Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Semnal internet slab in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Ca bine spui, in plus roamingul va avea prioritate mica, ca daca nu se castiga bine din asta nu are motiv pentru care sa aiba prioritate mai mare decat un nativ platitor de abonament Posted Image

Edited by pclife, 12 July 2017 - 22:37.


#20
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postalinbals, on 12 iulie 2017 - 22:33, said:


Este reala ,te asigur,dar nu stiu in ce procentaj
Si mai e ceva,atentie mare,MANAGEMENTU RETELEI 4G!
De exemplu ,la reteaua mea functioneaza cam asa,par examplu...
Depinde de la ce operator ai avut tu internet.
De exemplu,spui ca ai fost conectat 4G–
daar,daca alegi un tarif mai mic sa zicem ,de dowload pe 4G cu viteza de 20Mbs
vei avea si viteza mai mica,Asta se intampla,deoarece managementul retelei 4G e astfel
cei care platesc pentru viteza de 100 mbs,vor avea alocati,jumatate din banda 4 G deci viteza mare-tarif mare
cei care platesc pentru viteza de 50mbs vor avea alocati 30la suta din banda -deci tarif mediu -pret mediu
cei care platesc pentru 20 mbs viteza ,vor avea pret mic,poate pentru ca atat isi permit,poate ca nu au nevoie de mai mult, si e ieftin,.dar vor avea alocati din banda 4 G numai 20 la suta ,adica restul ramas
si deci acestia ,ultimii daca vor fi conectati cati mai multi simultan-atunci ei vor imparti cei 20la suta din banda lor,.adica se vor inghesui toti acolo vor imparti restul ramas,si vor naviga toti cu viteze mici.
eu am testat pe viteza de 50 mbs ,in Austria si Germania ,merge mai mult decat acceptabil
Concluzia – ai un abonament sau cartela ieftina-chiar si in 4 g-viteza mica !
Deci la 18 € ei mei care ii dau lunar ei imi ofera net slab! Sa merg la orange sa discut pentru viteza ?

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nu cred ca poate face Orange ceva, limitarea o face operatorul la care te conectezi in roaming. eu intamplator tot la Orange Espana am fost conectat. Personal nu ma plang, am fost multumit ca am avut internet fara sa ma stresez ca depasesc vreo limita.

@ionutsb-titlul threadului tau este eronat, tu nu ai semnal slab, ai largime de banda mica. Probabil ca la fel de rau iti merge si daca erai langa antena. Intelegi diferenta?

Edited by atupi, 12 July 2017 - 22:49.


#22
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009

View Postatupi, on 12 iulie 2017 - 22:47, said:

Nu cred ca poate face Orange ceva, limitarea o face operatorul la care te conectezi in roaming. eu intamplator tot la Orange Espana am fost conectat. Personal nu ma plang, am fost multumit ca am avut internet fara sa ma stresez ca depasesc vreo limita.

@ionutsb-titlul threadului tau este eronat, tu nu ai semnal slab, ai largime de banda mica. Probabil ca la fel de rau iti merge si daca erai langa antena. Intelegi diferenta?
Corect spus!

#23
Pol

Pol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.06.2005

View Postpclife, on 12 iulie 2017 - 22:36, said:

Ca bine spui, in plus roamingul va avea prioritate mica, ca daca nu se castiga bine din asta nu are motiv pentru care sa aiba prioritate mai mare decat un nativ platitor de abonament Posted Image
Mare dreptate ai!!!  Mi-au venit niste prieteni din It. "Moama a disparut roomingul, raman cu numarul meu, ma kk pe cartelele romanesti, nu-mi mai trebuie "etc etc. Dar cand ii sun eu(sau altcineva) dureaza mai mult de 30 de secunde pana suna....... Iar de net ce sa zic.... nici youtube nu le merge cum trebuie. Zici ca sunt in 2G.desi au semnal 4G  ) :. Asa ca... rooming rooming.... Dar branza-i pe bani :)

#24
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postatupi, on 12 iulie 2017 - 22:47, said:

Nu cred ca poate face Orange ceva, limitarea o face operatorul la care te conectezi in roaming. eu intamplator tot la Orange Espana am fost conectat. Personal nu ma plang, am fost multumit ca am avut internet fara sa ma stresez ca depasesc vreo limita.

@ionutsb-titlul threadului tau este eronat, tu nu ai semnal slab, ai largime de banda mica. Probabil ca la fel de rau iti merge si daca erai langa antena. Intelegi diferenta?
. Ok,am inteles

#25
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Atentie la Reteaua partenera la care sunteti Localizati in Roaming...
...va dau doar un exemplu pentru una din tarile indicate de initiator...

Non Preferred 4%
Preferred 95%
Non Preferred 1%

#26
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Ce ar fi de facut ? Sa trec pe setari manuale la retea ?

#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Pai ai inteles sau nu?

View Postionutsb, on 13 iulie 2017 - 10:32, said:

Ce ar fi de facut ? Sa trec pe setari manuale la retea ?
Mai sus ai scris:

View Postionutsb, on 13 iulie 2017 - 08:06, said:

View Postatupi, on 12 iulie 2017 - 22:47, said:

@ionutsb-titlul threadului tau este eronat, tu nu ai semnal slab, ai largime de banda mica. Probabil ca la fel de rau iti merge si daca erai langa antena. Intelegi diferenta?
. Ok,am inteles
Sper ca ai inteles ca politicile retelelor mobile este sa-si avantajeze clientii proprii si nu cei veniti in vizita. Pentru a nu suferi clientii existenti de cei ce folosesc roaming-ul.

Alege manual o retea, verifica-i semnalul si eventual viteza conexiunii.
Ramai conectat manual la reteaua care ai semnalul cel mai bun viteza cea mai mare.

Daca tot nu-ti convine ce variante ai, cumpara-ti o cartela preplatita din tara in care esti pentru o viteza mai ok.

Acestea sunt singurele solutii ce le poti avea.

#28
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Am inteles. Cum pot verfica viteza conexiunii ?

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Hm, nu inteleg intrebarea ta, nu tu ai determinat deja ca "semnal internet slab"?
Cum ai ajuns la aceasta concluzie de prima oara?
Foloseste aceeasi "tehnica" si pentru a determina daca mai este "semnal[ul] [...] slab".

Daca ai smartphone cu Android poti folosi aplicatii precum:
- Speedtest.net pentru a verifica viteza conexiunii de date;
- Netmonitor, pentru a verifica puterea semnalului.

#30
nokcia

nokcia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 22.11.2014
După 15 iunie calitatea netului românesc în roaming a scăzut dramatic! Am testat cu SIM românesc (Orange) conectat la rețeaua KPN Olanda, viteză execrabilă de 0,7 mbps! Cu SIM autohton de KPN viteza este mult mai mare, 8 mbps. În Germania este și mai groaznic. Aproape lipsă 3G, viteză 0,5 mbps!
În Vodafone este o idee mai bine, conectându-se la propria rețea Vodafone De sau NL.
Probabil ptr a fi rentabili au redus masiv viteza, implicit cantitatea folosită. Păcat!

#31
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
De ce crezi ca o retea locala ar mai aloca prioritate inalta unui turist de la care nu castiga mare lucru?
Inainte aveau motive sa serveasca turistii cu prioritate inalta precum localnicii platitori de abonamente, pentru ca se castigau bani frumosi din roaming, acum nu se mai castiga bine, deci indicat e sa pui prioritate scazuta.

#32
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostCiubex, on 14 iulie 2017 - 08:14, said:

Hm, nu inteleg intrebarea ta, nu tu ai determinat deja ca "semnal internet slab"?
Cum ai ajuns la aceasta concluzie de prima oara?
Foloseste aceeasi "tehnica" si pentru a determina daca mai este "semnal[ul] [...] slab".

Daca ai smartphone cu Android poti folosi aplicatii precum:
- Speedtest.net pentru a verifica viteza conexiunii de date;
- Netmonitor, pentru a verifica puterea semnalului.

La concluzie am ajuns simplu: nu merge netul cum trebuie, nu am habar de alte chestii.
Mersi frumos, le instalez sa vad ce zic.

Rezultatele sunt astea.
[ http://i63.tinypic.com/250ktqx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i63.tinypic.com/o0zf4m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum sunt in Slovacia, intr-o zona ok unde netul merge bine. Ce parere aveti de teste ?

Edited by ionutsb, 20 July 2017 - 09:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate