Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Apartinatorii pacientilor internati intr-o sectie de terapie intensiva

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009
Si imi pare rau de toti cei care ati avut treaba prin spitale si cineva a asteptat un ciubuc din partea voastra.Lucrand in acest mediu pot sa spun cu mana pe inima ca daca dai niste bani unei infirmiere, asistente nu o face mai harnica si mai saritoare cu pacientul.poate doar cand sunteti dvs.acolo.in rest...

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostASCENDED, on 11 iulie 2017 - 17:47, said:

@Corina,scuză-mă că mă bag Ăźn seamă cu o Ăźntrebare:

Presupun că știai dinainte ce te așteaptă la stat,de ce nu te-ai dus la privat?

Pentru ca nu aveam banii necesari - la nastere ma refer, in 2007 costa enorm o nastere la Regina Maria in Bucuresti, raportat la salariul pe care il aveam.
Iar cu internarea copilei, am fost obligata de imprejurari s-o fac, m-am dus cu ea la urgente pediatrie fiind week-end, iar in Ploiesti oricum nu exista in 2007 un spital privat. Cum in week-end nu se faceau externari si doctorita pe care o cunosteam era libera, am fost nevoita sa astept pana luni dimineata, s-o rog sa ma ajute sa ies cat mai repede din acel spital mizerabil.


#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Corina,înțeleg,iar imaginea formată din descrierea ta este suficient de credibilă,în special pentru mine,că și eu tot în România trăiesc.

Privește "partea bună" a eventului:
Dacă nu mai ai în plan alți copii,ai scăpat.

On:
Am avut "treabă" cu astfel de situații(din perspectiva "aparținătorilor").
Am întâlnit un doctor,"gheață" de rece.Așa mi s-a părut mie.
Probabil era un fel de "mecanism de apărare" pentru a nu "se consuma"(sau "a pune la suflet").

Edited by ASCENDED, 11 July 2017 - 23:04.


#22
frunz

frunz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2008
Frumos topic, neasteptat.

Eu am o singura sugestie, de fapt o rugaminte pe care de ani de zile as fi vrut sa pot sa o adresez cuiva din domeniul asta: indiferent ca sunteti medici sau asistenti, daca estimati ca un pacient din ATI mai are doar cateva ore de trait si vedeti ca vine un apartinator de-al lui in afara orelor de vizita, faceti in asa fel si bagati-l inauntru, macar cateva minute, ca sa vada pacientul.

Ma gandesc la o situatie in care apartinatorul nu era in oras sau in tara cand pacientul a fost internat si nu are informatii proaspete sau certe despre starea pacientului, ba poate chiar nu l-a mai vazut de mult, iar frica, timiditatea, zapaceala sau pur si simplu neobisnuinta cu spitalele il fac sa nu ceara el insusi sa-l vada atunci pe pacient. Medicul ii spune ca e foarte grava starea pacientului, dar nu poate estima sau nu indrazneste sa comunice un mesaj mai clar despre moartea iminenta. Si apartinatorul pleaca acasa, facandu-si socoteala ca oricum o sa revina maine sau cand e ora de vizita. Dar intre timp pacientul moare, iar apartinatorul isi da seama ca a ratat asa singura ocazie de a-l mai vedea in viata, de a-si lua eventual ramas bun de la el. Si urmeaza ani grei de doliu in care apartinatorul isi reproseaza mereu ca a fost prea prost, prea zapacit, prea paralizat de frica intr-un moment decisiv. Evident, nu spun ca aici medicul sau asistentele ar fi avut vreo vina. Dar daca intr-o situatie asemanatoare medicul sau o asistenta isi dau seama ce usor pot evita asa un deznodamant intervenind si luand ei decizia in locul apartinatorului sa-l invite un pic inauntru, doar 1-2 minute, nici nu stiti cat bine ati face!

#23
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu merge băgat înăuntru.
1)Acolo e foarte curat(steril).
2)Riscul ca acel "aparținător" să facă și el la rândul lui un infract(am scris intenționat invers)/ceva e mare.
3)Nu face bine la moralul celorlalți aparținători.

#24
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009
De obicei ii lasa pe oameni sa intre (1 minut, doua cum spuneti dvs), dar depinde mult de atmosfera din acea zi.Usa se deschide pe baza de cartela si noi nu putem vedea daca cineva asteapta la usa.Si nu te lasa sa intri in ati daca vreun pacient e adus din sala de op si pus in pat sau dus la sala de op sau dus la CT, cand se panseaza escare, se pun catetere centrale, sonde etc.Aproape orice manevra facuta unui pacient il scoate pe apartinator afara sau il tine la usa.Si e normal sa fie asa fiind vorba de intimitatea pacientului.

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pacienții acestia la ati sînt lăsati cacati si pisati pe ei la fel ca cei din saloanele de la neurologie sau acolo sânt schimbati ?,întreb de curiozitate.

#26
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009
Toti pacientii au sonde urinare.
         Faza cu caca- se schimba atunci cand fac mai ales ca tu trebuie sa stai in aceeasi incapere cu ei si oricat n-ar avea cineva chef tot trebuie sa-i schimbe ca sa poti supravietui acolo.Si am mai spus ...aici nu merge faza cu ciubucul.ca-i dai o atentie infirmierei cand vii la vizita si o vezi .Este poate pentru ca te gandesti ca persoana aia face cele mai intime lucruri legate de un om.Il sterge la fund, il intoarce pe toate partile sa il spele etc.si poate vrei sa-i arati ca iti pasa.Fara sa iti ceara nimeni.Vorbesc strict de locul in care lucrez eu.Nu de alte sectii sau de pacienti constienti care iti cer o cana cu apa si cine ar trebui sa i-o dea face urechea suta...Sau unde sunt sonerii, pacientul suna si alea vin sa vada ce-i cu el dupa 2 ore.Dar sa-i dai bani gandindu-te ca numai pe al tau il schimba...si pe ceilalti nu......
     Mai exista situatia cand pacientii fac  asa numita infecie cu Clostridium difficile.Este frecventa la pers.spitalizate mai ales la cei care iau antibiotice puternice .Asta se traduce prin pacienti cu scaune diareice .Atunci recunosc ca nu sunt schimbati chiar asa de promt...din lipsa personalului.
      Il schimba pe pacient nr 1 si cand ajunge la nr 20 ...nr 1 deja e iar c...t si trebuie sa o ia de la capatPosted Image .si nu-i usor pentru infirmiera sa faca asta singura.sunt 2 pe tura.si 90%din timp trebuie sa se descurce singure.Iar pacientul nu o poate ajuta cu nimic.Nici macar cu un deget.

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi de ce nu măresc numărul infirmierelor ??

#28
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009
1.Pentru ca-i spital de stat si nu se scot posturi.
2.Nu sta nimeni o perioada lunga de timp.Infirmierele care sunt acum sunt vechi(50-55ani).nu mai merg nicaieri ca n-au unde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate