Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caut faianta

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Va salut...
Am nevoie de cateva placi de faianta modelul acesta.Am cumparat-o acum vreo 2 ani de la Praktiker si acum am schimbat instalatia termica prin casa fiind nevoit sa sparg cateva placi.In Praktiker nu mai au si nici nu mai stie nimeni cum se numeste.Faza e ca nu gasesc nicaieri modelul asta si caut de vreo 2 saptamani.Singurul loc pe unde nu am ajuns e Valea Cascadelor (recomandat de mai multi).Stiti cumva ce model e sau pe unde o pot gasi in Bucuresti?
Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
o poza la ambalaj ajuta enorm... sau cauta factura.

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu le mai am...Ca daca le aveam iti dai seama ca nu mai intrebam.Le-am aruncat de atunci!

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Aia e faianta tip Travertin,cauta asa
Cam asa ceva ,doar ca e gresie.Aia a ta sigur nu e gresie?

https://www.dedeman....3-cm/p/4000974/

Edited by daniMMM, 12 July 2017 - 08:20.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai la gresia din Dede  este si faianta similara. Oricum cauta pe la depozitele de fainta. La magazinele gen dede, praktiker etc cam greu. Asta e o problema cu fainata din aceste magazine , ca o iei acum si peste 2-3 ani daca lucrezi si ai nevoie de cateva placi nu mai gasesti.  Eu m-am asigurat de la montaj, orice placa ceramica am montata  in casa am o cutie neinceputa in pivnita plus cateva placi ramase peste. La nevoie sa fie si peste 20 de ani. Ca e 50-100 e lei si nu merita stresul ulterior peste 4-5 -10 ani .  M-am trezit si eu acum vro 5 ani ca mai am nevoie de 3 placi sub hota asa ca am apelat la pivnita, mai greu a fost sa gasesc un chit de rost identic, dar pana la urma am luat alb si am bagat putin oxid rosu in el si a iesit aproape identic :)

Edited by PoeOvidiu, 12 July 2017 - 08:31.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@PoeOvidiu
sau iei una obisnuita cu dimensiuni standard.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Te pui tu contra gusturilor nevestei? Eu nu :D Oricum nu dimensiunea e problema, nu mai gasesti modelul sau nuanta exacta.

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Am fost in toate magazinele de bricolaj si nu am gasit.O sa incep sa caut la depozitele de faianta.Problema e ca sunt si cu serviciul si e cam greu de strabatut Bucurestiul in lung si-n lat pe la fiecare depozit.
Ma gandeam ca poate stiti sau recunoasteti careva modelul.
Cand am cumparat-o am mai avut o cutie in plus,dar am mai avut ceva lucrari la cada si s-au tot dus....

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@george_eu25
ia un ciob in mana si pleaca la plimbare prin magazine,
valea cascadelor...

@PoeOvidiu
daca-i aleasa de nevasta sa se plimbe ea prin magazine dupa faianta la fel.

Edited by arg, 12 July 2017 - 09:15.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
macar iti amintesti unde era produsa faianta, in ce tara, ce scria pe cutie - ma refer la ceva care sa-ti fi atras atentia, un cuvant, culoarea literelor ?
ce pret a avut faianta atunci cand ai cumparat-o ? din poza nu-mi dau seama, e mata, semimata ?
intreaba la practiker daca exista si cea mai mica posibilitate de a cauta bonul de casa emis atunci cand ti-ai facut cumparaturile, daca iti amintesti macar luna in care ai cumparat faianta. pe bon ar trebui sa se regaseasca denumirea sau codul faiantei.
sau sa gasesti un angajat care lucra acolo (zona de gresie/faianta) si in urma cu doi ani, poate isi aminteste mai usor modelul/denumirea/furnizorul.

inca ceva : zona in care trebuie sa inlocuiesti acum placile este la vedere sau nu ? poate fi camuflata cu ceva, cu un sticker, un obiect decorativ, cos de rufe ?

#11
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Poti cauta placa simpla si sa faci partea de sus autocolant...

#12
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 arg, on 12 iulie 2017 - 09:14, said:

@george_eu25
ia un ciob in mana si pleaca la plimbare prin magazine,
valea cascadelor...

@PoeOvidiu
daca-i aleasa de nevasta sa se plimbe ea prin magazine dupa faianta la fel.
Sau mai bine sa dea o gaura in ciob si să-l atârne la gat, ca sa aibe mâinile libere. Nu?

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 corinadaniela, on 12 iulie 2017 - 09:38, said:

macar iti amintesti unde era produsa faianta, in ce tara, ce scria pe cutie - ma refer la ceva care sa-ti fi atras atentia, un cuvant, culoarea literelor ?
ce pret a avut faianta atunci cand ai cumparat-o ? din poza nu-mi dau seama, e mata, semimata ?
intreaba la practiker daca exista si cea mai mica posibilitate de a cauta bonul de casa emis atunci cand ti-ai facut cumparaturile, daca iti amintesti macar luna in care ai cumparat faianta. pe bon ar trebui sa se regaseasca denumirea sau codul faiantei.
sau sa gasesti un angajat care lucra acolo (zona de gresie/faianta) si in urma cu doi ani, poate isi aminteste mai usor modelul/denumirea/furnizorul.

inca ceva : zona in care trebuie sa inlocuiesti acum placile este la vedere sau nu ? poate fi camuflata cu ceva, cu un sticker, un obiect decorativ, cos de rufe ?
Nu mai imi aduc aminte mai nimic legat de ea.Am fost cu zidarul,am luat-o si am pus-o in baie.Nu mai am nici bon si nici cutie.La Praktiker am fost dar toti angajatii de pe raionul respectiv sunt de cel mult un an acolo,ca m-am gandit si eu sa vb cu unul mai vechi.
Eu o sa pun faianta in baie ca am schimbat cada si la cada veche faianta era pusa exact pana in buza cazii,iar cada asta noua vine cu vreo 2-3 cm sub faianta.M-am gandit sa o ridic din picioarele de sustinere dar asa ramane distanta intre masca si gresie.Plus ca imi mai trebuie neaparat doua placi ca am spart de am schimbat instalatia de apa.
Cam asa arata ca sa va faceti o idee...

Attached Files


Edited by george_eu25, 12 July 2017 - 13:13.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in locul celor doua placi sparte nu poti pune usita de vizitare ? sau ai deja una ?
la cada, daca nu gasesti sub nici-o forma faianta identica sau asemanatoare, nu poti pune masca de acril ?
sau cauta macar o faianta care sa aiba in comun cu cea veche decorul/culorile de la braul decorativ.
la faianta-mozaic te-ai uitat ? exista ceva care sa semene sau sa fie identic cu faianta din baie dpdv al nuantei ? ai putea sa pui la cada aceasta faianta-mozaic, daca te intreaba cineva zici c-ai vrut sa faci o combinatie de dimensiuni :-). sau ca asta a fost viziunea designerului de interior pe care l-ai consultat.
http://www.casadex.r...nuante-de-maro/

#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Acum ca ai intrat în joc, poți scoate de la plinta aia în jos și pui alta.
Depinde și cat de mare e Baia, vad ca ai doar 4 rânduri pana la sol....

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 corinadaniela, on 12 iulie 2017 - 13:25, said:

in locul celor doua placi sparte nu poti pune usita de vizitare ? sau ai deja una ?
la cada, daca nu gasesti sub nici-o forma faianta identica sau asemanatoare, nu poti pune masca de acril ?
sau cauta macar o faianta care sa aiba in comun cu cea veche decorul/culorile de la braul decorativ.
la faianta-mozaic te-ai uitat ? exista ceva care sa semene sau sa fie identic cu faianta din baie dpdv al nuantei ? ai putea sa pui la cada aceasta faianta-mozaic, daca te intreaba cineva zici c-ai vrut sa faci o combinatie de dimensiuni :-). sau ca asta a fost viziunea designerului de interior pe care l-ai consultat.
http://www.casadex.r...nuante-de-maro/
Multumesc de sfaturi...dar:
-Usita de vizitare nu am deoarece cada are o masca de acril care se scoate foarte usor .Probabil ca de-aia nici nu au prevazut-o cu usita de vizitare.
-Am gasit o faianta asemanantoare (oarecum ) la Leroy Merlin,doar ca placa are dimensiuni mai mici.Eu am 25x40 iar la Leroy era 20x33 (parca).
-Cu mozaicul nu am ce sa fac...
Deci,eu pe tot coltul ala am avut o cada de baie,care la perete venea pana in dreptul faiantei,iar in partea dinspre camera avea un brau/masca de caramida pe care era pusa tot faianta.Acum am luat o cada mai mare si braul ala a trebuit sa-l daram,pentru ca asta e mai mare dar si mai joasa si vine sub faianta aia si eu mai trebuie sa pun inca un rand de placi acolo.In jos mai vin doua randuri plus o bucata (un straif).Si mai e si o placa la baterie ca de aia uitasem.

 ddaannii, on 12 iulie 2017 - 13:52, said:

Acum ca ai intrat în joc, poți scoate de la plinta aia în jos și pui alta.
Depinde și cat de mare e Baia, vad ca ai doar 4 rânduri pana la sol....
Baia are 3,5 x 2,10 m.Faianta e pusa acum 2 ani si pentru 5-6 placi exclus sa o dau afara.

O sa vad ce dracu o sa fac.....Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor!

Edited by george_eu25, 13 July 2017 - 07:40.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
la tiger amira ai fost?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate