Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

1080p@144Hz + GTX1060 6GB?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Papillon_, on 12 iulie 2017 - 13:03, said:

La 80 -90 de FPS-uri nu merge sa ma joc pe un monitor de 144?
Daca iau unul de 75Hz cu FreeSync atunci trebuie sa iau un PC cu placa video AMD, nu? Atfel nu pot folosi refresh rate-ul de 75.
Freesync si G-Sync nu reprezinta refreshurile maxime ale deviceurilor ci doar capabilitatea de adaptare dinamica a refreshului in functie de placa video.
Un monitor freesync de 75Hz va merge mereu la 75Hz cu o placa Nvidia dar nu se va scala dupa cum duce placa. Atat (si invers pentru G-Sync cu placa radeon).

Un monitor de 144Hz cu G-Sync, pe un GTX 1060, isi va scadea refreshul la cat duce placa, in mod dinamic, astfel incat tu vei vedea o imagine continua, fara frame-uri taiate la jumate, ghosting si alte artefacte.

 bogdan181180, on 12 iulie 2017 - 06:38, said:

.. in gamming i7?
De ce nu? A avea rezerva de putere este o masura pentru a asigura viitorul acelui sistem.

Edited by ro_explorer, 12 July 2017 - 14:36.


#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
viitorul... suna asa pompos, dar realitatea e ca un I5 te tine ani buni... mai ales daca iti iei placi video din gama mediu.
i5 haswell inca duce fara probleme.

#21
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

 Papillon_, on 12 iulie 2017 - 13:03, said:

In principiu vreau sa le joc pe cele care le am deja in colectie, am peste 400 de jocuri, cateva dintre ele ar fi Company of Heroes 2, Homeworld Remastered, Grey Goo, Xcom 1 si 2, Insurgency, Divinity: Original Sin, Day of Infamy, Metro 2033 Redux,The Witcher 3,Total War: SHOGUN 2,Rise of the Tomb Raider, seria Mass Effect etc.  Din cele care urmeaza sa apara Metro Exodus,Middle-earth: Shadow of War, si Star Wars Battlefront II.

La 80 -90 de FPS-uri nu merge sa ma joc pe un monitor de 144?
Daca iau unul de 75Hz cu FreeSync atunci trebuie sa iau un PC cu placa video AMD, nu? Atfel nu pot folosi refresh rate-ul de 75.

Da, asa e, am uitat de placa video ca e Nvidia. Oricum, asa cum a spus ro_explorer, monitorul va functiona oricum la 75Hz, pt ca rata de refresh o setezi din Windows, spre deosebire de adaptive sync (Freesync/Gsync) care se seteaza din driver-ul placii video.

Poti juca si la 80-90 fps, dar nu o sa fie acelasi lucru ca la 120/130/140fps. Vei vedea clar diferenta in privinta miscarii. Observ ca ai jocuri si vechi si noi, si doresti si altele care vor aparea si vor fi mancatoare de resurse. In cazul asta, poti merge linistit pe un monitor de 144Hz. Miscarea in jocurile vechi se va vedea foarte bine si se va intampla rar sa vezi cum se rupe imaginea in 2 pe mijlocul sau in alta parte a ecranului (asta inseamna screen tearing; am explicat in caz ca nu stiai).

Edited by MediumPlayer, 12 July 2017 - 14:43.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 shmu, on 12 iulie 2017 - 14:40, said:

viitorul... suna asa pompos, dar realitatea e ca un I5 te tine ani buni... mai ales daca iti iei placi video din gama mediu.
i5 haswell inca duce fara probleme.
Corect .. dar eu ma ingrijorez cand vad utilizare de 60-70% pe procesor (i7 6700) in anumite titluri moderne care cer ceva procesare in afara placii video (de exemplu, PUBG solicita tare procesorul cand sunt mai mult de 20-30 de jucatori simultan in aceasi arie a hartii ... si vad des cum face spike-uri de utilizare destul de mari). Cine stie ce o sa fie peste 2-3 ani pe piata?

#23
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Daca iau unul de 75Hz cu FreeSync atunci trebuie sa iau un PC cu placa video AMD, nu?
Cel ales de tine are deja freesync. Cred ca producatorul nu ii face publicitate pentru ca nu-i da voie nvidia (are 3D Vision Ready)
Iar cu placile amd eu zic sa stai cuminte. Nu am mai vazut una decenta in stoc de cand au aparut noile monezi virtuale.

Chestia cu buget fix eu nu o inteleg. Daca ai 4500 lei de cheltuit doar pe unitate, chiar se simte 200-300 de lei in plus?

Quote

Oricum le iau pe rand, nu toate odata.
Componentele le iei pe rand si le tii sa adune praf? Daca da mai bine asteapta. Asta este cea mai proasta perioada pentru a face pc de gaming. Preturile la placile video si ram sunt exagerat de mari.

Edited by AwkwardMe, 12 July 2017 - 15:21.


#24
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Poti sa arunci o privire la monitorul asta: https://mediagalaxy....-full-hd-negru.

Eu l-am luat cu 1200 de la emag. E foarte bun dar ai grija sa-l verifici din toate unghiurile, sa nu-ti apara portiuni albe pe ecran, cum am patit eu: https://forum.softpe...3-lg-24gm77-b/. L-am schimbat si s-a rezolvat problema. Mi s-a explicat ca astfel de probleme pot aparea si la ambalare, in caz ca cineva apasa prea tare pe ecran.

Nu are adaptive sync, dar, personal, nici nu simt nevoia.

#25
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

 AwkwardMe, on 12 iulie 2017 - 15:20, said:

Componentele le iei pe rand si le tii sa adune praf? Daca da mai bine asteapta. Asta este cea mai proasta perioada pentru a face pc de gaming. Preturile la placile video si ram sunt exagerat de mari.
De ce? Nu e bine sa iti cumperi acum un PC de gaming?

 MediumPlayer, on 12 iulie 2017 - 14:43, said:

Da, asa e, am uitat de placa video ca e Nvidia. Oricum, asa cum a spus ro_explorer, monitorul va functiona oricum la 75Hz, pt ca rata de refresh o setezi din Windows, spre deosebire de adaptive sync (Freesync/Gsync) care se seteaza din driver-ul placii video.

Poti juca si la 80-90 fps, dar nu o sa fie acelasi lucru ca la 120/130/140fps. Vei vedea clar diferenta in privinta miscarii. Observ ca ai jocuri si vechi si noi, si doresti si altele care vor aparea si vor fi mancatoare de resurse. In cazul asta, poti merge linistit pe un monitor de 144Hz. Miscarea in jocurile vechi se va vedea foarte bine si se va intampla rar sa vezi cum se rupe imaginea in 2 pe mijlocul sau in alta parte a ecranului (asta inseamna screen tearing; am explicat in caz ca nu stiai).
In Insurgency, Day of Infamy, Rising Storm 2: Vietnam si Overwatch cel mai probabil o sa am 120 de FPS-uri, pentru ca nu sunt asa de solicitante pe partea de grafica, deci cel de 144Hz ar fi ideal mai ales ca pot sa il pastrez chiar daca schimb PC-ul sau placa video.

Edited by Papillon_, 12 July 2017 - 16:10.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vorba de pc de gaming "per se" ci de faptul ca placile video luate separat au preturi marite artificial din cauza ca este un nou val de bitcoin mining folosind proceasoarele din placile video si toti disperatii dupa castiguri fictive improbabile s-au aruncat ca disperatii sa cumpere placi video, asadar comerciantii au profitat si au mai bagat un 100 euro la pret, sa fie.

#27
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Pai am scris mai sus, preturile sunt prea mari.
Si eu stau cu ochii cascati dupa un gtx 1060. . .dar inafara de faptul ca sunt preturile umflate nici nu am de unde alege. Acum cumperi ce prinzi.
Odata ce va trece nebunia cu minarea preturile ar trebui sa revina la normal.

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: bula asta cu cripto-monede nu cred ca va mai tine mult. O gramada prezic deja un nou declin, si din cate am vazut chiar azi a fost lansat un update care ingreuneaza cu 10 sau 20% minarea de monezi virtuale. Pun pariu ca multi nu-si scot nici macar consumul de curent, mai ales daca au sisteme cu un consum maricel.

#29
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Minarea se ingreuneaza pe masura ce creste puterea de procesare/nr de useri.
Daca nu va fi profitabila afacerea nu m-ar deranja sa cumpar ceva sh. . .asa un rx 580 la 600 lei.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Papillon_, on 12 iulie 2017 - 10:03, said:

Pentru ca nu vreau sa fiu limitat de monitor in jocuri, iar la FPS-uri diferenta e uriasa intre 144Hz si 60 de Hz.
Diferenta e matematica, nu var rostul unui fps asa mare decat poate la analog unde reminscenta e mare... 60 e fain si matematic (latenta) si organoleptic adica la ochi. La LCD IPS nu vad cum ar adauga valoare...
Mai e si o probelma de eficienta electrica, un vsync de 60 nu streseaza si nu aplica consum de curent in plus, daca fortezi placa video la un fps dublu in aceleasi conditii creste consiserabil si consumul si caldura generata. Dar daca tu vezi vreo diferenta... o fi.

La TV poti sa ai panelul oricat daca sursa e 25 cu interleave adica cum sunt transmisiile normale, marketing gramada. Eu am un 100Hz si nu e nici o diferenta la ochi intre unu cu 60Hz.

Edited by andreic, 12 July 2017 - 18:35.


#31
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
andreic, ai sau ai avut monitor de 120/144Hz? Ar trebui sa fie evidenta diferenta fata de unul de 60Hz. Bine, am mai auzit de oameni care nu vad diferenta, dar nu stiu cum de se intampla asta...

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 MediumPlayer, on 12 iulie 2017 - 20:03, said:

am mai auzit de oameni care nu vad diferenta, dar nu stiu cum de se intampla asta...
De la 6:53 este o explicatie foarte buna exact despre asta.
https://youtu.be/0swuvSF527E?t=413

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 MediumPlayer, on 12 iulie 2017 - 20:03, said:

andreic, ai sau ai avut monitor de 120/144Hz? Ar trebui sa fie evidenta diferenta fata de unul de 60Hz. Bine, am mai auzit de oameni care nu vad diferenta, dar nu stiu cum de se intampla asta...
E treaba subiectiva... de la 60 la 120 e necesara o latenta de doua ori mai mica, cum panelurile au oricum limitele lor... in gaming se simt mai usor inadvertentele de fps dar odata ce folosesti vsync (cum e normal) ar trebui sa se vada corect anyway. Cel mai "rapid" lcd care l-am avut era 75Hz, unu vechi, e casat acuma am revenit la 60 ips (adica care oricum are latenta mai mare decat un TN) Posted Image Am vazut si paneluri rapide dar nu m-au impresionat in mod deosebit.

Edited by andreic, 12 July 2017 - 23:03.


#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In Vsync poti avea frame drops si in FPS-uri rapide asta poate face diferenta intre meci castigat si doar un alt jucator care a pierdut (placa poate randa 100 frameuri dar tu afizsezi doar 60 si cand faci o rotatie de 180 de grade poti rata cadrul in care este "inamicul"). Si eu stau pe un IPS 60Hz acum dar deja construiesc buget pentru un G-Sync mai serios un pic Posted Image.

Edited by ro_explorer, 13 July 2017 - 00:45.


#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Sau mai bine iau un IPS de calitate cu 3 ani garantie? https://www.emag.ro/...h/pd/EHM0NBBBM/

#36
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Poti lua si IPS, dar vezi ca majoritatea sufera de backlight bleed sau glow pe margini, indiferent de marca si pret. Trebuie sa ai mare noroc sa prinzi unul fara probleme. Cel putin asa sustin expertii.

Decizia iti apartine.

Personal, as fi preferat panou VA, dar singurul in momentul asta la pret accesibil (1500 lei) si cu 144Hz e un Samsung, numai ca e curbat. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate