Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

usa balcon termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
salut

am balcon spre strada, si vreau sa inlocuiesc usa de lemn cu una noua. era usa dubla de lemn, cum se faceau inainte

usa are dimensiuni 2.20 inaltime x 85 cm latime.

nu ma pricep deloc la materiale de interior, dar cel putin, stiu ca daca e ieftin, sunt mari sanse sa fie si prost

de asta, nu am incredere in magazinele care isi fac reclama in gua mare gen "termopane ieftine ca braga" etc. ...or fi stifturi de 2 lei, care se degradeaza imediat.

fiindca balconul da spre strada cu trafic, vreau ceva care sa izoleze fonic si termic foarte bine.  poate sa coste si 2000-2500 lei  (hai, fie 3000), dar de calitate buna !!!

de la profil, la sticla, la suruburile de prindere si izolatie ....


ce site recomandati? de unde ati zice sa cumpar?

sau ce anume de calitate sa caut ?  marca, parametrii tehnici, fizici etc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe.../page__st__1890

#3
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Orice termopan ai lua, e tot aia, diferenta de pret e mai mult in adaosurile comerciale, adica profit, nu in calitatile profilului.
Cu cat e mai scump, cu atat lantul pana la tine (producator, distribuitor, debitator) are profitul mai mare.
Ce vrei tu se poate face cu o suma sub 1000 lei care sa te tina o viata la unul din vanzatorii scumpi, daca vrei la cei ieftini o usa o scoti pe la 500 lei.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poti incerca un tripan, un termopan cu trei straturi de sticla.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
decat sa iei o usa scumpa si sa pastrezi geamurile duble clasice, mai bine alegi o varianta mai ieftina si schimbi tot.

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
La o usa de termopan conteaza in primul rand profilul de PVC si armatura . Multi fac usi din profil PVC pt. ferestre si baga inauntru cel mai ieftin profil de armare; in timp usa se deformeaza si incep sa apara pb.
Din cate stiu eu Veka e singurul care are armatura rectangulara -cea mai rezistenta-,ceilalti au armatura in U.
Pentru o termoizolare buna trebuie sa alegi un profil cu cat mai multe camere (se numara transversal , in sectiune) ; iar profilele colorate (imitatie de lemn) au peretii despartitori mai grosi, in schimb sunt mai scumpe cu vreo 30%.

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Din experienta proprie, iti recomand sa pui doar sticla la usa, preferabil 2 geamuri, despartite de o bagheta. Poti sa pui si un singur geam mare, dar o suprafata mai mare, o sa vibreze mai usor, in consecinta izolatia fonica o sa fie mai redusa.

Cand am montat usa, initial am pus geam in partea de sus, si placa weiss in partea de jos. Mare greseala! Desi e adevarat ca placa weiss e foarte buna ca izolator termic, nu se abureste deloc iarna, iar vara nu se incinge pe partea interioara, trece zgomotul prin ea ca prin carton.

Dupa vreun an in care am rabdat toate dubele de transport care incep sa circule de pe la ora 5, cainii care latra sub balcon, si tineretul care urla si rade in hohote pe la ora 3-4 AM, am luat decizia sa schimb placa cu geam. De atunci dorm linistit! Alta viata!

BTW: Am profile Ramplast EcoTherm Clasa A cu 4 camere, si geamuri 2x4mm 4S (Four Seasons) Saint Gobain. Feronerie GU Uni-Jet.

#8
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
verifica  mai multe oferte si  hataraste-te asupra uneia . Toti putem  vorbi frumos  din  carti .
ca  armatura este  de  tip  u  sau  rectangulara ,  ca  sub  1 m  la  canat vede  sau nu armatura , depinde foarte tare si de pret si cat de tare se respecta firma x  .
In cativa ani  va aparea altceva ................   si  tot  asa  ,  ................

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate