Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Teren neingrijit spatele casei

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#55
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Aveam o mica banuiala de cand am citit primul post si am avut un pic de timp:

View PostElsaAn, on 14 octombrie 2016 - 21:50, said:

Am 26 de ani si o sa am un duplex cochet si frumos. Hai sa nu ne dam mari si tari ca daca ne punem pe poze cu casele pe care le avem sunt convinsa ca 90% din useri aveti casele modeste.

E o problema de fitze pe care o inteleg perfect. Arata rau cand vin prietenii/rudele/parintii/etc niste balarii in spate. In loc de micul duplex cochet devine "Ooo, dar ce e cu balariile astea in spate la tine, mai fata?" Dar rezolvarea e aceeasi: pui banul sau mana si rezolvi problema, nu-l bagi pe altul la cheltuieli ca nu e casa ta "cocheta".

#56
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Eu zic sa nu va mai agitati, pana la urma proprietarul balariilor nici n-a aflat inca faptul ca deranjeaza pe cineva. Poate problema se rezolva amiabil.

Edited by adrip, 12 July 2017 - 16:18.


#57
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View Postbladhaund, on 12 iulie 2017 - 16:10, said:

Aveam o mica banuiala de cand am citit primul post si am avut un pic de timp:


E o problema de fitze pe care o inteleg perfect. Arata rau cand vin prietenii/rudele/parintii/etc niste balarii in spate. In loc de micul duplex cochet devine "Ooo, dar ce e cu balariile astea in spate la tine, mai fata?" Dar rezolvarea e aceeasi: pui banul sau mana si rezolvi problema, nu-l bagi pe altul la cheltuieli ca nu e casa ta "cocheta".


Wow, mi-ai depasit asteptarile. Ai ajuns stalkerul nr 1. Ce sa zic, ma simt flatata...
Ce ai vrut sa demonstrezi cu asta, ca nu inteleg? Aaa, cumva nu sunt vreun frustrat/frustrata care nu are nimic de facut decat sa faca reclamatii?!

Da, sunt mandra de ce am realizat la varsta mea, spre deosebire de altii si militez pentru o tara mai buna si cred ca Romania este pe un drum bun. N-am sa plec niciodata din tara asta pentru mentalitatile invechite cu care trebuie sa ne luptam.
Ar trb sa ne aliniem si noi la standardele de afara dar pentru asta iti trebuie putin curaj, curaj pe care nu multi il au. Nu ma las usor intimidata ca daca o sa fac vreodata o reclamatie o sa ma trezesc cu casa/masina sparta sau cu terenul din spate cu balegar.
Pentru linistea ta sufleteasca, terenul nu este deranjant pentru mine atat de mult ci pentru ceilalti vecini.

In al doilea rand, niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap sa fac vreo reclamatie daca nu as fi avut vreo lege in vigoare cu privire la asa ceva. Nu am dat in cap la nimeni ci pur si simplu m-am gandit ca este omenesc sa fim civilizati pentru ca si eu la randul meu ca si proprietar imi ingrijesc ograda. Am in familie persoane care au terenuri in proprietate si sa stii ca le ingrijesc in fiecare an.
Bineinteles ca daca o sa vad ca nu am cu cine sa ma inteleg o sa pun mana sa fac eu dar nesimtirea ramane acolo si poate ca mine mai sunt cativa dar nu au curajul sa spuna nimic tocmai din cauza faptului ca esti pus la zid imediat.

View Postadrip, on 12 iulie 2017 - 16:10, said:

Eu zic sa nu va mai agitati, pana la urma proprietarul balariilor nici n-a aflat inca faptul ca deranjeaza pe cineva. Poate problema se rezolva amiabil.

Cu siguranta este posibil sa rezolvam dar este incredibila reactia de pe forum...

#58
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

Wow, mi-ai depasit asteptarile. Ai ajuns stalkerul nr 1. Ce sa zic, ma simt flatata... Ce ai vrut sa demonstrezi cu asta, ca nu inteleg? Aaa, cumva nu sunt vreun frustrat/frustrata care nu are nimic de facut decat sa faca reclamatii?!
Ti-am zis ca inteleg. Iti strica zen-ul. Parintii: "Vai, Elsa, ce e cu balariile astea in spate? Mama, sigur ai facut bine ca ti-ai luat casa la tara, in loc sa stai si tu la oras, la bloc, ca toata lumea?". Rudele, zambind sardonic: "Astia in spate nu taie niciodata balariile, nu?" dupa ce pleaca: "Si-o fi luat Elsa casa, dar tot la tara e. Ai vazut ce balarii avea in spate?". Colegii, la serviciu: "Bei, avea Elsa niste balarii in spate, parc de aventura faci, sa mor io! LOL!". O prietena invidioasa: "Mi-am luat un apartament in ansamblul = blocul X, am statia de metrou la 5 minute... Mega e alaturi, doar cobor din bloc... De la tine de la balarii cat faci?"

Dupa un timp vei descoperi ca balariile ti-au fost cel mai bun vecin, dar dureaza sa intelegi pana cand vine acolo un vecin uman.

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

Pentru linistea ta sufleteasca, terenul nu este deranjant pentru mine atat de mult ci pentru ceilalti vecini.
Altceva era daca ziceai si tu asa de la inceput, ca intrebi pentru un prieten... Posted Image

Edited by bladhaund, 12 July 2017 - 17:12.


#59
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

Cu siguranta este posibil sa rezolvam dar este incredibila reactia de pe forum...
Reacția de pe forum e normală și previzibilă și nu se datorează faptului că nu ne-ar păsa de ce-i în jur, ci felului în care ai pus problema:

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 13:09, said:

S-a luat legatura cu proprietarul si este in tara dar nu am adus in discutie curatarea terenului.  
Deci nu i-ai spus omului că terenul s-a umplut de bălării și ar trebui curățat, nu știi cum ar fi răspuns, dar vrei să fie amendat din cauza asta.

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

Nu ma las usor intimidata ca daca o sa fac vreodata o reclamatie o sa ma trezesc cu casa/masina sparta sau cu terenul din spate cu balegar.
Atunci de ce nu ți-o asumi? Zic și eu.

Edited by althea, 12 July 2017 - 17:24.


#60
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 14:10, said:

Gunoaie nu sunt. Sunt balarii, atat.
Daca nu sunt gunoaie inseamna ca problema e la tine. Daca nu iti place sa te uiti la balarii ridica un gard si nu te mai uita la vecini in curte.
De ce trebuie obligat vecinul sa isi tunda balariile pentru ca nu iti convine tie privelistea?
Daca erau gunoaie, resturi de mancare si alte prostii intelegeam ca ar fi o problema de igiena, ca pute etc., dar asa... Poate omul iubeste natura si ii place verdeata.

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 15:46, said:

Stiu treaba cu blocurile prin Bragadiru peste noapte dar nu are loc de asa ceva, plus ca are nevoie de acordul meu Posted Image. Aici e distractia frumoasa...

Pai nu prea o sa ti-l ceara... Ce e acolo e balamuc.

#62
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Din reply-urile din acest topic inteleg ca multi au niste curti infecte si neingrijite, pline de balarii, ca prea infiereaza orice om ce depune o reclamatie cat se poate de intemeiata impotriva detinatorilor de jungla si tin partea celor ce abandoneaza terenurile si le lasa sa se transforme in jungla.
Eu spun sa nu te lasi, lunar sa depui cate o reclamatie, pana se rezolva treaba. Doar reclamand si sanctionand ajunge lumea civilizata, civilizatia nu s-a facut niciodata din proprie initiativa, omul daca nu il fortezi sa se civilizeze se va intoarce la originea animala in cel mai scurt timp.

#63
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pui otrava. Daca nu se rezolva cu terenul, o pui proprietarului. Apoi tunzi iarba stiind ca nu mai are cine sa te atace in instanta.

#64
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
De unde stii ca proprietarul nu are mostenitori? :D

#65
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,434
  • Înscris: 02.09.2016
Am trecut printr-o situatie similara cu ceva timp in urma ... tot asa terenul era neingrijit chiar si gardul care separa dar acolo nu a fost problema ca l-am reparat,refacut...
De teren ,,se ocupa,, cineva/cunostinta...(mai bine zis nu se ocupa....)Am atras atentia cu calm si cu tact dar nu a avut nici un rezultat.M-am interesat si intr-un final am aflat a cui este terenul si am luat legatura cu propietarul.I-am trimis si poze sa vada cum se prezinta situatiunea si am primit acceptul   propietarului sa curat  partea de salbaticie ce crescuse in vecinatate.Am curatat de doua ori(cosit,curatat etc.) dar pe urma nu au mai fost probleme deoarece venea din nou cineva regulat si chiar  facea curatenie.Acuma timpul a trecut , a vandut si este o constructie si nu este nici o problema.

#66
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Problema este la tine elsa.repet si eu asta, doar pe ideea ca daca doi iti spun ca esti beat, poate ca esti.
Inteleg temerea ta si vrei sa faci o sesizare anonima, dar pui problema total gresit.
In primul rand vorbeste cu vecinul. Si daca stii cum sa vorbesti (din pacate nu ai convins aici), nu ar trebui sa'ti fie frica..

Fugi de responsabilitate si in acelasi timp iti acuzi vecinul ca nu este responsabil. Nu le poti avea pe amandoua.

Cel mai gresit e sa faci ceva cu ierbicidul sau cam ce cred eu ca vrei sa faci. Daca ai un vecin, si nu trebuie sa fii prea tare de cap ca o astfel de chestie sa te deranjeze, iti poate face probleme mari de ajungi sa dai declaratii peste declaratii si in cel mai fericit caz ii si inlocuiesti tot stratul de pamant.

Eu spun sa iei o pauza si sa te intrebi, mai sunt chiar toti astia nebuni pe softpedia?
Eu cred ca frustrarile si neplacerea ce o resimti, te impiedica sa gandesti clar.

Al doilea pas, caci pt o rezolvare pasnica, acest pas e inevitabil, e sa contactezi vecinul si foarte frumos da discuti cu el. Orice s'ar intampla, tine tonul jos.

Sau, desi nu recomand, trimite o anonima. Vecinului...

#67
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Bănuiesc ca in HCL-ul ala e si o descriere a ceea ce înseamnă teren neîngrijit. Asta ar însemna sa se specifice si ce bălării nu au voie, si ce înălțime sa nu depășească, etc.

Edited by cataspo, 13 July 2017 - 06:55.


#68
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbladhaund, on 12 iulie 2017 - 13:18, said:

Deci eu sunt cel rau, in timp ce tu intrebi pe forum cum sa-ti reclami anonim multi vecini care nu au terenul la standardele tale?

Pai rautatea mea e justificata fata de oameni care nu isi cunosc intinderea dreptului de proprietate.

Nesimtirea consta in faptul ca... iti deranjeaza tie ochiul, cu starea naturala a terenurilor? Tu platesti pentru tine, ai niste pretentii si e normal sa platesti ca sa se intample. Cum am zis din primul mesaj, ai pretentia sa-i pui pe altii la cheltuiala, ca nu-ti place tie cum arata terenul lor.

Problema e mult mai serioasa decat derizoriul in care o duci tu. E vorba de balarii care au un potential alergen imens, si nu ma refer doar la clasica ambrozie, de care poate ai auzit si tu.
Oamenii aia au niste obligatii, daca vor sa isi lase terenurile "in starea lor naturala", sa cumpere teren agricol, sau iaz, sau padure.
Faptul ca tie ti se pare ilogic sa existe lege in acest sens nu face decat sa certifice ceea ce stim despre poporul nostru: turma de egoisti...
iar sa folosesti cuvinte ca "nesimtire" si alte alea cu o doamna, mi se pare ... "buruienos".

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Si urmeaza reclamatiile pentru ca vecinul a pus floricele galbene in loc de floricele rosii si o deranjeaza....

#70
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalthea, on 12 iulie 2017 - 17:05, said:


Reacția de pe forum e normală și previzibilă și nu se datorează faptului că nu ne-ar păsa de ce-i ĂŽn jur, ci felului ĂŽn care ai pus problema:

Deci nu i-ai spus omului că terenul s-a umplut de bălării și ar trebui curățat, nu știi cum ar fi răspuns, dar vrei să fie amendat din cauza asta.


Atunci de ce nu ți-o asumi? Zic și eu.

Ca si moderator, cred ca ai putea modera un pic mai echilibrat discutia.
La noi, la Tm, chiar e o problema alergia asta infecta. Ungurii au eradicat-o, noi nu suntem in stare sa scapam de ea pt ca nu exista cadru legislativ adecvat. Deh, dupa cum vedem si pe forum, omul e stapan pe proprietatea lui, plini de liberali cu vederi largi unde rotesti privirea. Faptul ca traiesti intr-o comunitate trebuie sa implice niste obligatii, ma gandesc.

View Postarg, on 13 iulie 2017 - 07:11, said:

Si urmeaza reclamatiile pentru ca vecinul a pus floricele galbene in loc de floricele rosii si o deranjeaza....

Tu esti un om echilibrat, nu ma astept sa nu intelegi despre ce e vorba

View Postcenzunet, on 12 iulie 2017 - 17:31, said:


Daca nu sunt gunoaie inseamna ca problema e la tine. Daca nu iti place sa te uiti la balarii ridica un gard si nu te mai uita la vecini in curte.
De ce trebuie obligat vecinul sa isi tunda balariile pentru ca nu iti convine tie privelistea?
Daca erau gunoaie, resturi de mancare si alte prostii intelegeam ca ar fi o problema de igiena, ca pute etc., dar asa... Poate omul iubeste natura si ii place verdeata.
Qed

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:




Wow, mi-ai depasit asteptarile. Ai ajuns stalkerul nr 1. Ce sa zic, ma simt flatata...
Ce ai vrut sa demonstrezi cu asta, ca nu inteleg? Aaa, cumva nu sunt vreun frustrat/frustrata care nu are nimic de facut decat sa faca reclamatii?!

Da, sunt mandra de ce am realizat la varsta mea, spre deosebire de altii si militez pentru o tara mai buna si cred ca Romania este pe un drum bun. N-am sa plec niciodata din tara asta pentru mentalitatile invechite cu care trebuie sa ne luptam.
Ar trb sa ne aliniem si noi la standardele de afara dar pentru asta iti trebuie putin curaj, curaj pe care nu multi il au. Nu ma las usor intimidata ca daca o sa fac vreodata o reclamatie o sa ma trezesc cu casa/masina sparta sau cu terenul din spate cu balegar.
Pentru linistea ta sufleteasca, terenul nu este deranjant pentru mine atat de mult ci pentru ceilalti vecini.

In al doilea rand, niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap sa fac vreo reclamatie daca nu as fi avut vreo lege in vigoare cu privire la asa ceva. Nu am dat in cap la nimeni ci pur si simplu m-am gandit ca este omenesc sa fim civilizati pentru ca si eu la randul meu ca si proprietar imi ingrijesc ograda. Am in familie persoane care au terenuri in proprietate si sa stii ca le ingrijesc in fiecare an.
Bineinteles ca daca o sa vad ca nu am cu cine sa ma inteleg o sa pun mana sa fac eu dar nesimtirea ramane acolo si poate ca mine mai sunt cativa dar nu au curajul sa spuna nimic tocmai din cauza faptului ca esti pus la zid imediat.



Cu siguranta este posibil sa rezolvam dar este incredibila reactia de pe forum...

Reactia de pe forum e oglinda societatii in care traim. Din pacate, raul facut de comunisti rezista inca o generatie. Balariile raman.

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdenky, on 13 iulie 2017 - 07:21, said:

Tu esti un om echilibrat, nu ma astept sa nu intelegi despre ce e vorba
inteleg multe si din pacate inteleg si ca anumite chestii nu pot fi rezolvate.
am vecinii care topaie pe casa scatii de zici ca-s la armata si nu am ce le face, cand ei prajesc si aerisesc pa casa scarii le las usa de la intrara in bloc deschisa sa se aeriseasca,  incep sa caraie ca le fura cineva tigaia cu prajeala, cand au party le primit politia pe cap, si tot asa.

fac petitii/sesizari cca 1 pe luna pentru diverse, unele se rezolva la altele trebuie sa insist.

Edited by arg, 13 July 2017 - 08:18.


#72
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 11:40, said:

Buna,

Urmeaza sa ma mut si eu intr-un final si am o problema cu terenul din spatele casei mele. Mai exact, este un teren destul de maricel neingrijit si inestetic pe care nu as vrea sa-l mai vad asa
Am trecut cu vederea ca urmeaza sa te muti, adica locuitul la casa pare noutate, adica nu cunosti cat de enervant poate sa fie sa ai vecini care stau cu stiva de lemne plina de termite, care au un focar de infectii cu groapa de gunoi, care cresc animale, care la prima ora sparg lemne ca au centrala pe lemne sau soba.
Sa vezi ce frumos este sa iti faci canalizare in curte si vecinul tau sa nu isi puna nici macar scurgere la casa.
Locuitul la casa uneori este mai stresant ca locuitul la bloc.

In general cei care locuiesc la casa au mai mult timp liber, nu stiu de ce... dar asa pare, cei care locuiesc la casa au mult mai mult timp liber sa faca vreo tampenie si o fac, adica taie lemne cu drujba, mai golesc o hazna(si te gandesti... la ce dracu are hazna ca avem canalizare pe strada menajera), iarna mai am un vecin care aduce porci cu duba si ii taie, parleste la ei. Un alt vecin taie mielul. Ehe cate lucruri dragute ai la casa.

View Postarg, on 13 iulie 2017 - 08:02, said:

inteleg multe si din pacate inteleg si ca anumite chestii nu pot fi rezolvate.
am vecinii care topaie pe casa scatii de zici ca-s la armata si nu am ce le face, cand ei prajesc si aerisesc pa casa scarii le las usa de la intrara in bloc deschisa sa se aeriseasca,  incep sa caraie ca le fura cineva tigaia cu prajeala, cand au party le primit politia pe cap, si tot asa.

fac petitii/sesizari cca 1 pe luna pentru diverse, unele se rezolva la altele trebuie sa insist.
In general vecinului de deasupra nu ai ce sa ii faci, pe cel de jos il rezolvi natural si cei de pe palier sa zicem ca de un vecin ai baia lipita si este izolat, al doilea vecin probabil ai sufrageria lipita si este nasol ca probabil ai si perete de bca, deci de certat o sa te certi cu cel de sus si cu cel alaturi de care ai camera de zi lipita.

Am locuit la parter si parerea mea ca trebuie cumva sa intelegi farmecul locului, daca pot zice asta, adica vecine grase care au tocuri de metal si parca intentionat "se simt doamne" cand apasa tare pe toc, sa le auda barbatul pana ies din bloc, nu cumva sa opreasca la vreun alt vecin sa le faca schimbul de ulei si sa verifice joja.
Si mie imi pare putin ciudat asta cu aerisit pe scara blocului, dar na... melteanul.
Iara pe cei care au pat in bucatarie si dorm acolo, astupa aerisirea si cel mai important isi scutura cearcefurile si patura pe geamul de la bucatarie de stai cu oalele acoperite, nu poti lasa nimic la racit pe aragaz ca iti pica in mancare, asta cand scutura paturile dupa o ploaie... pai o sa trebuiasca sa speli geamurile.

Cu tropaitul pe scara este ok ca nu este ceva personal, nasol moment cand tropaie cel de sus, nu mai zic de vreun copil mic care alearga pe scari si la final sare cateva trepe si "boom".

Vecini petrecareti nu mai zic, plina tara asta de neamuri proaste si sa fiu sincer si eu am fost printre ei pana sa fac o varsta, acum imi pare normal sa ma culc pe la 23:00 ca ma scol devreme a doua zi, dar spune asta unui copil venit de la tara sau locuind in oras pe banii tatalui capsunar prin anglia? explica lui ca lumea normala ar vrea sa se culce pe la 23:00/00:00 si ca vacanta de vara nu ar trebui sa insemne 3 luni de chefuri, tropaituri.

Edited by Lenevo, 13 July 2017 - 08:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate