Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Prelungitor cu slave-master, filtru tensiune si protectie suprasarcina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salut,

Se dau urmatoarele date:

- un prelungitor normal (6 prize);
- un laptop, conectat in prelungitorul de mai sus;
- un hub USB alimentat, conectat la laptop si in prelungitor;
- 3 HDDuri externe, 2 placi sunet externe, niste alte gadget-uri, toate conectate in HUB;
- o placa de sunet conectata la cealalta (din iesirea de la una se intra in intrarea la cealalta);
- o pereche de boxe conectate la placa de sunet de mai sus si in prelungitor;
- un monitor, conectat la laptop si la prelungitor.

Doresc sa:
- folosesc un prelungitor master-slave in locul celui normal, atunci cand inchid laptopul (mai mult hibernate decat shut down), sa imi taie alimentarea pe slave, imi stau mereu cu tensiune tot ce tin in hub-ul USB + monitorul + boxele.
- scap de brum de retea prezent in boxe, e slab dar totusi sesizabil, mai ales cand dau placa de sunet la maxim, fara muzica.

Nu stiu:
- daca prelungitorul master-slave simte incarcatoarele de laptop (cred ca am ~60W consum la laptopul din schema) si taie alimentarea pe slave-uri, chiar si la hibernate?
- prelungitorul cu filtru / protectie poate scoate brum-ul de retea, desi am destul de multe bucle in toata schema cu date?

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi / directii?

Multumesc!

Edited by MiniBum, 12 July 2017 - 21:31.


#2
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Daca vrei sa scapi de "hum noise", ofera-ne mai multe informatii:

- Priza are impamantare?
- Sursa de alimentare a laptopului are impamantare?
- Cu ce cablu conectezi placile audio la laptop?
- Ce boxe ai?

#3
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salut,

- priza nu are impamantare;
- sursa laptopului din constructie are impamantare, dar nu e impamantata, lipseste la priza;
- placile audio (2 console de mixat) le conectez cu cabluri USB la hub-ul USB alimentat;
- placile audio se leaga intre ele si boxe cu cabluri 2xRCA, consola ce primeste semnal din cealalta si se conecteaza la boxe are "suruburile" de ground, dar cred ca sunt valabile doar cand comut intrarile de pe Line pe Phono;
- boxele sunt Microlab Solo 2

Am incercat sa schitez cum vin legaturile (rosu - alimentare, albastru - date, verde - audio), am uitat monitorul ce e legat la acelasi prelungitor si cu HDMi in laptop ...dar nu cred ca afecteaza partea de brum, doar la partea master / slave e in ecuatie.

Multumesc!

Attached Files



#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
https://www.germanel...uhl-401821.html

#5
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

 danyel61, on 13 iulie 2017 - 12:13, said:


Multumesc, pare ce-mi trebuie, dar scoate hum noise / brum? Sau nu am sa reusesc asta cu un prelungitor?

#6
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Nu vei reusi asta cu niciun prelungitor.
Incearca urmatoarea schema: lasa alimentate doar laptopul si boxele, apoi conecteaza in mod direct (fara hub) o singura consola de mixat la laptop, apoi spune-ne daca s-a imbunatatit ceva.
Ce lungime au cablurile de date si cele audio?

#7
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salut,

Am fost plecat ...cablurile USB sunt cele standard de 1,8m, cele audio 2xRCA de 3m. Cablul USB catre consola ce e legata la boxe (1), are la capete filtre cu miez de ferita, cealalta consola e legata cu cablu USB A-B, fara filtre.

Am incercat urmatoarele variante de conectare:

- consola legata in HUB, laptopul pe baterie -> noise
- consola legata direct la laptop (port USB 3.0), laptop alimentat -> noise
- consola legata direct la laptop (port USB 3.0), laptopul pe baterie -> noise
- consola legata direct la laptop (port USB 2.0), laptopul pe baterie, consola 2 deconectata din consola 1 -> noise

- sursa de sunet pe consola 1 setata pe Line In, nu ca placa de sunet, consola 2 conectata pe Line In, consola legata direct la laptop (port USB 2.0), laptopul pe baterie -> noise + brum + noise :)

- consola legata la un Macbook, prin adaptor USB->USB-C, Macbook pe baterie -> noise;
- consola legata la un Macbook, prin adaptor USB->USB-C, Macbook pe baterie, sursa de sunet pe consola 1 setata pe Line In, nu ca placa de sunet, consola 2 conectata pe Line In-> noise + brum + noise :)))

Nu cred ca are rost sa schimb cablul USB cu unul fara filtrele de ferita (e ascuns dupa niste piese de mobilier). Cred ca e ceva cu iesirile consolei sau nu stiu ...ce credeti?
O sa incerc zilele urmatoare variantele de mai sus si cu consola 2, doar ca pe aceasta nu am Line in-uri.

#8
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Ok, acum fa in felul urmator:

1. Alimenteaza doar boxele, fara sa conectezi cablurile RCA, daca nu ai noise, treci la pasul 2.
2. Alimenteaza boxele+consola si conecteaza-le prin RCA, fara a le conecta la laptop, daca nu ai noise, treci la pasul 3.
3. In final, conecteaza si laptopul.

Daca acele cabluri RCA de 3m nu sunt ecranate bine, se comporta ca niste antene care aduna tot zgomotul de fond. Sunt ceva brand sau sunt no name?
De asemenea, este posibil ca mufele RCA de pe boxe si/sau de pe consola sa fie oxidate si sa nu ai contact electric bun, in cazul asta vei avea nevoie de un spray pentru inlaturarea stratului de oxid, sau alcool izopropilic.

#9
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

 y0z, on 24 iulie 2017 - 08:20, said:

Ok, acum fa in felul urmator:

1. Alimenteaza doar boxele, fara sa conectezi cablurile RCA, daca nu ai noise, treci la pasul 2.
2. Alimenteaza boxele+consola si conecteaza-le prin RCA, fara a le conecta la laptop, daca nu ai noise, treci la pasul 3.
3. In final, conecteaza si laptopul.

Daca acele cabluri RCA de 3m nu sunt ecranate bine, se comporta ca niste antene care aduna tot zgomotul de fond. Sunt ceva brand sau sunt no name?
De asemenea, este posibil ca mufele RCA de pe boxe si/sau de pe consola sa fie oxidate si sa nu ai contact electric bun, in cazul asta vei avea nevoie de un spray pentru inlaturarea stratului de oxid, sau alcool izopropilic.


Salut,

Ambele console sunt cu alimentare doar din porturile USB. Daca am boxele alimentate, cablurile RCA conectate la consola si consola neconectata, nu am zgomot.

Cablurile sunt noname, cu siguranta prost izolate. Zilele acestea o sa schimb consola 1 cu una alimentata de la retea, mixer integrat; revin cu detalii atunci pentru pasii 2 si 3, la 1 nu am noise.

Mufele de pe consola si de pe boxe par ok la inspectia vizuala (boxele au < 6luni). Am introdus betigase de urechi in mufele RCA de pe ambele si au iesit curate. Consola 1 are si iesire jack 3,5mm, am incercat cu un cablu Cordial, acelasi noise.

Multumesc!

#10
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Incepe sa devina mai clara situatia, alimenteaza laptopul la o priza cu impamantare corespunzatoare.
Daca nici asa nu se diminueaza zgomotul, banuiesc ca de vina este consola.

Edited by y0z, 24 July 2017 - 22:44.


#11
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salut,

Toate prizele din casa au doar 2 conductori, asta inseamna ca nu am impamantare :(
Revin saptamana viitoare cu feedback dupa ce montez consola noua si imi ajunge si prelungitorul de mai sus. App, nu am gasit modelul de mai sus cu 1,5-1,8m. Bachmann vad ca are unele dar cam rare pe la noi.

Mersi!

#12
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare,

Am revenit: se pare ca zgomotul apare din loop-ul creat prin USB, nu de la alimentare / priza / prelungitor.
A sosit consola noua, are mixer integrat - daca nu o leg la laptop prin hub-ul USB, ci doar prin RCA-urile noname la consola 1, o bag in priza si ies din XLR-uri in boxe nu am zgomot deloc; cum conectez cablul USB, atunci apare si zgomotul, ca si in cazul consolei vechi.

Am gasit ceva ce ar ajuta in cazul asta dar costul cred ca e nejustificat. Prelungitorul are termen mare de livrare, inca il astept.

Ma las pagubas?

Merci!

#13
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Parerea mea este sa incerci configuratia si cu o priza cu impamantare functionala, apoi sa adaugi niste inele de ferita pe cablul usb, situate cat mai aproape de consola.
iFi iPurifier 2 se lauda de asemenea ca ar elimina zgomotul, dar nu l-am testat personal, au facut-o cei de la soundnews: http://soundnews.ro/...mparative-test/
Alta idee nu mai am...

Edited by y0z, 03 August 2017 - 15:48.


#14
Andrey1703

Andrey1703

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 11.09.2010
Încearcă fără hub-ul usb ca poate are o sursa de alimentare cu filtrare slabuta.

#15
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

 Andrey1703, on 04 august 2017 - 08:06, said:

Încearcă fără hub-ul usb ca poate are o sursa de alimentare cu filtrare slabuta.

Salut,

Andrey1703 am incercat, pe laptop am 2 porturi USB 3.0 si unul USB 2.0, orice combinatie da zgomot.

A venit si prelungitorul, nu ajuta cu nimic la brum & noise (sunt foarte incantat de master/slave & protectia la supratensiune). Am gasit prin cutiile cu dracii un stabilizator Tongkai TZ-500W, sa il pun inaintea prelungitorului destept sau nu-si are rostul?

La consola 1 am pus un cablu USB cu inele de ferita turnate pe cablu, la ambele capete, la consola 2 nu am mai avut si am pus 2 inele cu spira de cablu USB prin ele, la 90 de grade, parca (dar nu sunt convins) ca e putin mai putin noise si bazaiala. Cel mai mare bazait si noise l-am observat atunci cand reconectam consola 1 la USB (fiind alimentata doar USB) si se aprindeau toate led-urile de pe ea, bazaiala modificandu-si frecventa pe masura ce led-urile se stingeau.

Mi-am gasit prin aceleasi cutii de mai sus un Ground Loop Isolator dar are un canal defect ...totusi pe un singur canal se simte diferenta, constient de faptul ca o sa taie serios ceva frecvente.

Singura schema in care nu am bazaiala este atunci cand las consola 2 doar pe alimentare, ca mixer extern si nu ii mai conectez USB-ul la laptop (dar nu ma ajuta la ce-mi doresc sa folosesc consolele).

Maine revin cu un ultim test, un MacBook de 12" si un HUB USB-C; daca da acelasi noise e clar ca porturile USB aduna noise de peste tot si trebuie ceva serios pentru a scapa de asta.

#16
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salut,

Am testat cu un MacBook Air, direct in porturile USB, fara HUB-ul de mai sus, aceeasi poveste. Rezulta ca ori imi iau un ground loop isolator serios pe partea de audio ori unul si mai serios (si costisitor) pe partea de USB.

Multumesc pentru sfaturi si ghidare!

#17
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare,

Uitandu-ma peste topicurile mele, l-am regasit pe-acesta si-am realizat ca nu am mai mai adus feedback, poate relevant pentru altii cu scenarii asemanatoare:

am schimbat cablurile RCA cu cabluri serioase, ecranate, am iesit din consola pe iesiri balansate, chiar daca in boxe am intrat cu RCA-uri (adica am folosit cabluri XLR-RCA) si nu mai am pic de bazait. Plus ca am mai adaugat o pereche de boxe si nici in ea nu bazaie nimic Posted Image

Concluzia: sunet, analog, cabluri serioase!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate