Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Probleme stick 64gb adata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nicu93

nicu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2015
Salutare, am probleme cu un stick de memorie usb
Il introduc in usb si se aude doar sunetul nu reactioneaza cu nimic, am incercat si faza cu disk management nu apare acolo cu negru, in device manager apare ADATA USB STICK... dar in my computer nimic e inexistent! toate celelalte stickuri ale mele merg si toate porturile usb sunt functionale!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ori e stricat, ori trebuie formatat.
Altceva nu stiu ce poate fi.

#3
nicu93

nicu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2015
Cred ca a fost spalat :))) dar atunci de ce se aude acel sunet la conectare daca nu merge deloc? si il gaseste si in device maneger la disks

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Daca a fost spalat.... mici sanse sa il resuscitezi. (cat timp a stat fara aer?) ;)

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 super8, on 12 iulie 2017 - 08:35, said:

Ori e stricat, ori trebuie formatat.
Altceva nu stiu ce poate fi.
Daca trebuia doar formatat atunci aparea macar in ''disk management', daca nu si in 'computer'/'my computer', unde la accesare cerea formatare pentru a putea fi folosit.

 nicu93, on 12 iulie 2017 - 08:20, said:

Salutare, am probleme cu un stick de memorie usb
Il introduc in usb si se aude doar sunetul nu reactioneaza cu nimic, am incercat si faza cu disk management nu apare acolo cu negru, in device manager apare ADATA USB STICK... dar in my computer nimic e inexistent! toate celelalte stickuri ale mele merg si toate porturile usb sunt functionale!
Incearca sa vezi daca ai sanse cu diskpart. Dar ai MARE, FOARTE MARE grija sa alegi stickul cu probleme si nu altceva.
Eu asa am rezolvat stickul Kingston de 16GB al unui coleg, care avea o partitie EFI de 200MB si restul spatiu nepartitionat, iar din 'disk management' nu se putea face nimic (formatare, stergere partitie, partitionare spatiu liber, etc.).

Edited by Hider141, 12 July 2017 - 08:44.


#6
nicu93

nicu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2015
in LIST DISK imi da doar HDD 931 gb atat deci e mort

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Hider141, on 12 iulie 2017 - 08:43, said:

Daca trebuia doar formatat atunci aparea macar in ''disk management', daca nu si in 'computer'/'my computer', unde la accesare cerea formatare pentru a putea fi folosit.
O fi, nu te contrazic.
Dar eu am intalnit stick-uri USB 2.0 ce nu apareau in ''disk management' si nici in 'computer'/'my computer' !
Singura solutie a fost sa folosesc HP USB Disk Storage Format Tool.

De aceea am spus ca ori trebuie formatat, ori e stricat.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu-ți vede capacitatea înseamnă că are defecte logice, respectiv bad blocks și s-a zăpăcit configurarea.
Singura variantă e să folosești un utilitar de producție de la fabricantul controllerului, de ex. dacă e Alcor există MPTool, acesta îți vede stickul și reformatează flashul low-level eliminând și bad-block-urile. Operația durează câteva ore și pierzi toate datele de pe el.
Fabricantul îl găsești căutând după parametrii VID și PID din lista de device-uri USB.
Eu tocmai formatez așa un stick CN Memory de 32GB care se comporta identic, se încărca driverul dar nu apărea nimic în My Computer. De ieri am recondiționat 2 cu această metodă, cred că a fost un lot aiurea.

Attached Files


Edited by mihaicozac, 12 July 2017 - 11:02.


#9
nicu93

nicu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2015
inseamna ca trebuie sa caut utilitar de la ADATA recovery??? SAU

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
ADATA e fabricantul stckului, însă controllerul de flash e de la alţii, pe ăia trebuie să-i cauţi. Dacă nu găseşti cu VID şi PID trebuie să desfaci stickul şi să vezi ce e marcat pe cip.

#11
nicu93

nicu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2015
ITE scrie atat si ceva coduri

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Vezi aici: http://usb-fix.blogs.../usbest_03.html

#13
nicu93

nicu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2015
cod IT11716-48C
1231-CXO
A7007A

nam gasit nimic dupa codu asta cred ca asta al meu e FACELIFT :))))))))))))))))))))))

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ai citit greşit, e probabil IT1171: http://www.flashdriv...ing-UT1171.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate