Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cafeneaua Turceasca - Türk Meyhane

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#199
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
^^ "kutlu"
:)

#200
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015

View Postdanutzu_1069, on 28 octombrie 2019 - 17:02, said:

^^ "kutlu"
Posted Image

...evet Danutzu bey! si bayrami fara punct...dar n-am cum de pe tastatura!Posted Image

View Postlicurici_licurici, on 28 octombrie 2019 - 14:17, said:

Bun gasit tuturor,

Maine este o zi foarte importanta pentru prietenii nostri turci! Pe 29 octombrie ei sarbatoresc Ziua Nationala!

"Ce reprezintă 29 Octombrie?
După semnarea tratatului de la Lausanne de la 24 iulie 1923 prin care era recunoascută independenţa statului turc, câteva luni mai târziu, la 29 octombrie, Marea Adunare Naţională a proclamat Republica Turcia, Mustafa Kemal a fost numit primul preşedinte al ţării, a cărei capitală urma să fie Ankara. Aşa s-au pus bazele Turciei moderne. A urmat epoca unor mari schimbări, reforme pe toate planurile, o perioadă de renaştere pentru Turcia, după căderea Imperiului Otoman".


Sa le uram prietenilor nostri Cumhuriyet Bayrami Kutlu Olsun!!!


#201
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lLaX93RCql4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Mie mi s-a facut un dor nespus de Turcia asa incat am rezervat bilete de avion, sper sa mi se aprobe concediul si in 26.02-7.03 voi fi in Istanbul si Izmir.

#202
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostLex404, on 11 decembrie 2019 - 11:48, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lLaX93RCql4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Mie mi s-a facut un dor nespus de Turcia asa incat am rezervat bilete de avion, sper sa mi se aprobe concediul si in 26.02-7.03 voi fi in Istanbul si Izmir.
ei si pe mine  ? :)

#203
smecher1997

smecher1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.07.2008

View Postoztan, on 11 decembrie 2019 - 15:34, said:

ei si pe mine  ? Posted Image
Te iau eu sambata pana la Kusadasi (oprire intermediara in Dikili), intoarcere pe 2 ianuarie.Posted Image

#204
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Merge cineva zilele aceasta spre  Kusadasi ?  As vreau sa trimit ceva la ai mei ....
Multumesc

#205
smecher1997

smecher1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.07.2008

View Postoztan, on 24 decembrie 2019 - 18:44, said:

Merge cineva zilele aceasta spre  Kusadasi ?  As vreau sa trimit ceva la ai mei ....
Multumesc
Plec eu sambata, asa cum ti-am zis.

#206
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postsmecher1997, on 25 decembrie 2019 - 11:56, said:

Plec eu sambata, asa cum ti-am zis.
Salut ,
Revin cu telefon dupa amiaza cum ai spus la msg :)
Mersi

#207
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Oztan, am și eu o întrebare te rog : dintre marcile/tipurile de ceai turcesc din supermarketurile din Turcia, care este cel mai bun? Am reușit în sfârșit sa găsesc caydanlik, am și ceai turcesc - Alice și Filiz, ambele sunt ceai negru, parca as vrea sa încerc și alte arome/gusturi, ce recomanzi? A, mai am și ceai de rodie, cumpărat tot din Turcia (bucăți uscate de fruct).
Care este rețeta de preparare a unui ceai turcesc bun? De multe ori, cu cel negru, parca iese cam amar, oricât as dilua esența cu apa. Cel de rodie e bun, aromat, puțin acrișor.
Ce tip/marca de ceai beau de obicei turcii?
Mulțumesc.

#208
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcorinadaniela, on 25 decembrie 2019 - 14:57, said:

Oztan, am și eu o întrebare te rog : dintre marcile/tipurile de ceai turcesc din supermarketurile din Turcia, care este cel mai bun? Am reușit în sfârșit sa găsesc caydanlik, am și ceai turcesc - Alice și Filiz, ambele sunt ceai negru, parca as vrea sa încerc și alte arome/gusturi, ce recomanzi? A, mai am și ceai de rodie, cumpărat tot din Turcia (bucăți uscate de fruct).
Care este rețeta de preparare a unui ceai turcesc bun? De multe ori, cu cel negru, parca iese cam amar, oricât as dilua esența cu apa. Cel de rodie e bun, aromat, puțin acrișor.
Ce tip/marca de ceai beau de obicei turcii?
Mulțumesc.

Buna ziua
Sarbatori Fericit !
Eu Personal  folosesc   CAYKUR  - FILIZ CAY
Caydanlik ,  sus  - jos  2 piese
Jos pui numai  apa ,  sus  numai  plante de  cay , la inceput  fara  apa  , pentru 2 persoane 2 lingura da cay  este  suficient
Cand Apa de  jos  fierbe ,  pune  apa  fiert  sus  ,  si complecteaza  apa  jos ,  cu  foc mic  mai lasa  sa  fierbe ,
cam 15 min  este  gata
ideal  % 30 cay, (  de la sus )  % 70  Apa  fiert  pot sa pui
Succes !

Attached Files



#209
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Mulțumesc! Și pentru urări, și pentru răspuns.
Filiz am și eu, la fel ca cel din poza, ce nu îmi place la el este ca e prea mărunt și trebuie sa folosesc o strecurătoare când torn esența în pahar. Am făcut azi ceai Alice, cred ca e mai tare decât Filiz, a ieșit amar. Cred ca am pus eu cam mult ceai în ibricul de sus, cele 2 linguri trebuie sa fie cu vârf sau rase?
Trebuie neapărat sa clătesc ceaiul cu putina apa rece înainte să-l pun în ibric? Asa scrie pe ambalaj, ca trebuie clătit, poate avea praf sau impurități. După preparare, cât timp poate fi folosita esența de ceai? 1 ora? Dacă nu o strecor, devine din ce în ce mai amara și concentrata, își schimba gustul în rău.

#210
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcorinadaniela, on 25 decembrie 2019 - 18:26, said:

Mulțumesc! Și pentru urări, și pentru răspuns.
Filiz am și eu, la fel ca cel din poza, ce nu îmi place la el este ca e prea mărunt și trebuie sa folosesc o strecurătoare când torn esența în pahar. Am făcut azi ceai Alice, cred ca e mai tare decât Filiz, a ieșit amar. Cred ca am pus eu cam mult ceai în ibricul de sus, cele 2 linguri trebuie sa fie cu vârf sau rase?
Trebuie neapărat sa clătesc ceaiul cu putina apa rece înainte să-l pun în ibric? Asa scrie pe ambalaj, ca trebuie clătit, poate avea praf sau impurități. După preparare, cât timp poate fi folosita esența de ceai? 1 ora? Dacă nu o strecor, devine din ce în ce mai amara și concentrata, își schimba gustul în rău.

RE: ce nu îmi place la el este ca e prea mărunt și trebuie sa folosesc o strecurătoare când torn esența în pahar
este obligat sa folosesti strecuratoare . altfel este prea amar iese ...

RE: cele 2 linguri trebuie sa fie cu vârf sau rase?
Vezi poze atasat

RE: Trebuie neapărat sa clătesc ceaiul cu putina apa rece înainte să-l pun în ibric?
sincer ; eu nu amfacut asa nicodata ....

RE: După preparare, cât timp poate fi folosita esența de ceai? 1 ora?
prefer max o ora trebuie folosit, dupa cea incet incet sa fie mai amar.


Alta intrebare ?  :)

Attached Files



#211
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015
Dar la capitolul cafea...recomandati altceva in afara de Mehmet Efendi?

#212
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postlicurici_licurici, on 08 ianuarie 2020 - 16:15, said:

Dar la capitolul cafea...recomandati altceva in afara de Mehmet Efendi?
Incerca si aceasta ;

Attached Files



#213
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015

View Postoztan, on 09 ianuarie 2020 - 08:03, said:

Incerca si aceasta ;
  
multumesc...o incerc cu siguranta!

#214
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
Apropo de servit ceai, cand esti servit cu ceai poti refuza (dar nu este de preferat sa refuzi) spunind: Teşekkür ederim! (Nu, mulţumesc!) iar pentru a accepta: Lütfen! (Da, vă rog!)
Poţi să împiedici reumplerea paharului prin plasarea linguriţei deasupra paharului, cu căuşul în jos, în acest caz gazda va înţelege că nu este cazul să insiste.

Nu stiu daca a mai fost postat link-ul asta...
http://turcalaunceai.ro/

#215
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdanutzu_1069, on 10 ianuarie 2020 - 22:44, said:

Apropo de servit ceai, cand esti servit cu ceai poti refuza (dar nu este de preferat sa refuzi) spunind: Teşekkür ederim! (Nu, mulţumesc!) iar pentru a accepta: Lütfen! (Da, vă rog!)
Poţi să împiedici reumplerea paharului prin plasarea linguriţei deasupra paharului, cu căuşul în jos, în acest caz gazda va înţelege că nu este cazul să insiste.

Nu stiu daca a mai fost postat link-ul asta...
http://turcalaunceai.ro/
unde este NU-ul ?

Attached Files

  • Attached File  Doc1.pdf   233.17K   19 downloads

Edited by avenirv, 11 January 2020 - 10:35.


#216
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdanutzu_1069, on 10 ianuarie 2020 - 22:44, said:

Apropo de servit ceai, cand esti servit cu ceai poti refuza (dar nu este de preferat sa refuzi) spunind: Teşekkür ederim! (Nu, mulţumesc!) iar pentru a accepta: Lütfen! (Da, vă rog!)
Poţi să împiedici reumplerea paharului prin plasarea linguriţei deasupra paharului, cu căuşul în jos, în acest caz gazda va înţelege că nu este cazul să insiste.

Nu stiu daca a mai fost postat link-ul asta...
http://turcalaunceai.ro/

Cand ofera cineva ceva , daca  respuns   : " Tesekkur Ederim "  asta  un fel de acceptare ,  adica   " Da vreau  ,  multumesc "

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate