Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Amenda stationare politia locala - merita contestatia PV?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalthea, on 12 iulie 2017 - 08:39, said:

Nu e chiar așa, exemplu e decizia ÎCCJ despre care s-a scris.
problema e ca cei de la rutiera vor sa scape de amenzile pentru parcare ca nu-s "productive".... ei au alta treaba: oprit in tafic, pandit prin intersectiile discutabile, pe stopurile cu galben scurt etc...

dar pentru parcat pe trotuar si blocat tot trotuarul cine da amenda?

Edited by arg, 12 July 2017 - 08:43.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalthea, on 12 iulie 2017 - 08:42, said:

Polițistul rutier nu stă lângă mașină. El are dreptul să trimită solicitarea de a se comunica numele celui care a condus ca să-i facă PV-ul și să amendeze atât dacă nu i se trimit.
Ma refeream la cazul politistului local.

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSTARTREK1, on 12 iulie 2017 - 08:40, said:

Am văzut, nu înțelegeam de ce l-ai citat pe caiuscorneliu. Mulțumesc.

View Postdorin_2k, on 12 iulie 2017 - 08:43, said:

Ma refeream la cazul politistului local.
N-ar fi rău să scriem despre care dintre ei vorbim Posted Image

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalthea, on 12 iulie 2017 - 08:45, said:

N-ar fi rău să scriem despre care dintre ei vorbim Posted Image
Discutia era despre atributiile politistilor locali.
Nu am mai dat quote la mesajul de deasupra dar intre timp au mai aparut 2 raspunsuri. De acolo cred ca e confuzia.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostSTARTREK1, on 12 iulie 2017 - 08:34, said:

ai cam ramas in urma cu noutatile ...
http://stirileprotv....au-agentii.html
Nu-s deloc în urmă, decizia ICCJ a fost pusă și de Althea. S-a lămurit doar aspectul la care faci și tu referire, dar nu li s-au retras atribuțiile legate de aplicarea de amenzi legate de staționare, oprire și parcare. Dacă te prind "în flagrant" îți pot aplica amenzi, fără probleme. Articolul 7/h nu a fost abrogat.

Eu am răspuns celor care susțin că cei de la poliția locală nu pot aplica niciun fel de amenzi la regimul circulației.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcaiuscorneliu, on 12 iulie 2017 - 08:48, said:

dar nu li s-au retras atribuțiile legate de aplicarea de amenzi legate de staționare, oprire și parcare. Dacă te prind "în flagrant" îți pot aplica amenzi, fără probleme.
La stationare si parcare nu au cum sa te prinda in flagrant.
Iar la oprire poti invoca ART. 63, al 2 a) din OUG 195/2002

#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorin_2k, on 12 iulie 2017 - 08:48, said:

Nu am mai dat quote la mesajul de deasupra dar intre timp au mai aparut 2 raspunsuri. De acolo cred ca e confuzia.
De-aia ziceam să precizăm, poate ar înțelege toată lumea care ce face. Am avea un topic util :)

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ii si vad pe aia de la rutiera scotocind printre blocuri dupa masini parcate aiurea....

intrebare:
daca parchez pe locul platit al unuia cine da amenda?

Edited by arg, 12 July 2017 - 09:01.


#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Eu cred ca te pot totuși prinde la fața locului. Oprești unde oprirea e interzisă, te așteaptă și te înhață. La fel și când staționezi în sectorul de staționare interzis. Au timp berechet și pot sta să revii la mașină, nu fac decât să patruleze. La fel și dacă parchezi aiurea sau pe locul altuia care și l-a închiriat de la primărie. Nu trebuie decât să te prindă în momentul în care ești la mașină.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcaiuscorneliu, on 12 iulie 2017 - 09:01, said:

Eu cred ca te pot totuși prinde la fața locului. ....
in special pe taximetristii care stau opriti aiurea si blocheza traficul...

#47
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postarg, on 12 iulie 2017 - 08:59, said:

ii si vad pe aia de la rutiera scotocind printre blocuri dupa masini parcate aiurea....

Nu trebuie sa scotoceasca ei. O pot face si cei de la locala, numai ca ei trebuie sa dea amenda cf. 155/2010. Ei nu au dreptul sa dea amenda cf. 195/2002 cum s-a intamplat in cazul initiatorului.

@daemon - dupa cum s-a spus, fa contestatie, ai toate sansele sa o castigi daca PV-ul este intocmit de un politist local si nu de unul de la rutiera.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e parcare si stationare, nu te pot amenda cand revii la masina. Nu au de unde sa stie cine a parcat-o acolo. A parcat-o colegul, sotia, altul.
La asta m-am referit ca nu pot politistii locali sa te amendeze in flagrant.
Dacae doar parcarea sau stationarea interzisa, nu iti fac nimic cand doar opresti acolo.
Si chiar de ar fi si oprirea interzisa si se aplica art. 63, al 2 a) din OUG 195/2002, ai scapat.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostStickyFingaz, on 12 iulie 2017 - 09:04, said:

..... numai ca ei trebuie sa dea amenda cf. 155/2010. .....
nu merge ca nu mai au dreptul sa te cheme sa dai relaii, sau te pot chema dar nu te pot amenda daca nu te duci... iar pv-ul nu-l pot face decat daca stiu cine a condus/ pus masina acolo.

#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Mai ales. Nu stiu dacă ati observat dar masinile lor ca si cei pe jos doar patrulează. Cred că ăstia de la politia locală stiu cadrul legal după care functionează , ar fi si culmea sa nu fie asa. Cred că au aflat si de noile precizări ICCJ. Asa că patrulează si prind contravenientul la fata locului. Chiar la Bacău, acolo unde este stationarea interzisă, băietii veseli de la locală dau ocol masinilor stationate . Nici eu nu întelegeam de ce nu fac poze si trimit PV tuturor acasă. Au aflat noutătile si sunt chititi să te prindă la masină, în "flagrant". Ei au timp berechet să stea în "hold". Si atunci nu mai ai ce contesta.

Edited by caiuscorneliu, 12 July 2017 - 09:12.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdorin_2k, on 12 iulie 2017 - 09:06, said:

......
Si chiar de ar fi si oprirea interzisa si se aplica art. 63, al 2 a) din OUG 195/2002, ai scapat.
daca esti pe faza si nu opresti motorul si nu dai sa cobori din masina si nu perturbi circulatia....

View Postcaiuscorneliu, on 12 iulie 2017 - 09:08, said:

..... sunt chitiți să te prindă la mașină, în "flagrant". ....
nu prea au cum, ca nu-l pot amenda decat pe cel care a parcat masina nu si pe cel care pleca cu ea.
iar daca nu te prind cand lasi masina nu prea au ce face.

@dorin_2k
e posibil ca pe baza pozelor un agent de la rutiera sa faca actele?

Edited by arg, 12 July 2017 - 09:12.


#52
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Nu stiu care e combinatia dar saptamana trecuta eram intr-un magazin si un individ comenta si se uita pe fereastra si astepta sa plece politia din zona, care cred ca il astepta ca parcasera exact pe trecerea de pietoni, blocand trecerea complet. Fix langa trecere erau locuri de parcare platita, dar el s-a gandit ca economiseste 2 lei daca o pune pe trecere unde nu e loc de parcare amenajat pentru plata si a mai parcat si stramb sa ocupe toata trecerea Posted Image
Ii facusera si poze la masina din mai multe pozitii din cate am vazut si aveau o masina de rutiera, nu locala... dar totusi individul era convins ca daca nu se duce la masina nu va lua amenda deloc Posted Image
Masina era un Audi A6 model SH, evident... el parea genul taran parvenit, genul ala e domeniu public deci fac ce vreau, ca asa a invatat pe ulita. Din comentariile lui parea ca e seful magazinului, nu stiu daca era ca era prima data cand am intrat acolo cu cineva Posted Image.

Edited by pclife, 12 July 2017 - 09:15.


#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Mai mult decat atat, am văzut agenti de la rutieră care au în mașină nu un coleg ci pe unul de la locală. Unul cu chipiu de Poliția Română și unul de poliția locală.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcaiuscorneliu, on 12 iulie 2017 - 09:15, said:

Mai mult decat atat, am văzut agenti de la rutieră care au în mașină nu un coleg ci pe unul de la locală. Unul cu chipiu de Poliția Română și unul de poliția locală.
tocmai pentru ca competentele sunt pasate de la o institutie la alta si mai bine semneaza amandoi pe pv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate