Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Raspuns Intampinare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Salut! Ma judec cu Militia, care a trimis dosarul la Judecatorie si cere judecarea in lipsa.

Cum fac sa solicit judecarea "in prezenta", sau mai bine zis, sa ma citeze pt a ma prezenta, pe mine si pe martor, mi-e indiferent daca Militia se prezinta sau nu...

Multumesc!

#2
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Te duci la RomaniaTV. Zici ca ai informații despre Kovesi si te baga in direct. Si acolo urli ce ai postat aici.

#3
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Partile sunt citate, indiferent ca au cerut judecarea in lipsa ori nu. Deci nu iti face griji, vei primi citatie.

#4
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

 warchilde, on 11 iulie 2017 - 19:17, said:

Partile sunt citate, indiferent ca au cerut judecarea in lipsa ori nu. Deci nu iti face griji, vei primi citatie.
deci nu sunt sanse sa ma trezesc direct cu sentinta? un articol ceva din NCPC?

#5
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Salut! Ma judec cu Militia, care a trimis dosarul la Judecatorie si cere judecarea in lipsa.

Daca stii ce acte a depus Militia la dosar si ce cere inseamna ca ai citit acest dosar si stii numarul lui .

Atunci cauta-l aici dupa acest numar si vezi cand ai termen .

Edited by Niuu, 11 July 2017 - 19:42.


#6
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
nu am nici un termen, asta e...
"Şedinţe
Nu există informaţii.

Căi atac
Nu există informaţii.

Citare prin publicitate
Nu există informaţii."

Am primit acasa o scrisoare, in care Militia isi sustine partea, si cere judecarea in lipsa, iar mie mi se solicita sa depun in termen de 10 zile alte eventuale probe, inscrisuri, legi de care intentionez sa ma folosesc, etc
Acasa am oameni nepriceputi cu tehnologia, si cumva trebuie sa formulez raspunsul pana luni...

Vreau in principal sa solicit citarea mea pt infatisare, cat si a martorului. Mi-e ca in lipsa unui raspuns sa nu se admita judecarea fara a mai fi citat nimeni pt a se prezenta!

Edited by Monstruozitate, 11 July 2017 - 20:00.


#7
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Singura sansa de a te trezi cu sentinta e daca locuiesti la alta adresa decat cea indicata in actiune. Dupa cum ai primit deja intampinarea, locuiesti unde trebuie si 100% vei primi si citatia.

Martorul nu va fi citat pentru primul termen. Vei ajunge acolo, se va discuta competenta, durata estimata a procesului (zi-i si tu 3 luni) si apoi veti discuta probele. Vei solicita si verbal, dupa cum sper ca ai solicitat in actiune, proba cu inscrisuri si proba ca martorul aratat in actiune. Instanta va admite proba cu inscrisuri, proba cu martor urmand a fi admisa ori nu, in functie de cum o considera judecatorul utila sau nu. Daca se admite, martorul va fi citat pentru al doilea termen, al doilea termen pentru care tu nu vei mai fi citat pentru ca ti se va spune termenul in sedinta. Poti lua martorul cu tine la primul termen si poti forta audierea chiar atunci, nu as paria ca se va admite dar o poti incerca.

Pentru un articol din CPC exista google. Vezi la citare ;)

#8
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Am sa revin maine, cand am stabilit cu cineva sa mi-o trimita pe mail

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cei care au cerut judecarea in lipsa, au cerut pentru ei nu pentru tine! Deci au dat liber judecatii chiar daca ei sau avocatii lor nu sunt prezenti. Tu(sau avocatul tau) si martorii tai trebuie sa fii prezent in sala de judecata la data cind este stabilit procesul! Deocamdata din cite stiu este vacanta si se judeca doar urgentele. Asteapta linistit si o sa primesti citatie!

#10
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Si totusi cu cine te judeci?
Ci militia sigur nu, e decedata de mult.

#11
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
semantica, tot militie e si acum :)))

#12
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Va rog sa vizualizati atasamentele, in numar de 2 imagini. Mi se cere in termen de 10 zile sa dau raspuns, si nu stiu ce-as mai zice, ca am argumentat tot inca de la cererea de trimitere in judecata.

Multumesc!

//rog un moderator sa posteze atasamentele inclusiv in primul meu post!

Attached Files


Edited by Monstruozitate, 12 July 2017 - 09:52.


#13
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Daca nu mai ai nimic de zis, nu mai zice nimic. Raspunsul la intampinare nu e obligatoriu, il faci doar daca vrei sa combati ceva anume din intampinarea paratei (militia, in cazul tau)

#14
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Si termenul obligatie? In termen de 10 zile ... aveti obligatia de a raspunde la intampinare

#15
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Ai obligatia de a raspunde la intampinare, dar nu exista nicio sanctiune daca nu raspunzi :))


CAPITOLUL I
Sesizarea instanţei de judecată
SECŢIUNEA a 2-a
Cererea de chemare în judecată
Art. 201
Fixarea primului termen de judecată
(1) Judecătorul, de îndată ce constată că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru cererea de chemare în judecată, dispune, prin rezoluţie, comunicarea acesteia către pârât, punându-i-se în vedere că are obligaţia de a depune întâmpinare, sub sancţiunea prevăzută de lege, care va fi indicată expres, în termen de 25 de zile de la comunicarea cererii de chemare în judecată, în condiţiile art. 165.
(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care este obligat să depună răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Pârâtul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare de la dosarul cauzei.

Tu esti in alin.2, vezi diferenta fata de 1 unde se prevede expres "sub sanctiunea prevazuta de lege, care va fi indicata expres"

De altfel, alin. 4 În cazul în care pârâtul nu a depus întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (1) sau, după caz, reclamantul nu a comunicat răspuns la întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (2), la data expirării termenului corespunzător, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.

Ca sa rezolvam si problema cu citarea :))

#16
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 warchilde, on 13 iulie 2017 - 07:50, said:

Ai obligatia de a raspunde la intampinare, dar nu exista nicio sanctiune daca nu raspunzi Posted Image)


CAPITOLUL I
Sesizarea instanţei de judecată
SECŢIUNEA a 2-a
Cererea de chemare în judecată
Art. 201
Fixarea primului termen de judecată
(1) Judecătorul, de îndată ce constată că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru cererea de chemare în judecată, dispune, prin rezoluţie, comunicarea acesteia către pârât, punându-i-se în vedere că are obligaţia de a depune întâmpinare, sub sancţiunea prevăzută de lege, care va fi indicată expres, în termen de 25 de zile de la comunicarea cererii de chemare în judecată, în condiţiile art. 165.
(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care este obligat să depună răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Pârâtul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare de la dosarul cauzei.

Tu esti in alin.2, vezi diferenta fata de 1 unde se prevede expres "sub sanctiunea prevazuta de lege, care va fi indicata expres"

De altfel, alin. 4 În cazul în care pârâtul nu a depus întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (1) sau, după caz, reclamantul nu a comunicat răspuns la întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (2), la data expirării termenului corespunzător, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.

Ca sa rezolvam si problema cu citarea Posted Image)

Sanctiunea este decaderea din dreptul de a mai depune probe si de a invoca exceptii in afara celor de ordine publica, daca legea nu prevede altfel. art.208 alin.(2) NCPC

#17
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
208 vorbeste despre intampinare, nu despre raspunsul la intampinare. E altceva.

Iar dl nu solicita alte probe si nu ridica exceptii prin raspuns, voia doar sa solicite sa fie citat. Ceea ce se intampla fara sa ceara.

#18
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Corect!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate