Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Exista producator in Romania de telefoane mobile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Off: nu mia hraniti trolli.
On: alview s-a ridicat in ultimul timp probabil ca si-au dat seama ca nu mai tine cu porcarii la service etc. M-am jucat cu un "flagship" x4 soul si nu mai sunt chiar pocnitori. S-au mai spalat sincer. Oricum apreciez ca sunt "intreprinzatori", daca e asa simplu sa branduiesti niste chinezarii si sa le vinzi de ce nu facem si noi?

#20
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
De fapt si de drept e vorba de incarcatorul in sine, pe el asi vrea sa il modific, dar nu stiu daca pot obtine patnet pentru modificarea adusa lui, si daca il obtin atunci nu stiu cum il pot vinde sau nu stiu daca acel patent acopera sa nu mi se fure ideea. Mersi frumos pentru raspunsuri

Edited by ionutsb, 11 July 2017 - 11:29.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostErwin_Rommel, on 11 iulie 2017 - 11:13, said:

De ce? Uitasem de Xiaomu/i

View Postsuper8, on 11 iulie 2017 - 11:20, said:

Scuze pt. off topic, dar Lenovo produce smarphonuri de calitate ?

Voi bagati cel mai mare producator de calculatoare pe plan mondial in aceeasi oala cu chienzariile de 2 lei ????

E brand chinez, dar e unul din cele mai mari si de top. Nu a cumparat diviziile de PC si servere a IBM ca e neica nimeni.
Si nici divizia de Telefoane MOTOROLA, pe care o detine.

A fi fabricat in China nu echivaleaza cu ceea ce insemna la un moment dat "chinezarie" adica ieftin si prost.
Fac si lucruri de top.

Dar subiectul acestui topic este altul.

#22
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostTort, on 11 iulie 2017 - 11:08, said:

Pai de ce nu pui tu ideea in practica? Folosesti Arduino pentru partea hardware, iar pentru cea estetica folosesti asta: de hardware nu asi avea nevoie , in schimh de estetica da :) mersi frumos. Sa sa incerc sa produc ijcarcatorul si sa vad daca pot obtine ceva patent sau licenta. Mersi


Apoi gasesti un investitor deschis spre ideea ta si bam! Imi trimiti 25% din profit pentru idee. Posted Image


#23
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Poate omu' chiar a vorbit serios, cand vine vorba de chinezarii, si poate chiar exista Lene vo si alte asemenea, care, evident, nu au nici in clin si nici in maneca cu gigantul Lenovo.
Nu mai stiti de tot felul de denumiri, prin piete, gen Adibas, Mike, Sansung si exemplele pot continua?
Fraieri sau oamenii mai putini atenti care pot fi pacaliti usor exista mereu... Si sunt incantati de pret...

#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostdreaQ, on 11 iulie 2017 - 11:22, said:

On: alview s-a ridicat in ultimul timp probabil ca si-au dat seama ca nu mai tine cu porcarii la service etc. M-am jucat cu un "flagship" x4 soul si nu mai sunt chiar pocnitori. S-au mai spalat sincer. Oricum apreciez ca sunt "intreprinzatori", daca e asa simplu sa branduiesti niste chinezarii si sa le vinzi de ce nu facem si noi?
S-au mai ridicat fiindca a avansat tehnologia. Acum si chipseturile ieftine de la MTK duc relativ ok aplicatii cum ar fi FB sau Insta, memoria ram si cea interna probabil s-a mai ieftinit daca nu vorbim de cipuri high-end, etc.

View Postionutsb, on 11 iulie 2017 - 11:24, said:

De fapt si elde drept e vorba de incarcatorul in sine, pe al asi vrea sa il modific, dar nu stiu daca pot obtine patnet pentru modificarea adusa lui, si daca il obtin atunci nu stiu cum il pot vinde sau nu stiu daca acel patent avopera sa nu mi se fure ideea. Mersi frumos pentru raspunsuri
La cum pui problema, sunt sigur ca n-ai fi in stare sa-ti mentii drepturile asupra patentului (din cate stiu trebuie platita o taxa anuala sau la cativa ani, altfel iti pierzi drepturile asupra lui).

View Postcolombo2003, on 11 iulie 2017 - 11:30, said:

Poate omu' chiar a vorbit serios, cand vine vorba de chinezarii, si poate chiar exista Lene vo ...
Chiar! Poate e vreun brand detinut de colegul @Lenevo, care e un mare admirator al comunistilor.

Edited by Hider141, 11 July 2017 - 11:33.


#25
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Ideea asta o pot pune in practica, pot creea acel incarcator. Cu celelalte idei sunt sigur ca daca le prezint producatorilor nu ma aleg cu nimic :) unii ar fi Michelin Romania (anvelope) si 220.ro (site videosharing) :) daca qberez nu ma luati in seama.

Banii nu ar fi o problema, nu sunt asa scumpe taxele. In schihim da, ai dreptate in legatura cu drepturile asupra patentului.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostdreaQ, on 11 iulie 2017 - 11:22, said:

On: alview s-a ridicat in ultimul timp probabil ca si-au dat seama ca nu mai tine cu porcarii la service etc. M-am jucat cu un "flagship" x4 soul si nu mai sunt chiar pocnitori. S-au mai spalat sincer. Oricum apreciez ca sunt "intreprinzatori", daca e asa simplu sa branduiesti niste chinezarii si sa le vinzi de ce nu facem si noi?

Au avansat producatorii chinezi. S-au pompat miliarde in ei de catre stat.
Vezi de ex Huawei unde a ajuns.

Deci calitatea produselor lor e alta decat acum cativa ani.
Allview face totusi ceva comparativ cu ceilalti "producatori" romani - modifica un pic softul default facut de chinezi.

Daca e asa "simplu" de ce nu le facem si noi ? Pai daca ai bani sa comanzi un lot suficeint de mare ca sa fie personalizat - vorbim de cateva mii de bucati - si ai piata de desfacere ptr el o poti face oricand.

#27
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Allview are 0 influenta in a decide calitatea sau specificatiile modelelor pe care le cumpara de la producatorul OEM. Ei pot decide cel mult culoarea si textura capacului spate :D

#28
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Din pacate este o rusine pentru Motorola ca si-a vandut divizia de telefoane catre Lenovo.
Nu vinzi bunatate de companie catre chinezi. Posted Image

Edited by Erwin_Rommel, 11 July 2017 - 11:38.


#29
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Lenovo intradevar e in mare parte un producator cheap, atat pe divizia de telefoane cat si pe divizia de PC.
Nu stiu sa imi fi placut vreodata un model Lenovo de telefon, toate erau cheap ca aspect si feel.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostErwin_Rommel, on 11 iulie 2017 - 11:37, said:

Din pacate este o rusine pentru Motorola ca si-a vandut divizia de telefoane catre Lenovo.
Nu poti aprecia pe banii altora!

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View Posteiffel, on 11 iulie 2017 - 11:03, said:

A fost ( Nokia la Jucu ) dar nu mai este.
daca asamblezi componente inseamna ca se produceau la noi?

#32
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Nokia nu producea nimic in Romania, cel mult asambla. A produce inseamna ceva mai mult decat a asambla.

#33
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postneagu_laurentiu, on 11 iulie 2017 - 11:39, said:

Nu poti aprecia pe banii altora!
Probabil, dar si-au facut antireclama cu vanzarea catre chinezi, asta e clar.

Edited by Erwin_Rommel, 11 July 2017 - 11:43.


#34
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Cu globalizarea asta nimic nu se mai produce intr-un singur loc. Procesoare din Taiwan, placi de baza din China, carcase din Coreea, ecrane din Indonezia si asamblarea in apele internationale pe vreaun vas-fabrica. :)

#35
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postpclife, on 11 iulie 2017 - 11:39, said:

Lenovo intradevar e in mare parte un producator cheap, atat pe divizia de telefoane cat si pe divizia de PC.
Nu stiu sa imi fi placut vreodata un model Lenovo de telefon, toate erau cheap ca aspect si feel.
Eu am p2-ul de la ei de doua saptamani.

#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostErwin_Rommel, on 11 iulie 2017 - 11:43, said:

Probabil, dar si-au facut antireclama cu vanzarea catre chinezi, asta e clar.
Daca nu gresesc, Motorola era cu un picior in groapa inainte de achizitia lor de catre Lenovo Google, si pe urma Lenovo. Altfel nu se grabeau sa-si vanda compania.

Mai ales ca 90% din modelele lor se vindeau doar in State, si in Europa ajungeau doar pe piata gri. Macar acum sunt aduse oficial in Romania, si beneficiezi de garantie in service autorizat de producator.

Edited by Hider141, 11 July 2017 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate