Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Enterocolita, urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai sa traiti.

recunosc, m-am oprit pe prima arie care mi s-a parut ca ar fi ce trebuie. probabil e si un topic despre asta,
injurati-ma cat vreti, dar chiar nu am timp sa-l caut. recunosc si faptul ca vreau topicul direct in noutati, d-aia
il si fac asa, nu sa stau sa invii vreun topic mort dracu' stie de cand si care are sanse mult mai mici sa fie vazut.

deci, avem asa:

- femeie
- 31 de ani
- e in UK, romanca d-a noastra
- din ce spun aia de la ambulanta, enterocolita. n-au luat-o la spital. daca era serviciul nostru de ambulanta,
as mai fi inteles. p-aia din UK, care pentru o unghie taiata stramb te spitalizeaza de te ia dracu', nu-i inteleg.
- cica are reteta, nu stiu ce scrie in ea, ca abia e in stare sa vorbeasca. superb sau ce?

ce e de facut?

- ii trimit ambulanta pe cap iar?
- caut o farmacie care sa livreze la domiciliu reteta alora? care sunteti in UK, mana sus.
- ma urc in primul avion si ma duc sa vad cu ochii mei ce-i de facut?

orice parere sau sfat cat de cat avizat e binevenit. repet, care sunteti in/din UK, mana sus!!!

Edited by dygey, 12 July 2017 - 10:44.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
http://www.csid.ro/h...enire-12930345/

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
am mai citit si eu ce-i cu enterocolita, problema e ca are dureri, care nu sunt mici deloc.

Edited by dygey, 12 July 2017 - 10:49.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Taxi si fuguta la farmacie. Eventual taximetristul sa o ajute sa-si cumpere medicamentele. Chiar n-are vecini, cunostinte, prieteni, colegi?

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
numai jigodii, cat e ziua de lunga. looong story in privinta asta.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pff, ce bine era daca avea prin casa o folie sau macar 2-3 comprimate de furazolidon.
nu poate sa faca o poza la reteta si sa ti-o trimita pe mail sau pe whatsapp ?

#7
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostBursul, on 12 iulie 2017 - 10:49, said:

Taxi si fuguta la farmacie. Eventual taximetristul sa o ajute sa-si cumpere medicamentele. Chiar n-are vecini, cunostinte, prieteni, colegi?

Daca apuca sa se suie in taxi, ca enterocolita te tine pe buda, if you know what I mean. Cu dureri and shit.

Are nevoie de cineva care sa ii faca un ceai de menta (daca l-o putea bea), Smecta, No-Spa, de-astea. Furazolidon iar OK.

Edited by Steetch, 12 July 2017 - 11:30.


#8
coprea

coprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2005
se ia no-spa pentru dureri, nu stiu daca furazolidon (este si el un bun dezinfectanta), saruri si smecta (smecta e o argila, sarurile o ajuta sa nu se deshidrateze). apa doar cate putina, ca se cufureste, o gurita de ceai musetel/menta/sunatoare. paine prajita spre scrum. mucilagiu de orez si iaurturi cu bifidus, fara grasimi.

zi-ne ce ai rezolvat!

sanatate

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Saruri de rehidratare si apa multa deocamdata , pana se vede daca trebuie sau nu antibiotic .
No spa , furazolidon, carbune medicinal .
Neaparat sa mearga la medic ! poate cauza e salmonella...

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcoprea, on 12 iulie 2017 - 11:30, said:

se ia no-spa pentru dureri, nu stiu daca furazolidon (este si el un bun dezinfectanta), saruri si smecta (smecta e o argila, sarurile o ajuta sa nu se deshidrateze). apa doar cate putina, ca se cufureste, o gurita de ceai musetel/menta/sunatoare. paine prajita spre scrum. mucilagiu de orez si iaurturi cu bifidus, fara grasimi.

zi-ne ce ai rezolvat!

sanatate
Enterocolita e boala infectioasa si se trateaza cu antibiotic alea enumerate de tine nu fac nimic....de fapt fac mai rau......

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
enterocolita poate fi virala sau bacteriana. in cazul celei virale antibioticul nu are efect.

Edited by corinadaniela, 12 July 2017 - 11:46.


#12
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Să nu plece de acasă, se cacă pe ea și chiar mai rău o să aibe și diaree, enterocolita e foarte periculoasă, există și opțiunea de mai jos Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hY6AizpbF8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Acu 3 min am intrebat sotia/e la munca/ cum e cu retete de antibiotic pe numele meu si sa le ia din farmacii ea.SE POATE.Poate merge si un taximetrist sa ridice medicam.Caz rezolvat.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdygey, on 12 iulie 2017 - 10:47, said:

am mai citit si eu ce-i cu enterocolita, problema e ca are dureri, care nu sunt mici deloc.
vezi ca se si moare de la asta
am avut si eu, o luna intreaga n-am mai fost om

Edited by gumball3000, 12 July 2017 - 12:12.


#15
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Sa bea Coca-Cola! Serios! Singurul lucru bun pe care il poate face porcaria asta!

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdygey, on 12 iulie 2017 - 10:35, said:

ce e de facut?
Lichide multe si medicatie. O doza de calm dupa aia, se verifica daca are febra, poate e doar o criza acuta.

View Postpustiu_22, on 12 iulie 2017 - 12:26, said:

Sa bea Coca-Cola! Serios! Singurul lucru bun pe care il poate face porcaria asta!
Legende urbane. Ingestia de zahar face mai rau.

Edited by andreic, 12 July 2017 - 13:31.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Dygey, cum se mai simte pacienta, e mai bine acum ?

#18
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017
o lingura de orez luat direct "crud" si inghitit cu putina apa.

Apa este no 1. bauta in guri mici. Des.
In ce stadiu este? Ce doare, cat de tare?

trece cu repaus alimentar intre 1-5 zile daca nu-i de cauza infectioasa. 70% din enterocolite, chiar si cele zgomotoase sunt virale, deci nu trebuie antibiotic.
In ro sunt multe medicamente care ajuta: Imodium, Smecta combinate cu saruri de hidratare.

Furazolidonul pe mine personal nu ma ajuta din contra imi da stare de Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate