Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum imi pot imbunatati sistemul imunitar sau sa fiu mai sanatos?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Salut baieti. Am luat acum o luna si jumatate o deicizie importanta, aceea de a deveni mai sanatos. De fumat am inceput sa fumez rar, oricum nu ma apucasem prea tare, de la o tigara pe zi, acum una la 5 zile, chiar la o saptamana si ma mentin bine. De baut mai beau la o saptamana berica de aia cu lamaie si 1,9 alcool deci nu prea cred ca e o problema, dar beau cate un pahar de vin mai des, am auzit ca face bine.Beau multa apa si fresh de fructe, iau multivitamine, si nu mai mananc fastfood, defapt nici nu mai mananc atata carne, incerc sa dorm mai bine (dorm 8-9 ore pe noapte si mai trag cate-un "nap" din ala cum zic americanii de 10-15 minute in timpul zilei).
Ies mai des pe afara, chiar daca nu fac sport, ma plimb 2-3  ore cu gagica sau cu prietenii cam o data la doua zile. Iau mai putine pastile de cap, de burta si etc, incercand tratamente mai naturiste, dar sunt un pic anxios si cand ma simt prea agitat sau panicat, mai iau nitrazepam (dar asta se intampla mai rar acum, cam la 2-3 saptamani).
Ce-mi recomandati sa mai fac(sau sa nu fac) pentru a-mi imbunatati sistemul imunitar si mai mult? Voi cum aveti grija de sanatatea voastra?

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View PostSarpele5, on 11 iulie 2017 - 13:49, said:

De fumat am inceput sa fumez rar

Ai inceput rau :D Mai bine bei o bere buna decat porcaria aia cu lamaie. In rest clasic mai putine prajeli si mancare procesata mai multe legume si fructe ca tot e sezon. Plus din toate cate putin fara abuzuri. Miscarea si creierul curat fac iarasi bine.
Adica bla-bla uri pe care le citesti pe toate siteurile de health & beauty :D

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Cum ai ajuns la concluzia ca sistemul tau imunitar trebuie imbunatatit? :)
Sistemul imunitar nu functioneaza constant; deoarece sustinerea imunitatii presupune consum mare de energie, organismul il decupleaza partial cand apar alte consumuri energetice urgente (de ex. cand e foarte frig/cald si organismul trebuie incalzit/racit).
Asta cu "cresterea imunitatii" prin suplimente este ca si vrajeala cu detoxifierea...in rest, legume si fructe proaspete (preferabil de sezon), multa miscare in aer liber, bai de soare/plaja+innot si voie-buna...si lasa organismul sa-si faca treaba!

#4
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
2 zile de post negru, saptamanal. Si nu e gluma, am vazut asta pe BBC, in emisiunea lui Michael Mosley.
Si inca ceva, iti recomand cu tarie sa alergi cativa km dimineata/seara.

Edited by draculescu, 11 July 2017 - 14:33.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdraculescu, on 11 iulie 2017 - 14:30, said:

iti recomand cu tarie sa alergi

Eu am crezut ca ii recomanzi o tarie :)    Dimineata, pe stomacul gol. E buna si anti-anxietate.

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostSarpele5, on 11 iulie 2017 - 13:49, said:

Am luat acum o luna si jumatate o deicizie importanta, aceea de a deveni mai sanatos. De baut mai beau la o saptamana berica de aia cu lamaie si 1,9 alcool deci nu prea cred ca e o problema, dar beau cate un pahar de vin mai des, am auzit ca face bine.Beau multa apa si fresh de fructe, iau multivitamine, si nu mai mananc fastfood, defapt nici nu mai mananc atata carne, incerc sa dorm mai bine (dorm 8-9 ore pe noapte si mai trag cate-un "nap" din ala cum zic americanii de 10-15 minute in timpul zilei).
...CHIAR ca este sanatate curata ce faci acolo. Mai bine reapucate de fumat decat sa o dai pe bere cu chimicale cu gust de lamaie, vin dinala facut din pastila si multivitamine dinalea 70 intr-o pastila  cu reclama la TV care-ti face ficatu varza. Sport nu faci, bine ca bagi toate porcariile in tine Posted Image

Edited by bogdan181180, 11 July 2017 - 15:55.


#7
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ar trebui sa dormi maxim 7 ore pe noapte.

Si baga niste ciuperci.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
renunta la porcaria de bere cu lamaie si tine doua zile de post negru pe saptamana, asa cum a spus cineva mai sus. alergarea nu as recomanda-o ca omoara articulatiile, mai bine mergi pe jos.

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Fara alcool si fumat, efort fizic moderat, gandire si atitudine pozitiva indiferent de situatie,  hrana doar cat sa nu mori de foame, multe fructe si legume crude in sezon, odihna cat mai des, aer curat si racoros, odihna si munca in medii foarte linistite sonor. evitarea conflictelor, aplanarea lor .

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai prea mult timp liber gasesteti un hobby ce implica miscare motrica .
Daca tot fumezi 1 tigara la 5 zile , nu mai fuma deloc .
Baga legume / fructe mai mult decat carne / mezeluri ( si basinile o sa fie mai insesizabile ) .
Ia-ti o bicla , role , trotineta si baga cu ele ( convinge si iubita ta sa faca acelasi lucru ) .
P.S. Bea multa apa plata si pisa-te  ..

Edited by Baxon, 11 July 2017 - 17:05.


#11
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
- Lasa-te de fumat de tot, orice tigara mai mult decat deloc e un risc serios. Nu iti mai petrece timpul cu fumatorii.
- Limiteaza alcoolul si cafeaua, cel mai bine deloc. Alege alimente care nu contin avantaje amestecate cu dezavantaje. Evita-le pe cele care fac rau, in timp ce ti se flutura pe la nas studii ca ar face si bine. Alcoolul e o substana toxica.
- Mananca multe creale integrale (cel mai bine sub forma de paine integrala pt ca o consumi zilnic, renunta total la painea alba daca mai consumi asa ceva).
- Citeste etichetele produselor, daca tu nu ai grija de sanatatea ta atunci nu te astepta sa aiba mai multa grija producatorul.
- Consuma fructe si legume proaspete, preferabil din surse de incredere.
- Consuma multe nuci, alune, arahide, migdale, caju, fistic, etc, sunt bune pentru inima si sistemul circulator. Sistemul imunitar depinde de o buna circulatie a sangelui si a limfei.
- Renunta la grasimile animale, limiteaza carnea sau renunta la ea (mai ales carnea rosie: porc, vita, etc).
- Inlocuie carnea cu leguminoasele (fasole, mazare, linte, naut, soia), o varietate de nuci (din tipurile de mai sus), seminte (floarea soarelui, dovleac, etc), hrisca. Evita monotonia alimentara, variatia in aceste surse alimentare vegetale e cheia, si sunt destule dintre care poti sa alegi fara sa mai fie nevoie sa incluzi si carnea.
- Renunta de tot la zahar sau preparate care contin zahar (mare atentie la bauturi racoritoare!), nici miere nu manca prea multa.
- Ai grija la greutatea corporala.
- Renunta la prajeluri sau alimente cu urme de arsura, gateste cartofii la cuptor sau fierti, nu-i mai praji.
- Gateste cu ulei presat la rece, dar nu fa excese.
- Bea suficienta apa, mai ales vara.
- Lactate cu moderatie, atentie mai ales la cele grase, de ex. la branza si smantana! Renunta complet la branza topita sau cascaval.
- Evita problemele legate de constipatie (cu fibre, cruditrati, apa + miscare).

Cine decide sa renunte la carne ar trebui sa-si monitorizeze periodic nivelul Vitaminei B12.

Si astea sunt doar recomandarile alimentare.

Edited by adrip, 11 July 2017 - 17:58.


#12
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017

View PostSarpele5, on 11 iulie 2017 - 13:49, said:

Salut baieti.

Salut.
Cum adica sa fii mai sanatos? Nu cred ca are termen de comparatie.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Ba are. Poti sa fii mai putin sanatos si sa vrei sa devii mai sanatos.

#14
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017
Pai daca esti mai putin sanatos esti un pic mai bolnav, deci nu esti sanatos.

#15
wallentin

wallentin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.03.2017

View PostBogotta, on 13 iulie 2017 - 10:31, said:

Ba are. Poti sa fii mai putin sanatos si sa vrei sa devii mai sanatos.
e identic cu "puțin gravida", nu?Posted Image

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Nu, nu e identic. Cum nu e nici cu:  sunt mai putin viu si as vrea sa devin mai viu.  A trai e una, a fi sanatos sau nesanatos, e alta. Daca de exemplu ai luat in greutate, nu inseamna ca esti bolnav. Insa tu nu te simti sanatos. Asa percepi tu starea pe care o ai.

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSarpele5, on 11 iulie 2017 - 13:49, said:

Salut baieti. Am luat acum o luna si jumatate o deicizie importanta, aceea de a deveni mai sanatos. De fumat am inceput sa fumez rar, oricum nu ma apucasem prea tare, de la o tigara pe zi, acum una la 5 zile, chiar la o saptamana si ma mentin bine. De baut mai beau la o saptamana berica de aia cu lamaie si 1,9 alcool deci nu prea cred ca e o problema, dar beau cate un pahar de vin mai des, am auzit ca face bine.Beau multa apa si fresh de fructe, iau multivitamine, si nu mai mananc fastfood, defapt nici nu mai mananc atata carne, incerc sa dorm mai bine (dorm 8-9 ore pe noapte si mai trag cate-un "nap" din ala cum zic americanii de 10-15 minute in timpul zilei).
Ies mai des pe afara, chiar daca nu fac sport, ma plimb 2-3  ore cu gagica sau cu prietenii cam o data la doua zile. Iau mai putine pastile de cap, de burta si etc, incercand tratamente mai naturiste, dar sunt un pic anxios si cand ma simt prea agitat sau panicat, mai iau nitrazepam (dar asta se intampla mai rar acum, cam la 2-3 saptamani).
Ce-mi recomandati sa mai fac(sau sa nu fac) pentru a-mi imbunatati sistemul imunitar si mai mult? Voi cum aveti grija de sanatatea voastra?
Sa te binedispui.
Daca supararile, suferintele slabesc sistemul imunitar, opusul lor probabil ca il fortifica.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
E greu sa te binedispui daca nu ai motive solide sau daca nu esti construit in asa fel incat sa razi din orice. Eu personal nu pot. Ba din contra, ma mai apuca si pe mine anxietatea de multe ori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate