Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ford focus mk2 inlocuire boxe spate: cum sa aleg?

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009
Salutare! Detin un Ford focus mk2 (versiunea trend, 2006, benzina 1.6), are player sony 6000 si boxe standard. As vrea sa inlocuiesc ambele boxe  pe spate deoarece ultimele au fost luate de la dezmembrari si au avut durata scurta de viata,  nu stiu exact la ce criterii sa ma uit. Stiu doar cateva detalii: rotunde 16cm, 4ohm, coaxiale (in spate nu am loc separat pt tweetere, am doar in fata), ce detalii ar mai trebui luate in considerare? as vrea sa se auda cel putin la fel de bine ca cele originale, singurele care mi-au sarit in ochi pana acum sunt:
http://www.upcar.ro/...-difuzoare.html

Va multumesc!

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Panarame alea Sony.Daca vrei ceva adevarat cauta Hertz,Focal,sau gamele superioare de la JBL,Alpine......dai un ban in plus,dar ai sunet muuult mai bun decat cele originale.
Ti le recomand pe astea http://www.soundcar....source=price-ro ,crede-ma ca o sa ma pomenesti,le am pe Mazda 3 dar in format oval.
PS;in spate niciodata nu vor fi cu tweetere separate,asa ceva e doar pe fata.

Edited by missionnad, 12 July 2017 - 19:28.


#3
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmissionnad, on 12 iulie 2017 - 19:26, said:

Panarame alea Sony.Daca vrei ceva adevarat cauta Hertz,Focal,sau gamele superioare de la JBL,Alpine......dai un ban in plus,dar ai sunet muuult mai bun decat cele originale.
PS;in spate niciodata nu vor fi cu tweetere separate,asa ceva e doar pe fata.

Multumesc pentru raspuns, imi poti da te rog niste modele?


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postradu191289, on 12 iulie 2017 - 19:27, said:

Multumesc pentru raspuns, imi poti da te rog niste modele?
Ti-am pus link,ia-le pe alea Hertz Dieci DCX 165.3
Mai exact le-am luat de aici, https://edigital.ro/...u-165cm-p360896   e cel mai ieftin dintre toate magazinele online.Extreme Digital le importa din Ungaria si de aceea sunt mai ieftine cu 40-50 lei.
La montare daca spatiul de montaj iti permite ,sa le pui pe inele din MDF de 1 cm grosime[poti face dintr-o bucata de parchet].Au un bas foarte puternic si iti vor vibra ca naiba usile,MDF-ul are rol de a absorbi din vibratii.

#5
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmissionnad, on 12 iulie 2017 - 19:37, said:


Ti-am pus link,ia-le pe alea Hertz Dieci DCX 165.3
Mai exact le-am luat de aici, https://edigital.ro/...u-165cm-p360896   e cel mai ieftin dintre toate magazinele online.Extreme Digital le importa din Ungaria si de aceea sunt mai ieftine cu 40-50 lei.
La montare daca spatiul de montaj iti permite ,sa le pui pe inele din MDF de 1 cm grosime[poti face dintr-o bucata de parchet].Au un bas foarte puternic si iti vor vibra ca naiba usile,MDF-ul are rol de a absorbi din vibratii.

Fix la astea ma uitam si eu dar pe alt site, intr-adevar sunt foarte ieftine aici. Din cate stiu imi trebuie un adaptor ca sa le montez pe Ford focus mk2

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ce adaptor iti trebuie?Cauta mai bine,poate gasesti model exact ca cele originale la potrivire.

#7
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmissionnad, on 12 iulie 2017 - 20:05, said:

Ce adaptor iti trebuie?Cauta mai bine,poate gasesti model exact ca cele originale la potrivire.

Cred ca am gasit aici o poza care ajuta... https://www.drive2.ru/l/6372162/


#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
trebuie un fel de oala de plastic in care sta difuzorul si la celalat capat se fizeaza pe usa, costa vreo 60 lei perechea
sau, cu putin efort, se pot decupa vechile difuzoare de pe "oala" respectiva, sunt complet din plastic, se taie usor cu un patent
se pastreaza mufa originala, de fapt doar contactele din ea si se sudeaza direct pe noile difuzoare, asa nu mai trebuie sarme suplimentare
ar mai trebui clipsuri pentru fetele de usi, se pot rupe la desfacere

#9
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009

View Postaeon, on 12 iulie 2017 - 20:20, said:

trebuie un fel de oala de plastic in care sta difuzorul si la celalat capat se fizeaza pe usa, costa vreo 60 lei perechea
sau, cu putin efort, se pot decupa vechile difuzoare de pe "oala" respectiva, sunt complet din plastic, se taie usor cu un patent
se pastreaza mufa originala, de fapt doar contactele din ea si se sudeaza direct pe noile difuzoare, asa nu mai trebuie sarme suplimentare
ar mai trebui clipsuri pentru fetele de usi, se pot rupe la desfacere


Da am rupt unul din pacate, de fiecare data am reusit sa rup cate unul, dimineata voi incerca sa decupez boxele sa le folosesc pe post de adaptor.

Edited by radu191289, 12 July 2017 - 20:36.


#10
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
eu am pus asa ceva pe fata si spate si un blaupunkt tot de la ei (cu tot cu montaj, am mers pe pe parerile altor forumisti) nu sunt cine stie ce dar nici nu dau manelele la maxim
http://www.be-loud.r...eries/SP-MB13B/

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postradu191289, on 12 iulie 2017 - 20:35, said:

Da am rupt unul din pacate, de fiecare data am reusit sa rup cate unul, dimineata voi incerca sa decupez boxele sa le folosesc pe post de adaptor.

vezi ca se gasesc ieftine, vreo 12 lei 10 bucati
http://kitcenter.ro/...us-1257376.html

Edited by aeon, 12 July 2017 - 22:16.


#12
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmissionnad, on 12 iulie 2017 - 19:37, said:


Ti-am pus link,ia-le pe alea Hertz Dieci DCX 165.3
Mai exact le-am luat de aici, https://edigital.ro/...u-165cm-p360896   e cel mai ieftin dintre toate magazinele online.Extreme Digital le importa din Ungaria si de aceea sunt mai ieftine cu 40-50 lei.
La montare daca spatiul de montaj iti permite ,sa le pui pe inele din MDF de 1 cm grosime[poti face dintr-o bucata de parchet].Au un bas foarte puternic si iti vor vibra ca naiba usile,MDF-ul are rol de a absorbi din vibratii.

Am comandat deja boxele, adaptoarele si clamele pt masca, Imi lipseste doar banda de spuma, cred ca este acelasi lucru cu banda care se foloseste la plite electrice, daca am noroc gasesc la un dedeman...

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poti folosi inelul din burete de la vechile boxe

#14
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009
Salutare! Am revenit cu un update: am instalat singur boxa, am folosit silicon pe ambele parti ale adaptorului pentru a absorbi vibratiile, sunetul pare a fi identic cu boxa veche, exact ce vroiam, nici nu am mai inlocuit a 2a boxa, astept sa se arda mai intai. multumesc pentru ajutor si recomandari!

#15
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
Eu am luat de la dezmembrări un set de tweetere (care vin în fata) și am tras semnal de la boxa din spate. De poziționat le-am pus unde este geamul mic din spate exact la urechea pasagerilor. Merg perfect, nu am vrut sa găuresc usa unde vin ele normal.

Edited by andrey23, 27 July 2017 - 04:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate