Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

x rosu la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
bondbaby

bondbaby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.07.2017
am x rosu la internet, nu-mi afiseaza nicio conexiune..totusi m-am conectat prin adapter settings, la broadband connection.. si vad ca imi merge..dar tot imi apare acel x rosu.
am sunat initial la ei, credeam ca am problema la cablu..dar cred ca e de la mine..am acces la internet dar am acel x rosu si imi spune ca nu sunt conectat.

am umblat in system reg pentru un ping mai mic in jocuri (am urmat un tutorial)  ma gandesc ca poate e de aici. Cand am facut asta, eram la parinti si imi arata ca sunt conectat.  Acum sunt acasa  si vad ca nu imi afiseaza nicio conexiune. Nici de la suport tehnic nu a stiut sa-mi spuna exact ce problema este.

Edited by bondbaby, 13 July 2017 - 17:02.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salut !

Probabil e virusat sistemul de operare afecatand doar driverul placii de retea.
Dezinstaleaza driverul de retea si apoi scaneaza cu un antivirus; dupa aceea reinstalezi placa de retea.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Pentru un ping mai mic la jocuri nu umbli in system reg (ce-i ala? Registry Editor?) ci in router/abonamentul de internet/faci PC-ul mai puternic.
Asta se intampla daca pui botul la toate chestiile care le gasesti pe internet.

View Postsuper8, on 13 iulie 2017 - 17:12, said:

Probabil e virusat sistemul de operare afecatand doar driverul placii de retea
Serios? Nu am auzit de asa ceva pana acum. Daca se viruseaza, se viruseaza tot, nu discrimineaza pe drivere, ci se imprastie peste tot.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ne dam cu parerea, ca daca nu avem acces la tine in PC, cel putin la Network and Internet, sa vedem despre ce este vorba...

Probabil ca ai avut o alta conexiune setata pe care ai folosit-o in trecut, PPoE cu setari predefinite, iar acum folosesti alt tip de conexiune, cu o alta setare. Daca iti functioneaza asa atunci navigheaza fara probleme!

#5
bondbaby

bondbaby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.07.2017

View PostAl3xandru35, on 13 iulie 2017 - 17:16, said:

Pentru un ping mai mic la jocuri nu umbli in system reg (ce-i ala? Registry Editor?) ci in router/abonamentul de internet/faci PC-ul mai puternic.
Asta se intampla daca pui botul la toate chestiile care le gasesti pe internet.


Serios? Nu am auzit de asa ceva pana acum. Daca se viruseaza, se viruseaza tot, nu discrimineaza pe drivere, ci se imprastie peste tot.

chestia e ca a mers..am primit -10 ping

View PostMembruAnonim, on 13 iulie 2017 - 17:17, said:

Ne dam cu parerea, ca daca nu avem acces la tine in PC, cel putin la Network and Internet, sa vedem despre ce este vorba...

Probabil ca ai avut o alta conexiune setata pe care ai folosit-o in trecut, PPoE cu setari predefinite, iar acum folosesti alt tip de conexiune, cu o alta setare. Daca iti functioneaza asa atunci navigheaza fara probleme!

am mai multe conexiuni facute..problema este, ca imi apare acel rosu la internet..imi spune ca nu sunt conexiuni valabile..am intrat eu in device manager si m-am conectat manual..vad ca merge..dar nu inteleg acel x rosu:|..numai probleme ciudate am cand vine vorba de calculatoare:|

#6
bondbaby

bondbaby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.07.2017
sa inteleg ca nu are nimeni nicio solutie la problema mea:|

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postbondbaby, on 13 iulie 2017 - 17:38, said:

sa inteleg ca nu are nimeni nicio solutie la problema mea:|
Pai pune si tu macar o imagine (captura)  din Network Connections sa vedem ce retele ai acolo  !
Si eu am rosu pe retea de la un adaptor Tunngle si care-i problema ? asa e normal sa fie (functioneaza doar cand ii dai drumul la soft),cine stie ce adaptoare ai tu care nici macar nu-ti trebuie si te plangi pe aici de un X cu rosu pe nu stiu ce retea care nu te incomodeaza cu absolut nimic din moment ce internetul iti functioneaza !

Edited by stlk, 13 July 2017 - 17:46.


#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nici macar nu stim care e problema
Pune niste printscreen-uri din network connections si din device mamager sa vedem unde vezi x rosu.

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Deci problema este... ca nu e nici o problema.
Merge netul, pingul e si ala mic.... doar ca e un X rosu pe acolo.
Asa si, care este, de fapt problema ?
Aia nu e problema, e doar un mic inconvenient.
Daca nu e stricat, nu repara :)

#10
bondbaby

bondbaby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.07.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 13 iulie 2017 - 17:43, said:

Deci problema este... ca nu e nici o problema.
Merge netul, pingul e si ala mic.... doar ca e un X rosu pe acolo.
Asa si, care este, de fapt problema ?
Aia nu e problema, e doar un mic inconvenient.
Daca nu e stricat, nu repara Posted Image

da, dar ma enerveaza..numai probleme ciudate am avut cu calculatoarele:|..

View Poststlk, on 13 iulie 2017 - 17:40, said:

Pai pune si tu macar o imagine (captura)  din Network Connections sa vedem ce retele ai acolo  !
Si eu am rosu pe retea de la un adaptor Tunngle si care-i problema ? asa e normal sa fie (functioneaza doar cand ii dai drumul la soft),cine stie ce adaptoare ai tu care nici macar nu-ti trebuie si te plangi pe aici de un X cu rosu pe nu stiu ce retea care nu te incomodeaza cu absolut nimic din moment ce internetul iti functioneaza !

o imagine face cat 100 de cuvinte

https://postimg.org/image//4htkqws2n
https://postimg.org/image/wdz176a57/

mie nu mi se pare absolut deloc normal acel x rosu:|..cand sunt conectat la internet

Edited by bondbaby, 13 July 2017 - 17:55.


#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ai doua randuri de "monitoare" jos pe bara?
Unul care arata ca esti conectat si functioneaza reteaua si altul care arata ca in poza?
Daca da, click dreapata pe ala cu x rosu, Open network connectiona, inca o data click dreapta pe cel cu x rous din fereastra care apare, Disable.
Ai scapat de el de pe bara.
Asa cum s-a spus este posibil sa fie o alta conexiune, altfel setata, care acum nu o folosesti.
Zic si eu.

Attached Files



#12
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
sterge naibii conexiunea aia wireless de acolo

intrii in control panel >network> click dreapta si delete....

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum ziceam. AI mai multe conexiuni. Unele conectate/active, iar altele nu. X-ul este pentru alea inactive.
Trebuie sa fie prin setari optiunea sa-ti arate icnonita si in caz ca este conexiune activa si atunci o sa iti apara si cele active la stare, in dreapta jos.

Edited by MembruAnonim, 13 July 2017 - 18:02.


#14
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@high_energy Asa sa faci tu daca poti. E chiar atat greu sa va abtineti daca nu va pricepeti?
Se da disable la wireless si bluetooth si dupa aia vezi daca mai apare x rosu initiator.
Si sterge si alea 2 broadband connecton gri ca te incurci in ele.

Edited by diZy, 13 July 2017 - 18:02.


#15
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
@bondbaby
Cel mai bine e să suni la provider-ul de internet la care ești abonat, astfel eviți nenumărate confuzii.

#16
bondbaby

bondbaby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.07.2017

View Postaddumi, on 13 iulie 2017 - 17:57, said:

Ai doua randuri de "monitoare" jos pe bara?
Unul care arata ca esti conectat si functioneaza reteaua si altul care arata ca in poza?
Daca da, click dreapata pe ala cu x rosu, Open network connectiona, inca o data click dreapta pe cel cu x rous din fereastra care apare, Disable.
Ai scapat de el de pe bara.
Asa cum s-a spus este posibil sa fie o alta conexiune, altfel setata, care acum nu o folosesti.
Zic si eu.

nu am 2 randuri de monitoare:|..am exact ca in poza..eu am internet prin cablu..acel x rosu imi apare cand nu am cablul bagat in laptop..de regula (de fiecare data cand bagam cablul in laptop)imi aparea in locul acelui x rosu, un monitor cu cerculet care se invartea (imi arata ca a idntificat reteaua) Posted Image) si eu doar dadeam un simplu click si ma conectam:).

Acum, imi afiseaza ca si cum nu am cablul bagat in laptop..desi, culmea, eu sunt conectat.... superb, n-am ce zice:))))

View Postsommne, on 13 iulie 2017 - 18:02, said:

@bondbaby
Cel mai bine e să suni la provider-ul de internet la care ești abonat, astfel eviți nenumărate confuzii.

am sunat..voiam sa-mi trimita pe cineva..initial am crezut ca e cablul de vina..dupa, mi-a venit inspiratia sa ma conectez manual..si am vazut ca a mers..am sunat din nou la ei..omul nu a stiut sa-mi spuna care e problema:|

View PostdiZy, on 13 iulie 2017 - 18:01, said:

@high_energy Asa sa faci tu daca poti. E chiar atat greu sa va abtineti daca nu va pricepeti?
Se da disable la wireless si bluetooth si dupa aia vezi daca mai apare x rosu initiator.
Si sterge si alea 2 broadband connecton gri ca te incurci in ele.

nu se vede in poza ca nu sunt conectate??
Edit. am dat disable..acum am un monitor cu un X rosu:)..

Edited by bondbaby, 13 July 2017 - 18:07.


#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postbondbaby, on 13 iulie 2017 - 18:06, said:

nu am 2 randuri de monitoare:|..am exact ca in poza..eu am internet prin cablu..acel x rosu imi apare cand nu am cablul bagat in laptop..de regula (de fiecare data cand bagam cablul in laptop)imi aparea in locul acelui x rosu, un monitor cu cerculet care se invartea (imi arata ca a idntificat reteaua) Posted Image) si eu doar dadeam un simplu click si ma conectam:).

Acum, imi afiseaza ca si cum nu am cablul bagat in laptop..desi, culmea, eu sunt conectat.... superb, n-am ce zice:))))
Ce legatura are cablul cu un adaptor WI-FI ? sau bluetooth ? la alea dispare X-ul daca le dai WI-FI (sa ai retea Wi-fi), respectiv bluetooth (cu dispozitiv bluetooth)
Sterge doar pe cele cu gri ca le  ai degeaba si restul lasa-le in pace !

Edited by stlk, 13 July 2017 - 18:16.


#18
bondbaby

bondbaby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.07.2017

View Poststlk, on 13 iulie 2017 - 18:10, said:

Ce legatura are cablul cu un adaptor WI-FI ? sau bluetooth ? la alea dispare X-ul daca le dai WI-FI (sa ai retea Wi-fi), respectiv bluetooth (cu dispozitiv bluetooth)

sunt doar driverele instalate de pe CD-ul original..

View PostMembruAnonim, on 13 iulie 2017 - 18:01, said:

Cum ziceam. AI mai multe conexiuni. Unele conectate/active, iar altele nu. X-ul este pentru alea inactive.
Trebuie sa fie prin setari optiunea sa-ti arate icnonita si in caz ca este conexiune activa si atunci o sa iti apara si cele active la stare, in dreapta jos.
gresit..x-ul imi spune ca nu am nicio conexiune disponibila..desi am.. d-aia m-am conectat manual prin  adapter settings

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate