Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

bataie de joc?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Deci, Krav Maga a fost inventat in Israel de evrei, care au furat tehnici din toate partile, iar apoi au trambitat in stanga si in dreapta ca stilul lor e cel mai tare din parcare, sa convinga fraierii sa plateasca pentru lectii. Asta la noi se cheama "smecherie ovreiasca".

#38
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
N-am inteles ce vrea initiatorul sa faca.

Ca si principiu, cum spunea si alt coleg - in artele martiale (ca si in alte variante de lupte de altfel) e nevoie de multa munca. Miscarile trebuiesc repetate de zeci , poate sute de mii de ori, pana cand dobandesti abilitatea de-a lovi suficient de tare, suficient de rapid si precis. Pe langa asta se antreneaza reflexele, rezistenta la efort, mobilitatea. Toate astea necesita timp si antrenamente ....militaresti, disciplina si vointa.

Ca si fost practicant de arte martiale (qwan-ki-do si tae kwon do) pot sa spun urmatoarele:
1. qwan-ki-do
- e un stil de kung fu, bazat pe pozitii(garzi) joase, lovituri practice, secerari, prize...etc.
- antrenamentele sunt(sau cel putin erau) draconice - insa dupa 1 an de antrenamente puteam sa le trag prietenilor basca pe ochi cu lovitura de picior, pe gheata. Bine, eram si tanar - insa stiu ca eram uimit de echilibrul, precizia si viteza la care am putut ajunge in un an. Conditia fizica cea mai buna pe care am avut-o vreodata - aprox 200 flotari+200 abdomene+200 genuflexiuni la fiecare antrenament.
- loviturile din intoarcere sunt ceva mai putin utilizate - insa se exerseaza maxim cele directe si blocaje(daca te uiti la clipul cu tae kwon do, nu prea au tentative de blocaj, mainile mai mult atarna pe langa ei)

2. Tae-kwon-do:
- este un stil spectaculos, se folosesc picioarele in proportie de 80%
- regulamentul luptelor interzice loviturile sub nivelul centurii - adica nu poti lovi la genunchi, coapsa, tibie, nu permite secerari (care sunt permise dincolo) nu ai lupte la sol.
- in lupte de strada....nu stiu daca poti miza foarte tare, pentru ca nu esti antrenat sa lovesti oriunde - iar adversarul va lovi oriunde. Evident, nu inseamna ca nu poti lupta. Faptul ca esti antrenat, conditie fizica buna, ceva reflexe iti aduc oricum un plus

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Singurul stil de lupta valabil pe strada e sa nu te bagi intr-o bataie de strada, ceea ce sincer sa fiu, nici macar nu e atit de greu. De fapt e infinit mai greu sa ajungi intr-o bataie de strada decit sa nu ajungi. Probabilitatea de a merge pe strada linistit si a te trezi cu unii care vor sa te bata este mult mai mica decit a fi lovit de un autobuz pe trecerea de pietoni... Dacachiar bintui intr-o asemenea zona, recomand un cutit sanatos si/sau topor, pentru ca e zona de razboi... As recomanda pistol / mitraliera dar la noi nu se poate.

"Pe strada" oricum pierzi, indiferent de stil. Chiar daca "invingi", ajungi la politie, apoi la tribunal si daca ai invatat sa rupi bine oase si nu te-ai putut abtine, la puscarie. Societatea in care traim nu tolereaza luptele de strada, ceea ce zic io ca nu e chiar rau :lol:

#40
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Uite frate hai sa-ti explic o chestie , eu acum cateva zile cautam un raspuns, ce arta martiala este mai buna la bataie karate sau judo , am inteles ceva
-Evită conflictele cat poti.
-Daca vrei sa faci un sport ceva sa te ajute in lupta de stradă incearcă ceva din urmatoarele (Karate Kyokushin, sau Shotokan)  (Krav Maga)  (Brazilian Jiu Jitsu)  (Judo) (Aikido) (MMA).
-Eu am ales Karate Shotokan.
-Imi pot controla  nervi gen daca un coleg face o gluma proastă sa nu-l lovesc. Pot calcula foarte usor distanta gen cat fac pană la tablă.
-Te disciplinezi. Poti calcula sansele gen daca te atacă cineva cu un cutit sa vezi daca poti sa-i faci o miscare ceva sa-ti salvezi viata.
-Pot bloca pumni , picioare tehnici etc.
-Daca vrei ceva mai mult si mai brutal Muay thai + Brazilian Jiu Jitsu = Street Fight.
-Sau cum fac eu  Karate + Judo= JUKA

Si am uitat un dezavantaj la Karate este ca daca te prinde un JUDOKA (Cineva ce a practicat JUDO) la sol nu prea mai ai sanse sau un luptator BJJ(Brazilian Jiu Jitsu).
Oricum sansele sa te prinda un JUDOKA la sol sunt extrem de mici daca-i plasezi o lovitură il faci sa se lase de judo.
De obicei sporturile de gen BJJ, JUDO, LUPTE LIBERE, sunt extrem de agresive iti poti rupe oricand mana , piciorul etc.

Edited by Leoneladv, 10 July 2017 - 23:43.


#41
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Pe scurt vrei ceva in lupta de stradă incearcă  Karate , JUDO ,BJJ , AIKIDO ,  Muay Thay.
Nu ti-as recomanda
MMA pentru ca este pentru competiti .
BOX te poti lovi foarte foarte rau .
KickBoxing iar foarte rau.
Daca ai posibilitatea practica 2 ani un sport din picioare Karate  Muay Thay.  Si la sol in mare parte BJJ , JIU JITSU , JUDO daca mai ai intrebari , trimite un mesaj.

#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Chiar mai sunt oameni ce se antrenează pentru lupte de stradă? Sau pentru eventualitatea uneia? Nu cred că am mai văzut o "smardoială" de ani buni în cartier. Acum șmecherii au banul gros iar dacă esti la locul tău și stai într-un cartier cât de cât ok nu-ți folosește la nimic un stil de luptă. Pentru siguranța ta ia-ti o armă neletală si poti fi cu burtă și ochelari sau tocilar ca paiul.

Fă sport pentru sănătatea ta, sunt destule, nu ca să dai bine cu pumnul.

#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostMemeito, on 10 iulie 2017 - 19:08, said:

Deci, Krav Maga a fost inventat in Israel de evrei, care au furat tehnici din toate partile, iar apoi au trambitat in stanga si in dreapta ca stilul lor e cel mai tare din parcare, sa convinga fraierii sa plateasca pentru lectii. Asta la noi se cheama "smecherie ovreiasca".

Nu-i singura chestie furata de evrei . Ca si celelalte ...nici asta nu le-a prea ajutat .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate