Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vopsea + Lac auto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,

A venit timpul sa vopsesc total masina si cum nu e domeniul meu de activitate nu stiu ce vopsea sau lac sa aleg pt a iesi asa cum imi doresc. Nu vreau sa folosesc materialele celui care se va ocupa de vopsit, vreau sa mi le cumpar eu. Masina este albastru atlantic, si vreau o vopsea metalizata foarte stralucitoare, genul de vopsea dupa care sa intorci capul, nu stiu ce marca sau unde as putea sa intru pe net sa vad, un site....

Am mai inteles ca o mare importanta o are si lacul, dar vreau ceva care straluceste mult mai puternic decat majoritatea, si care ofera un cat mai puternic efect de adancime.   La un magazin mi-a fost recomandat lacul Sprint H69  (nu fac reclama) dar nu stiu daca exista ceva si mai bun, nici site-uri foarte bine puse la punct nu exista, sau nu am gasit eu :((   Tot vad denumiri cu termenul diamant... dar pentru un necunoscator...


Imi place foarte mult cum se vede ca straluceste macheta din poza de mai jos dar una este o poza si alta este realitatea. Cam asa ceva vreau sa obtin

Daca se poate va rog indrumati-ma.


Attached File  kit-vopsea-efect-diamant-auriu.jpg   61.13K   66 downloads

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Stii cate vopseluri trebuie sa mixezi ca sa-ti iasa nuanta aia?
Cate grame din fiecare vopsea (codul exact al fiecareia)? Nu mai mult, nu mai putin.
Cand trebuie pusa fiecare in amestec si cat timp mixata?

#3
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Vopseaua respectiva se gaseste si poate fi comandata, eu nu la nuanta ma refer, ma refer la cat de metalizata este si la stralucirea oferita de lac, poza aceea se afla sub lumina artificiala care o ajuta, nu stiu daca in cazul in care o comand va si avea aceeasi stralucire, intr-un video pe net nu arata deloc atat de frumos ca in poza

Poza nu am pus-o pentru a cere culoarea respectiva, am pus-o ca sa arat ce vreau ca si stralucire/efect de adancime, pare ca si cum macheta ar fi fluida nu solida, acest efect vreau si eu sa-l obtin si nu stiu ce produse sa comand.

Edited by eugen1985, 10 July 2017 - 16:52.


#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postsfantu.dracu, on 10 iulie 2017 - 16:40, said:

Stii cate vopseluri trebuie sa mixezi ca sa-ti iasa nuanta aia?
Cate grame din fiecare vopsea (codul exact al fiecareia)? Nu mai mult, nu mai putin.
Cand trebuie pusa fiecare in amestec si cat timp mixata?

Pai ce-l intereseaza pe om cate chestii si cum se amesteca?
Te uiti pe paletar, pui degetul si spui cate kile vrei. In rest...despre marci de vopsele, am observat ca vopsitoriile folosesc marca KLAR.

Orice marca ai lua, iti dau tot ei si lacul compatibil.

Edited by mariovrs, 10 July 2017 - 16:53.


#5
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
nu prea ai cum sa cumperi tu vopseaua. pt a ajunge la ce vrei tu se folosesc multe nuante de culoare. cauta o vopsitorie buna care iti da garantie indelungata. iti alegi nuanta de pe un paletar si ei combina culorile. poate doar lacul sa il cumperi tu, daca tu o sa cumperi vopsea si o duci vopsitorului si la final nu o sa iasa cum vrei , el o sa spuna '' nene , ce mi-ai adus aea am pus"

Edited by cooze28, 10 July 2017 - 16:57.


#6
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Depinde de cum il pregatesti inainte de vopsit poti sa dai laucul laculrilor daca tu slefuiesti cu smhirgel de 180

Edited by sanyi_2005, 10 July 2017 - 16:55.


#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nici mama Doreilor nu cred ca slefuieste cu 180 ultima mana...

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Posteugen1985, on 10 iulie 2017 - 16:50, said:

Vopseaua respectiva se gaseste si poate fi comandata, eu nu la nuanta ma refer, ma refer la cat de metalizata este si la stralucirea oferita de lac, poza aceea se afla sub lumina artificiala care o ajuta, nu stiu daca in cazul in care o comand va si avea aceeasi stralucire, intr-un video pe net nu arata deloc atat de frumos ca in poza

Poza nu am pus-o pentru a cere culoarea respectiva, am pus-o ca sa arat ce vreau ca si stralucire/efect de adancime, pare ca si cum macheta ar fi fluida nu solida, acest efect vreau si eu sa-l obtin si nu stiu ce produse sa comand.
Vopseaua cameleonica nu te coafeaza?Posted Image

#9
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
https://www.stardust...iu.html  poti comanda de la astia, au foarte multe nuante, si candy, perlate.. etc.

#10
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 04.11.2016
Nu stiu cum este albastru atlantic. Uita-te la albastru azuriu de la modelele Stepway. De asemenea am mai vazut si un albastru asemanator la Skoda care parca arata mai bine decat cel de la Dacia - Renault.
Oricum, asigura-te ca vopsitorul ales este capabil sa faca lucru de calitate cu materialele aduse de tine. Cei mai multi dintre ei sunt invatati doar cu anumite materiale si daca-i scoti din tipare s-ar putea sa-ti para rau la final.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vopsea perlata , cand e soare afara straluceste de-ti ia ochii ( daca e si curata masina , altfel ... )

Edited by Baxon, 12 July 2017 - 09:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate