Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cafeneaua Turceasca - Türk Meyhane

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#217
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Inseamna ca aia care au scris in link-ul pus de mine nu au habar....
(eu doar am extras...)

#218
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015
....si daca doriti cafeaua sa fie fara zahar...spuneti "kahve sade"

#219
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postlicurici_licurici, on 13 ianuarie 2020 - 13:09, said:

....si daca doriti cafeaua sa fie fara zahar...spuneti "kahve sade"

" sade kahve "  mai bine :)

#220
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Da, in turca aproape totul este ...pe dos...
:)

(nu ca ar fi singura limba...)

#221
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

View Postoztan, on 13 ianuarie 2020 - 21:16, said:


" sade kahve "  mai bine Posted Image

ai dreptate...mai corect este "sade kahve"

Iyi gunler diliyorum....tum! (nu mi permite tastatura de la PC sa folosesc toate literele din alfabetul turcesc)

Edited by licurici_licurici, 14 January 2020 - 10:30.


#222
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdanutzu_1069, on 14 ianuarie 2020 - 08:00, said:

Da, in turca aproape totul este ...pe dos...
Posted Image

(nu ca ar fi singura limba...)
"pe dos "    :)

#223
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
:lol:
Da, ghilimelele care fac... diferenta

#224
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

View Postoztan, on 14 ianuarie 2020 - 21:02, said:

"pe dos " Posted Image

View Postdanutzu_1069, on 14 ianuarie 2020 - 21:25, said:

Posted Image
Da, ghilimelele care fac... diferenta


De ce sunteti rautaciosi??...Hai sa nu mai credem tot ce auzim...zic!

#225
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Hei, nu zice nimeni nimic deapre ziua de azi??

"On the March 18th Çanakkale Victory and Martyrs' Day, we commemorate all our martyrs and veterans, and especially Gazi Mustafa Kemal Atatürk, with respect and gratitude."

"18 Mart Çanakkale Zaferi 🇹🇷
ªehitlerimizi saygı ve minnet ile anıyoruz."

#226
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
Salut ,am mai multe  intrebari pt lex404.
Esti cumva din Cluj?
Esti cumva un glob-trotter? Intreb pt ca am vazut ca ai calatorit destul de mult pe parcursul acestui topic(l-am citit de la inceput)!Sau calatoresti in interes de servici??
Limba turca in cit timp ai invatat-o?

#227
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
Salut,Oztan.Te urmaresc demult pe acest forum ,avind in vedere ca vreau sa merg iar in Turcia,si vroiam sa vad ultimele informatii.
Aveam o curiozitate referitor la tine ,dar am aflat urmarind acest topic,ca esti turc stabilit in Romania.Ce nu am inteles  din ce ai zis tu,e cum ai ajuns in Romania?A fost in interes de servici?
Informatiile pe care le-ai dat ,pe acest forum sint foarte utile.
Acum o sa povestesc o intimplare ,si Oztan o sa poate sa zica mai multe despre acest obicei.
In 2016 am fost in Kusadasi la hotel Adakule(acum ii zice Ladonia).O fosta puscarie,transformata in hotel.Foarte frumos !
Intr-o simbata vad la terasa de linga camera noastra,ca se aduc o multime de coroane.Le spun prietenilor(5 familii cu masinile,eram acolo) ca o sa fie o seara naspa(stiind ca mormintarile  nu sunt vesele).Surpriza  noastra a fost mare, cind am vazut ca de fapt, era o nunta.Am ramas uimiti ,obisnuiti cu faptul ca ,coroane se folosesc pt inmormintari( cel putin in Romania).
Iar m-a surprins faptul ca nunta a inceput pe la ora 19 si a tinut putin dupa miezul noptii.La plecare nuntasii am vazut ca isi alegeau  de pe un stativ pozele de la nunta.
Mai am o intrebare pt tine ,Oztan .Am inteles ca esti din Kusadasi?De la noi din hotel sa vedea un oras in departare,am si fost in el sa platesc HGS la PTT .Acela e Kusadasi ,sau este putin mai departe?Are un golf cu o insula pe care este o cetate?
Cineva imi zicea  ca orasul Kusadasi e undeva mai la sud,dupa dealul care se vede linga golf!

Vorbea cineva aici de ospitalitatea turcilor!Una dintre masini a avut pana de cauciuc,si surpriza noasta a fost ca au oprit 2 tineri care ne-au ajutat sa schimbam rotata,(practic au schimbat ei) fara ca noi sa zicem ceva.Si culmea ,greu au vrut sa accepte o mica atentie din partea noastra pt ajutorul acordat.La intoarcere ,una dintre familii au venit prin Istambul,unde s-au pierdut .Intrebind un taximetrist pt o adresa,acesta ,le-a spus sa-l urmeze,si i-a dus pina la destinatie aprox 5-6 km, si i-au ajutat si la bagaje.
Oare citi romani ar fi facut aceste 2 lucruri??
In alta ordine de idei,anul asta vroiam sa mergen in Alanya,dar cred ca nu mai putem,datorita virusului.Urmeaza sa vorbim cu agentia zilele urmatoare!

Edited by misugaby, 08 July 2020 - 21:23.


#228
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Coroane la nunta am vãzut și eu, hotelul Batihan din Kusadasi, unde am fost de 2 ori, își închiria gradina pentru organizarea nunților. Și noi am fost surprinși de durata scurta a petrecerilor de nunta, erau chiar liniștite, probabil pentru ca nu se servea alcool. Muzica era la un nivel decent, se dansa dar fãrã chiuituri, dedicații și gãlãgie, cum e la noi.
Ospitalitatea și amabilitatea turcilor sunt vestite. Și noi am fost ajutați de localnicii din zona Soke, ne cam ratacisem și nu știam de unde sa luam un dolmus pentru a ne întoarce la hotel. Am întrebat câțiva localnici, un domn foarte amabil ne-a condus pana în stație (chiar dacã nu știa engleza, a înțeles ca trebuia sa ajungem la Batihan în Kusadasi), a dat niște telefoane, în scurt timp a apãrut un microbuz, domnul acela mai ca nu ne-a luat de mana sa ne urce în el. I-a explicat șoferului unde vrem sa ajungem, sa ne anunțe el când trebuie sa coboram la șoseaua principala.
Cele mai haioase momente erau când soțul meu era luat drept turc (este brunet, are ochii verzi) și vânzãtorii din bazar i se adresau direct în turca, și apoi erau contrariati când le spuneam ca suntem romani. Ba unii chiar insistau "sigur nu ești turc?". Acu' ce sa zic, o fi avut vreun strãmoș turc, de pe vremea stãpânirii otomane, cine știe...

#229
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

Salut,Oztan.Te urmaresc demult pe acest forum ,avind in vedere ca vreau sa merg iar in Turcia,si vroiam sa vad ultimele informatii.
Aveam o curiozitate referitor la tine ,dar am aflat urmarind acest topic,ca esti turc stabilit in Romania.Ce nu am inteles  din ce ai zis tu,e cum ai ajuns in Romania?A fost in interes de servici?

Yeap  , am venit 1999 si inca sunt aica cu dubla cetatanie ....cu intres de toate  Posted Image

View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

Informatiile pe care le-ai dat ,pe acest forum sint foarte utile.
Multumesc

View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

.Am ramas uimiti ,obisnuiti cu faptul ca ,coroane se folosesc pt inmormintari( cel putin in Romania).

asa este in Turcia foloseste  in nunta  sau  o deschidere locatie / eveniment  etc

View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

Iar m-a surprins faptul ca nunta a inceput pe la ora 19 si a tinut putin dupa miezul noptii.La plecare nuntasii am vazut ca isi alegeau  de pe un stativ pozele de la nunta.

Correct , incepe  devreme termina devreme  ,  Ps:  si revelion termina 01-02 noapte

View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

Mai am o intrebare pt tine ,Oztan .Am inteles ca esti din Kusadasi?De la noi din hotel sa vedea un oras in departare,am si fost in el sa platesc HGS la PTT .Acela e Kusadasi ,sau este putin mai departe?Are un golf cu o insula pe care este o cetate?
Cineva imi zicea  ca orasul Kusadasi e undeva mai la sud,dupa dealul care se vede linga golf!
Nu am idea , sorry

View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

Vorbea cineva aici de ospitalitatea turcilor!Una dintre masini a avut pana de cauciuc,si surpriza noasta a fost ca au oprit 2 tineri care ne-au ajutat sa schimbam rotata,(practic au schimbat ei) fara ca noi sa zicem ceva.Si culmea ,greu au vrut sa accepte o mica atentie din partea noastra pt ajutorul acordat.La intoarcere ,una dintre familii au venit prin Istambul,unde s-au pierdut .Intrebind un taximetrist pt o adresa,acesta ,le-a spus sa-l urmeze,si i-a dus pina la destinatie aprox 5-6 km, si i-au ajutat si la bagaje.
Oare citi romani ar fi facut aceste 2 lucruri??

Turcii stie ce seamna turism , stie ca de acolo vine bani .....



View Postmisugaby, on 08 iulie 2020 - 21:19, said:

In alta ordine de idei,anul asta vroiam sa mergen in Alanya,dar cred ca nu mai putem,datorita virusului.Urmeaza sa vorbim cu agentia zilele urmatoare!

Nu recomand anul aceasta vacanta in Turcia ....

#230
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postoztan, on 10 iulie 2020 - 18:33, said:

Yeap  , am venit 1999 si inca sunt aica cu dubla cetatanie ....cu intres de toate  Posted Image


Multumesc



asa este in Turcia foloseste  in nunta  sau  o deschidere locatie / eveniment  etc



Correct , incepe  devreme termina devreme  ,  Ps:  si revelion termina 01-02 noapte


Nu am idea , sorry


Turcii stie ce seamna turism , stie ca de acolo vine bani .....





Nu recomand anul aceasta vacanta in Turcia ....
Nici o mica iesire in toamna la Istanbul?

#231
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
La fel era si atunci cand era revolutia de la istanbul,ca e razboi civil ca e rau tare iar turismul mergea bine mersi,eu daca ne mai primesc turcii ma duc in august,mai sigur e la ei in hotel decat la noi.
Aveti incredere si nu renuntati la turkye.

#232
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016

View PostRamboX, on 11 iulie 2020 - 09:18, said:

La fel era si atunci cand era revolutia de la istanbul,ca e razboi civil ca e rau tare iar turismul mergea bine mersi,eu daca ne mai primesc turcii ma duc in august,mai sigur e la ei in hotel decat la noi.
Aveti incredere si nu renuntati la turkye.

poate prinzi deschis si la moschea hagia sofia...

#233
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Chiar e deschisa.

#234
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Magazine / Macelarie Turcesc in Bucuresti

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate