Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Preturi mici la iSmart?!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010
Va salut!
In cautarea mea (disperata) de un nou smartphone, am dat de siteul storeismart.com. Tot navigand in el, nu am putut sa nu observ urmatoarele oferte: iPhone 7 Plus  - 3180 lei, Samsung S8 - 2988 lei, Google pixel - 2500lei etc. Pe langa asta, primesti si 300 lei reducere la prima comanda. Bineinteles ca mi s'au parut suspecte preturile si am inceput informarea in legatura cu acest magazin. Pe site nu am gasit nimic concludent. Date de contact, doar o adresa de email. Localizarea magazinului, undeva in Bucuresti, insa pe google maps nu apare niciun tag la adresa respectiva. Am zis sa dau un email sa vad care e treaba cu ei (textele sunt mai jos). Am observat usoare greseli de scriere si faptul ca au raspuns de pe o aplicatie de pe un Android. Cand in final am cerut numarul de inregistrare al firmei, nu am mai primit raspuns. Posibilitate de plata a comenzilor, doar online, cu un card; fara ramburs. Sa fie asta o teapa usor mai elaborata sau chiar e ceva aur ascuns bine in internet?
Mentionez ca am ajuns pe site'ul lor dand click pe o reclama ce aparuse pe olx Posted Image


Emailul 1:
"Buna ziua!
Toate produsele sunt noi, sigilate si vin cu garantie oferita de producator 12 Luni iar iSmart LLC va ofera garantie in baza facturi 24 Luni.
Pentru toate produsele se emite factura.
Preturile accesibile se datoreaza faptului ca ISMART LLC este un magazin American si avem un pachet favorabil de taxe ce se reflecta in pretul final.
Pentru mai multe detalii va stam la dispozitie.
Va multumim si va dorim o zi excelenta!
Echipa iSmart
--
Sent from Outlook Email App for Android"

Emailul 2:
"Buna ziua!
Perioada de retur este de 45 de zile.
Pentru a beneficia de codul promotional este necesar sa va creati un cont de client dupa care plasati o comanda iar la introducerea datelor ve-ti gasi sectiunea de discout duve ve-ti introduce codul primit pe e-mail dupa activarea contului. Locatia o gasiti pe site la sectiunea  contact. Dar tinem sa va informam ca plasarea comenzilor sunt exclusiv online momentan.
Va multumim si va dorim o zi excelenta!
Echipa iSmart
--
Sent from Outlook Email App for Android"

Edited by adyd94, 12 July 2017 - 18:05.


#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Teapa, site-ul e inregistrat acum 3 luni, nu exista numar de telefon, Ismart LLC e o companie din Virginia, SUA. Ce legatura sa aiba cu Romania?

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Site inregistrat recent:

Quote

Domain Name: storeismart.com
Registry Domain ID: 2116952556_DOMAIN_COM-VRSN
Registrar WHOIS Server: whois.register.com
Registrar URL: http://www.register.com
Updated Date: 2017-04-23T12:26:12Z
Creation Date: 2017-04-23T12:21:09Z

Nu gasesti nici un telefon de contact, iar adresa nu poti zice ca e completa.

ISMART L.L.C din America se ocupa de IT, nu comert: https://www.bloomber...Z:US-ismart-llc

Tot nu ti se pare ca e doar o simpla teapa?

#4
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010
Asta mi'au scris si in email. Ca sunt americani si ca au facilitati la anumite taxe. Am vazut ca restul telefoanelor au pret apropiat de cel de la noi.

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Io nu stiu ce reduceri vezi tu acolo ca preturile sunt la fel ca si la alte magazine.
Nu cred ca ii teapa, dar arata a magazin din asta facut repede la plesneala

#6
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010
Am inteles. Sunt curios daca vor raspunde la emailul in care le'am cerut numarul de inregistrare.
Mi se pare din foarte multe puncte de vedere teapa, insa am vrut sa cer parerea si altora.

View Postalx42, on 12 iulie 2017 - 18:18, said:

Io nu stiu ce reduceri vezi tu acolo ca preturile sunt la fel ca si la alte magazine.
Nu cred ca ii teapa, dar arata a magazin din asta facut repede la plesneala
Da'mi link cu preturile pe care le'am scris pentru iPhone, S8 si Pixel. Eu asa preturi n'am gasit. + discount'ul ala...

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Pai am vazut iphone SE acolo cu 1500 si ceva de lei. Asta-i pretul la toti

#8
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image 'adyd94' , nu cumva vrei să le faci reclamă în mod indirect, de ce nu înțelegi că e țeapă, hoax , scam , sham , :signher:  înșelătorie mascată  :ninja:

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Tu ai cumpara de la mine daca as scrie in email "in baza facturi"?

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Vad ca au mai avut un site si acum e inchis: flashstore-us.com
L-am gasit pe pagina lor de Fb: https://www.facebook.com/storesimart/

#11
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010

View PostTheStarkestTruthMatters, on 12 iulie 2017 - 18:23, said:

Posted Image 'adyd94' , nu cumva vrei să le faci reclamă în mod indirect, de ce nu înțelegi că e țeapă, hoax , scam , sham , Posted Image  înșelătorie mascată  Posted Image
Dap, fac reclama ascunsa. M'ai prins....
Am adus in atentia forumului un site cu posibile oferte pe care si eu le pun la indoiala. Si, pentru cei care, ca si mine, au vazut reclama pe diverse site'uri, sa nu puna botul rapid.

N.B. : spre deosebire de ei, eu scriu corect Posted Image

Edited by adyd94, 12 July 2017 - 18:37.


#12
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View PostDecember, on 12 iulie 2017 - 18:25, said:

Tu ai cumpara de la mine daca as scrie in email "in baza facturi"?
Nu auzi ca sunt americani, e normal sa faca astfel de greseli, sa vezi cate fac si angajati cu post de sefi de la ambasada SUA, si tu ai pretentii de la niste angajati palmasi la un patronas :D

Ca sa revin mai la subiect, sa nu ai incredere niciodata in unii care se dau firma cu site care se ocupa de comert dar se ascund in spatele WhoIs Privacy... 100% sunt tepari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate