Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Imagini din livada mea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#307
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Sunt 2 scoli de formare a coroanei la par. Cei cu plantatii intensive de mari dimensiuni ii formeaza cu ax central, asa ca un batz cu ramurele nu f lungi. Dar au sistem de palisare, cel putin pana se ingroasa tulpina.

Ma uitam la un tataica italian care avea o livada gigantica si toti erau cu ax central, la pas mic de 1-1.5m dar nu ajungeai sus decat cu o mashinutza cu platforma. Cred ca erau de vreo 5m pe putin.

Se pot obtine si pomi de ax central putin inalti, cu ramuri laterale viguroase, dar cu crestari / cercuiri, controlul atent al unghiurilor sarpantelor, ma rog, ce fac belgienii si francezii.

Vorbesc insa din ce-am vazut pe YT, eu pe ai mei i-am traumatizat si i-am format espalier cu sarpante orizontale Posted Image

E contra tendintei lor naturale, dar cu mai multe taieri in verde si legari, ii dovedesti. Mai ales daca nu ai multi, asa 4-5 pe langa garduri si nici n-ai chef sa folosesti scara.

Dar pt livada partial de productie partial cu valente estetice, pomi izolati si eu i-as face cu ax central si crestari, conform intelepciunii frantuzesti.

Parinte, referitor la cercuire, ai cumva un link ?

Banuiesc ca e operatiunea prin care se fac 2 taieturi orizontale la 2-3mm una de alta cu briceagul si se elimina coaja superficiala deasupra unui mugure sau ramura slaba sa-l fortezi sa dea sau sa dezvolte sarpanta de acolo?

Se fac 360 grade (total) sau 180 (partial jumatate) sau cate grade ?

Edited by Tzur, 18 April 2022 - 15:27.


#308
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

View PostPowerup, on 18 aprilie 2022 - 13:12, said:


Pomul ala a fost crestat la indicatiile tale. S-a dus in sus degeaba cand deja putea avea etajul 2 frumos conturat, practic s-a pierdut un an. Acuma frumos ar fi sa-ti recunosti greseala si pe viitor sa nu mai propui solutii conplicate la probleme simple. Daca tie iti place sa-ti mutilezi pomii si sa faci experimente pe ei, nu inseamna ca trebuie sa se ia si altii dupa tine. Asta in conditiile in care sunt solutii mai putin invazive si care sunt folosite cu succes de zeci de ani.

Da. Cine are ochi sa vadă diferența de 1 an, va vedea. Cine nu, nu.

Attached Files



#309
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Uite gabi un par cure ca al tau, tot pe gutui dar plantat ...altfel :)) tocmai sa nu.l fugaresc cu scara sau sa.l fortez sa dea ramuri unde am nevoie.

#310
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

View PostBlack66, on 18 aprilie 2022 - 16:01, said:

Uite gabi un par cure ca al tau, tot pe gutui dar plantat ...altfel :)) tocmai sa nu.l fugaresc cu scara sau sa.l fortez sa dea ramuri unde am nevoie.
Eu Ic sa ai grija cum îl forțezi ca nu e chiar cum crede lumea.

Eu am avut pomi asa și i-am cam matrasit. O sa vezi tu de ce.



Fiindcă spunea ieri nu mai știu cine (scuze) de. Araci și pomi mutilati și alte aiureli am întrat aseară în livada pe unde am putut și am făcut câteva poze...
Dacă vedeți vreun ax ciupit va asigur ca e din cauze obiective, nu pentru ca "asa se face".. Rupt, afectat de ceva etc...
V-am arătat asta ca să scutim discuții aberante din auzite de pe la diverși pricepuți de pe net....
Si încă o precizare, toți sunt pomi. Ai unei mini colectii de "studiu", scopul meu e sa învăț pomii, soiurile sa vad comportamentul lor..
Din cauza asta pomii nu sunt absolut deloc omogeni.
Neavând sistem de susținere, sunt făcuți exclusiv din foarfecă, forma libera. Cu susținere puteau sa arate mult mai omogen deși ei ca indivizi sunt extrem de diferiți și se. Comporta total eterogen.
La cât timp am și avut sa ii bibilesc, adică infim, eu spun ca arata absolut decent.

Attached Files



#311
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Mai greu cu fructele dar nu asta-i scopul stiu..

#312
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Primii doi sunt tot peri...
Apoi un prun făcut fix la fel... Întra greu pe rod cică,  e tuleu gras... 7 ani.... O laie... A rodit ceva și anul trecut și e într-o zona fără polenizare dedicata.... 3 ani arex chinuit pomul vai mama. Lui...

Apoi diverse 3xp3rimente....ciresi, vișini... Vasex tufe, piramide, multileader și ce o mai fi...
Primul Cires vedeți ca nu a răspuns la cercuiri decât jos de tot... În sus mugurii erau neviabili. Asta apropos de ce spun unii ca mai faci crestari și la anu și la anu celalalt și pana 3 lumea... Faci pe dracu ghem, repet, faceți baza și apoi lucrați sus, nu exista pom cu prea multe ramuri, dacă ai prea multe le poți menține vii, dacă nunai.. Uneori 3 adio, altele nu faci decât cu drujba...
Apoi un vas și rodire doar pe. Baza La starului anual.
Apoi altul, tot cerfuitx era mai chel decât primul, asta s-a umplut de lastari..

Parca un piersic apoi... Lăsat mult prea încărcat... Va fi rectificat probabil dacă îmi aduc aminte..anul trecut a făcut 2 găleți...
Un Cires aplecat....

O piramida, tot Cires, uitat asa cam chelbos, oricum între etaje nu prea trebuie mult verde însă l-am mai meșterit sa vedem dacă se mai umple nițel..

Ceva japonezi care au scuturat demult floarea...

Un prun cred, habar nu am ce e... Nu mai știu, ceva european probabil...
Un vișin...
Doua tufe de Nana... Cam alsate în treaba lor, le voi tăia după inflorit ca au scăpat de foarfecă pana acum...

Alt par, nu rețin ce e..

În fine am găsit și fostul drapel, plantat culcat... Apropos de pomul colegului care vrea sa. Îl facă ușor de gestionat..... Eu l-am rectificat cu fierăstrăul, a făcut o roaba de pere. Am decis sa îl las monoax și sa termin cu prosteala, aveam câțiva ca el.. Am băgat Carmen și Geoagiu între ei și gata...

A, și capătul de rand de Geoagiu... De frumoși posibil sa nu fie frumoși, nu mai rețin, anul asta i-am băgat în reforma pt ca sunt handicapați rău... Halplea.. Plantați la 50 cm pe rand....

Hai și cu Diana în floare...

În fine.. Pomi... Sa vedem ce fructe mâncăm anul asta... Dacă pot întra sa mai prind ceva în floare la pruni și vișini poate mai fac câteva poze...






Am uitat sa atașez..

Attached Files



#313
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postparintele, on 19 aprilie 2022 - 07:45, said:


Fiindcă spunea ieri nu mai știu cine (scuze) de. Araci și pomi mutilati și alte aiureli am întrat aseară în livada pe unde am putut și am făcut câteva poze...
Dacă vedeți vreun ax ciupit va asigur ca e din cauze obiective, nu pentru ca "asa se face".. Rupt, afectat de ceva etc...
V-am arătat asta ca să scutim discuții aberante din auzite de pe la diverși pricepuți de pe net....
Si încă o precizare, toți sunt pomi. Ai unei mini colectii de "studiu", scopul meu e sa învăț pomii, soiurile sa vad comportamentul lor..
Din cauza asta pomii nu sunt absolut deloc omogeni.
Neavând sistem de susținere, sunt făcuți exclusiv din foarfecă, forma libera. Cu susținere puteau sa arate mult mai omogen deși ei ca indivizi sunt extrem de diferiți și se. Comporta total eterogen.
La cât timp am și avut sa ii bibilesc, adică infim, eu spun ca arata absolut decent.

Văd că sunt în sistem intensiv, pe ce direcţie sunt rândurile, pe N-S?

#314
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

View PostPowerup, on 19 aprilie 2022 - 07:57, said:

Mai greu cu fructele dar nu asta-i scopul stiu..

Aia ma gândeam și eu... Dar nu e problema, cu siguranță au la piață.
Orixum și dacă ar fi avut ceva fructe ici-colo, erau sigur acre.. Care nu erau acre.. Doamne ferește de diabet.. Numai nasoale se întâmplă pe lume.... 🤫

View Postsan62, on 19 aprilie 2022 - 08:21, said:



Văd că sunt în sistem intensiv, pe ce direcție sunt rândurile, pe N-S?

Pe ce direcție vor ele.
Când ai 30 ha poate așezi rândurile după direcția lu peste, deși sunt livezi mari care nu își bat capul cu asta... când ai 1-2 ha le așezi, cu atât mai mult, cum te obliga locul.
Si asa nu au fructe, lemnele se fac mai bine la umbra 👍


#315
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017

View Postparintele, on 19 aprilie 2022 - 08:31, said:



Aia ma gândeam și eu... Dar nu e problema, cu siguranță au la piață.
Orixum și dacă ar fi avut ceva fructe ici-colo, erau sigur acre.. Care nu erau acre.. Doamne ferește de diabet.. Numai nasoale se întâmplă pe lume.... 🤫
Conteaza si forma, culoarea, mai gasesc si altele daca trebuie :))

#316
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Musai....d4ujba e cea mai sigura soluție, în general. Te doare picioru? Ia drujba.


#317
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View Postparintele, on 19 aprilie 2022 - 07:45, said:


Eu Ic sa ai grija cum îl forțezi ca nu e chiar cum crede lumea.

Eu am avut pomi asa și i-am cam matrasit. O sa vezi tu de ce.



Multilider e mult spus, cred ca va fi pe 3 sau 4 axe, dar in loc de candelabru am zis sa.l fac din pom intreg si poate sa castig 1 an. Pomul  l.am primit gratis pt ca era deja stramb din pepiniera. Va fi interesant sa.l vad cum reactioneaza, langa el la 1,5 mt mai am unul tot cure plantat normal si taiat la 55 cm. De fapt toti perii am de gand sai fac biax si sa.i tratez ca pe un fus.

#318
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  20220422_192000.jpg   511.14K   33 downloads
Intreba cineva parca de Donissen pe G6 cum merg... merg decent zic eu doar ca anul asta ciresii la mine sunt ultimii la dezmugurit
Attached File  20220422_191635.jpg   705.6K   35 downloads
Attached File  20220422_191749.jpg   863.49K   33 downloads
Zwikla inflorit - produce ca magarul anual si daca musca da jos jumate tot e inca mult
Lepotica lasati cu multe axe si umbriti de niste gloabe de tei pe sud...produc si astia ca prostii si parca mai dulci fructele, se coc mai spre sf de august din cauza pozitiei tampite
Nu stiu la alte soiuri de la poloni, dar astea doua merg in nordul tarii foarte bine...stiu ca mai in sud se plangeau unii, nu stiu sa zic mai mult.
Practic nu prea am curatat nimic la pomii astia anul asta....parca as fi la Stanley
Attached File  20220422_191852.jpg   691.6K   32 downloads
Nu-mi amintesc sa fi taiat ceva la Carpica...asa in viteza o poza ca fapt divers
A venit cineva si a curatat pe la vecini pomii plantati de 2-3 ani...i-a facut pe toti cupa, nu a scapat nici un par..
Attached File  20220423_125447.jpg   899.19K   26 downloads
Attached File  20220423_125537.jpg   873.75K   25 downloads
Attached File  20220423_125520.jpg   301.4K   26 downloads
Attached File  20220423_125502.jpg   696.78K   27 downloads
Asa in viteza...cine se mai joaca cu ragalii ca mine, niste altoiri pe cires in crapatura primavara si apoi muguri bagati in septembrie....si apoi cand va creste mare si frumos faci mobila din el ca la cirese nu mai ajungi...
Attached File  20220423_125654.jpg   476K   31 downloads
Unul si mai gros...daca pleaca toti cu atat mai bine, avem cum sa inchidem rana aia imensa...

Stima.

Ps>  nu stiu cum intoarceti voi pozele la postare de pe telefon ...pfff

#319
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Frumoși.
Donissenul merge bine și la mine de fapt majoritatea ălora pe g6 merg bine.
La carpica sa nu uiți sa raresti, le tine ca prostul și fără rarire când e încărcat în halul ala o sa le faci gloanțe. Rareste fără mila și o sa le faci senzație.


#320
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Amelanchier

Donissen e singurul cires ce a fructificat anul acesta. Mic dar vanjos!

Attached Files



#321
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postsubway_guru, on 19 iunie 2022 - 20:24, said:

Amelanchier

Donissen e singurul cires ce a fructificat anul acesta. Mic dar vanjos!

Ce-mi mai placeau ciresele galbene in copilarie!

Inca ma mai zgariu pe ochi ca n-am chemat pe cineva sa-mi altoiasca cu Donissen o viitoare sarpanta majora din ciresul din Bucuresti cand inca era mic.

Deci, chiar daca e singurul tau cires cu fructe pe el, tot ai un mare like de la mine!

#322
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Marea dezamagire anul acesta au fost boambele…

#323
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postsubway_guru, on 21 iunie 2022 - 18:26, said:

Marea dezamagire anul acesta au fost boambele…

Subscriu!

Eu raman pe Donnisen, Kordia si Germersdorf dupa 5 ani de testari si ca port G6 (G5 nu-mi place ca trebuie sustinut)
Nu am vazut vierme in ele in ultimii 3 ani, nu le-am suflat in goarna, 1 singura stropire dupa inflorit in vegetatie.

Mai am un soi pe care-l urmaresc de mult timp dar nu prinde la altoit, ceva negru amarui cu fructul mare, o namila de cires care produce ca prostu anual si nu-i face nimeni nimic (o fi o clona din cele vechi, Dumnezeu stie!).

Stima.

#324
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
La mine Kordia s-au facut imense. Chiar si la stadiul de aproape negre sunt pietroase. De gust nu mai zic nimic :) Am vandut la un magazin peste 60 Kg de cirese cu 10 lei dar toate alese una si una. Cele mai impresionante au fost Kordia si Summit. Acum mai am Van, Germersdorf, Donissen si Hedelfinger. Regina a facut foarte putine cred ca trebuie culese azi sau maine. Mi-am comandat pe G6 un Summit, 2x Kordia, Donissen, Maxut, Sweet Ariana,  Sweet Gabriel, Sweet Lorenz, Regina si Amar de Maxut. O dau pe cirese dar trebuie sa vad cum construiesc un sistem de protectie cu plasa impotriva pasarilor si a grindinei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate