Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Inaltator auto

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Deci !
Pana la urma tot cu voi rezolv si problema asta (de fapt nu e problema , e nedumerire  ) !
God bless Softpedia :)
Luna viitoare plec pana in Austria cu cele doua pustoaice ale mele de 6 si respectiv 12 ani (si cu nevasta-mea , fara soacra - pfiuu doamne ajuta ca am scapat de soacra )...
Pentru kinderu de 6 ani am scaun ,  dar sunt nelamurit cum sa procedez cu asta de 12 ....
I-o trebuii inaltator sau nu !?!?!?
E destul de inalta   si cred ca un inaltator e foarte incomod!
Dar stiu ca legile sunt mai aspre ca la noi ...

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
daca are peste 12 ani nu ii trebuie nimic
"Centura de siguranţă este obligatorie, iar minorii până la vârsta de 12 ani trebuie să dispună de scaun special."

http://www.mae.ro/tr...itions/3670#801

LE: am mai gasit si ca daca are sub 1.5 m copilul tb sa aibe inaltator. Depinde si daca centura sta bine si nu ii vine pe la gat.

Edited by relu_24, 14 July 2017 - 09:32.


#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016
Eu zic ca nu mai trebuie scaun/inaltator. Are deja 12 ani, sau urmeaza sa faca cand esti in Austria / dupa ce ai venit din Austria ?
Te intreb, ca e destul de important amanuntul.
La ei nu cred ca te prea joci cu legile.

View Postrelu_24, on 14 iulie 2017 - 09:28, said:

LE: am mai gasit si ca daca are sub 1.5 m copilul tb sa aibe inaltator. Depinde si daca centura sta bine si nu ii vine pe la gat.

Asta e un pic absurd. Eu stiam de 1.35 m. Sunt persoane adulte care nu au 1.5 m, astia ce fac ? Umbla cu inaltator toata viata ?

„Art. 97.
(1) Copiii cu o înălţime de până la 135 cm pot fi transportaţi în autovehicule echipate cu sisteme de siguranţă pentru conducător şi pasageri, denumite în continuare sisteme de siguranţă, doar dacă sunt fixaţi sau prinşi cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul.

(12) Copiii cu o înălţime de peste 135 cm pot fi transportaţi în autovehicule echipate cu sisteme de siguranţă doar dacă poartă centuri de siguranţă pentru adulţi, reglate astfel încât să nu treacă peste zona gâtului sau feţei, ori dacă sunt fixaţi sau prinşi cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul.”

Asta e la noi, conform Codului Rutier din Feb 2015

Edited by Magicwisewolf, 14 July 2017 - 10:09.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
1.35 m este in lege

#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Are doispe' ani impliniti !
E cat mine (aproape) de inalta ...
I-au dat tatele ce naiba ...
Dar stiu ca nu e de joaca cu legile din Austria (si nici nu prea le cunosc)


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmihaiduban, on 14 iulie 2017 - 15:38, said:

Are doispe' ani impliniti !
E cat mine (aproape) de inalta ...
I-au dat tatele ce naiba ...
Dar stiu ca nu e de joaca cu legile din Austria (si nici nu prea le cunosc)
Pai, atunci, daca are si peste 12 ani si are si peste 1.50 m, clar fara inaltator. Doar n-or fi tampiti sa iti ceara inaltator.

#7
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Asa am zis si eu , dar cu nemtii astia nu-i de glumit!

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016
Ia de imprumut un inaltator si il bagi in portbagaj, il cari dupa tine, asta e. In continuare consider ca nu mai ai nevoie de asa ceva. Dar, mai bine sa fii sigur.

Ca o paranteza si o gluma, daca imi permiti. Copiii nostri au prieteni / prietene de la varsta de 10-11 ani, se ling prin parcuri si mall-uri, iar astia cer inaltatoare ca la aia mici de 2 ani ?

Edited by Magicwisewolf, 14 July 2017 - 21:28.


#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
:)

Am gasit pe la Dedeman niste chinezarii ieftine ... O sa iau unu de acolo

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
https://www.help.gv....ite.063800.html
Die Lenkerin/der Lenker muss Kinder bis 14 Jahren mit einer Körpergröße von unter 150 cm durch geeignete Kinderrückhaltesysteme (z.B. Babyschalen, Kindersitze, Sitzerhöhungen) sichern. Kinder unter 14 Jahren, die 150 cm oder größer sind, muss die Lenkerin/der Lenker mit dem Sicherheitsgurt sichern.

Copiii  pana la  14 ani care au o inaltime de pana in 150 cm trebuie sa stea in scaun de copil / inaltator /etc si sa fie asigurat.
Copiii  sub 14 ani care au o inaltime de peste 150 cm trebuie sa poarte  centura de siguranta.

Edited by polizei, 18 July 2017 - 02:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate