Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

problema aprindere bec

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View Postcmariusmihai, on 13 iulie 2017 - 23:06, said:

si eu cred ca e o defectiune usoara ...dar care imi da batai de cap....  schema ....nu am cum face ....ce spun e ca legaturile le-am facut cum au mai fost..... in intrerupator vin 3 fire ..... unul e faza ..... celelalte devin faza  cand intrerupatorul e aprins ..... ca in schema ce am vazut mai sus.... deci aici toate bune spun eu....... la lustra vin 3 fire..... am verificat cu surubelnita ....2 faze unul nul (asa cum si erau prinse ele inainte ..cand functiona)  pe faze am prins cate un fir de la becuri ..... celelalte le-am legat impreuna de nul....  Cand dau drumul la circuit....becurile nu se aprind (!)....si am verificat asa cu surubelnita ....si se aprinde beculetul de la surubelnita pe toate 3 (aici nu sunt eu f sigur ..... nulul trebuie sa ramana nul ?....sau e normal sa se aprinda cand e circuit?(eu ziceam  ca nu)). deci se aprinde surubelnita pe toate trei firele dar becurile nu spun nimic.

Daca ai verificat fara bec si ai doua faze si "nul" e ok. Dupa ai verificat cu bec(lustra) si ai faze pe toate cele 3 fire e foarte normal. Iar becurile nu ti se aprind pentru ca nulul e intrerupt. Cel mai simplu sa verifici asta e cu un aparat de masura, sa vezi daca ai tensiune intre faza si "nul".
La tine cel mai probabil e intrerupt nulul, vezi la iesirea din tavan, misca de fir, poate sta numai in izolatie, si ai noroc sa-l poti trage putin afara (nu uita sa dai jos sigurantele !!!).

#20
cmariusmihai

cmariusmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2017
multumesc de raspunsuri . asta trebuie sa fie cauza. ce spuneti voi ...nulul intrerupt.  o sa incerc azi sa mai verific cat pot firul de nul. sper sa pot depista ruptura. dar mai pe dupa amiaza o sa verific ..... ms orucum mult de explicatii.... sunt in oarecare masura lamurit acum de cauza...

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Eu asa as face in cazul tau.
Veridfic sa nu fie rupt din tavan, cu atentie.
Daca nu-mi pot da seama, atunci..
Identific la tablou firele spre becul ala. (eu nu recomand altcuiva, nu stiu fiecare ce indemanare are) De aia am recomandat prima data sa chemi pe cineva.
Apoi...
Inversez faza cu nulul, in felul asta o sa ai faza intrerupta si te va interesa sa gasesti unde duce faza din tablou.

Temporar pot lasa din tablou nulul neconectat.
Ideea e ca faza poate fi depistata cu un tester de tensiune din ala care "vede" prin ziduri. (Nulul nu-l poti depista. Si pe traseu tu acum ai faza peste tot, deci va detecta curent tot timpul.)
Mergi cu testerul pe traseu si vezi cam pe unde ai intreruperea aia.
Daca faza ajunge pana la tavan (eu asta cred), inseamna ca-i rupt chiar de-acolo si.. ma apuc de sapat cu o unealta, ceva, pana dau de fir. Ideea e sa fiu sigur ca-i rupt de-acolo, sa nu ma apuc sa fac gauri aiurea in tavan.

Daca-i aluminiu, e nasol, trebuie multa atentie si indemanare. Poti trage usor cu patentul de fir. Usooooooor sa nu-l rupi de mai de sus. Poate poti sa-i scoti "capul" 1cm sa poti monta tuburile.
Daca nu poti baga surubelnita, exista niste papuci care se "crimpeaza" pe cablu. Poti "crimpa" cu un patent shfic dar mai ales multa atentie si indemanare.
Genul asta de terminale se gasesc la magazine din astea de brico.
https://gyazo.com/c3...95c02210040b513

Daca-i cupru, il poti lipi cu cositor un alt fir, e mult mai usor.
Hai ca o rezolvi tu pana la urma, te vad hotarat!
Posted Image

Edited by maccip, 14 July 2017 - 15:01.


#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
E si poziție acolo, in tavan, de cositorit... Iese o mermeleala.

Edited by cataspo, 14 July 2017 - 18:06.


#23
cmariusmihai

cmariusmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2017
Am revenit . si am rezolvat problema.  MULTUMESC tuturor pentru sfaturi si explicatii. problema era de la firul de nul.

#24
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

View Postcmariusmihai, on 14 iulie 2017 - 21:07, said:

Am revenit . si am rezolvat problema.  MULTUMESC tuturor pentru sfaturi si explicatii. problema era de la firul de nul.
Ce facem Goguță? Păi e frumos? Toată lumea a sărit să te ajute ca erai la ananghie, ardea chiloții pe tine ca te schimbai la veioza sau lumânare, cu scheme desenate cu explicații și tu ai văzut sacii în căruță și dai bir cu fugiții? Pai nu ne explici și nouă cum ai rezolvat? Ne spui așa sec că era de la nul? Păi asta știam și noi, că era de la nul. Dar cum ai rezolvat? Sau acum e prea obositor să mai scrii cateva cuvinte?

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Trebuie sa se recupereze dupa cheful tinut in cinstea marii realizari...

#26
cmariusmihai

cmariusmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2017
ce mai era de spus ?  in afara de multi de multumesc adresat tuturor celor care au sarit cu raspunsuri.  iar tu luciane nu erai printre ei.  dar nu e asta problema...daca s-au suparat si cei care au dat raspunsuri de la ei imi cer scuze......  firul de nul care venea din tavan era probabil rupt in interiorul protectiei. protectia e foarte groasa asa ca am cautat doar sa o remodelez firul respectiv. La noua incercare de aprindere, s-au aprins becurile. Asa ca am prins apoi cu grija lustra la loc.... si merge. Multumesc inca o data pentru ajutor.... problema usoara...dar pe care nu as fi stiut sa o rezolv fara ajutorul vostru. Multa sanatate!!!!

#27
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Pentru probleme de genul asta eu folosesc cleme Wago. Poate sa fie Intenc, cupru, etc. Daca mai am un ciot  de minim 2 cm de care sa ma prind e perfect. "Plec" apoi cu conductor de cupru si totul e minunat. Cca 99 % din clienti, nu sudeaza folosind acele conductoare de la lustra asa ca totul e bine!

Attached Files



#28
BaciuSaxomoney26

BaciuSaxomoney26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2020
Salutare,

Am un bec instalat intr-o debara si il tot uit aprins, ramane ore in sir așa pana dau iar de el ca sa-l sting. Exista un intrerupator pe care sa-l programez sa se stinga dupa 5 minute? Sau ce ar trebui să cumpăr?

Vă rog un ajutor, multumesc frumos.

Edited by althea, 04 January 2023 - 13:40.
Scrie, te rog, mai îngrijit. Altfel nu vei fi luat în serios


#29
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019
Da, exista intrerupatoare cu timer. Sau relee pe care sa le legi in doza de intrerupator. Sau, mai simplu si mai ieftin, pui un bec cu senzor de prezenta.

#30
faxelektro

faxelektro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.03.2014
Buna seara
                    Am schimbat la o locuinta toate intrerupatoarele SCHNEIDER cu intrerupatoare WIRELESS care trebuia montate fara nici-o modificare nu necesita NULL. Problema este cu doua intrerupatoare alternative cu care functioneaza o lampa leed. Proprietarul a cumparat doua intrerupatoare WIRELESS typ-ZIGBEE 2,4GHZ care necesita si null si faza am tras null la cele doua intrerupatoare dar nu functioneaza cum trebuie. Cred ca are nevoie si de releu smart sau alt fel de intrerupator.Dupa poza sau daca cineva poate sa-ma ajute?
    https://prnt.sc/MT19wWmzFzLO                            https://prnt.sc/buRWBlJxfHIp                                                                                                                                                                                                                          
Multumesc

#31
faxelektro

faxelektro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.03.2014
Am nevoie de doua intrerupatoare Wireless care sa functioneze o lampa in casa sacari ca sa schimb cele doua intrerupatoare alternative.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate