Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Vreau sa fiu angajat pe firma cuiva

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Nu neg ca exista oameni care fac asta ca să dea o "țeapă"  băncii, dar ca să îți pui un salariu mare trebuie sa și plătești taxe mari...in general cine vrea optimizări fiscale nu își da salarii imense. Oricum, faptul ca nu poți sa plătești un credit după ce l-ai luat iti garantează un viitor destul de problematic. Ce se discuta aici este cum poți sa iti fiscalizezi venitul în asa fel încât sa ramai cu cât mai mulți bani dar sa ai și acces la un credit, iar când îți câștigi banii dintr-un contract cu o firma care nu are sediu în România din motive obiective, te gândești la optimizare fiscală ca nu e nimeni prea darnic sa arunce cu taxele la stat.

Pana la urma banca are dreptul sa te judece cum vrea ea, ca tu ceri bani de la ei, mie anul trecut la BCR mi-au spus mai mult sau mai puțin direct ca în ochii lor par țepar ca am firma cu un angajat și mai puțin de un an de când e înființată.

Oricum, sfatul meu pentru inițiator si dupa cum bine a zis și costinuti este sa își fiscalizeze toate veniturile.


#56
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Iti spun din experienta proprie, ca bancile sunt foarte reticiente la firmele mici si cu angajat pe propria firma.Trebuie sa ai activitate, din care sa reiasa ca firma poate sustine acele salarii care sunt pe firma si sa ai profit peste ele. Taxele sunt mari ptr carte de munca. In plus unele banci, nu-ti iau in considerare tot salariul, daca esti pe propria firma.

#57
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cei care-l sfatuiti "fiscalizeaza-ti veniturile si totul va fi bine" parca ati trai intr-un univers paralel :)

el are un venit de 6800 lei (1500 euro) si crede ca ar putea suporta o rata de 1000-1500 lei, deci cheltuie lunar cam 5300-5800 lei.
un cost salarial total de 6800 lei inseamna un salariu brut de 5500 si net de 3800. deci din 3800 lei ar trebui sa acopere 1000-1500 rata la banca si inca 5300-5800 cheltuieli curente. nu stiu la voi cum e, dar mie-mi da cu minus :)


@bogdanbudai: cand alegi sa fii platit la negru, renunti automat si la (aproape) orice posibilitate de a lua credit. cauta alta solutie  de finantare (amanare proiect + economisire, imprumuturi de la rude/prieteni etc) sau opereaza rapid o reducere masiva a cheltuielilor (care sa te pregateasca pentru un salariu "alb")

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008


 bogdanbudai, on 13 iulie 2017 - 14:49, said:

De exemplu pentru un salar de 1700 ron pe luna , m-am interest ca ar fi de plata 800 ron sau aproximativ .

Chiar nu. Pentru un 1700 în mână dai la stat 1241. Tu 694 și firma 547. Refă-ți calculele.



#59
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Fratilor din aia 6000 ron sunt sigur ca imi permit 1000 ron pe luna sa dau rata,ce e cu unii din voi?:)

#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 bogdanbudai, on 14 iulie 2017 - 10:07, said:

Fratilor din aia 6000 ron sunt sigur ca imi permit 1000 ron pe luna sa dau rata,ce e cu unii din voi?Posted Image
dar noi suntem siguri ca n-ai facut nici un calcul si de fapt nu-ti prea permiti imprumutul pe care-l doresti :)

tu vrei 20.000 euro credit de nevoi personale. astea se dau pe maxim 5 ani, deci o sa ai de platit 1500 lei pe luna daca printr-o minune gasesti pe cineva sa-ti dea un credit fara dobanda.

un credit normal o sa aiba o rata de aproximativ 1.700 lei. la un grad de indatorare mediu de 60% asta inseamna ca trebuie sa ai salariul net de minim 2.800 lei. la un astfel de salariu platesti la stat cam 2.100 lei.
deci pentru un credit de 20.000 euro/5 ani o sa platesti lunar cam 3.800 lei (din care 1700 lei rata si 2100 taxele la stat aferente salariului necesar).
tu tot insisti ca-ti permiti 1000 lei/luna; crezi insa ca-ti permiti si 3.800 lei/luna?

#61
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Nu e chiar asa. Isi poate da demisia dupa ce obtine creditul si revine la incasari de 6000 de lei.

Insa da, cu creditul ai dreptate. Nu a facut bine calculele.

#62
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 ando01, on 13 iulie 2017 - 20:15, said:

mai bine treci topicul la juridic sa vezi ce te asteapta dupa perioada fictiva de 12 luni cand tu o sa vrei sa nu mai figurezi la firma respectiva dar sa platesti ratele din ceruri. Incearca ceva mai legal cum spun si colegii PFA, SRL
Vrei sa de volti te rog? Ce se intampla, adica la ce te referi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate