Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Renovare apartament 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alinall

alinall

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.03.2017
Salutare tuturor, am cumparat un apartament cu 2 camere,55 mp,in Timisoara,ati putea sa imi spuneti cam care ar fi costurile pentru renovarea lui de la zero  si cam cat dureaza(apartamentul necesita renovare completa).Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
costurile sunt in functie de materialele folosite, pretentiile locatarilor si ifosele deopotriva.

manopera e in functie calificarea doreilor. alegi pe cei mai ieftini, dau buleala si mai bagi inca pe atat sau mai mult ca sa repari. iei mai scumpi, dar care sa faca ceva mai de calitate.

asadar despre ce vb? nu e nimic concret, totul e subiectiv. asta in lipsa informatiilor date de tine.

#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
intre 4000 si 15 000Euro

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bani multi, depinde de pretentii. nimeni nu iti poate spune un pret.
dar depinde ce intelegi dumneata prin renovare...ca daca pui doar gresie, faianta si parchet, nu ai facut nimic. renovarea inseamna in primul rand climatizare, aerisire cu schimbare de caldura, aer conditionat, centrala pe gaze (daca sunt), incepe cu lucrurile esentiale, lasa tichiile de margaritar.
am niste cunostinde de la alta scara ce imi spuneau ca au in casa 38 de grade, altii ca au 32....aia nu mai e viata.
eu, la 81 de mp, cu un aparat de 12K de btu/h, am maxim 29 de grade, si sunt la etajul 4.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa nu mai pun si starea actuala a incintei precum si problemele existente dar si de preintampinat, care dicteaza cea mai mare parte din costuri

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 alinall, on 13 iulie 2017 - 11:13, said:

Salutare tuturor, am cumparat un apartament cu 2 camere,55 mp,in Timisoara,ati putea sa imi spuneti cam care ar fi costurile pentru renovarea lui de la zero  si cam cat dureaza(apartamentul necesita renovare completa).Multumesc!


Teoretic ar trebui sa dureze 1 luna. Regula e sa stai cu gura pe muncitori, sa ii tii din scurt si sa nu le aduci cumva bautura. Nici bere macar. Aia e cea mai mare greseala. Se vor lenevi si vor intarzia excesiv.

Apropos de preturi, gandeste-te ca doar bucataria (mobilier si electrocasnice) costa cam 1500 E. Zugraveala si faianta, inca minim 1000.
Pentru fiecare camera cam 1500 in functie si de ce parchet vrei. Vrei mai de calitate, va fi mai scump.

Climatizarea: 400 E/aparat . Daca vrei ceva mai bun (tip inverter) mai pui niste sute.
Eu as recomanda sa refaci tot circuitul electric si sa iti faci prize speciale separate pentru aparatele de climatizare si pentru cuptorul electric din bucatarie. Ma gandesc si la tablou electric nou (ceva de calitate) si sigurante diferentiale. Doteaza de asemenea sufrageria cu priza pentru TV ca sa faci ceva elegant din start.

Un total e greu de estimat. Dar un 8-10.000 Euro te-ar cam duce.

Edited by Bogotta, 13 July 2017 - 12:19.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
care este bugetul de care dispui ? pentru ca poti face renovare completa cu materiale ieftine si cat mai multa manopera personala/ajutor din partea unui prieten sau ruda care se pricepe la lucrari, sau poti face renovare completa cu materiale scumpe, de calitate, cu meseriasi buni dar care cer si pret pe masura.
concret, ce lucrari vrei sa faci in acel apartament ? schimbi tot - usi, ferestre, parchet, gresie, faianta, obiecte sanitare, instalatii de apa si electrica, pui centrala termica, aer conditionat ?

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 alinall, on 13 iulie 2017 - 11:13, said:

Salutare tuturor, am cumparat un apartament cu 2 camere,55 mp,in Timisoara,ati putea sa imi spuneti cam care ar fi costurile pentru renovarea lui de la zero  si cam cat dureaza(apartamentul necesita renovare completa).Multumesc!
In jur de 8-10.000 euro.O vara intreaga,cu meseriasi buni

Edited by daniMMM, 13 July 2017 - 13:16.


#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai depinde de ce vrei sa faci in apartamentul ala, daca vrei centrala, daca trebuie sa-l izolezi, daca trebuie schimbata instalatia electrica, daca trebuie intervenit la instalatia sanitara, daca vrei materiale mediocre sau de calitate superioara, cu cine lucrezi si daca te fura sau nu. In medie ar trebui sa te ajunga intre 10.000 si toti banii.

#10
dracula_bland

dracula_bland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2017
De obicei cam jumate din costul apartamentului (daca vrei ceva elegant...) iar timp 20-30 zile.Nu te grabi! Graba strica treaba! Succes!

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 rich1974, on 13 iulie 2017 - 11:20, said:

bani multi, depinde de pretentii. nimeni nu iti poate spune un pret.

PAI???
Eu tocmai i-am dat un pret.

 BodCasa, on 13 iulie 2017 - 11:19, said:

intre 4000 si 15 000Euro


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate