Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Exigent Plaza

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Parerea mea e ca merita din perspectiva zonei, la Plaza esti la o aruncatura de bat de statia de metrou de la Lujuerului, ai 41, o sumedenie de autobuze. Pentru soferi e mai nasol, fiind renumita ca una dintre cele mai aglomerate zone din Bucuresti, totusi per ansamblu e o zona excelenta, chiar semi centrala...
Offtopic : Iar mall-ul ala ramane si azi...la aproape 15 ani de la inaugurare de departe cel mai chic & luxos centru comercial din Bucuresti, o bijuterie.

Edited by doxan, 02 September 2017 - 20:46.


#20
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
Stie cineva :
1.cine vinde blocurile astea? O firma sau o persoana fizica? Gen bunica de 90 de ani care a facut procura cuiva?
2.au autorizatie de la primarie sau incaseaza avans si apoi vine si autorizatia?
3.ce se intampla.daca intarzie si nu predau la timp? Se percep penalizari?
4.are cineva modelul de antecontract care se semneaza la notar? Promisiunea de vanzare adica

Edited by Aktivator, 02 September 2017 - 21:31.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Aktivator, on 02 septembrie 2017 - 17:42, said:

Stie cineva daca au autorizatia iesita? Si cine eate constructorul? Tot o persoana fizica?
Au. E pe firma, nu pe persoana fizica.

321 16/06/2017 Sc Exigent Development Srl Strada CUTIERU I. ALEXANDRU Nr. 25 parcaje S
322 16/06/2017 Sc Exigent Development Srl Strada CUTIERU I. ALEXANDRU Nr. 25 locuinte colective D+P+11E

 Aktivator, on 02 septembrie 2017 - 21:28, said:

..
3.ce se intampla.daca intarzie si nu predau la timp? Se percep penalizari?
..
niciun vanzator nu va pune asa ceva in contract.

#22
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
Si ce se pune in contract in cazul in care dezvoltatirul intarzie? Int3leg ca initial cumparatorul plateste 5%. Apoi la final restul de bani. Daca "finalul" se decaleaza atunci cumparatorul cand trebuie sa dea reatul de bani? Se decaleaza si termenul lui?

#23
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017

 Aktivator, on 03 septembrie 2017 - 17:53, said:

Si ce se pune in contract in cazul in care dezvoltatirul intarzie? Int3leg ca initial cumparatorul plateste 5%. Apoi la final restul de bani. Daca "finalul" se decaleaza atunci cumparatorul cand trebuie sa dea reatul de bani? Se decaleaza si termenul lui?

O sa ma duc astazi sa discut cu ei. Daca sunteti interesati de ceva anume spuneti-mi si postez dupa ce discut cu ei.

#24
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008

 njx, on 04 septembrie 2017 - 09:10, said:


O sa ma duc astazi sa discut cu ei. Daca sunteti interesati de ceva anume spuneti-mi si postez dupa ce discut cu ei.


salut . perfect .
eu am consultat un avocat si mi a zis sa le cer asa :
- extras de carte funciara pentru informare aferent terenului pe care va fi edificat imobilul
- autorizatia de construire.
- certificat de atestare fiscala, din care sa rezulte care este modul de indeplinire a obligatiilor fiscale ale constructorului  ( sa nu fie sub paravanul unui SRL cu capital social 200 lei).
-clauzele de returnare avans ( in caz ca te razgandesti sau pe patron il ia DNA ul).

Nu stiu in ce masura iti vor furniza aceste informatii.  am fost si eu sa intreb si  doamnele de acolo mi s au parut superficiale , raspund doar daca le intrebi , raspunsuri mecanice.
Le inteleg pt ca sunt zeci de oameni care vin sa intrebe, stai la coada practic, probabil s-au plictisit.  In santier n ai ce sa vezi, nu e nimic construit, nici parterul macar.
Dupa ce te uiti la poze te intreba daca te ai hotarat si ti face programare la notar :).

asteptam informatii de la tine.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 njx, on 04 septembrie 2017 - 09:10, said:


O sa ma duc astazi sa discut cu ei. Daca sunteti interesati de ceva anume spuneti-mi si postez dupa ce discut cu ei.
1.care este termenul de finalizare?

2.cate etaje va avea la final blocul? 12 sau 13?

#26
dianaabac

dianaabac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2017

 MembruAnonim, on 04 septembrie 2017 - 09:54, said:

1.care este termenul de finalizare?

2.cate etaje va avea la final blocul? 12 sau 13?
Termenul de finalizare este octombrie 2018, iar blocul va fi cu regim de inaltime D+P+11E.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dianaabac, on 04 septembrie 2017 - 10:06, said:

iar blocul va fi cu regim de inaltime D+P+11E.
Nu cred. Orice bloc se suprainalteaza in sectorul 6. Intrebarea e daca cu un etaj sau doua.

Edited by MembruAnonim, 04 September 2017 - 10:28.


#28
dianaabac

dianaabac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2017

 MembruAnonim, on 04 septembrie 2017 - 10:27, said:

Nu cred. Orice bloc se suprainalteaza in sectorul 6. Intrebarea e daca cu un etaj sau doua.
In antecontract atat este.

#29
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
Are cineva antecontractul sa il putem vedea? Acolo ar tb sa fie multe raspunsuri

Edited by Aktivator, 04 September 2017 - 12:37.


#30
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017
Salut,

Asa cum am zis, am fost astazi sa discut cu cei de la plaza residence. In birou era o singura persoana insa a fost destul de amabila.
Mi-a aratat si mi-a si trimis pe e-mail: autorizatia de constructie, draftul de promisiune( antecontractul care se face la notar), autorizatie parcare si un certificat de atestare fiscala pentru persoane juridice.
In draftul de promisiune nu se regasesc clauzele de returnare a avansului, insa a mentionat ca in documentele ce se vor semna la notar se vor regasi. Clauzele sunt:
- se returneaza avansul de 5% in cazul in care banca iti respinge dosarul ( avansul in intregime)
- se returneaza avansul de 5% in cazul in care firma intra in insolventa
Conform legii dezvoltatorul are dreptul 2 luni sa prelungeasca termenul de livrare ( din ce am inteles este in octombrie 2018). DACA tu nu doresti sa mai astepti 2 luni, iti poti recupera banii.
Intr-adevar in plan este D+P+11E insa for mai construi un etaj.. deci: D+P+12E

In rest.. chestii pe care deja probabil le stiti. Se da la alb ( pereti gletuiti, centrala, calorifere, usa exteriora, geamuri termopan si...atat). Se construieste cu porotherm de 11,5 cm interior si 30 cm exterior.

Cam nasoale balcoanele parerea mea...sunt f mici.
Se vand in prostie ... s-au vandut 300 de apartamente deja.. si ei nici fundatia nu au facut-o .

Mie personal mi se par usor cam scumpe si cam mici. Daca erau ceva mai mari era bine. Nu vor sa negocieze decat daca ai un avans de 50%. Au spus ca fac iesiri si pe iuliu maniu si pe timisoara. Nu mai tin minte daca aceste lucruri sunt mentionate in contract.

Cam atat...

#31
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
Deci in octombrie 2018 tb sa le virez restul de bani dupa ce initial am platit 5%. In octombrie nu vor fi gata cu blocul dar mai pot prelungi cu 2 luni. Adica decembrie 2018. Daca nici atunci nu sunt gata...eu tb sa le dau banii nu?

#32
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017

 Aktivator, on 04 septembrie 2017 - 13:53, said:

Deci in octombrie 2018 tb sa le virez restul de bani dupa ce initial am platit 5%. In octombrie nu vor fi gata cu blocul dar mai pot prelungi cu 2 luni. Adica decembrie 2018. Daca nici atunci nu sunt gata...eu tb sa le dau banii nu?

Tu le virezi banii in momentul in care blocul/apartamentul este gata. Daca ei in octombrie prelungesc, presupun ca poti si tu sa amani plata finala. Asa e logic.

#33
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
S-ar putea ca in antecontract sa fie altceva...nu im place ca vanzatorul dicteaza...se umfla bula inobiliara din nou. Intrebarea este cand va exploda.

Edited by Aktivator, 04 September 2017 - 14:49.


#34
anaelena09

anaelena09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2017
Din cate mi s-a spus in antecontract se specifica faptul ca restul de bani ramasi se vor vira in cont atunci cand se va semna actului de vanzare-cumparare

#35
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
Si daca nu mai apar la notar nu mai am obligatia asta? Ar tb legat de receptia imobilului ....poate cineva sa sharuiasca antecontractul? Besides...ar tb sa fie pe site ul dezvoltatoruluu ca si celelalte documente. Altfel fiecare potential client se duce personal si le cere...

#36
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 Aktivator, on 05 septembrie 2017 - 13:03, said:

Si daca nu mai apar la notar nu mai am obligatia asta?

Nu, nu mai ai obligatia de a da restul banilor, dar nici nu mai vezi avansul inapoi. Asa se practica in mod normal. Iar CVC se semneaza dupa receptia imobilului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate