Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

1080p@144Hz + GTX1060 6GB?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Da, stiu problema cu backlight bleed de la IPS, ideal ar fi un VA de calitate sau OLED.Posted Image  Singurul VA de 24 care sa nu fie curbat si sa aiba un timp de raspuns bun e IIyama ProLite XB2481HS-B1 http://www.pcgarage....inch-6ms-black/

Oricum monitorul o sa il cumpar online si pot sa il returnez daca are probleme majore.

#38
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Nu reusesc sa ma decid intre :
LG 24MP88HV https://www.emag.ro/...s/pd/DQRMS3BBM/
Dell S2418HN https://www.emag.ro/...n/pd/DDRQ2DBBM/
Dell U2417H https://www.emag.ro/...h/pd/DFMS72BBM/

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ca detinator de una bucata Dell U2415 si un U2715H nu pot decat sa le laud. Exista IPS glow dar ambele au paneluri fara light bleed vizibil si ambele au venit cu certificat de calibrare individual al panelului, deci banuiesc ca trec printr-un proces riguros de QC.

Edited by ro_explorer, 13 July 2017 - 10:46.


#40
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In jocuri cum se comporta? Nu as cataloga Dell-urile din seria U drept cele mai potrivite pentru jocuri, mai degrabă sunt destinate editărilor si proiectarilor.

#41
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Am citit si eu despre certificatul de calibrare pe care il ofera Dell la U2415 respectiv U2715H, se pare ca pun accentul pe calitatea imaginii.

Edited by Papillon_, 13 July 2017 - 10:46.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Cel de 27 l-am luat pentru procesare foto dar am ajuns sa ma si joc pe el. Are un timp de raspuns tipic, de 5ms si un refresh fix de 60Hz. Nu e ideal pentru jocuri intr-adevar, dar am reusit niste head-shot-uri bune si cu el Posted Image.
Cel de 24 a fost o intamplare ca a ajuns in posesia mea (e de la munca).

Edited by ro_explorer, 13 July 2017 - 10:47.


#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postro_explorer, on 13 iulie 2017 - 00:45, said:

In Vsync poti avea frame drops si in FPS-uri rapide asta poate face diferenta intre meci castigat si doar un alt jucator care a pierdut (placa poate randa 100 frameuri dar tu afizsezi doar 60 si cand faci o rotatie de 180 de grade poti rata cadrul in care este "inamicul"). Si eu stau pe un IPS 60Hz acum dar deja construiesc buget pentru un G-Sync mai serios un pic Posted Image.
Daca rotatia aia se face cu stegulete si nenatural, nesincronizat degeaba ca imi dau ochii peste cap Posted Image Oricum nu ma misc cu viteza frame-uriulor si latenta oricum isi spune si ea cuvantul...

Edited by andreic, 13 July 2017 - 14:16.


#44
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Cred că o să iau LG-ul pentru că are cel mai mic timp de răspuns, 5ms.

#45
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostPapillon_, on 12 iulie 2017 - 10:03, said:

As vrea sa ma incadrez in 4500 de lei pe unitate pentru ca o sa mai dau 450 de lei pe windows + 1500 pe monitor. Oricum le iau pe rand, nu toate odata.
Nu stiu ce Windows vrei tu sa iei, dar poate nu ai aflat ca, mai nou, il poti folosi gratis. Adica fara activare. Eu am Windows 8.1 si 10 si merg brici. Nu e piraterie, nu e nimic. Doar ca cei de la Microsoft s-au trezit la realitate.

View PostPapillon_, on 12 iulie 2017 - 10:03, said:

Pentru ca nu vreau sa fiu limitat de monitor in jocuri, iar la FPS-uri diferenta e uriasa intre 144Hz si 60 de Hz.
Crezi ca ochiul uman poate percepe mai mult de 60 de FPS-uri pe secunda? Vrei sa porti ochelari cat mai rapid si nu stii cum sa iti strici mai repede ochii.

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postopen-your-eyes, on 16 iulie 2017 - 08:39, said:

Crezi ca ochiul uman poate percepe mai mult de 60 de FPS-uri pe secunda?
Ohohooo ... poti percepe imagini mult mai rapide de atat. Direfrenta intre 60 si 100Hz e URIASA ... intre 100 si 144 nu chiar asa de mult dar inca se simte clar. Daca vrei gaming de calitate ai neparat nevoie de un monitort G-Sync de macar 100Hz (cu o placa corespunzatoare de la Nvidia).

Edited by ro_explorer, 16 July 2017 - 17:04.


#47
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Te referi la faptul ca poti folosi windows-ul in varianta "trial" la nesfarsit? Sunt prea multe inconveniente, nu are rost, mai bine dau 500 de lei si imi cumpar licenta originala.

Am renuntat la varianta cu monitor de 144 de Hz pentru ca sacrific caliatea imaginii cumparand un monitor TN. Plus ca din cate am vazut in teste ca sa te bucuri de un ecran QHD sau unul de 144 de Hz iti trebuie un GTX 1070.

PC-ul l-am gasit la un pret excelent pe evomag, 3.958 de lei https://www.evomag.r...GB-3437505.html

Edited by Papillon_, 16 July 2017 - 17:07.


#48
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostPapillon_, on 16 iulie 2017 - 17:04, said:

Am renuntat la varianta cu monitor de 144 de Hz pentru ca sacrific caliatea imaginii cumparand un monitor TN.
TN-urile de pe monitoarele mai scumpe nu respecta tiparele obisnuite, este o diferenta enorma intre TN-urile low-end si cele high-end.

Vezi MacBook Air cu al sau panou TN, pune la punct multe IPS-uri de buget.

View PostPapillon_, on 16 iulie 2017 - 17:04, said:

PC-ul l-am gasit la un pret excelent pe evomag, 3.958 de lei https://www.evomag.r...GB-3437505.html
4000 de lei pentru i5 Skylake si GTX 1060 mi se par cam multi, in conditiile in care celelalte componente (carcasa, sursa) nu impresioneaza.

Ai putea sa mai amani achizitia, poate poate stocurile si preturile placilor video revin la normal.

#49
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
În afară de Macbook Air nu am văzut nici un laptop sau monitor care folosească un TN de aceeași calitate deci comparația nu e așa de relevanta.

O sa mai aștept să vedem ce se întâmplă cu preturile. Poate iau unul pe componente până la urmă.

#50
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostPapillon_, on 16 iulie 2017 - 18:04, said:

deci comparația nu e așa de relevanta.
Ai dreptate, dar ceea ce vreau sa evidentiez este ca monitoarele high-end cu panou TN au o calitate decenta spre buna a imaginii.

View PostPapillon_, on 16 iulie 2017 - 18:04, said:

Poate iau unul pe componente până la urmă.
Ar reprezenta cea mai inspirata decizie. Colegii pot sa confirme.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postopen-your-eyes, on 16 iulie 2017 - 08:39, said:

Crezi ca ochiul uman poate percepe mai mult de 60 de FPS-uri pe secunda? Vrei sa porti ochelari cat mai rapid si nu stii cum sa iti strici mai repede ochii.
E complex raspunsul, in realitate daca poti observa schimbari rapide de intensitate (flicker) nu inseamna ca ti se modifica si viteza de reactie. Studiile amanuntite arata ca in cortex cand informatia primita este prea rapida creierul sare peste ele fara sa fii constient de asta. Practic se auto-limiteaza oricum iar senzatia este data de detectia schimbarilor de lumina si nu de miscare.

http://www.pcgamer.c...eye-really-see/

“I think typically, once you get up above 200 fps it just looks like regular, real-life motion,” DeLong says. But in more regular terms he feels that the drop-off in people being able to detect changes in smoothness in a screen lies at around 90Hz. “Sure, aficionados might be able to tell teeny tiny differences, but for the rest of us it’s like red wine is red wine.”

"Discovered by researcher Rufin vanRullen in 2010, this literally happens in our brains: you can see a steady 13 Hz pulse of activity in an EEG, and it’s further supported by the observation that we can also experience the ‘wagon wheel effect’ you get when you photograph footage of a spinning spoked object. Played back, footage can appear to show the object rotating in the opposite direction. “The brain does the same thing,” says Chopin. “You can see this without a camera. Given all the studies, we’re seeing no difference between 20hz and above. Let’s go to 24hz, which is movie industry standard. But I don’t see any point going above that.”
Perception and reaction
This article is about what framerates the human eye can perceive. The elephant in the room: how fast can we react to what we see? It's an important distinction between games and film worthy of another whole article.
So why can games feel distinctly different at 30 and 60 fps? There's more going on than framerate. Input lag is the amount of time that elapses between inputting a command, that command being interpreted by the game and transmitted to the monitor, and the monitor processing and rendering the image. Too much input lag will make any game feel sluggish, regardless of the LCD's refresh rate.
But a game programmed to run at 60 fps can potentially display your inputs more quickly, because the frames are narrower slices of time (16.6 ms) compared to 30 fps (33.3 ms). Human response time definitely isn't that fast, but our ability to learn and predict can make our responses seem much faster.
The important thing here is that Chopin is talking about the brain acquiring visual information which it can process and on which it can act. He’s not saying that we can’t notice a difference between 20 Hz and 60 Hz footage. “Just because you can see the difference, it doesn’t mean you can be better in the game,” he says. “After 24 Hz you won’t get better, but you may have some phenomenological experience that is different.” There’s a difference, therefore, between effectiveness and experience."

In concluzie e o diferenta de confort vizual intre 60 si 120 in jocuri pentru ca ele deseneaza frame-uri cu detalii fara motion blur si asemenea, pare mai cursiv nemaisesizand flickerul, insa viteza de reactie e fix aceeasi deci ce cred unii ca-i ajuta aceasta diferenta in gaming sunt de fapt legende urbane. Evident degeaba ai 120 sau mai mult daca latenta mare anuleaza efectul.

Edited by andreic, 16 July 2017 - 20:18.


#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
What he said ^^

Treaba se reduce la "eye-candy". Eu sunt un gamer de FPS extrem de slab conform oricaror standarde. Desi vad clar diferenta intre 30 - 60 - 100 si 144 Hz la refresh nu cred ca as performa diferit in nici unul din cazuri Posted Image .
Asta nu inseamna insa ca nu pot juca PUBG in ultra settings cu 144Hz ... pentru ca asa imi place mie vizual vorbind. Daca vreau doar sa trag intr-o tinta reprezentata de o silueta neagra pe un fundal alb imi cumpar un Spectrum si joc jocuri din anii 80 (sau ma mut pe ARCADE machine pe care mi l-am construit Posted Image <<mai imi trebuie doar carcasa pe care o sa o comand curand Posted Image >>) ... altfel o sa caut "life-like experience", cum ar zice americanul (adica rezolutie cat mai mare si placa video cat mai potenta pentru a conduce repede toti pixelii aia).

Edited by ro_explorer, 16 July 2017 - 20:42.


#53
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru mine nu e un "must have", atunci cand joc FPS-uri ma intereseaza mai mult povestea si atmosfera(Half-Life 2, Bioshock,Metro, Mass Effect), nu joc competitiv(Insurgency,Day of Infamy,Overwatch).
Al doilea lucru ar fi faptul ca nu am un buget nelimitat, sa dau 700 de euro pe monitor si 2000 de euro pe calculator... mai bine un 1080p cu detalii la maxim si framarate fix la 60fps pe un panel IPS sau VA decat un TN la 144Hz cu framerate care fluctueaza la 60~90~140.

Pentru ce vrei tu iti trebuie un Acer Gaming Z271bmiphzx http://www.pcgarage....k-g-sync-144hz/ sau AOC Gaming AGON sau AOC Gaming AGON http://www.pcgarage....r-g-sync-165hz/ + GTX 1070 sau 1080. Trebuie sa ai buget mare si sa fii destul de hardcore.

Ce imi place la console e ca desi am dat mult pe TV 1000 de euro, pot sa cumpar o consola ca Xbox One X si sa am 4k la 60fps cu doar 480 de euro, pe cand la PC dai 2000 de euro pentru ceva asemanator doar pentru partea de gaming, pentru ca pe partea de filme nu o sa ai nicioadata aceasi experienta ca pe un TV de 49 inch 4K, 3D, HDR . Eu sunt atat gamer cat si cinefil.

Chiar daca adun toate console PS4 Pro + Xbox One S + Wii U ies pe undeva la 850 de euro. Daca pun laptopul cu tot cu windows 10 +  placuta de 4GB Ram adaugata de mine + un SSD Intel de 480GB ajung la fix 1000 de euro. Motivul pentru care nu am luat desktop de la inceput a fost ca aveam nevoie de mobilitate.

La PC ai o flexibilitate mai mare dar e mai costisitor pentru ca hardware-ul il platesti tu, nu e subventionat de producator ca la console.

Edited by Papillon_, 16 July 2017 - 21:35.


#54
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostPapillon_, on 16 iulie 2017 - 17:04, said:

Te referi la faptul ca poti folosi windows-ul in varianta "trial" la nesfarsit? Sunt prea multe inconveniente, nu are rost, mai bine dau 500 de lei si imi cumpar licenta originala.

Am renuntat la varianta cu monitor de 144 de Hz pentru ca sacrific caliatea imaginii cumparand un monitor TN. Plus ca din cate am vazut in teste ca sa te bucuri de un ecran QHD sau unul de 144 de Hz iti trebuie un GTX 1070.

PC-ul l-am gasit la un pret excelent pe evomag, 3.958 de lei https://www.evomag.r...GB-3437505.html
Mi se pare o idee foarte neinspirata sa iei pc gata asamblat. Nu stii nici macar ce contine. Am intrat pe link-ul ala si nu vad producatorul placii de baza si nici al memoriei. La placa video sa zicem ca ar conta mai putin. Uite, eu mi-am luat un pc gata asamblat acum vreo 10 ani (era un AM2), am dat pe el vreo 750 de lei si mi-a cam parut rau. Placa de baza s-a dovedit a fi ECS si i s-au umflat destul de repede vreo 2-3 condensatoare. Noroc ca tata e electronist si mi le-a inlocuit. Avea hard de 160GB. Le-am propus baietilor de la "Depozitul de Calculatoare" sa imi puna unul de 250 si sa platesc diferenta (care era f. mica) dar mi-au explicat ca nu se poate. Ei fac sisteme gata asamblate cu scopul de a scapa de unele componente nesatisfacatoare.

Anul trecut, in schimb, mi-am luat pc pe componente. Si l-am facut fix cum voiam eu. Doua hard-uri de cate 8TB, 16GB DDR4 (nici mult, nici putin, fix cat imi trebuie), placa video GT 730 (nu joc jocuri, doar FIFA 11). Am pus o placa de baza Gigabyte cu 10 porturi SATA ca sa pot pune 1xSSD, 1xBlu Ray si 8xHDD. Am luat si carcasa full tower cu 8 slot-uri pentru hdd. Doar la CPU m-am cam intins ca am luat i7 si mergea si un i5. Dar am zis ca nu schimb zilnic. Si de asamblat, mi l-au asamblat gratis cei de la care am cumparat componentele. Asa e peste tot.

Iar in legatura cu Windows-ul, nu e trial la nesfarsit. Merge fix la fel ca unul full, doar ca ai un water mark pe ecran. Cu aia 500 de lei mai bine mai iei o placuta de 8GB ram, ca la jocurile tale nu o sa-ti ajunga doar 8GB.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate