Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

ce pot sa fac cu castraveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
astea sunt o parte din dihaniile ce le am pe stoc acum (am dat deja o parte din ei)....lada de plastic are cam 40 cm lungime....


si asta este locul de unde provin...cam 2.... hai maxim 2,5 mp

stiu as putea sa-i culeg mai mici dar
1. nu fac samanta (inca), deci sunt OK si asa
2. ar trebui sa-i arunc pe astia ca sa recuperez cumva.
cum ziceam, nu ma lasa inima

Attached Files


Edited by alexpet, 11 July 2017 - 14:27.


#38
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Ia un butoi de minimum 60 de litri, pune-i la murat cu apa, un pic de otet, boabe de mustar, frunze de telina si leustean, mult mult hrean, si bineinteles sare grunjoasa.
Iti rezolva problema, macar pentru o perioada de timp.
Unde mai pui ce gust au castravetii pripiti...
Oricum, m-ai facut sa zambesc cu problema asta a ta, merci.
O alta rezolvare ar fi sa-i dai la porci.

Edited by LouisCyphre, 11 July 2017 - 14:31.


#39
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
la murat am pus deja, sunt beton pentru la iarna. Porci nu am si nici nu stiu pe nimeni pe aproape care sa creasca asa ceva. Am doar un caine......

Edited by alexpet, 11 July 2017 - 14:43.


#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Mie imi pun bila pe butuci instant...:(

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ww6Lpl8F4wE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
la anul planteaza castravete amar. macar scoti un ban cinstit, daca tot ai invazie ca anul asta.
http://agrointel.ro/...u-1-leu-bucata/
https://www.stiriagr...mici-41640.html

#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 alexpet, on 11 iulie 2017 - 11:49, said:

de pus la murat am pus deja dublu fata de ce am consumat iarna trecuta (15 kg)....deci, nu mai potPosted Image
Pune-i bre  si vinde-i asa murati . Sa vezi ce profit o sa ai.

#44
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
15 kile pe iarnă?

Am pus bidon de 60(murat) plus 5 borcane de 20(oțet) și nu mi-au ajuns până la Paște.

Bagă-i la murat,și când s-au murat bine,îi poți găti.
Se poate face o mâncare de castraveți acri,de nu te mai oprești din mâncat.

#45
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
prima actiune, cumva inspirata de voi. Am facut un humus strasnic in care am tocat castraveti cubulete. Foarte bun!

#46
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

 corinadaniela, on 11 iulie 2017 - 12:20, said:

jericho, o saormerie nu se poate aproviziona de la o persoana fizica neautorizata, fara factura sau acte de provenienta a marfii.
pe de alta parte, tu ai avea incredere sa mananci muraturi puse de un nene oarecare, in cine stie ce conditii insalubre ? nu vorbim acum despre initiator, ci la modul general.
Majoritatea fastfoodurilor de la colt de strada si restaurantelor se aprovizioneaza de la PF neautorizata fara factura sau acte de provenienta a marfii... in domeniul asta se lucreaza la negru aproape exclusiv, Marfa la negru, vanzare la negru fara bon fiscal.
Deaceea este si unul din cele mai profitabile domenii, lucrezi la negru cu angajati platiti minim, vinzi la negru fara bon fiscal si ai adaosuri uriase pana si la marfa bagata in gestiune si in contabilitate (bauturile).

Cat despre muraturi, e plina piata de ele, si se pare ca romanii au incredere ca sunt OK, eu nu am curajul sa cumpar de la un necunoscut asa ceva si daca as vrea, mai ales ca mai sunt tinute si in conditii insalubre la vanzare prin piata. Imi dau seama acasa cum sunt tinute...

#47
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 alexpet, on 11 iulie 2017 - 11:49, said:

de pus la murat am pus deja dublu fata de ce am consumat iarna trecuta (15 kg)....deci, nu mai potPosted Image
...da si la oameni saraci...de pomana.

#48
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 alexpet, on 11 iulie 2017 - 12:26, said:

de ex....a deshidratat cineva castraveti? si daca da ce a facut cu ei dupa?
Parcă e peste 70% apă.

Culege-i mai mici că doar treci zilnic pe lângă ei; nu-i mai lăsa să crească cât un bulumac.
Așa mari din 8-10 bucăți ai  2-3 kile, dacă-i culegi micuți cantitatea este jumătate sau mai puțin.

Edited by jobist, 11 July 2017 - 23:03.


#49
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 DJPocaitul, on 11 iulie 2017 - 21:50, said:

...da si la oameni saraci...de pomana.
in zona mea si saracii au castraveti

 jobist, on 11 iulie 2017 - 22:59, said:

Parcă e peste 70% apă.

Culege-i mai mici că doar treci zilnic pe lângă ei; nu-i mai lăsa să crească cât un bulumac.
Așa mari din 8-10 bucăți ai  2-3 kile, dacă-i culegi micuți cantitatea este jumătate sau mai puțin.
foarte corect, dar, asa cum am spus sunt gradinar amator si incepator. Astfel am facut greseala de i-am plantat dupa alte doua randuri de legume si ajung foarte greu la ei strecurandu-ma printre rosii si ardei, cand ii vad sunt deja mari in general.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 pclife, on 11 iulie 2017 - 19:21, said:


Majoritatea fastfoodurilor de la colt de strada si restaurantelor se aprovizioneaza de la PF neautorizata fara factura sau acte de provenienta a marfii... in domeniul asta se lucreaza la negru aproape exclusiv, Marfa la negru, vanzare la negru fara bon fiscal.
Deaceea este si unul din cele mai profitabile domenii, lucrezi la negru cu angajati platiti minim, vinzi la negru fara bon fiscal si ai adaosuri uriase pana si la marfa bagata in gestiune si in contabilitate (bauturile).
Mituri urbane. De mult nu am mai mâncat undeva și la final nu mi s-a adus bon fiscal. Iar dacă se lucrează la negru, SUB NICIO FORMA nu se risca nimeni sa lucreze cu marfa de la PF neautorizate. Tot cu distribuitorii se lucrează și tot cu marfa provenita din sursa certa.

#51
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
trecand peste sugestiile cu saormeriile.....azi am facut o ciulama cu......castraveti! Nu detaliez reteta pentru ca este ciulamaua clasica doar ca in loc de ciuperci am pus castraveti! A, am adaugat si usturoi.
A iesit acceptabil, sa zicem nota 7 din 10. Merge ca si garnitura sau simpla si se poate servi mai ales rece cu patrunjel deasupra. Ma asteptam ca virgula castravetii sa se faca pilaf....ei bine, nu sau facut!

Edited by alexpet, 13 July 2017 - 16:24.


#52
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
maine cred ca bag un Gazpacho

#53
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
daca erai de pe langa iasi iti cumparam cateva kile pe sapt :P

#54
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Crezi ca merg facuti tuica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate