Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Comutator WiFi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
vyshy

vyshy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2005
Salut,

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca ceea ce vreau sa fac este corect si va functiona. Va cer ajutorul deoarece nu vreau sa ma joc cu 220V si nici nu sunt electician.

Ideea este urmatoarea. Mi-am luat un comutator (intrerupator dublu) si vreau sa-l inlocuiesc pe cel existent. Am facut schema de conectare si vreau sa stiu daca leg N-ul de la comutator la N-ul de la lustra va functiona ?
Aceasta operatiune o voi face desigur cu disjunctoarele pe OFF si voi umbla in doza.

Multumesc

Attached Files



#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Pentru ce vrei sa montezi ai nevoie si de  N pe care nu il ai in doza intrerupatorului, daca vrei sa functioneze mai trebuie sa aduci un fir din doza de legatura.

#3
vyshy

vyshy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2005
Da, la doza de legatura ma refeream. Cumva sa caut acel fir N de la lustra si sa-l cobor in doza de la intrerupator. Voi folosi un multimetru ptr cautarea firului. Multumesc

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nu ai nul la lustră în mod normal, acolo merge o fază la care se leagă toate becurile şi după becuri se trag unul sau mai multe fire spre întrerupător după care se închide circuitul spre nul, care poate merge prin doze direct la tablou sau prize.

#5
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Eu inca nu am vazut instalatie de iluminat fara nul, cel putin cele din apartamentul meu ,in tavan sau pereti (aplice) ,am nul si o faza sau doua dupa caz !!!

Edited by ipsihi, 13 July 2017 - 18:01.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ipsihi, on 13 iulie 2017 - 17:58, said:

Eu inca nu am vazut instalatie de iluminat fara nul, cel putin cele din apartamentul meu ,in tavan sau pereti (aplice) ,am nul si o faza sau doua dupa caz !!!
Scoate intrerupatorul si vezi ce mai ai ... este vorba de nul permanent .

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu macar ai inteles despre ce e vorba in acest topic? Sigur nu! Doar te bagi in seama aiurea ca e vacanta si te plictisesti...

#8
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Cand spui cuiva ca nu are nul la lustra ,intelege ca becurile sunt legate intre doua faze, chestie de semantica !!!

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 vyshy, on 13 iulie 2017 - 17:28, said:

Voi folosi un multimetru ptr cautarea firului...
Eu aș folosi o lampă portativă. Un fir al ei l-aș conecta la fază (dintr-o priză apropiată) iar cu celălalt aș căuta N-ulul în doza de legături.
De acolo cobor un fir prin tubul din perete ce duce la întrerupător.
Sau, dacă ai talente de zidar, faci un canal de 2cm adîncime în perete de la cea mai apropiată priză de unde vei lua N-ulul și-l vei duce la întrerupător.

Edited by Mircel, 13 July 2017 - 19:19.


#10
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
mi se pare mie sau comutatorul tau are lipsa al doilea contact si vei putea conecta doar un singur bec?

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Mircel, on 13 iulie 2017 - 19:16, said:

de la cea mai apropiată priză de unde vei lua N-ulul și-l vei duce la întrerupător.
si sa vezi apoi circ si panarama cand o umbla vreodata careva, care sa nu stie ce-i acolo de fapt, dupa el
sa schimbe "intrerupatorul" ala. canci separatie intre circuitul de prize si ala de lumina, electricienii lu' tata.
sa te astepti ca ai coborat sigurantele ca sa nu ai faza sau intoarcere in doza respectiva si cand colo...dans.

si sa nu ma luati cu "nulul de lucru nu curenteaza", ca va ard.

ON: iei nulul care merge la lustra si il legi acolo, sa nu te puna dracu' sa-l iei de la prize.

Edited by dygey, 13 July 2017 - 21:12.


#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 costy_ytsoc, on 13 iulie 2017 - 20:33, said:

mi se pare mie sau comutatorul tau are lipsa al doilea contact...?
Să ne înțelegem: este vorba de un întrerupător comandat prin unde radio și care face același lucru ca cel vechi, manual.
Ptr. ca receptorul să funcționeze s-a ales alimentarea lui din rețeaua de 230V.
În doza întrerupătorului există doar N-ulul sau doar Faza rețelei de 230V. De aceea trebuie să tragi un al...patrulea fir prin care să aduci la întrerupător ce lipsește.

#13
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
noul intrerupator are 3 terminale 2 alimentare(faxa, nul)  presupunem ca avem faza in lustra si comutam nulul.

pt a comanda 2 becuri independent  avem nevoie ca intrerupatorul sa inchida nului la inca 2 terminale(cate unul pt 1 bec) deci ar trebui sa avem 4 terminale: 2 alimentare si 2 pt 2 becuri

practic fata de un intrerupator dublu normal cu 3 terminale apare inca un terminal in plus pt alimentarea permanenta a electronicii

edit: am vazut terminalul lipsa , eu il vedeam lipsa pe cel din randul de sus si abia acum l-am vazut ca e  separat de grupul ala

Edited by costy_ytsoc, 13 July 2017 - 21:30.


#14
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Comutatorul  acesta e cam inutil pentru o instalatie electrica obisnuita, necesita alimentare proprie, poate fi folosit mai degraba la o veioza unde ai usor accesibile si faza si nulul.

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Assur, on 14 iulie 2017 - 09:50, said:

Comutatorul  acesta e cam inutil pentru o instalatie electrica obisnuita
N-ai înțeles!
El vrea să aprindă lumina prin Internet, de la Paris sau Londra.
Primul pas spre Casa Inteligentă.

#16
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Exista pentru asta solutii dedicate, nu e necesar sa introduci in perete un astfel de comutator, se pot centraliza toate aparatele din casa, inclusiv iluminatul la un controller.
https://www.hackster...f-things-deac53

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mda, f serios site-ul! Mi-am dat seama dupa oja muierii din reclama.

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Assur, on 14 iulie 2017 - 11:06, said:

Exista pentru asta solutii dedicate, nu e necesar sa introduci in perete un astfel de comutator,
Vyshy (inițiatorul) are partea de comandă (controler-ul de care vorbești tu). Lui îi trebuia doar o idee cum să implementeze partea de execuție îndividualizată ptr. fiecare cameră.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate