Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Competitii/Campionate disparute de pe canalele de sport romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 16.05.2005
Am observat in ultimii ani ca au disparut din peisajul canalelor de sport din Romania sau nu sunt transmise deloc: campionatul Portugaliei, campionatul Olandei, campionatul Braziliei, Copa Libertadores, Copa Sudmaericana, Copa America...

De la Ungaria incolo aceste competitii nu lipsesc din nici o tara din Europa, exista de fiecare data cate un canal de sport care sa transmita aceste competitii...

Ma si mira ca totusi Digisport a incetat sa mai transmita campionatul Braziliei si Copa Libertadores, desi de multe ori nici macar nu foloseau comentator, lasau pista audio originala cu comentariul din America de Sud. Nu sunt niste competitii scumpe pentru piata din Romania si eu zic ca ar putea atrage privitori, ca nu ii costa aproape nimic la ora 2 noaptea in loc de reluari pe cele 4 canale ale lor sa dea 4 meciuri din Copa Libertadores cu pista audio originala.

Campionatul Portugaliei nu prea a fost niciodta transmis la noi, a incercat Digisport cu meciurile Benficai sezonul trecut dar din lipsa de spatiu a renuntat, dar nu e un campionat rau, mai ales la derby-uri: Benfica, Sporting, Porto si Braga intre ele au 12 meciuri pe sezon. Campionatul Olandei desi mai puternic si cu nume mai mari decat cel al Belgiei a fost ignorat de canalele de sport de la noi, mie cel al Belgiei mi se pare de calitate si faptul ca la fiecare meci sunt tribunele pline da si un aspect frumos.

Sunt curios daca va mai transmite cineva campionatul Rusiei din sezonul urmator, oricum ar fi fost mult mai OK sezonul acesta daca nu vedeam doar Zenit, sa mai fi vazut si un Spartak, un CSKA, un Lokomotiv...

Iar ma mira faptul ca nu a mai transmis nimeni Copa America la noi, ultima editie.

#2
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Nu vrei sa iti faci tu televiziune unde sa dai numai fotbal ? Noaptea este audienta foarte mica pentru ca oameni normali se duc dimineata la munca.

#3
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
UFC, MMA - vrem si noi !

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai linistit, sunt campionate mondiale sau europene care nu (mai sunt) sunt transmise de ani buni, nu doar cateva campionate nationale, respectiv intercluburi de peste ocean. Campionatul si Cupa mondiala la Bob si Skeleton, de exemplu, transmise de Eurosport, nu mai sunt televizate de aproape 10 ani, desi sania (competitie inrudita cu skeletonul...) si competitiile de schi sunt in fiecare sezon. A incercat Look sa transmita acum vreo 2-3 ani finalul cupei mondiale de bob (ultimile etape) in pauza de iarna a Ligii I de fotbal, dar a fost doar o luna (4 weekenduri). N-a mai dat.

Fotbal gasesti pe mai toate canalele de sport (probabil vrei anumite competitii). Digi ar fi putut gasi timp sa le difuzeze, chiar si in reluare, dar nu cred ca au interes sa le mai difuzeze.


LE: stirea asta a aparut in GSP asta iarna, chiar ar fi fost interesant de vazut.

Edited by Pololica, 12 July 2017 - 09:54.


#5
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Ma refer doar la Digi Sport pentru ca acolo sunt abonat (RCS-RDS), totul sta in audiente si bani! Au dat meciurile celor de la Benfica care era si atunci din ce tin minte campioana.. Unele le-au dat in direct si altele in premiera pentru ca atunci parca nu aparuse Digi Sport 4 si cred ca au fost audiente mici. Campionatul Braziliei a fost cativa ani la Digi si probabil ca era audienta foarte mica si au renuntat sa mai transmita aceasta competitie. Copa America la fel..  Iar in legatura cu alte competitii, Digi Sport nu incearca variante de genul hai sa vedem ce audienta au anumite competitii cand ei cred ca romanii nu prea se uita.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Statistic (si financiar) pentru roman sport=fotbal (pentru o cifra importanta). Celelalte sporturi (tenis, handbal, ciclism, haltere, sporturi de iarna, etc) sunt destul de vaduvite. Sporturile mai comerciale (handbal, tenis, Grand Prix-urile de tenis si alte cateva) vor avea un pret si vor reduce (evident) timpul pentru celelalte. Eu personal nu stiu daca am vazut (cumulat) 10 meciuri de fotbal in ultimii 5-6 ani. Deja nu mai am ce sa vad. Nu ma mai atrage. As vrea sa vad si eu Campionate Nationale de Natatie, Turul Ciclist al Romaniei, Campionatul National de Oina (am fost la meciuri si ai ce sa vezi), Campionatul de Polo (vazusem acum cativa ani ca Digi e sponsor la CSM Oradea, dar n-am mai vazut in program), Internationalele Romaniei la Atletism, Liga Nationala de Hochei, etc... Majoritatea nu le-am vazut la tv, doar auzeam de ele la Radio Romania de ele la rubricile sportive (nu zic la sport la tv) si mergeam pe stadion (sau unde se desfasura)

Din pacare, daca profitul nu atinge un anumit procent (desi profit e orice deasupra cifrei 0), nu e bagat in seama.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate