Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

RDS - upload "only" 4 mbps prin TL-WR740N

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017
Salutare,
Detin acest batran router, impecabil din toate punctele de vedere. Daca limitarea la download o inteleg (90+ mbps), nu pot intelege de ce limiteaza viteza de upload la doar 4 mbps? Trebuie setat ceva?
Net de la RDS am de ieri, iar configurarea routerului nu a fost o problema, mai putin neplacerea creata de limitarea upload-ului. Pe "direct" vitezele sunt foarte propiate de cele stipulate in contract.
Inca mai am abonament la UPC iar viteza de upload prin router este de 6 mbps, maximum oferit de provider.

Daca problema nu tine de configurare, ci doar de batranetea routerului, ce parere aveti de acest produs?

Va multumesc anticipat.

#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,791
  • Înscris: 04.04.2008
Tu esti sigur ca esti conectat cu rds ,cu acel upload prin router? :)

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
legarea la router e prin LAN (cablu) sau Wifi? 4 Mbps e acceptabil, de ce nu?

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostDaddyishere, on 14 iulie 2017 - 03:40, said:

ce parere aveti de acest produs?
...incearca cu un update de firmware pe routerul tplink... nu te complica cu porcariile alea marca netis
Daca vrei ceva de calitate incearca-l pe acesta http://www.pcgarage....tl-wr1043nd-v4/
sau pe acesta (si mai bun) http://www.pcgarage....gigabit-router/

Edited by bogdan181180, 14 July 2017 - 06:59.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDaddyishere, on 14 iulie 2017 - 03:40, said:

Net de la RDS am de ieri, iar configurarea routerului nu a fost o problema, mai putin neplacerea creata de limitarea upload-ului. Pe "direct" vitezele sunt foarte propiate de cele stipulate in contract.
Inca mai am abonament la UPC iar viteza de upload prin router este de 6 mbps, maximum oferit de provider.
Daca pe direct e totul ok atunci e cam clar de unde provine problema. La modelul asta ai noroc daca nu "pierde" conexiunea de net zilnic.
Cu ti s-a recomandat deja, cauta sa vezi daca are update de firmware pe site-ul TP-Link, si vezi daca se rezolva problema.

View Postbogdan181180, on 14 iulie 2017 - 06:53, said:

...incearca cu un update de firmware pe routerul tplink... nu te complica cu porcariile alea marca netis
Daca vrei ceva de calitate incearca-l pe acesta http://www.pcgarage....tl-wr1043nd-v4/
sau pe acesta (si mai bun) http://www.pcgarage....gigabit-router/
+1.
Iar eu as opta pentru al doilea, fiindca stie 802.11 a/c si e dual-band. Asta conteaza (din cate stiu) enorm de mult in zone cu multe routere si canale wireless aglomerate.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,376
  • Înscris: 08.02.2011
Da-i resetare la router, apoi dezactiveaza spi firewall din meniul acestuia.

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cumpara alt router, 100% ca ai mai mult de 100Mbit in contract, iar routerul are suport doar pentru 100.

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă eşti "conectat de ieri", zic să iei legătura cu furnizorul şi mai aştepţi câteva zile că n-o fi foc; o mai fi ceva de configurat pe la ei.
Dacă ai conexiune de 100 Mbps atunci routerul e bun - nu mai cumperi altul.
Dacă ai conexiune de 300, 500 sau 1000 Mbps - atunci iei un router gigabit.

Edited by jobist, 14 July 2017 - 09:17.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Subscriu,am avut si eu routerul,e foarte bun,nu face figuri,atat doar ca nu poti avea asteptari foarte mari de la el,e totusi un dispozitiv ieftin.
@Hider,e foarte bun daca sta la bloc,ai dreptate,fiindca are AC,problema e sa ai si dispozitive capabile de asa ceva.Daca ar fi dupa mine eu as alege in continuare 1043nd (v2+) fiindca e 3x3 si poate oferi 450 mb/s via standardul N.

#10
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017
Ok, multumesc pentru timpul pierdut cu mine.
1. Rouerul funtioneaza impecabil inca de pe vremea tentativei de suspendare a marinarului. Nici nu imi mai aduc aminte cand i-am dat reset, sunt ani!
2. Am testat pe direct cand au tras RDSistii cablurile: 297 mbps down, 148 mbps up.
3. Am resetat routerul (uitasem complet nick si parola), am ultimul firmware, totul e ok din acest punct de vedere. Chir am schimbat si cablul care leaga routerul de calculator.
4. Daca ziceti ca Netis e varza, atunci tot un TP-link sa fie. Sa merg pe Archer?

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca ai dispozitive in spectrul AC atunci da-i bice,sau daca doresti sa iei astfel de dispozitive in viitorul apropiat.Altfel,1043nd e foarte bun.

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Pune-i firmware DD-WRT și vezi dacă face tot așa sau obții rezultate mai bune.

#13
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017
Gata, am achizitionat noul router ! Posted Image
Setarea lui a fost floare la ureche, iar mai jos puteti vedea toate testele, "1" fiind testul direct pe cablu, iar "2" fiind testul cu noul router. Intre ele, tentativele esuate facute cu vechiul router, soldate doar cu o usoara imbunatatire.
Batranul se pensioneaza in glorie. L-am cumparat, bazat pe review-urile extrem de laudative la adresa lui, in perioada cand 10 mbps era un lux pe care nu si-l permitea oricine. Sper ca si actualul sa fie la fel de stabil.
Multumesc pentru sfaturi!

Attached File  Clipboard01.jpg   84.71K   32 downloads


PS. Partea de wi-fi are rol secundar la noi, doar sotia preferand tableta. Masculii casei sunt amatori de jocuri online si prefera pc-urile legate solid, cu cablu, de router. Accesam doar accidental prin wi-fi, sa vedem ce babe ne mai dau like-uri pe feisbuc.

Toate cele bune !

#14
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Este posibil sa fie switch-ul incorporat prastie, incearca cu un client lan pe fiecare port sa vezi care are viteza mai mare.

#15
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Este posibil sa fie switch-ul incorporat prastie, incearca cu un client lan pe fiecare port sa vezi care are viteza mai mare.

#16
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Te balbai? Nu vezi ca a rezolvat problema?

#17
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Eu zic ca-i reclama mascata.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
La ce? La bila, sau la 1000?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate