Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Log-uri de cativa giga pe server

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Am gazduire la Hetnix.com si gazduiesc 3 forumuri phpBB3. Problema este ca, odata la cateva zile, imi apare cate un log de 1-2 giga in folderul "logs" din radacina. Si trebuie sa fiu pe faza sa sterg deoarece am 7GB ocupat din 10 permis. Dar nu stiu de unde atata, ca ar trebui sa am sub 1GB. E posibil sa vad undeva care sunt cele mai mari fisiere gazduite? Si daca stiti cum fac sa nu mai apara log-uri tampite. Sa dezactivez.
Multumesc.

#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Uita-te prin logurile alea, sa vezi de ce iti apar asa multe. Nu e recomandat sa le dezactivezi.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Daca zici ca limita e de 10gb atunci banuiesc ca e vorba de gazduire shared. In cazul asta ar trebui sa ai cPanel, asa ca intra in Disk Usage si de acolo poti vedea unde e folderul care ocupa mai mult spatiu.
Incearca sa te uiti peste log-uri sa vezi daca e problema din server sau site-urile tale au probleme. Oricum, in ambele cazuri, ar trebui sa te ajute si firma, ca banuiesc ca ofera si suport la gazduire shared.
Daca e vorba de /logs, acolo gasesti loguri de acces din cate stiu eu. Deci daca ai foarte multi vizitatori atunci nu e o problema neaparat, in acele fisiere e salvata fiecare accesare. In cPanel ar trebui sa le gasesti la sectiunea Raw Access, acolo vezi si cat spatiu ocupa fiecare si ai niste optiuni:
[ https://s24.postimg.org/5mfyvh52t/screenshot_264.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tigerheart, 10 July 2017 - 09:33.


#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Păi şi ce scrie în ele?

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
daca rulezi Apache le poti dezactiva sau muta din /etc/apache/apache2.conf

CustomLog is logurile de acces
si ErrorLog is logurile cu erori.

daca ai trafic mare alea de acces se aduna repede.

alea cu erori ar fi bine sa le lasi si sa te uiti in ele ca sa vezi care ii problema.

si daca vrei sa eviti sa ramai fara spatiu folosesti logrotate care scrie in mai multe fisiere si atunci poti sa pui limita pe nr. si marime
cauta pe google cum sa configurezi logrotate..

#6
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
Nu ar fii mai bine dacă îi întrebi pe cei de la host?

#7
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View Posttigerheart, on 10 iulie 2017 - 09:13, said:

Daca zici ca limita e de 10gb atunci banuiesc ca e vorba de gazduire shared. In cazul asta ar trebui sa ai cPanel, asa ca intra in Disk Usage si de acolo poti vedea unde e folderul care ocupa mai mult spatiu.
Incearca sa te uiti peste log-uri sa vezi daca e problema din server sau site-urile tale au probleme. Oricum, in ambele cazuri, ar trebui sa te ajute si firma, ca banuiesc ca ofera si suport la gazduire shared.
Daca e vorba de /logs, acolo gasesti loguri de acces din cate stiu eu. Deci daca ai foarte multi vizitatori atunci nu e o problema neaparat, in acele fisiere e salvata fiecare accesare. In cPanel ar trebui sa le gasesti la sectiunea Raw Access, acolo vezi si cat spatiu ocupa fiecare si ai niste optiuni:
[ https://s24.postimg.org/5mfyvh52t/screenshot_264.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu am nici Disk Usage, nici Raw Access. Uite ce am:
Email Accounts
Forwarders
Autoresponders
File Manager
Backup
Subdomains
Addon Domains
Cron Jobs
MySQL Databases
phpMyAdmin
Awstats

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Discuta cu firma la care ai gazduire, ar trebui sa te ajute la partea asta.

#9
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Firma de gazduire este Hetnix.com.
Deja am facut o prostie ca am vorbit cu ei. Imi aparea ca am spatiu de stocare nelimitat si le-am scris ca eu stiam ca am 2GB. Mi-au raspuns ca a fost nu stiu ce eroare si mi-au marit la 10GB. Si astfel, m-au trecut de la nelimitat la 10GB din cauza ca am avut gura mare. Daca le scriu din nou, o sa ma trezesc cu 2GB spatiu precis. Mai bine tac!
Sa va mai intreb ceva. Faptul ca se scriu log-uri atat de mari (de 1-2GB) nu forteaza serverul? Uneori, mi se incarca f. greu.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Ai zis ca ai 3 forumuri... zi pe fiecare o medie de vizitatori pe zi. Ca de aici e posibil sa fie problema cu incarcatul greu.

Quote

Max. CPU: 8%
Max. RAM: 128 MB
Max. IO/s: 2014 MB
Max. Conn: 50/s
Te mai miri ca merge greu cand astia iti ofera abia necesarul pentru un site, nu pentru 3 forumuri care, teoretic, cam au nevoie de resurse mai multe, depinde si ce trafic ai pe ele. Mai pune niste bani si muta-te la o firma care ofera mai mult daca vrei sa fie mai bine.

#11
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Forum 1 = ~100 vizitatori/zi
Forum 2 = ~10 vizitatori/zi
Forum 3 = ~1 vizitator/zi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate