Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Este prea tarziu pentru mine?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Buna ziua,in primul rand imi cer scuze pentru acest topic.



Am 19 ani,deabea am terminat liceul si am luat bacul in Franta(stau aici de 5 ani) si foarte,foarte greu am luat acest bac.

Eram foarte bun la matematica,bine,asta e cand eram mic,insa dupa clasa a 6-a(am avut probleme de familie) n-am mai venti la scoala 1 an si am pierdut o gramada,matematica nu mai stiam,deabea ma straduiam,am luat examenul national cu 6 media,dupa aceea am plecat in Franta,am refacut a 8-a acolo,si am inceput intr-un liceu profesional in domeniul Receptiei si Relatia cu clienti(unde e nevoie de receptie,intr-un hotel,eveniment,etc,si unde este nevoie de engleza). Bacul acolo l-am luat din 3 motive: Engleza,Italiana si Istorie-Geografie,eram pe langa cu matematica(ce-i drept am luat 7....din 20 la matematica)

Eram si acolo absent mult,mi-au zis profi sa schimb domeniul,sa ma duc la un Ceapeu' Bucatarie sau un Bac Bucatarie;(nu era de mine asta),acuma la sfarsit le-am dat dovada ca pot si ca am luat bacul.

Acuma,ma gandesc ce sa fac,ca cu acest bac,o sa fiu mereu la baza,si cu salariu si cu tot,nu o sa avansez de loc,nu sunt multumit de posibilitatile care mi-i le da.

M-am sfatuit cu varul meu care a absolvit Politehnica la Mate-Info din Timisoara(cred ca era mate info,sau automatica,nu mai tin minte bine) ,insa el,de la liceu,a absolvit liceul de mate-info cu media 9 si 9 la matematica. El este acuma inginer la Intel in Germania si se descurca foarte bine ,e pe picioarele lui.

El mi-a zis sa merg la Facultate, ca e Gratuit,ce nu stia el,e ca acum se da examen de inscriere,cand am vazut subiectele,am zis ,''n-am nici o sansa frate''.

Si de cateva zile ma tot uit,sa fac cursuri sa nu stiu ce , sa ma duc la CCNA ,sau la alta academie de IT...

Eu sunt bun in general pe calculatoare,stiu sa fac o problema simpla de web,un bios,mai ceva,insa nu stiu limbaj de programare(in special C si C++ ca astea trebe) insa mi-i s-a zis ca daca merg la facultate o sa invat si asta,dar ca sa ajung acolo,problema eterna,se da examen de admitere din fizica si matematica.



M-am trezit putin prea tarziu sa ma pun sa invat,iar acum cred ca e prea tarziu pentru mine.
Sau sa lucru aici 1 an si sa ma duc in Romania si sa ma pregatesc cu un profesor pentru examenul de admitere?

Imi cer scuze pentru povestea mea de viata destul de proasta :)

Sper sa ma puteti sfatuii cat de putin puteti.

#2
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
In halul in care esti, eu te sfatuiesc serios  sa te pui  pe  invatat o meserie care se cauta (se cauta instalatori, lacatusi, electricieni, tamplari, muncitori pe santier, mineri,  lucratori in domeniul petrolului,  fermieri sau chiar sofer de camion- e o meserie banoasa chiar si in Romania).

Poti castiga 100 000 euro anual ca lucrator de tevi de petrol prin Golf.

Quote

foarte,foarte greu am luat acest bac.

Daca zici ca ai luat cu greu acest BAC, e clar ca esti incapabil din start sa faci fata cerintelor din facultate, dar al unui loc de munca prin programare.

Nu de alta, dar e plina piata de programatori incepatori.

Quote


Eu sunt bun in general pe calculatoare,stiu sa fac o problema simpla de web,un bios,mai ceva,insa nu stiu limbaj de programare(in special C si C++ ca astea trebe) insa mi-i s-a zis ca daca merg la facultate o sa invat si asta,dar ca sa ajung acolo,problema eterna,se da examen de admitere din fizica si matematica.

Cu parere de rau, dar asta stiu mai toti noobii din cartierul meu sa faca .  


Nu esti facut pentru IT.

Edited by tropicalsamurai, 12 July 2017 - 17:15.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Unde vrei sa locuiesti ?

#4
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Depinde ce vrei, daca tot spui ca esti in Franta de 5 ani si tocmai luasi bacu' de scoala 42 a fondatorului Free, Xavier Niel, ai auzit? Sau daca nu sunt diverse alte chestii Ecole Polytechnique sau scoli gen ETNA / EPITECH etc. etc.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca tot stai in Franta, mergi pe constructii... faci 3000euro ca prietenii mei prin Paris si te-ai scos Posted Image
La 19 ani nu-i nimic prea tarziu, poti sa incepi cariera de la zero. Stiu persoane de 30 ani care s-au inscris la facultate.

Edited by TruculMagic, 12 July 2017 - 17:08.


#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Nu stiu care este sistemul in Franta, insa ai luat in considerare celelalte 3 materii (si domeniile in care poti profesa/face facultate)?

#7
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 TruculMagic, on 12 iulie 2017 - 17:07, said:

Daca tot stai in Franta, mergi pe constructii... faci 3000euro ca prietenii mei prin Paris si te-ai scos Posted Image
La 19 ani nu-i nimic prea tarziu, poti sa incepi cariera de la zero. Stiu persoane de 30 ani care s-au inscris la facultate.
Prietenii tai din Paris lucreaza au noir sau?

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Initiator,orice tara pe lumea asta are nevoie de zidari.Nu glumesc.In Uk pleci de la 150 pe zi.Minim 180 caramizi pe schimb.Sau minim 18 pe ora.Da caramida la vedere,tre sa fii bun.Si tine minte ca si Macron,Iohanis,Dra/uff,au nevoie in Fr,Ro,Brazilia sa/si cladeasca ceva.Daca ar fi sa am 19 as invata ,zidarie,instalatii,electro civil/industrial,tamplarie.NICAIERI nu mori de foame.De it la un moment dat se va satura piata,plus ca pot munci si la varste inaintate/concurenta mare.Poate peste ani dai o bere.

#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Un prieten care a luat 6 in bac a intrat cu 9,82 la medicina. Srs

De ce nu dai la penitenciare ? Dureaza vreo 2 ani, muncesti si esti platit (1600 ron)!

Edited by iliketoforkmyself, 12 July 2017 - 18:30.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 newbornFL, on 12 iulie 2017 - 16:51, said:

daca merg la facultate o sa invat si asta,dar ca sa ajung acolo,problema eterna,se da examen de admitere din fizica si matematica
Admiterea e joaca de copii fata de cate examene ai in facultate.

 newbornFL, on 12 iulie 2017 - 16:51, said:

sa ma pregatesc cu un profesor pentru examenul de admitere?
E o varianta, acum nu stie nimeni cat de repede se va prinde de tine.

#11
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Se vede ca multa lume nu stie pe ce sa manca lucrul in strainatate.

Tatal meu a venit aici ca bucatar sef la un restaurant mare,sa inchis si nu mai vrea sa lucre la bucatarie deoarece sa faci 10-11 ore pe zi in picioare pentru un salar de 1900 euro nu prea-i fain.


Acuma el lucra la o companie,n-are deaface cu bucataria nimic,lucra in maintenanta de apartamente,renovari si toata chestia,salar: 1500.

Zic asta pentru ca eu i-am gasit lucru si lui si lui varul meu in bucatarie,se gaseste usor,greu se face.

Mori cu zilele in bucatarie,varul meu vine din moldova,baiat puternic,dupa 2 ani de bucatarie e rupt,are probleme cu picioru si cu spatele.
Cert,a facut o mica avere si si-a facut casa,dar la 21 de ani sa ai probleme dinastea,nu merita.



Iar in constructi?Iara lumea nu stie cum se manca aici.Piata e saturata de polonezi,italieni,portughezi si cehi care vin la lucruu cu salarii de 800-1000 euro numai sa aibe ceva de lucru.


Eu cu bacul meu pot sa fac o scoala de management sau economii sociale insa nu ma atrage chestia asta,vreau mai mult sa lucru pe un calculator.

Edited by newbornFL, 12 July 2017 - 18:55.


#12
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Pai nu stii unde sa pui cratima, nu stii unde sa pui i, unde sa pui ii. Ce vrei de la viata noastra ?

#13
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Vino tu frate in strainatate sa vezi cum e,sa uiti si limba ta cand studiezi 24/7 in franceza,sa vezi tu ce usor e sa uiti mici cuvinte sau propoziti.

Normal ca vine unu si se leaga de gramatica,mereu trebe sa fie unu dinasta.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 newbornFL, on 12 iulie 2017 - 18:51, said:

vreau mai mult sa lucru pe un calculator
Pai lucra, net ai, documentatie exista, forum exista sa intrebi cand ai o neintelegere. Hartiile ca hartiile dar pasiunea spre un domeniu nu ti-o insufla scoala.

#15
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Nimic nu bate hartia din pacate.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Acum vinzi castraveti la gradinar! In IT gasim exceptii.

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Atata timp cat nu furi,omori pt bani orice munca trebuie respectata.Oricum ar fi fa ce/ti face placere+satisfactii materiale.Vrei supravietuitor in tundra/astronaut pe is  go for it.Informeaza/te cat poti castiga/timp/stress/mediu in domeniul ce/ti place.

#18
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Sa ii traduca cineva cuvantul "troll" in franceza ca sa inteleaga si el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate