Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Amenda stationare politia locala - merita contestatia PV?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#19
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
@dorin_2k: Ma gandesc ca daca au poza cu masina si locul unde era oprita, pot face totusi un PV pe care sa mi-l trimita acasa dupa ceva timp, si in el sigur nu va fi amenda minima.

@althea: Da, dupa asta am cautat online si am gasit modelul de plangere din link-ul din primul post. Cred ca singurele cheltuieli o sa fie taxa aia de timbru si mersul la tribunal, plus intocmirea plangerilor, si eventual o infatisare.

Edited by daemon, 12 July 2017 - 07:59.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 12 iulie 2017 - 07:53, said:

Acum e tardiv. Ai deja PV.
Instiintarea din parbriz o putea lua vantul, distuge ploaia, lua un "prieten".
Astfel ca nu iti putea intocmi careva PV-ul pt ca nu stia cine a fost soferul.
dar ii puteau trimite prin posta o invitatie sa dea relatii...

@daemon
nu pot face pv, pentru ca nu stiu cine a condus masina.
te cheama la sediu sa-ti faca pv, din cate inteleg de la dodin_2k instiinatrea din parbriz o poti ingnora ca o poate lua vantul si nu au confirmare de primire dar ce trimit prin posta nu mai poate fi ignorat ca se mai aduna o amenda.

sfatul meu e sa platesti repede, ai 48ore sa platesti jumatate din minim, cca 150lei si uita povestea ca mai mult te incurci cu judecati si alte minuatii.

Edited by arg, 12 July 2017 - 08:10.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 12 iulie 2017 - 08:04, said:

dar ii puteau trimite prin posta o invitatie sa dea relatii...
Nici asta n-au competența s-o ceară, este decizie a ÎCCJ.

Quote

Prin Decizia nr. 11/2017, ÎCCJ (Complet RIL) a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, a stabilit că:
În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@althea
il pot plimba de colo colo pana se satura, numai ca-l cheama sa dea relatii si este suficient....
probabil asta e primul pas l-au invitat cei de la locala, daca nu se ducea il solicitau cei de la rutiera identiatea conducatorului dar tot nu-l lasau in pace.

Edited by arg, 12 July 2017 - 08:15.


#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 daemon, on 12 iulie 2017 - 07:58, said:

@dorin_2k: Ma gandesc ca daca au poza cu masina si locul unde era oprita, pot face totusi un PV pe care sa mi-l trimita acasa dupa ceva timp, si in el sigur nu va fi amenda minima.
Nu va fi PV in el. Cel mult o invitatie pt proprietarul masinii sa dea informatii despre soferul ce a parcat neregulamentar. (hint: proprietarul poate nu are permis si astfel nu au cum sa aplice punctele de penalizare).
Asta daca masina nu e inmatriculata in BG sau UK ;) In aceste cazuri.... cui sa trimita plicul? La o adresa in BG ce are 200 masini inscrise si proprietarul plecat?

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 caiuscorneliu, on 12 iulie 2017 - 01:02, said:

De ce ai un răspuns atât de tranșant și în același timp greșit în loc să te informezi corect? Aviz și celor care cred că poliția locală nu poate aplica amenzi la regimul circulației.
Art 7/h.. https://lege5.ro/Gra...ale-nr-155-2010



https://m.avocatnet....irculatiei.html

Interesanta legea aia, se pare ca politia locala face toata treaba, in curand o sa aiba atributiuni sa imi reguleze si nevasta, vad ca la noi se poate, referitor la amenda, vorba colegilor, nu stiu daca merita stresul tribunalului, atatea drumuri, atata calvar, problema ta nu tine de faptul ca primaria nu a facut licitatie ca sa atribuie nu stiu ce contrat, problema este la primarie, la stat, au umplut orasele cu semne de oprire stationarea interzisa, uneori fara logica, doar ca sa aiba de unde sa ia bani, pentru ca si statul este un fel de firma nu ?

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 daemon, on 12 iulie 2017 - 07:30, said:

Acesta este PV: http://imgur.com/a/zdLj5
Agentul constatator carui institutii apartine? politia locala sau rutiera?

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@Platon
o sa ramai surprins chiar au astfel de atributii.
dupa ce plateste amenda poate sa dea primaria in judecata sa-si recupereze banii pentru ca nu au amenajat locuri de parcare si au ingnorat problema.

Edited by arg, 12 July 2017 - 08:23.


#27
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 arg, on 12 iulie 2017 - 08:23, said:

@Platon
o sa ramai surprins chiar au astfel de atributii.
dupa ce plateste amenda poate sa dea primaria in judecata sa-si recupereze banii pentru ca nu au amenajat locuri de parcare si au ingnorat problema.

Dar nu am zis ca nu au, dar imi mentin afirmatia, au pus semne aiurea, daca luam Bucurestiul la pas, pe 90% din strazi nu ai voie sa parchezi, hai sa nu exagerez, dar 80% as paria ca sunt, poate ca nu ar fi rau sa dam toti in judecata primariile, inainte sa ne ia banii ca la curve, sa faca ceva si pentru noi

Stiu ca e vorba de Tg Mures, dar sunt sigur ca si acolo sunt aceleasi probleme

Edited by Platon, 12 July 2017 - 08:27.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 12 iulie 2017 - 08:12, said:

@althea
probabil asta e primul pas l-au invitat cei de la locala, daca nu se ducea il solicitau cei de la rutiera identiatea conducatorului dar tot nu-l lasau in pace.
Nu contează ce făceau dup-aia, PV a fost emis pe bază legală care nu-i menționează ca agenți constatatori și nu poate fi modificat ulterior emiterii.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Ăsta e trendul, să li se mărească lista de atribuții la regimul circulației, probabil pentru a lăsa mai puțin pe umerii celor de la rutieră. De dapt nici nu trebuie să ai mari competențe și pregătire pentru a sancționa staționari, opriri sau parcări neregulamentare. Îi "înarmează" cu un aparat foto și cu un caiet de procese verbale și e gata treaba.

#30
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 caiuscorneliu, on 12 iulie 2017 - 01:02, said:

De ce ai un răspuns atât de tranșant și în același timp greșit în loc să te informezi corect? Aviz și celor care cred că poliția locală nu poate aplica amenzi la regimul circulației.
Art 7/h.. https://lege5.ro/Gra...ale-nr-155-2010



https://m.avocatnet....irculatiei.html
ai cam ramas in urma cu noutatile ...
http://stirileprotv....au-agentii.html

Edited by STARTREK1, 12 July 2017 - 08:36.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@althea
poza e taiata, mai jos trebuiau sa apara si "agentii"

@caiuscorneliu
vechia "prosteala" cu politia nationala vs politia locala, te plimba de colo colo si nimeni nu face nimic.

sa vedeti distractie cand e unu parcat aiurea si suni la locala sa-i de o amenda....

Edited by arg, 12 July 2017 - 08:38.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
STARTREK1, ce ai vrut să spui cu articolul din link?

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nici sa astepte politistul langa masina nu e ok.
De exemplu, vine un coleg cu masina, o parcheaza pe interzis, imi da mie cheile si eu merg la masina sa plec cu ea. De ce sa imi faca mie PV?
A gresit cel ce a parcat gresit, nu cel ce pleaca cu ea.

Daca nu l-a prins exact in momentul faptei... pa.
Fara invitatii la stergator, fara plicuri acasa.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 12 iulie 2017 - 08:35, said:

@althea
poza e taiata, mai jos trebuiau sa apara si "agentii"
Da, contează cine i-a aplicat-o. O să ne spună.

 arg, on 12 iulie 2017 - 08:35, said:

vechia "prosteala" cu politia nationala vs politia locala, te plimba de colo colo si nimeni nu face nimic.
Nu e chiar așa, exemplu e decizia ÎCCJ despre care s-a scris.

#35
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 althea, on 12 iulie 2017 - 08:37, said:

STARTREK1, ce ai vrut să spui cu articolul din link?
politia locala, daca nu te gaseste la masina, nu iti pot da amenda fiindca nu mai au voie sa indentifice propietaru masini; doar politia rutiera si nationala au acest drept
ps. scrie in articol

Edited by STARTREK1, 12 July 2017 - 08:41.


#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dorin_2k, on 12 iulie 2017 - 08:38, said:

Nici sa astepte politistul langa masina nu e ok.
Polițistul rutier nu stă lângă mașină. El are dreptul să trimită solicitarea de a se comunica numele celui care a condus ca să-i facă PV-ul și să amendeze atât dacă nu i se trimit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate