Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#127
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Mic dejun mai consistent au avut prietenii nostri la un hotel pe Governo Vecchio, insa tot asa, nu caliativ.
Ideea e ca si la cafenele nu vor gasi nimic mai mult. Dar macar isi vor alege singuri localul, unde le convine. La astia a fost f ok cafeneaua si produsele f bune, insa pe Emanuele sucul era ceva de la cutie, cu gust de chimicale, iar cafeaua si patiseria mediocre.

#128
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
O sa mergem in vacanta de primavara, in aprilie. Oricum, din ce vad, trebuie sa urc bugetul spre 200 euro pe noapte, lucrurile s-au schimbat dramatic si dpdv preturi. Nu mai seamana nimic cu nimic.

#129
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

View PostDenky2, on 22 august 2022 - 00:40, said:

O sa mergem in vacanta de primavara, in aprilie. Oricum, din ce vad, trebuie sa urc bugetul spre 200 euro pe noapte, lucrurile s-au schimbat dramatic si dpdv preturi. Nu mai seamana nimic cu nimic.


135 euro pt 2 duble cu seaview, in aprilie, daca intereseaza pe cineva. Daca se ajunge rapid in Roma, nu prea cred ca gasesc alternativa in oras.

#130
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Eu cred că găsiți un apartament cu maximum 150 de euro....

#131
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic ca daca asta vreti de ce nu? Daca aveti transport decent spre Roma e OK. Activitatea la plaja incepe timid din aprilie asa ca ia in calcul ca familia va vrea macar cateva ore de stat pe plaja. Ia si o paturica/pled pe care sa stati. Noi am cumparat una din Monterosso al Mare asta primavara :) in aprilie ca sa avem pe ce sa stam :) Una din fete avea costumul de baie la ea si nu s-a lasat pana nu a facut si o baie.

Edited by mdt, 22 August 2022 - 12:11.


#132
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDenky2, on 22 august 2022 - 10:00, said:




135 euro pt 2 duble cu seaview, in aprilie, daca intereseaza pe cineva. Daca se ajunge rapid in Roma, nu prea cred ca gasesc alternativa in oras.

Ostia e plictisitoare in Aprilie,  nu e prea e nimic amenajat in perioada aia,  plin de escavatoare pentru ca incepe nivel area plajei,  amenajarea resorturilor etc.

De plaja nu prea se pune problema in Aprilie,  doar daca ai norocul sa prinzi ceva zile calde.  Apa e rece.

Transportul din Ostia la gara Ostiense era bun odata,  acum e pe segment, autobuse care inlocuiesc.  Au inceput sa restructureze linia,  sigur nu e gata pana in primavara.

Cu 150 eur gasesti fara probleme un airbnb bun,  apartament cu doua camere in zona buna in perioada aia,  mai ales daca rezervi din timp.

Un exemplu luat la intamplare.

https://www.airbnb.i...aKkXFaGSZdU8wIB

Edited by ionutzitaly, 22 August 2022 - 14:07.


#133
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

View Postboz1, on 12 martie 2022 - 15:49, said:

In afara de ceea ce s-a scris mai sus, eu zic sa nu ratați nici  Basilicile Papale. In afară de San Pietro, aveți Santa Maria Maggiore chiar langa Termini, San Giovanni in Laterano foarte aproape de Colosseum si San Paulo Fuori le Mura care e, intr-adevar, mai departe. E statie de metrou acolo. De vazut ar fi si San Pietro in Vincoli, tot langa Colosseum, cu celebra Moise a lui Michelangelo si lanturile cu care a fost legat Sf. Petru.
Sunt frumoase plimbarile seara, daca sunteti cazati la Termini puteti face o plimbare lunga San Pietro-Sant Angelo-Navonna-Pantheon-Fontana di Trevi-Piazza Venezia-Colosseum-Hotel.  
Sau de la Borghese reveniti in Piazza del Popolo si de acolo pe jos la Piazza di Spagna si apoi la hotel. Sunt fel de fel de variante, distantele sunt mici, doar sa aveti chef de plimbare.
Am vazut ca ati luat biletele, pentru cei care mai merg recomand cu caldura cumpararea in avans de pe site a biletelor, Vatican-ul dimineata cat mai devreme si alt obiectiv se poate lua dupa-amiaza mai tarzior un pic. Cam 15.00-16.00.
La Pantheon se merge  repede, chiar daca e coada aparent foarte mare. Eu am prins una de aproape se iesea din piata in partea opusa si nu am stat mai mult de un sfert de ora.
Altceva nu mai imi vine in cap.
Decat sa va impartasesc si voua ca datorita unui noroc extraordinar am reusit sa intru/particip   la slujba de 1 ianuarie tinuta anul acesta de Papa Francisc la Basilica San Pietro.
Nu vreti sa stiti ce sentiment am avut cand, si la venire si la plecare, a trecut Papa la 1-2 metri de mine....

Care e acel noroc? Mi-as dori sa fiu si eu pe 1 acolo...

#134
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Să stai să aștepți cu răbdare  și să apară cineva cu un bilet în plus.... Eu așa am intrat. Nu știu cum se dau invitațiile alea, sunt niște caronașe colorate.

Attached File  WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.29.50.jpeg   157.97K   23 downloads

View Postboz1, on 30 noiembrie 2022 - 11:23, said:

Să stai să aștepți cu răbdare  și să apară cineva cu un bilet în plus.... Eu așa am intrat. Nu știu cum se dau invitațiile alea, sunt niște caronașe colorate.


#135
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
craciun 2022 la Roma: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p86f_3ugk1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#136
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut. O intrebare pt Ionutzitaly: am citit pe un site ca taxiurile de la Fiumicino si Ciampino au un tarif fix pana in centrul Romei de 30 euro. Cumva e  un fel de tarif reglementat. Poti sa imi confirmi? Multumesc.

Edited by bogwol, 27 January 2023 - 07:35.


#137
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Iti confirm eu: pt Ciampino 30€ (31 parca e acum), pt Fiumicino 50. Am folosit doar pt Ciampino.Tariful impus e valabil insa pt destinatii din interiorul zidurilor Aureliane, sau din statii din interiorul zonei ( catre aeroport).

#138
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
zona Pantheon - Piata Navona intra in interiorul zidurilor?

Edited by bogwol, 27 January 2023 - 12:39.


#139
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbogwol, on 27 ianuarie 2023 - 12:39, said:

zona Pantheon - Piata Navona intra in interiorul zidurilor?

Da intra, e in centru.

Tarifele sunt cele scrise mai sus nu pot sa vrea mai mult, daca incearca spune-le ca sti tariful.

Unica problema e aeroportul Ciampino, seara nu prea te ia nimeni de acolo cu 31. A fost ceva scandal in ultima vreme pe tema asta si sper ca si-au revenit, dar nu e sigur.

#140
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Da. Langa Navona e o statie de taxi in Piazza delle Cinque Lune, noi de acolo am luat.

#141
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
multumesc pentru raspunsuri. daca se aliniaza astrele, voi avea nevoie de taxi la ore normale, in jurul orelor 13-14

Edited by bogwol, 27 January 2023 - 13:01.


#142
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Ciampino merita cu taxi daca ai bagaje, copii sau ore f tarzii sau f matinale. Altfel, se ajunge f bine cu un bilet de 1,5€.
Noi am luat taxi pt ca eram 4 pers si era 1 ian seara.

Edited by dariuscha, 27 January 2023 - 13:07.


#143
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Se poate din Fiumicino si sub 3 euro adica de 11 ori mai ieftin dar  nu cu taxi, din Ciampino tot pe acolo e pretul .  Am fost cu ambele variante.
e destul de usor.  Am scris mai demult despre pretul asta si traseu, dar e vorba de transport in comun .

#144
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 27 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Ciampino merita cu taxi daca ai bagaje, copii sau ore f tarzii sau f matinale. Altfel, se ajunge f bine cu un bilet de 1,5€.
Suntem 3 si o sa avem si o troler de 20 kg. Biletul de 1,5 Euro la ce mijloc de transport se refera? Eu am gasit autocare (3*6 Euro pana la Termini + 3*1,5 euro metrou + mers de jos binisor) iar cu trenul trebuie luat din gara Ciampino la Termini, dar pana acolo trebuie taxi sau autobuz. Exista ceva direct care sa mearga la Roma cu 1,5 Euro?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate