partea de audio un cd player dedicat este mult peste orice dvd/bluray player. Așa este? Merită investiția într-un cd player? Și încă ceva: Ce subwoofer mi-ar trebui la receiverul meu? activ sau pasiv? Vă mulțumesc anticipat și va doresc un sfârșit de săptămână plăcut.

Îmi cer iertare pentru începutul topicului. Am tastat greșit din telefon.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca tot esti si pe partea de filme cauta mai bine un Blu Ray Player bun pe partea e audio. Exista modele la Pioneer, Panasonic si chiar Sony capabile si pe audio. Ca raspuns ,strict pe audio ,un CD player dedicat face diferenta.
Subwoofer iti trebuie activ. Doar la tipul ala poti face management de bas coresunzator din receiverul tau.
O crestere a calitatii poti incerca a obtine intr-o prima faza conectand DVD playerul pe digital in receiver(HDMI ,optical) . Intra in actiune astfel DAC-urile din reciver.

#5
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

Quote

Am înțeles pe multe persoane că pe partea de audio un cd player dedicat este mult peste orice dvd/bluray player. Așa este?
Asa este. Depinde insa de DAC-urile pe care le utilizeaza CD-playerul, de calitatea componentelor, de transport, etc.Cel mai indicat este un CD-player din anii `90, cat mai bine cotat. Mergi la sigur cu un TDA 1549 sau ceva Burr Brown.

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Un CD-player dedicat bun conectat pe iesirea analogica ar conta la un sistem stereo capabil, la sistemul tau poti utiliza fara nici o retinere si fara teama ca se poate mai bine, un blu-ray player de firma conectat pe digital.
Decodarea din digital in analogic o face receiverul, DAC-urile incorporate asigura performanta optima pentru sunetul final.Utilizarea unui DAC sau player HIGH-END extern este inutila.
Singura recomandare este sa folosesti cum se scrie mai sus un player bun Pioneer, Sony, Panasonic nu are rost sa te incurci cu ceva sofisticat scump dar nici sa cauti noname sau cel mai ieftin LG, Samsung.
Eu am vandut playerul meu Pioneer BDP-450 cuiva care il utilizeaza doar pentru audio pentru calitatea streamului digital, intamplator tot cu un receiver Denon, este maximum care se poate cere de la sursa audio.

#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Există şi C.D. playere cu ieşire digitală. Chiar mai vechi de 20 de ani.

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Numai ca CD-playerele alea vechi sunt mai mult decat obosite iar playerele noi BD pot citi orice format de disc optic CDDA, DVD-A, SACD, FLAC si au port USB plus conexiune DLNA.Calitatea streamului digital este mai buna decat la un player de acum 20 ani oricat de scump sau bun a fost.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAssur, on 14 iulie 2017 - 11:03, said:

Asa este. Depinde insa de DAC-urile pe care le utilizeaza CD-playerul, de calitatea componentelor, de transport, etc.Cel mai indicat este un CD-player din anii `90, cat mai bine cotat. Mergi la sigur cu un TDA 1549 sau ceva Burr Brown.
Mai bun de cat TDA 1549 era rarul si celebrul TDA 1541.
Eu posed(cu mandrie-ca cel din poza) unul cu 1549 si pot spun ca il prefer la orice ora aparatelor actuale ,cat o fi ele de hirez si gen 24/192 & stuff.

Attached Files



#10
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Salutare! M-am hotărât. După ce scap de aceste rate mai fac una. Altă soluție nu am.
Nu sunt adeptul lucrurilor sh. Indiferent cât de bune or fi unele modele...
M-am hotărât să cumpăr acest aparat: Blu-ray player nativ 4K Panasonic DMP-UB700EGK.
Stă bine pe partea de audio?
Astept părerile voastre.
O zi minunată vă doresc!

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
E o alegere corecta cu unele observatii.
Trebuie conectat atat analogic(daca vrei sa dispui de calitatea DAC-ului din BD player cand rulezi material stereo mai ales) cat si digital prin HDMI. Gandeste-te ca daca o sa gasesti discuri BD UHD(4k) sunetul la aste e de multe ori in format hirez multicanal iar singura conexiune care poate duce acesta largime de banda mare spre receiver e conexiunea HDMI.

#12
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
edigee: să înțeleg că prin conectarea analogică intră în funcțiune DACurile din Bluray și prin hdmi cele din receiver?

#13
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Posthightech, on 16 iulie 2017 - 10:29, said:

edigee: să înțeleg că prin conectarea analogică intră în funcțiune DACurile din Bluray și prin hdmi cele din receiver?
Chiar daca intrebarea nu imi era adresata, raspunsul este, da.

#14
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Mulțumesc titoo.
Care dac-uri or fi mai bune: cele ale modelului de Bluray sau ale receiverul Denon de care am pomenit mai sus?

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Posthightech, on 16 iulie 2017 - 10:29, said:

edigee: să înțeleg că prin conectarea analogică intră în funcțiune DACurile din Bluray și prin hdmi cele din receiver?
DAC= digital (to) analog converter.
Cand iesi cu semnal analogic e logic ca e deja facuta conversia digital-analog ,cand iesi cu semnal digital(HDMI, optical ,coaxial) se pleaca cu stream-ul digital luat de pe cititorul de disc sau de pe fisierul rulat prin USB(toate BD playerele au asa ceva) si acesta pleaca prin cablul respectiv in receiver unde e convertit la semnal anlogic de DAC-ul din receiver.

View Posthightech, on 16 iulie 2017 - 11:57, said:

Mulțumesc titoo.
Care dac-uri or fi mai bune: cele ale modelului de Bluray sau ale receiverul Denon de care am pomenit mai sus?
Asta depinde sa constati doar ascultand ,specificatiile nu spun mare lucru. Ideea de a avea un BD player "bun pe partea de audio" pleaca de la premiza ca DAC-ul din BD player e de top si face diferenta.

Edited by edigee, 16 July 2017 - 11:59.


#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

View Posthightech, on 15 iulie 2017 - 11:11, said:

Nu sunt adeptul lucrurilor sh. Indiferent cât de bune or fi unele modele...

De ce?   :huh:

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Nu neaparat, majoritatea playerelor BD sunt pur digitale, nu au DAC sau iesiri analogice, diferentele audio intre ele sunt mari ...eu as zice mai mari decat in cazul DAC-urilor diverse.Practic playerul este un transport digital si in functie de calitate ofera in stream mai bun sau mai putin bun audio.
Din teste calitatea streamului digital oferit de playerele BD aR fi in ordinea asta Denon>OPPO>Pioneer>Sony>Panasonic>Samsung>LG dar atentie ca este vorba de comparatie intre playere din aproximativ aceeasi clasa, nu comparam produse de 200 euro cu altele de 1000 euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate