Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instabilitate Wi-Fi de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
In aceiasi camera la 3m de router merge 500/25Mbps (cu placa WiFi Intel). Connect box este cel mai bun router wirelesss oferit gratuit in cadrul abonamentului in RO.
Nu esti multumit, scoate banu si cumpara-ti un router mai performant si bine inteles si o placa de retea WiFi performanta pentru PC-ul care face receptia daca nu poti trage un cablu din router.

Edited by MD, 12 July 2017 - 08:10.


#20
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
A venit cineva de la ei, si mi-a zis ca e ceva problema de retelistica pe scara ("semnal prea mare"??) si ca au sa vina cei de la retelistica maine sa rezolve problema , dar nu am apucat sa ii spun ca imi apare "locked la downstream", ca omu a fugit. Oricum cu placa de retea cea noua merge mai bine fara intreruperi macar. Daca verific semnalul dintre placa de retea si router la WiFi properties imi zice 144 Mbps.
Attached File  Screenshot.png   33.99K   10 downloads

Edited by thusarix, 12 July 2017 - 12:35.


#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbogdan181180, on 11 iulie 2017 - 15:46, said:

...netul de la UPC Posted Image)) cu celebrul lor "Connect Partz".... sa  nu te astepti sa-ti creasca uploadul la mai mult de 6Mbps Posted Image)... n-aveai prin zona ta RDS sau Telekom....sau o firma de net locala... ORICE firma de profil este mai buna la internet decat jafu ala de coaxial de la UPC Posted Image)


..da vina pe cei de la UPC... ai comandat degeaba placa aceea de retea.... modemurile lor pe WIRELSS  mai mult nu scot de 15-20Mbps down cu 4-5 Mbps up..... Daca vrei sa te convingi ca am dreptate... conecteaza-te pe cablu de retea si vezi ce viteze scoti...nivelu de semnal in router este prea slab si trebuie sa chemi tehnicul lor
PS- modemul acela este ACTIVAT? Posted Image

Uite cat am eu, pe wireless, connect box, abonament de 300mbps; distanta aprox. 7-8m de router, cu un perete de beton intre acesta si laptop:
http://www.speedtest...sult/6448722432

Problema, cred eu, e de la setareile routerului si ale placii de retea.

Edited by florinel, 12 July 2017 - 14:43.


#22
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Acum astept maine sa vad daca ii prind pe cei de la retelistica, si il bag pe unul dintr ei cu forta in casa sa se uite daca totul e in regula cu modemul.

#23
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Nu a venit nimeni, netul merge un pic un pic mai bine dar tot maxim la net speed am 28Mbps download, deși cum am mai spus legătură dintre router si placa de retea este de 144 Mbps. Cred ca iar ii sub.

#24
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007

View Postflorinel, on 12 iulie 2017 - 14:40, said:

Uite cat am eu, pe wireless, connect box, abonament de 300mbps; distanta aprox. 7-8m de router, cu un perete de beton intre acesta si laptop:
http://www.speedtest...sult/6448722432

Problema, cred eu, e de la setareile routerului si ale placii de retea.
Pe smartphone am la fel viteza 20-30 Mbps, am facut pe cablu si intradevar este de 300Mbps. acum eu am doua posibilitati, ori ma mut la alt provider daca nu vin sa imi schimber routerul, ori imi iau eu un router dar tot ma mut la alt provider.

Edited by thusarix, 23 July 2017 - 18:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate