Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Contestare proves verbal - politie locala

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012
Salut,

A contestat cineva si a castigat/ pierdut procesul referitor la oprirea voluntara prin OUG 195/2002 in Bucuresti ?

Se poate anula procesul verbal daca a fost gresit nr strazii al contravenientului?

Am iesit din parcare, am facut dreapta si la 20 de metri am oprit in spatele masinii de politie asteptand pe cineva 2 minute. Organul a iesit din masina, s-a prezentat si mi a trantit amenda. Semnul de oprire interzisa este pana in iesirea din parcarea mea, neavand cum sa vad ce semnifica.

Greseala imi apartine si o recunosc pt cei ce vor comenteze moralitatea, dar nu vreau sa dau un nici macar 1 leu statului din motivele bine stiute. Va rog sa spuneti doar cei in cauza, daca s-a castigat sau nu contestarea amenzii.

Zi faina!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 mihaimtz, on 13 iulie 2017 - 12:50, said:

Se poate anula procesul verbal daca a fost gresit nr strazii al contravenientului?
Ce nr al strazii? Esti in state?
Se poate anula, dar mici sanse daca denumirea strazii e gresita.

#3
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
art.63/2/a:
http://legeaz.net/ou...i-de-circulatie

#4
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012
Eu locuiesc pe strada Xulescu nr 17, dar nenea ... a trecut nr 27. Rog sa comentati daca v-ati judecat cu ei contestand OUG de mai sus si cum s-a solutionat.

 eu69, on 13 iulie 2017 - 13:03, said:


N-am nicio dovada ca a fost sau nu perturbata circulatia, deci pica din start. Ma refer ca politia locala nu are dreptul de a da amenzi de circulatie. Sunt multe cazuri pe net dar nu spune nimeni ca a castigat sau nu. Va rog totusi sa comentati doar daca s-a contestat de catre voi si care a fost solutia instantei.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pune o foto de la PV. Poate face omul cifra 1 ca pe 2.
Pe acest motiv NU ai nicio sansa.

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Daca iti gresea numele sau CNP-ul atunci se anula fara discutie.Nulitate absoluta a procesului verbal.

#7
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012

 dorin_2k, on 13 iulie 2017 - 13:10, said:

Pune o foto de la PV. Poate face omul cifra 1 ca pe 2.
Pe acest motiv NU ai nicio sansa.

Sunt 2 cifre total diferite. Numerele gresite sunt 3 si 7. N-ai cum sa le gresesti si se vede clar.

#8
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Legea e foarte interpretabila. Pe motivul invocat de tine nu cred ca se va anula nimic, tu esti identificat de nume+prenume+CNP. Diferenta dintre adresa din PV si cea de pe cartea de identitate poate fi importanta doar in scenariu urmator:
Tu daca observai eroarea, si nu semnai procesul verbal, ei aveau la dispozitie 2 luni sa ti-l trimita prin posta(urmand ca tu sa ai 15 zile din momentul in care primeai PV acasa(de fapt in functie de data de pe stampila postei)). Dar adresa fiind gresita, ei trimiteau PV aiurea, tu urmand ulterior(dupa minim doua luni) sa demonstrezi in instanta(dupa ce faceai rost de o copie a PV de la impozite si contestandu-l) ca nu ti-au comunicat PV-ul din cauza numarului gresit al strazii adresei tale din PV(din vina agentului constatator). Necomunicandu-ti PV-ul in termenul legal, el devenea nul.
"Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de doua luni de la data aplicarii sanctiunii" OG 5/2015.
Stiu ca e incurcat, depinde de valoarea amenzii daca merita bataia de cap. Probabil vei avea nevoie de un avocat sa te treaca prin jungla birocratica.

Edited by Getodacul, 13 July 2017 - 13:47.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Deci te gandesti ca mergi la tribunal si adminti ca ai incalcat legea pe nr. 17, dar nu pe nr. 27. Sa-ti anuleze procesul verbal si sa faca altul nou cu datele corecte.

#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Nu stiu daca mai este valabila legea..ca se modifica si astea ca dracu prin tot felu de OUG-uri... da' din cate stiu politia locala nu are atributiile politiei rutiere. cei de la locala trebuia sa-i cheme pe cei de la rutiera sa-ti dea amenda. Omu' de regula nu stie treaba asta si plateste aiurea amenzile, iar saptamana trecuta a fost si la TV o stire in care un sofer a refuzat sa se legitimeze politiei locale pentru o abatere rutiera pe acelasi motiv...ca n-au in atributiuni partea rutiera.
Incearca sa-l contesti in instanta, mare parte din ele pica ca nu sunt completate sau scrise cum trebuie. Dpdv al meu, crearea politiei locale (si cea a politiei rurale) .... a fost una din cele mai grave erori ale statului roman, inducand in eroare omu' de rand si ajungandu-se in situatia ca nimeni sa nu stie EXACT cu ce se ocupa politia locala.... fostii agenti comunitari sau gardieni publici

Edited by bogdan181180, 13 July 2017 - 14:16.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Trebuie sa avem in vedere principalele motive de anulare a proceselor verbale, care pot fi nenumarate, prin care: lipsa obiectiunilor contravenientului; lipsa semnaturii agentului constatator sau a contravenientului; lipsa mentiunilor cu privire la numele sau functia agentului constatator; lipsa unor date cu privire la ziua, luna anul sau ora la care s-a intocmit procesul verbal sau datarea acestuia in mod eronat; stabilirea amenzii in cuantumul respectiv, dar omitandu-se sanctiunea aplicata pentru fiecare din contraventiile stabilite; neprezentarea probei radar in instanta; lipsa mentiunii privind distanta de indicatorul care interzice oprirea/stationarea sau nementionarea cu exactitate a locului unde contravenientul a fost oprit si sanctionat; orice lipsa de mentiuni cu privire la motivele care au condus la intocmirea unui proces verbal sau care nu contin datele cerute de lege, etc.
Toate motivele mai sus mentionate atrag nulitatea procesului-verbal, nulitate ce poate fi constatata si din oficiu de catre instanta de judecata conform art. 17 din OG nr.  2/2001.


Sursa :  https://www.juridice...ru-radar-2.html

#12
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Pana nu pui o poza cu PV (eventual elimina datele personale), nu ai cum sa primesti un raspuns pertient. Daca politia locala ti-a dat amenda pe legea circlatiei, se anuleaza usor. Daca ti-a dat pe HCL e mai greu, dar poti demonstra ca de unde ai plecat tu nu se vede semnul de oprirea interzisa (dar se poate si argumenta ca fiind in stricta apropiere a locuintei tale, n-ai cum sa nu stii ca n-ai voie sa opresti acolo). In plus, ai oprit in spatele politiei si cum ei n-ar incalca legea, ai crezut ca e permisa stationarea.
Data viitoare spune-i la gardianul public sa-si dea singur amenda prima data, ca nu scrie niciunde ca el are voie sa stationeze unde e oprirea interzisa. Eventual sune-i ca vrei sa consemnezi la observatii ca masina politiei era parcata unde nu e permisa stationarea, o sa te lase in pace.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 PoeOvidiu, on 13 iulie 2017 - 14:38, said:

care pot fi nenumarate, prin care: lipsa obiectiunilor contravenientului; lipsa semnaturii agentului constatator sau a contravenientului;
Si din cauza ta multi nu semneaza PV, crezand ca sunt nule. Nu mai da citate din astea de 2 lei false.

#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Poți să te prevalezi de articolul care prevede: „Imobilizarea autoturismului ptr. îmbarcare-debarcare nu este considerată oprire”

Edited by Mircel, 13 July 2017 - 15:43.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
https://www.clujust....catre-instanta/

Aproape la indigo cu cazul tau. Bafta, desi nu ai nevoie.
Deci: POLITIA LOCALA NU E POLITIA RUTIERA DECI NU POATE DA AMENZI DE CIRCULATIE.
Nu stiu ce e asa de greu de priceput.

Edited by dan1980_25, 13 July 2017 - 16:10.


#16
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
De ce nu dai share si la articolul complementar? https://www.clujust....tistului-local/


Quote

”Critica petentului referitoare la lipsa de competență a agentului constatator este neîntemeiată, instanța de fond interpretând în mod greșit dispozițiile art. 7 din legea nr. 155/2010, ce repartizează în competența Poliției Locale o serie de atribuții în domeniul circulației rutiere printre care cea prevăzută la litera h; constatarea și aplicarea de sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor în loc interzis etc…. În aceste condiții, tribunalul consideră că sancționarea cu amendă contravențională prin procesul-verbal PL nr. 014464/14.04.2015 este legală, întrucât conduita intimatului se încadrează în textele legale care prevăd contravenția reținută în cuprinsul procesului verbal contestat”.


Vedeti ca politia locala poate aplica amenzi pentru oprire/stationare.
Nu au voie sa opreasca in trafic sau sa aplice alte amenzi reglementate in codul rutier: depasirea vitezei, depasire pe linie continua, folosit telefonu la volan, nepurtat centura, etc., dar in privinta opririlor/stationarilor interzise au voie sa aplice amenzi.

Edited by cenzunet, 13 July 2017 - 16:30.


#17
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 dan1980_25, on 13 iulie 2017 - 16:09, said:

https://www.clujust....catre-instanta/

Aproape la indigo cu cazul tau. Bafta, desi nu ai nevoie.
Deci: POLITIA LOCALA NU E POLITIA RUTIERA DECI NU POATE DA AMENZI DE CIRCULATIE.
Nu stiu ce e asa de greu de priceput.
Inseamna ca inca mai este valabila legea. cei de la locala, incalca legea oprind conducatorii auto pentru abateri de la circulatie. este o institiutie care nu are nimic de a face cu Politia Romana, a fost creata sa se ocupe cu ordinea in localitati nu sa se bage in normele rutiere si alte dracii dinastea. Vedeti ca sunt pe net vreo 3 motiuni online de desfiintare aa acestei institutii care numai erori creeaza si nu ajuta cu absolut nimic cetateanul de rand ajung mai mult niste samsari cu uniforme asemanatoare celor de la politia romana (oamenii aceia barem au studii de specialitate). Si prin Guvern se discuta despre o desfiintare a acestei politii deoarece s-a pomenit statul roman cu multe procese pentru "boacanele" facute de ei

 cenzunet, on 13 iulie 2017 - 16:23, said:

Vedeti ca politia locala poate aplica amenzi pentru oprire/stationare.
Nu au voie sa opreasca in trafic sau sa aplice alte amenzi reglementate in codul rutier: depasirea vitezei, depasire pe linie continua, folosit telefonu la volan, nepurtat centura, etc., dar in privinta opririlor/stationarilor interzise au voie sa aplice amenzi.
o mare magarie si o alta palma data de statul roman cetateanului platitor de taxe...maine poimaine te pomenesti cu ei in firma sa vada daca ai taiat bon fiscal... sau te ameneaza ca n-ai autorizatiile ISU la zi

Edited by bogdan181180, 14 July 2017 - 06:51.


#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008

 dan1980_25, on 13 iulie 2017 - 16:09, said:

https://www.clujust....catre-instanta/

Aproape la indigo cu cazul tau. Bafta, desi nu ai nevoie.
Deci: POLITIA LOCALA NU E POLITIA RUTIERA DECI NU POATE DA AMENZI DE CIRCULATIE.
Nu stiu ce e asa de greu de priceput.
Fals, si s-a mai explicat si pe alte topice, cu articol de lege cu tot. Ba chiar si in cazul la care faci referire "sanctionatul" a pierdut procesul in instanta superioară.

Edited by caiuscorneliu, 14 July 2017 - 08:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate