Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Este prea tarziu pentru mine?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View Posttropicalsamurai, on 12 iulie 2017 - 16:57, said:

Poti castiga 100 000 euro anual ca lucrator de tevi de petrol prin Golf.
Da, suna frumos, doar ca numeri pe degete oamenii care ajung sa castige atat intr-un mod atat de simplu cum il descrii tu.
La fel de bine puteai sa ii spui sa se faca antreprenor sau politician, ca ajunge sa faca 100.000 euro pe an lejer, la fel si aici, ii numeri pe degete pe cei ce ajung si se ajunge pe baza de pile si bani acolo, nu pe alte criterii, iar daca nu le ai, mai departe de palmas platit cat sa supravietuiasca nu sari daca urmezi calea legala Posted Image
Faptul ca unii prin relatii ajung sa castige mult nu inseamna ca toti ce urmeaza calea aia profesionala ajung sa castige atat, dimpotriva, isi pierd timpul degeaba, ca secretul nu e in cunoasterea meseriei si diplome, ci in cunoasterea oamenilor potriviti care sa te ridice Posted Image

Edited by pclife, 12 July 2017 - 19:42.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-s conditii usoare dar un petrolist plecat acolo castiga banii aia si doar trebuie sa cunoasca meserie si sa suporte traiul.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2017 - 19:53.


#21
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Pana sa pleci iti mai trebuie si conexiunea, daca nu o ai poti sa cunosti tu meseria cat vrei, ca nu te angajeaza nici naiba nici casier pe la pompele de alimentare din tara Posted Image

Edited by pclife, 12 July 2017 - 19:59.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea vad ce pile ca sunt anunturi pe site-urile internationale cu specific petrolier.

#23
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Da, sunt si anunturi de directori la multinationale de 10 ani afisate pe siteurile de joburi, ia vezi, te baga cineva in seama daca aplici si esti un anonim?
Iti garantez eu ca nu, alea sunt puse la misto, sa para ca sunt companie deschisa pentru creduli Posted Image

Edited by pclife, 12 July 2017 - 20:07.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pune nimeni anunturi doar sa-si vada firma acolo. Cauta, ca nu gasesc in conditiile lor, e altceva. Iar cu petrolul vorbesc intr-o oarecare cunostinta ca am o ruda plecata acolo, inginer petrolist, si castiga acea suma. Si nici nu s-a dus cu bani, aia l-au rasucit pe toate partile si l-au luat.

#25
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Stai in Franta. Traiesti mai bine pe minimul pe economie acolo decat aici.
Si daca faci treaba in domeniul asta hotelier nu vad de ce nu ai avea succes. Nu toti trebuie sa lucreaze in IT. Am prieteni care au terminat liceu economic, au facut practica la hoteluri in strainatate si acum o sa plece sa lucreze acolo.

#26
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Si eu cunosc pe cineva, dar care nu castiga precum spui tu, peste 100.000 euro pe an, ci undeva pe la jumatate.
A ajuns acolo prin intermediul surorii sale mai mari (vreo 8 ani), ii placea viata si a plecat din tara si a gasit un batranel bogat (cu vreo 20 ani mai mare ca ea) pe care l-a prostit sa o cumpere de nevasta si apoi ea a ajuns directoare la companie de recrutare :D
Individul era destul de prostut, facuse facultatea de la Ploiesti la care s-a dus mai mult de gura parintilor, nu lucrase o zi in domeniu, ci a fost spalator auto si mecanic auto (schimba filtre, ulei, chestii simple) la negru. Nici nu visa vreodata sa ajunga la un astfel de post, noroc cu sora sa care s-a vandut bine pe afara si l-a bagat acolo :D

#27
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 12.09.2005

View Postneagu_laurentiu, on 12 iulie 2017 - 20:18, said:

Nu pune nimeni anunturi doar sa-si vada firma acolo. Cauta, ca nu gasesc in conditiile lor, e altceva. Iar cu petrolul vorbesc intr-o oarecare cunostinta ca am o ruda plecata acolo, inginer petrolist, si castiga acea suma. Si nici nu s-a dus cu bani, aia l-au rasucit pe toate partile si l-au luat.


Se ajunge foarte greu in domeniul petrolier, iar banii aia de care zici tu sunt acum cam la jumate. Acum trei ani  puteai ajunge la 100 000 dolari pe an, pana sa vina criza petroliera.
La un anunt din ala in domeniu petrolier, mai ales ca inginer, superivizor sunt sute de aplicatii pe pozitie.  Fara recomandari e greu sa prinzi, plus ca trebuie sa ai  minim10 ani vechime in domeniu, engleza sa o stii bine, sa rezisti la conditii extreme (izolare, clima, situatia militara, boli).

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postiliketoforkmyself, on 12 iulie 2017 - 19:25, said:

Sa ii traduca cineva cuvantul "troll" in franceza ca sa inteleaga si el.
Tolleibus, Adica Firobuz

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Trolache,nu mai astept Berea,ce draq,Ai 19 ,esti major.Vezi ca si in Fr se dau sociale.Salut viitor fost It.

#30
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Sunt atâtea facultăți unde poți da in Franța:
- medicina; poți deveni chirurg, poți face transplanturi
- teatru si film; sunt convins ca te pricepi
- geologie / speologie
- arte frumoase
- istorie
- robotica

Si astea sunt puține. Sunt convins ca poți. Pentru ca nu te pricepi la matematica, inteligenta ta se redistribuie spre alt domeniu ... spre exemplu muzica. Nu m-ar mira sa ai ureche muzicala si o voce ca a lui Oatu ( nu ala cu groapa ), ala cu Eurovision.

#31
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postiliketoforkmyself, on 12 iulie 2017 - 19:25, said:

Sa ii traduca cineva cuvantul "troll" in franceza ca sa inteleaga si el.
Le troll.

#32
dolly_c

dolly_c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.06.2017
Mi-a placut ca iti pui probleme despre ce ai de facut in viitor si ceri parerea celor de aici. Nu este nimic tarziu la varsta ta. Off ... daca as avea eu varsta ta ... Deci, de 5 ani esti in Franta cu tatal tau. Pana acum te-ai ocupat cu scoala, si greu, dar ai luat bac-ul in Franta.  Totusi, o realizare este! Ai liceul terminat cu bac, liceu terminat in Franta. Liceul ala din Franta avea o specializare? Acum, din ce inteleg, ai vrea sa faci o facultate. Eu zic sa faci. Acum unde sa o faciI? Franta sau Romania? Nu stiu cum este acolo cu facultatile. Am inteles ca iti plac calculatoarele. Atunci, la mate-info cu tine. Sau, sunt si alte facultati cu specific informatica, tehnologia informatiei ... uita-te pe net. Daca verisorul a putut, poti si tu.  Deci, poti! Ai ce sa mananci, esti cu tatal tau. O sa caut pe net ce facultati sunt pe aici, mai exact. Eu zic sa te apuci sa te uiti dupa facultati si ce trebuie studiat pentru a intra. OK? Deocamdata ai viitorul in fata. Poti sa studiezi! Nu este greu, daca vrei! Cand un om se apuca sa studieze ceva, la inceput este greu. Dar, incet, incet, se obisnuieste. DACA VREI, POTI FACE ORICE! Si, cata matematica mai stii? Ecuatii de gradul 1 sau 2 mai stii? Eu cred ca totusi nu esti chiar asa afon la matematica, iti trebuie doar putina straduinta!

#33
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017

View Postdolly_c, on 13 iulie 2017 - 14:12, said:

Mi-a placut ca iti pui probleme despre ce ai de facut in viitor si ceri parerea celor de aici. Nu este nimic tarziu la varsta ta. Off ... daca as avea eu varsta ta ... Deci, de 5 ani esti in Franta cu tatal tau. Pana acum te-ai ocupat cu scoala, si greu, dar ai luat bac-ul in Franta.  Totusi, o realizare este! Ai liceul terminat cu bac, liceu terminat in Franta. Liceul ala din Franta avea o specializare? Acum, din ce inteleg, ai vrea sa faci o facultate. Eu zic sa faci. Acum unde sa o faciI? Franta sau Romania? Nu stiu cum este acolo cu facultatile. Am inteles ca iti plac calculatoarele. Atunci, la mate-info cu tine. Sau, sunt si alte facultati cu specific informatica, tehnologia informatiei ... uita-te pe net. Daca verisorul a putut, poti si tu.  Deci, poti! Ai ce sa mananci, esti cu tatal tau. O sa caut pe net ce facultati sunt pe aici, mai exact. Eu zic sa te apuci sa te uiti dupa facultati si ce trebuie studiat pentru a intra. OK? Deocamdata ai viitorul in fata. Poti sa studiezi! Nu este greu, daca vrei! Cand un om se apuca sa studieze ceva, la inceput este greu. Dar, incet, incet, se obisnuieste. DACA VREI, POTI FACE ORICE! Si, cata matematica mai stii? Ecuatii de gradul 1 sau 2 mai stii? Eu cred ca totusi nu esti chiar asa afon la matematica, iti trebuie doar putina straduinta!


Insfarsit un raspuns mai sanatos,mi-am pierdut aproape toata increderea in forumul asta,se pare ca numai atotstiutori destepti rondesc pe aici.

Da,si eu mi-am zis,un bacalaureat Francez,valoareaza foarte,foarte mult. Eu am facut specializare in Receptie/Managing/Relatie cu clienti ,nu exista filiala asta in Romania .

Pana pe moment stiu 4 limbi(Franceza,Engleza,Italiana si Romana daca se pune) iar de lucru nu lipsesc,ori-ce hotel are nevoie,iar cu nivelul meu in limbile straine nu am probleme sa-mi gasesc de lucru .

Insa nu as vrea sa lucru inca.Iar ce facultate ,chiar nu stiu ce sa fac,problema la mine e  ca n-am inca nivel de facultate(sau asa cred) in Franta ,si mi-am zis ca in Romania ar fii mai OK.

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostnewbornFL, on 12 iulie 2017 - 18:51, said:

Eu cu bacul meu pot sa fac o scoala de management sau economii sociale insa nu ma atrage chestia asta,vreau mai mult sa lucru pe un calculator.
Tocmai asta vroiam sa-ti propun eu, dar iti dau totusi o idee. Mergi pe ce ai facut la liceu, angajeaza-te receptioner intr-un hotel si fa facultatea in timp ce lucrezi (ma gandesc ca sunt si pe-acolo facultati cu frecventa redusa). in timp poate avansezi in ierarhie, poti sa ajungi sef de hotel.

Sau, daca stai bine cu limbile straine asa cum spui in primul post, fa-te ghid. Ma gandesc ca salariile nu sunt cine stie ce, dar mai pica un bacsis-doua. Si in Franta sunt atractii turistice cam in orice parte a tarii.

iar daca iti place informatica, invata tot ce poti de pe net si din carti si lucreaza in timpul liber ca freelancer. mai ales in extrasezon cand nu prea ai turisti de plimbat. Daca esti bun si suficient de ieftin, o sa gasesti mereu de lucru.

#35
dolly_c

dolly_c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.06.2017

View PostnewbornFL, on 13 iulie 2017 - 16:19, said:



Insfarsit un raspuns mai sanatos,mi-am pierdut aproape toata increderea in forumul asta,se pare ca numai atotstiutori destepti rondesc pe aici.

Da,si eu mi-am zis,un bacalaureat Francez,valoareaza foarte,foarte mult. Eu am facut specializare in Receptie/Managing/Relatie cu clienti ,nu exista filiala asta in Romania .

Pana pe moment stiu 4 limbi(Franceza,Engleza,Italiana si Romana daca se pune) iar de lucru nu lipsesc,ori-ce hotel are nevoie,iar cu nivelul meu in limbile straine nu am probleme sa-mi gasesc de lucru .

Insa nu as vrea sa lucru inca.Iar ce facultate ,chiar nu stiu ce sa fac,problema la mine e  ca n-am inca nivel de facultate(sau asa cred) in Franta ,si mi-am zis ca in Romania ar fii mai OK.

Dar nici nu lucra inca! La facultate cu tine! In Franta nu stiu cum este. Dar in Romania sigur poti sa faci! Astazi incep inscrierile la facultati aici! Anul acesta sunt puse la bataie 60 mii de locuri la buget, la toate facultatile din tara.
Cele mai multe sunt la Universitatea Bucuresti, 10000 locuri, 4300 la buget si 6000 locuri la taxa. Pt ca acesti candidati sa obtina un loc: fie dau examen, fie scriu un eseu la care se adauga nota de la bacalaureat sau se face media intre proba scrisa sau cea orala si nota la bacalaureat. Asta in functie de facultati, vor fi insa si candidati care vor fi admisi doar pe baza dosarului.
La Politehnica Bucuresti sunt 4900 locuri la stat si 1230 cu taxa. Este asteptata cea mai mare concurenta la electronica si automatica. Anul trecut au fost 3 pe loc.
Universitatea de vest, din Timisoara are 76 programe de licenta si vreo 90 la master. Noutatile din domeniu sunt: chimie medicala, sport si performanta (pt cei ce doresc a fi antrenori), sau bio-informatica.
Fac o paranteza: mi s-a parut interesant bio-informatica. Sa vedem ce este, fiindca este noua. Mai sunt aici si alte universitati, dar ma rezum la astea.
Acum la ce sa te inscrii? Caci, dupa cum vezi, locuri sunt, azi incep inscrierile! Iar la unele facultati se intra si cu dosarul, sau taxa.
Dupa mine, dar nu am studiat inca ce trebuie la admitere:
- Matematica-Informatica - dar o fi mai greu
- Tehnologia informatiei si a comunicarii (sau comunicatiilor) - ai spus ca iti place PC-ul
- Foarte interesant mi s-a parut noutatea de anul acesta de la Timisoara, bio-informatica. Trebuie studiat.
Asa ca, nu mai sta. Cauta informatii legate de inscriere, si la studiu! Parca ai un var la Timisoara, dar nu ne putem baza pe el, studiaza tu conditiile!
Eu cred ca poti sa te inscrii la o facultate aici! Sunt atatea! Stii limbi straine, ce ar fi sa te inscrii la Limbi Straine?
De cat sa te apuci de lucru, mai bine este la studiu, crede-ma!
Asta pentru Romania.
Pentru Franta: vezi cand incep inscrierile, ce facultati sunt si care sunt conditiile!
Nu mai pierde vremea! Este timpul sa te hotarasti la o facultate: in Franta sau Romania!

#36
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
In Franta nu ma pot inscrie direct la facultate(decat daca e privat)...(din cauza ca am bac profesional si nu bac General sau 'Scientific').

Ca sa ajung la o facultate trebuie sa mai fac 2 ani de postliceala ( Bac +2 ani) si sa imi fac licenta (bac +3 ani) si deabea dupa e posibila admiterea la o facultate in 'domeniul' meu(hotelier,management,etc) care sunt destul de rare deja pe o perioada de 3-4 ani. pana la bac +5-6 ani.

Iar pentru inscriere e prea tarziu,toate locurile alocate au fost deja alocate si preselectate inca din Ianuarie unele,acuma mai is locurile speciale si 'rebuturile'.

Eu aveam in plan sa vin in Romania sa imi fac o diploma care e mai usor 'accesibila' pentru publicul larg.

Varul meu a studiat in Timisoara,la Politehnica,acum 5 ani,acum el e inginer la Intel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate