Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda stationare politia locala - merita contestatia PV?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Buna seara. Astazi am gasit o instiintare de la Politia Locala Tg. Mures de a ma prezenta la sediu, unde am fost informat ca am stationat cu masina intr-o zona unde este stationarea interzisa si mi s-a facut proces verbal (290 de lei, 2 puncte amenda si 2 puncte penalizare). Parcasem pe lateralul intrarii unei parcari subterane - erau vreo 8 masini parcate acolo, eu eram a 4-a sau a 5-a, nici nu m-am gandit ca e oprirea interzisa. Dar recunosc ca am gresit, problema este alta.

Intrucat la noi in oras primaria intarzie de cel putin 6 luni sa atribuie contractul pentru parcari unei firme, peste tot in centru nu se mai plateste parcarea. In ultimii 4 ani am avut abonament de parcare anual, asa ca parcam legal unde vroiam. Cum mai nou nu se mai plateste parcarea, e plin de masini parcate peste tot si eu fiindca am treaba la pranz, cand ma intorc cu masina fac ture de centru sa gasesc un loc de parcare. Cand era cu plata, erau jumatate din masinile actuale, fiindca se sanctiona parcarea neplatita in fiecare zi. Asa ca eu as dori abonament de parcare, dar nu am cum sa il obtin, asa ca ma invart printre o gramada de masini care daca s-ar plati parcarea ar disparea. Pe strada unde lucrez sunt parcate masini si in curba, iar pe cand era parcare platita gaseam in fiecare dimineata o gramada de locuri libere, il alegeam pe cel care imi convenea.

Asa ca m-am hotarat sa incerc sa contest procesul verbal intocmit astazi (nu am avut obiectii la el).

Primul motiv: din cate am citit, politistii locali nu ar trebui sa poata da amenzi rutiere, mai ales cu puncte de penalizare, ei trebuind insotiti de un politist rutier.

Al doilea motiv: politistul local mi-a aratat poza pe telefon, iar la vreo 2 masini in fata ei era indicatorul cu oprirea interzisa, si semnul cu doua sageti sub el, care semnifica confirmarea zonei de actiune a indicatorului. Problema e ca la inceputul strazii nu exista semnul de oprire interzisa cu indicatorul de incepere a zonei, doar cel cu confimarea zonei. Are rost sa ma leg de asa ceva? Din cate stiu se semnalizeaza inceperea zonei de oprire/stationare interzisa, apoi confirmarea ei daca e cazul, urmat de cel cu incetarea zonei.

Pentru ca nu ma pricep la formularea de plangeri, intreb aici: trebuie sa platesc amenda, apoi sa fac contestatie la tribunal, da? Este bun exemplul acesta de plangere?

http://www.raican.ro...latiei-rutiere/

Pentru prima parte, cea cu dreptul politiei locale de a da amenzi rutiere. Mai trebuie sa specific si lipsa indicatorului de oprire interzisa?

Multumesc anticipat :)

#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Oprire, stationare, parcare.
Nu-i acelasi lucru.

 daemon, on 11 iulie 2017 - 21:18, said:

ca am stationat cu masina intr-o zona unde este stationarea interzisa si mi s-a facut proces verbal

Quote

Parcasem pe lateralul intrarii unei parcari subterane

Edited by tiupedix, 11 July 2017 - 21:31.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si ce scrie in procesul verbal?Amenda pe baza de selfie?

 daemon, on 11 iulie 2017 - 21:18, said:



Al doilea motiv: politistul local mi-a aratat poza pe telefon, iar la vreo 2 masini in fata ei era indicatorul cu oprirea interzisa, si semnul cu doua sageti sub el,


#4
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
De treaba cu semnul te iei degeaba, atata timp cat semnul era la 10 metri in fata ta si era cel ce confirma ca unde ai oprit tu e interzis e acoperita treaba :D
Pentru 150 lei nici nu merita deranjul sa o contesti, serios.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Astazi am gasit o instiintare de la Politia Locala Tg. Mures de a ma prezenta la sediu, unde am fost informat ca am stationat cu masina intr-o zona unde este stationarea interzisa si mi s-a facut proces verbal
Cand ti a fost facut proces verbal?

Quote

Dar recunosc ca am gresit, problema este alta.
Pai daca este alta problema atunci discuti problema repectiva, si pui titlu ca atare.
Plateste amenda apoi mergi in audienta la primar si expune problema.

Quote

Asa ca m-am hotarat sa incerc sa contest procesul verbal intocmit astazi (nu am avut obiectii la el).
Si ce scrie pe el?

Edited by MarianG, 11 July 2017 - 21:38.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 daemon, on 11 iulie 2017 - 21:18, said:

Astazi am gasit o instiintare de la Politia Locala Tg. Mures

Asa ca m-am hotarat sa incerc sa contest procesul verbal intocmit astazi (nu am avut obiectii la el).
Ignorai instiintarea si nu primeai nici PV.
Acum... nicio sansa.

#7
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Platesti si asta e.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
in principiu vei castiga pentru ca politia locala nu are dreptul legal de a da amenzi cu privire la circulatia rutiera. Politia locala nu e politia rutiera. Si legea spune ca acest gen de amenzi pot fi date doar de un agent constatator care face parte din randul Politiei Romane.
Exista o gramada de precedente in justitie deci nu e stres.
Problema e daca merita pentru 150 de lei....

Edited by dan1980_25, 11 July 2017 - 23:12.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ultima data cand am contestat o amenda primita de la politia rutiera (nu aia naspa-locala) a fost 10 lei timbrul de ... nu mai stiu cum ii zice.

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
acuma e 20. Timbru judiciar.

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dan1980_25, on 11 iulie 2017 - 23:20, said:

acuma e 20. Timbru judiciar.
pt ca a scazut psd-ul taxele? Doar s-a dublat, un fleac.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


 dan1980_25, on 11 iulie 2017 - 23:11, said:

in principiu vei castiga pentru ca politia locala nu are dreptul legal de a da amenzi cu privire la circulatia rutiera. Politia locala nu e politia rutiera. Si legea spune ca acest gen de amenzi pot fi date doar de un agent constatator care face parte din randul Politiei Romane.
Exista o gramada de precedente in justitie deci nu e stres.
Problema e daca merita pentru 150 de lei....

De ce ai un răspuns atât de tranșant și în același timp greșit în loc să te informezi corect? Aviz și celor care cred că poliția locală nu poate aplica amenzi la regimul circulației.
Art 7/h.. https://lege5.ro/Gra...ale-nr-155-2010



https://m.avocatnet....irculatiei.html

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Inițiator, pune baza legală din PV pentru că și poliția locală are competența de a aplica sancțiuni pentru unele fapte:

Quote

h) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis,  ...

Dacă e menționată o Hotărâre a Consiliului Local nu prea are rost să faci contestație.
Art. 2
(2) Prin hotărâri ale autorităţilor administraţiei publice locale sau judeţene se stabilesc şi se sancţionează contravenţii în toate domeniile de activitate pentru care acestora le sunt stabilite atribuţii prin lege, în măsura în care în domeniile respective nu sunt stabilite contravenţii prin legi, ordonanţe sau hotărâri ale Guvernului.

#14
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Am zis ca platesc, nu e problema. Stiu ca am gresit, intrebarea era daca se poate face contestatie sau nu. Semnul este de oprire interzisa.

Acesta este PV: http://imgur.com/a/zdLj5

Nervii mi-i fac deoarece e plin de masini care a doua zi dupa ce se introduce parcarea cu plata dispar din centru. Am vazut asta de mai multe ori. As veni pe jos la lucru sau cu autobuzul, dar am nevoie de masina la pranz. Agentul m-a intrebat unde lucrez, i-am zis ca in centru, mai multe detalii nu am dat deoarece nu era relevant, apoi m-a intrebat daca eu castig suficient incat sa parchez unde nu e voie. Ca el vine pe jos la lucru si daca vreau pot si eu. Ideea nu era asta, cat castig.

Multumesc pentru sfaturi.


 dorin_2k, on 11 iulie 2017 - 21:46, said:

Ignorai instiintarea si nu primeai nici PV.

Nu am incercat asta inca.

Edited by daemon, 12 July 2017 - 07:33.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
POLItia locala da amenzi. pentru parcare pe interzis, pentru circulatie pe interzis si pentru gabarit depasit.
de contestat, poti contesta, slabe sanse sa anulezi amenda. dar poti cere avertisment. ramai cu punctele, dar scapi de amenda.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 daemon, on 12 iulie 2017 - 07:30, said:

Nu am incercat asta inca.
Acum e tardiv. Ai deja PV.
Instiintarea din parbriz o putea lua vantul, distuge ploaia, lua un "prieten".
Astfel ca nu iti putea intocmi careva PV-ul pt ca nu stia cine a fost soferul.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 daemon, on 12 iulie 2017 - 07:30, said:

Acesta este PV: http://imgur.com/a/zdLj5
Eu văd OUG 195/2002 acolo, deci poți folosi modelul de plângere pe care l-ai găsit.
Dacă aș fi în locul tău aș contesta-o.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 11 iulie 2017 - 21:46, said:

Ignorai instiintarea si nu primeai nici PV.
Acum... nicio sansa.
si ii dadeau inca 1000lei ca nu sa dus sa dea relatii....  (depinde unde a "gasit" instiintarea)
parca saptamana trecuta se plangea unu pe aici cu masina masii ca l-au chemat la locala si nu sa dus.

Edited by arg, 12 July 2017 - 08:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate