Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

E mansarda sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

 motanul13, on 13 iulie 2017 - 11:33, said:

Se considera mansarda cand nu depaseste 60% din suprafata etajului curent ceea ce depaseste h>120 cm .
Ca sa stabilesti treaba asta , si sa o demonstrezi , ai nevoie de acces la autorizatie si expertiza tehnica care sa confirme acest lucru .
Ceea ce ma tem ca nu vei obtine .
In primul rand ca proprietarul nu o sa iti dea autorizatia ( primaria nici atat ) si nici nu o sa iti dea acces sa faci expertiza . Care mai si costa .

Mda, de asta imi e, ca procedurile sunt destul de complicate si nu e suficienta doar o reclamatie la primarie (care probabil i-a acceptat autorizatia, fie pt ca e OK, fie pentru ca a cotizat la cine trebuie)

 StickyFingaz, on 13 iulie 2017 - 11:34, said:


Conform definitiei din NP-064-02 poate sa fie foarte bine si mansarda. In momentul in care o sa toarne al doilea planseu la casa, atunci nu mai ai P+E+M, ci P+2E.

Un raspuns bun, daca-l vad ca toarna planseu perfect drept peste etajul 2, e un motiv bun pentru a merge mai departe la Primarie ?

#20
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 crocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 11:37, said:


Un raspuns bun, daca-l vad ca toarna planseu perfect drept peste etajul 2, e un motiv bun pentru a merge mai departe la Primarie ?
Doar daca o toarna pe intreaga suprafata .
Daca este retrasa fata de placa de dedesubt , nu .

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 crocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 11:34, said:


Pe bune, n-ai alta treaba ?
Nu ma enerveaza ca e mai destept ca mine, ca sa faci fente nu trebuie sa fi mai destept ca altu.  Si altu se poate gandi la asta, dar nu o face din motive care par tie sa-ti scape...   bun simt ? cinste? ca nu e legal ?
Tie ti-ar place sa vina unu cu un bloc de 10 etaje langa tine ? Ca asa i s-a sculat lui si e baiat destept? Atunci ai face reclamatie ?
Si ce sa fac eu ? Nu inteleg.  Eu am casa in zona, normala, cum mi-a trebuit, respectand clar PUZ-ul. Nu ti se pare normal sa faci reclamatie cand e ceva facut ilegal ? Nu ? No, d'aia traim in tara asta de kkt.

Uite, mai exista in zona alt constructor, care a facut EXACT acelasi lucru, un P+E+M, dar Mansarda lui e Mansarda, n-ai absolut nimic de obiectat.  Astalalt constructor in schimb....
De la o mansarda , un etaj pana la 10 etaje e cale lunga , de ce exagerezi ?!
Daca se incadreaza in regimul de inaltime e ok orice configuratie ar face locuinta = asta nu ar trebuii sa te preocupe pe tine . daca nu-ti convine poti sa te muti ca nimeni nu-ti tine pusca la tample sa stai lipit locului . Reclamangii ca tine merita un sut in " ... " , crezi ca mie nu mi-au facut reclamatii vecinii ? Si n-au rezolvat nimic , mai mult am aflat cine-mi poarta mie de " grija " si ia luat dracu ca le bag zgomot de se caca pe ei . Plin de " viteji " care cred ca nu li se poate intoarce rautatea .

#22
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Omule, ai probleme la mansarda, serios. Si nu putine.
Sarind peste limbajul si mentalitatea ta scarboasa 100%, orice reclamatie se face cand faci ceva ILEGAL. Cel putin din alea fac eu (sau vreau sa incep, ca n-am mai facut pana acum). Sa incerci sa opresti o ilegalitate nu este o rautate, este bun simt. Rautate este in partea celalata, de la cei care fac ilegalitatea. Rautate, nesimtire, etc. Dupa scurtul dialog cu tine, sunt 100% convins ca vecinii tai aveau dreptate si au marele noroc sa locuiasca langa un mare om, cu un mare caracter care:  "si ia luat dracu ca le bag zgomot de se caca pe ei ."  Felicitari.  (let me guess: manele sau muzica populara?)
Exagerez comparatia ca sa pricepi mai bine, cu toata ca nu exista ceva mai mult sau mai putin legal. E legal sau e ilegal, fie ca e 1cm peste limita, fie ca e 100 m peste limita in sus.
Poti sa te abtii sa mai poluezi topicul asta ? Multumesc.

Daca e legal, felicitari, sa-si faca ce vrea pe terenul lui asa cum fac si eu ce vreau pe terenul meu.
Daca NU e legal (lucru pe care incerc sa-l aflu aici), atunci o sa-l  f..t pana se c....a pe el (scuze pentru restul, dar asta ca sa inteleaga si Baxon despre ce vorbim)

Multumesc @motanul13, sfatul tau e cel mai bun, o sa urmaresc turnarea placii de sus si daca va fi etaj, vom actiona in consecinta .

Edited by crocodiluQ, 13 July 2017 - 11:55.


#23
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
@Baxon - nu e vorba de rautate, omu' nu o face nici din invidie si nici pentru santaj, sa ciuguleasca un banut de la constructorul vecin.

Omu' a zis clar ca respectiva constructie i se pare peste zona, si are tot dreptul (eu as spune chiar obligatia civica) sa sesizeze daca este ceva in neregula.

Si eu caut sa cumpar o casa in aceasta perioada si zona/vecinatatile au fost primele criterii la care m-am uitat cand am calculat bugetul.

Pai e normal sa dau 350K pe o casa intr-o zona buna, ca sa vina un ghertoi sa construiasca bloc de apartamente vizavi de mine? Daca construieste legal, teapa mea ca nu m-am uitat, dar daca construieste ilegal, teapa lui.

@crocodilu - prietene, nu mai asculta de sfaturi gen "plateste o expertiza", "verifica PUG/PUZ" etc. Fa direct reclamatie daca ti se pare ceva dubios. O sa vina ISC-ul in control - daca omu' construieste legal, nu o sa-i faca nimic, daca e pe langa lege il descopera ei.

Fa-ti datoria de cetatean, ca de-asta e tara asta de cacat, ca toti se fac ca ploua, altii mai vin si te mai si injura ca vrei sa sesizezi ceva care ti se pare ilegal, ca esti "invidios" si "n-ai alta treaba".

#24
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 tchoara, on 13 iulie 2017 - 11:59, said:

Fa direct reclamatie daca ti se pare ceva dubios. O sa vina ISC-ul in control - daca omu' construieste legal, nu o sa-i faca nimic, daca e pe langa lege il descopera ei.

Fa-ti datoria de cetatean, ca de-asta e tara asta de cacat, ca toti se fac ca ploua, altii mai vin si te mai si injura ca vrei sa sesizezi ceva care ti se pare ilegal, ca esti "invidios" si "n-ai alta treaba".

Pe bune? Datoria de cetatean e sa reclami orice? Datoria de cetatean este sa cunosti legislatia si sa reclami ceva ilegal, nu sa reclami chestii care sunt perfect legale.

#25
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
si de aia avem topicul asta in care incerc sa aflu daca e ilegal sau nu, duuuh !

#26
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 tchoara, on 13 iulie 2017 - 11:59, said:

Fa-ti datoria de cetatean, ca de-asta e tara asta de cacat, ca toti se fac ca ploua, altii mai vin si te mai si injura ca vrei sa sesizezi ceva care ti se pare ilegal, ca esti "invidios" si "n-ai alta treaba".
Asa cetatene !
Si daca e legal , ce sa faca ?

Tara de reclamangii ...

#27
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
pe langa primarie, fa sesizare la ISC.

#28
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 blackiesasha, on 13 iulie 2017 - 12:15, said:

pe langa primarie, fa sesizare la ISC.
Da . Si la ISU , si la OPC , si la ANSVR , si la Sf. Petru , si daca nici el nu iti rezolva , direct la Doamne-Doamne .

#29
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Guys, deviem prea mult Posted Image

Nu facem nicio reclamatie aiurea, ca apoi o sa-mi puna toti cei 6 noi vecini manele cu geamul deschis toata ziua Posted Image.
Asteptam sa vedem cum toarna placa de la etaj si apoi se poate face reclamatie la Primarie si ISC. Restul e cancan, multumesc pt info.

Oricum sunt foarte curios de ce cineva s-ar muta intr-un apartament de 2 camere, intr-un semi-bloc la tara, cand la acelasi pret poti sa iei acelasi apartament cu 2 camere, in blocuri noi, etc si sa te bucuri de oarecum toate avantajele statului in oras.  Se presupune ca vii la tara la casa, sa ai gradina, curte, liniste, esti constient ca pierzi anumite comoditati... dar macar stai la casa ta, nu in apartament.

Edited by crocodiluQ, 13 July 2017 - 12:29.


#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai deschis topic CUM SA FACI RECLAMATIE si apoi vi si zici ca de fapt nu e asa ! Dpmdv n-ar trebuii sa te preocupe capra vecinului dar se vede treaba ca faci parte din categoria de oameni care cauta sa faca rau altuia din invidie , pentru asta ti-am scris sa-ti vezi de treaba TA . Apoi ma acuzi de limbaj " scarbos " pt ca nu-ti convine raspunsul ?! Daca esti atata de " indreptatit " de ce nu faci reclamatie ?? Ai deschis acest topic ca sa ceri informatii cum sa faci reclamatia sa fie luata in seama ?! Simplu , mergi la primaria de care apartii si vezi acolo ce poti sa faci , nu deschizi topic pe SP in care sa-ti versi frustrarile , parerea mea .
P.S. Sper sa-si faca unu un bloc de 10 etaje hapt in fata bordeiului tau si sa fie LEGAL !

#31
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
pe bune, opreste-te, invata cand e momentul sa te opresti, ca devii penibil.

Cine a deschis topic despre CUM SA FACI RECLAMATIE ? Ia mai citeste prima mea intrebare:

"E mansarda sau nu?

Salutare,
Ma puteti lamuri si pe mine daca o constructie este sau nu legala, daca respecta PUZ-ul din zona?
......

Am sau nu dreptate si daca da, unde se poate face reclamatie si ce se poate obtine ? "

Omule, pricepi romaneste sau e grele pt tine ?  Incerc sa aflu daca e legal sau nu, pentru ca eu nu sunt convins, am doar niste banuieli. Nu am facut inca nicio reclamatie si nici nu vreau sa fac daca se pare ca eu nu cunosc legea si celalalt e in dreptul lui. De aia suntem aici, pe un forum, nu? Daca ajung la Primarie sau ISC, ajung in deplina cunostiinta de cauza, cu argumente, cu legea de partea mea, etc.

Nu te acuza nimeni de limbaj scarbos pentru ca nu ne convine raspunsul,  ci pentru ca pur si simplu nu ne place mentalitatea ta. Ce raspuns sa-mi convina de la tine ? Ca le faci zgomot la vecini ? Ca dupa tine nu trebuie reclamat ce e ilegal ? Si alte bazaconii pe care le-ai debitat + modul in care te exprimi.... Uite-te la ultimul PS pe care l-ai scris, cata minte arata ca ai ? Plus rautate gratuita, chiar nu inteleg de ce incerc sa fac educatie cu tine.  Mi-am promis de mult ca nu mai incerc sa educ oamenii in trafic sau pe formuri, da mai uit cateodata.
Transmite-le parerea noastra de rau vecinilor tai, chiar mi-e mila de ei, din fericire eu pot fac ceva ce ei nu pot, sa te pun pe ignore.

#32
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Posibil si sa se modificat ceva in timp. Uite stiu si eu un caz, A isi face casa si obtine o retragere de la strada de maxim 5m. Deoarece vroia sa lase in fata casei un spatiu mai mare incepe un mic scandal cu primaria dar nu obtine nimic in plus fiindca legea-i lege. Dupa un an isi face casa si vecinul lui. Fara probleme i se aproba o retragere de 30m. Fara atentii si alte-cele.

#33
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Sigur, pot fi cazuri....  Ce pot sa-ti zic sigur e ca aici nu s-a schimbat nimic si toata zona are puz/pug cum au fost o data si nu se vor schimba niciodata probabil.

#34
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Baxon, on 13 iulie 2017 - 11:42, said:

De la o mansarda , un etaj pana la 10 etaje e cale lunga , de ce exagerezi ?!
Daca se incadreaza in regimul de inaltime e ok orice configuratie ar face locuinta = asta nu ar trebuii sa te preocupe pe tine . daca nu-ti convine poti sa te muti ca nimeni nu-ti tine pusca la tample sa stai lipit locului . Reclamangii ca tine merita un sut in " ... " , crezi ca mie nu mi-au facut reclamatii vecinii ? Si n-au rezolvat nimic , mai mult am aflat cine-mi poarta mie de " grija " si ia luat dracu ca le bag zgomot de se caca pe ei . Plin de " viteji " care cred ca nu li se poate intoarce rautatea .

Baxon n-a gasit un vecin mai ''cu putina carte'' decat el..( desi era cam greu ).  Acu'...le-a aratat el cine-i bo$$ul pe strada..si se caca pe ei toti.

Sa te muti daca nu-ti convine ca vreun "destept'' face bloc langa tine, desi n-are voie...  Tare nu?

Initiator, vezi daca n-ai fost istet sa-ti faci bloc?

Edited by mariovrs, 13 July 2017 - 13:14.


#35
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Inteleg problema ta, eu stau in Popesti unde samsarii au ajuns sa faca mansarda cu 2 niveluri :lol: In cazul tau iti faci griji degeaba, omul a facut bloc mansardat. Normativele de mansarda care este obligatoriu ultimul nivel implica norme de inaltime minime, nu maxime. Adica daca ala vrea sa faca la sat o mansarda de mansion cu 4 metri inaltime in mai multi versanti nu ai ce sa ii faci atat timp cat e ultimul nivel al cladirii. Daca vrei sa reclami ceva mai bine uita-te la procentul de utilizare a terenului. Astia care fac bloc pe loc de casa in general trag de utilizarea terenului ca altfel nu e spatiu sa faca apartamente cu casa scarii and shit pe locul in care tu ai casa, parcare si gazon.

#36
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Corect @mariovrs, asa-s eu mai prost din fire...

Cred ca textul de mai jos reprezinta cu perfecta acuratete o parte din tara asta, probabil aia care sunt suparati pe Soros.  Plm, ar putea sa o vanda ca slogan electoral pentru PSD, de mult n-am mai auzit ceva sa li se potriveasca atat de bine :)))
"Te enerveaza ca cineva e mai destept si stie cum sa fenteze , bravos ! De ce nu ai fost capabil si tu sa faci asta ?!"

@filipxxx, corect, mansarda poate fi oricat de inalta.  Depinde cum va face ultimul nivel, daca placa e completa, atunci ala e 100% etaj cu pod, nu e mansarda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate