Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Motivul pentru care ajungem in iad - caz concret

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Un om cu studii superioare, inteligent, ...........
........... este condamnat sa mearga in iad.

Acel om, ca si mine, suntem condamnati sa gasim un medic internist bun, pentru ca ne doare-n foond de ceea ce crede biserica de noi.

#38
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016
Cine a inventat iadul ?

Iadul a fost inventat ptr a controla mintile oamenilor .O spune chiar un preot -John Shelby Spong -pensionat dupa 24 de ani de activitate bisericeasca .

#39
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostTsunnnami, on 09 iulie 2017 - 23:16, said:


Acel om, ca si mine, suntem condamnati sa gasim un medic internist bun, pentru ca ne doare-n foond de ceea ce crede biserica de noi.

Un raspuns excelent

Ma intreb daca oamenii ca tine si ca mine suntem pe cale de disparitie. :)

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
IAD - Institutul de Agrement si Distractii.

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 July 2017 - 23:54.


#41
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Intrebarea se adreseaza pt urmatorul caz:

Un om cu studii superioare, inteligent, cultivat, respectuos cu toata lumea, care are o familie pe care o iubeste extrem de mult, mereu incearca sa ajute pe cei care ii cer ajutorul, doneaza cand poate oamenilor sarmani haine si mancare, respecta legile, iubitor de animale etc., este sufletist etc

Insa acest om nu tine post, nu se inchina, nu merge la biserica si nu crede in existenta lui Iisus/Dumnezeu. Nu crede in existenta altui dumnezeu gen alah etc. El considera biblia o carte de povesti.
Insa pentru cest lucru, el este condamnat sa mearga in iad.



Care este motivul pentru care acest om va ajunge in iad? Biblia si biserica spune clar ca voi ajunge in iad deoarece nu cred in Iisus/dumnezeu.


1. Va fi judecat potrivit preceptelor Moralei Crestine, pe care el le urmeaza .
2. I se va imputa pacatul mandriei, deoarece neaga existenta Lui Dumnezeu, fiind cu totul legat de ”ce-i in mana , nu-i minciuna! ”, prin urmare, daca nu vede, nu crede . I se pare ca s-ar injosi daca ar ajunge sa creada, ca ar involua, ca s-ar plafona ! Ceea e ideea tuturor celor care se indeparteaza de Dumnezeu, efectiv traind cu impresia ca evoluam daca ne indepartam de Creator, iar daca ramanem langa El, vom fi mereu niste prosti. E, desigur o greselea, multi dintre noi afland cat de mult au gresit, doar cand este mult prea tarziu .

3. Mie imi pare rau de el, ajungem ca si sectantii, doar Biblia, citim si nu intelegem, fara a ne da prin cap sa citim la Sfintii Parinti, care explica uneori pasaj cu pasaj, iar totul e dpdv dogmatic, corect.

4. Daca are studii superioare, cu siguranta, lectura Dogmaticii Ortodoxe de Dumitru Staniloae, va fi o lectura antrenanta, deoarece nu e usor de inteles, cu limbaj elevat,  deci sa nu ne limitam in a citi Biblia daca ne apucam sa interpretam noi ce vrem. O sa o citim dupa ce vom fi lecturat explicarea ei, apoi lectura Sf Scripturi devine mult mai clara.  Totul e sa studiem :)

#42
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Intrebarea se adreseaza pt urmatorul caz:

Un om cu studii superioare, inteligent, cultivat, respectuos cu toata lumea, care are o familie pe care o iubeste extrem de mult, mereu incearca sa ajute pe cei care ii cer ajutorul, doneaza cand poate oamenilor sarmani haine si mancare, respecta legile, iubitor de animale etc., este sufletist etc

Insa acest om nu tine post, nu se inchina, nu merge la biserica si nu crede in existenta lui Iisus/Dumnezeu. Nu crede in existenta altui dumnezeu gen alah etc. El considera biblia o carte de povesti.
Insa pentru cest lucru, el este condamnat sa mearga in iad.



Care este motivul pentru care acest om va ajunge in iad? Biblia si biserica spune clar ca voi ajunge in iad deoarece nu cred in Iisus/dumnezeu.


Asa ceva nu exista unde nu e lumina e intuneric,daca ar exista un om cu asemenea trasaturi are grija Dumnezeu sa nu fie ateu


View Postpacopaco1967, on 09 iulie 2017 - 21:20, said:

Nu e nevoie sa crezi in nimeni, nici chiar in isus sau dumnezeu ca sa fii primit in rai daca ai o constinta morala asa cum ai specificat.

La ce secta se invata asemenea ineptii

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 23:42, said:

Ma intreb daca oamenii ca tine si ca mine suntem pe cale de disparitie. Posted Image

Telling you one thing my friend...
Si s-o dau in filozofia personala acum , pentru ca nu citesc filozofie, in fapt, nu citesc nimic. Pentru ca nu am nevoie sa traiesc prin mintea altor oameni. Stiu ca sunt capabil sa creez o poteca daca nu exista

Daca Dumnezeu exista, atunci vrea ca eu sa evoluez, vrea sa ma bucur de cadoul pe care mi l-a facut, vrea sa ajut oameni, vrea ca eu sa fiu moral, vrea ca eu sa TRAIESC.
La 16 am vrut o bicicleta, si daca exista Dumnezeu a creat calea ca eu sa mi-o cumpar.
Apoi cu ocazia asta mi-a dat de inteles ca trebuie doar sa vreu, pentru ca POT, pentru ca El mi-a dat toate ingredientele ca eu sa pot.
Si pentru ca am vazut ca pot, "Am vazut si eu ca este bine", am vazut ce puternic sunt si de atunci mi-am asezat altfel viata.
Iisus zise: "daca aveti credinta (in voi insiva), puteti muta muntii!"
Ceea ce e foarte adevarat.

Daca Dumnezeu nu exista, who cares? Eu imi traiesc viata ABSOLUT LA FEL.

Acum sa presupunem ca exista si exista si raiul si iadul.
Crezi tu ca Dumnezeu ar risca sa ma duca pe mine in iad?
Pai eu ii intorc iadul pe dos, neah, n-ar risca El asa ceva.

Mie stii ce mi-e frica cel mai mult?
Sa ma duca in rai, acolo unde nu exista planoare, motociclete, piste de alergat, senzatii tari, si unde nu ma pot odihni de cantecul psalmilor cantate de babe.
As "pacatui" lucruri imporale pentru a ma feri de asta?
Neah, nice trap.
Daca n-au motociclete in rai, construiesc eu una si le iau pe babe la rand sa le plimb.

O sa fie o nebunie de rai.

#44
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AtiCVGT2sbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postdjpadrecito, on 09 iulie 2017 - 23:55, said:

Totul e sa studiem Posted Image

Cam ironic, nu crezi?

#46
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postroxlol, on 09 iulie 2017 - 20:22, said:

Mai mult ca sigur biblia a fost inventata pentru :oameni slabi,de către smecheri.
Chiar credeți ca cine a inventat omul, ar avea nevoie de pupincuriști?
Asta în cazul ca ar exista asa ceva.
Sincer,ma indoiesc.
In scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu ! Nu a fost inventata, asa cum nici dumneata nu te-ai nascut asa,din intamplare.

#47
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Un om inteligent...
El considera biblia o carte de povesti.

Care este motivul pentru care acest om va ajunge in iad?
Pentru denaturarea realitatii, alterarea ei iremediabila, pentru falsificarea intentionata, născocirile tembele, plăsmuirea vinovata, pentru fleacuri, prostii si nimicuri pretioase, pentru amăgiri, momeli, minciuni, șiretlicuri si viclenie nemasurata.

La Iad cu acest Mascarici!
Pe cine vrea el sa abureasca?

Un om cu adevarat inteligent nu va crede niciodata ca Biblia e o carte de povesti  Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 10 July 2017 - 08:45.


#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:45, said:

Omul ala e inteligent din moment ce a spus ca biblia este o carte de basme.
În asta constă inteligența, pentru unii... Posted Image

View Postroxlol, on 09 iulie 2017 - 20:22, said:

Mai mult ca sigur biblia a fost inventata pentru :oameni slabi,de către smecheri.
Chiar credeți ca cine a inventat omul, ar avea nevoie de pupincuriști?
Asta în cazul ca ar exista asa ceva.
Sincer,ma indoiesc.
Eu achiesez la afirmația lui Țuțea:

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 21:11, said:

Pararea mea personala este ca biblia nu este decat o carte de povesti pentru a prosti lumea, pentru a putea controla multimile in beneficiul unui grup de oameni.
Din nou, Țuțea.

Attached Files


Edited by mario_bril, 10 July 2017 - 09:26.


#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmaxxmedia1999, on 10 iulie 2017 - 01:09, said:

Asa ceva nu exista unde nu e lumina e intuneric,daca ar exista un om cu asemenea trasaturi are grija Dumnezeu sa nu fie ateu
Daca "are grija d-zeu", atunci ai suprimat liberul arbitru al omului.
Iar crestinismul, fara liber arbitru, nu poate functiona. Posted Image
Daca omul nu are liber arbitru, atunci d-zeu este responsabil de tot ceea ce face omul, fie ca e bine, fie ca e rau.
Aceasta replica dovedeste cat de putin a inteles autorul din crestinism...

View PostTsunnnami, on 10 iulie 2017 - 04:24, said:

Daca Dumnezeu nu exista, who cares? Eu imi traiesc viata ABSOLUT LA FEL.
Nu te crede nimeni. Posted Image
Majoritatea covarsitoare a credinciosilor considera ca daca n-ar exista d-zeu si daca n-ar exista religia, omul ar fi un animal si un criminal, si nu ar avea nici un fel de moralitate.

#50
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkolfleading, on 10 iulie 2017 - 09:30, said:

Iar crestinismul, fara liber arbitru, nu poate functiona. Posted Image
Nu-s foarte convins.
Exista o multime de crestini care cred in predestinare.

View Postkolfleading, on 10 iulie 2017 - 09:30, said:

Majoritatea covarsitoare a credinciosilor considera ca daca n-ar exista d-zeu si daca n-ar exista religia, omul ar fi un animal
O, dar si majoritatea covarsitoare a ateilor crede ca omul este un animal.

#51
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Intrebarea se adreseaza pt urmatorul caz:

Un om cu studii superioare, inteligent, cultivat, respectuos cu toata lumea, care are o familie pe care o iubeste extrem de mult, mereu incearca sa ajute pe cei care ii cer ajutorul, doneaza cand poate oamenilor sarmani haine si mancare, respecta legile, iubitor de animale etc., este sufletist etc

Insa acest om nu tine post, nu se inchina, nu merge la biserica si nu crede in existenta lui Iisus/Dumnezeu. Nu crede in existenta altui dumnezeu gen alah etc. El considera biblia o carte de povesti.
Insa pentru cest lucru, el este condamnat sa mearga in iad.

Care este motivul pentru care acest om va ajunge in iad? Biblia si biserica spune clar ca voi ajunge in iad deoarece nu cred in Iisus/dumnezeu.
In primul rand, ca replica la toate comentariile ignorante de genul: "Biblia e o carte de basme", o sa spun in treacat ca Biblia nu e pentru oricine. E plin forumul de indivizi care se cred cei mai destepti oameni din sud-vestul curtii parintilor lor si ii vezi dandu-si cu parerea asupra unei carti pe care nici n-au citit-o si nici n-au capacitatea sa o inteleaga.

Revenind la intrebarea ta:
Problema acelui om este pacatul. Nu exista om fara pacat, mai mare sau mai mic, iar Dumnezeu care este creatorul si stapanul acestui univers nu sufera pacatul. De mii de ani Dumnezeu avertizeaza omenirea ca va judeca pe pacatosi, iar pedeapsa (consecinta) pentru pacat va fi eterna despartire de Dumnezeu (Iadul la care te referi tu).

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Care este motivul pentru care acest om va ajunge in iad? Biblia si biserica spune clar ca voi ajunge in iad deoarece nu cred in Iisus/dumnezeu.
Unde scrie in Biblie ca vei ajunge in Iad deoarece nu crezi in Dumnezeu? Scrie doar ca daca spui in inima ta ca nu exista Dumnezeu esti un prost (eng. "fool").
Citeste primele 8 capitole din epistola lui Pavel catre Romani, acolo e explicata problema tuturor oamenilor si solutia data de Dumnezeu.

#52
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postkolfleading, on 10 iulie 2017 - 09:30, said:

Nu te crede nimeni. Posted Image
Majoritatea covarsitoare a credinciosilor considera ca daca n-ar exista d-zeu si daca n-ar exista religia, omul ar fi un animal si un criminal, si nu ar avea nici un fel de moralitate.
Acum 3000 de ani cand nu exista o societate bine definita si o educatie , religia era singurul mijloc de educare a oamenilor (sa nu furi sa nu omori) .

Si acum religia, biserica reprezinta singura sansa de educare spirituala a oamenilor care nu au o educatie civica, insa din pacate preotii nostri au uitat menirea pe care o au. Baba barfeste toata ziua ,se duce pe la amanti iar daca se duce Duminica la biserica si arunca banul crede ca isi spala pacatele .

Ma intreaba popa ca de ce nu mai vin la Biserica, eu i-am spus ca daca eram credincios adevarat ma faceam calugar. Pana cand se vor reforma popii , casa este biserica mea si in suflet.

Edited by Benderbut, 10 July 2017 - 10:01.


#53
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postandrei_ionut, on 09 iulie 2017 - 19:04, said:

Intrebarea se adreseaza pt urmatorul caz:

Un om cu studii superioare, inteligent, cultivat, respectuos cu toata lumea, care are o familie pe care o iubeste extrem de mult, mereu incearca sa ajute pe cei care ii cer ajutorul, doneaza cand poate oamenilor sarmani haine si mancare, respecta legile, iubitor de animale etc., este sufletist etc

Insa acest om nu tine post, nu se inchina, nu merge la biserica si nu crede in existenta lui Iisus/Dumnezeu. Nu crede in existenta altui dumnezeu gen alah etc. El considera biblia o carte de povesti.
Insa pentru cest lucru, el este condamnat sa mearga in iad.



Care este motivul pentru care acest om va ajunge in iad? Biblia si biserica spune clar ca voi ajunge in iad deoarece nu cred in Iisus/dumnezeu.
fiecare-si poarta iadul cu el pe unde se duce... important e sa nu nimeresti cu prostii nici in iad nici in rai... te-ai simti ca un repetent la scoala... mai bine-n iadul tau decat in rai cu prostii... actuala stare de fapt din tara releva oarecum aceste aspecte... si inca ceva> Dzeu nu pedepseste ci aseaza pe fiecare in locul pe care-l poate suporta fara nimicire...

Edited by 3sat, 10 July 2017 - 10:13.


#54
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postkolfleading, on 10 iulie 2017 - 09:30, said:

Daca "are grija d-zeu", atunci ai suprimat liberul arbitru al omului.
Iar crestinismul, fara liber arbitru, nu poate functiona. Posted Image
Daca omul nu are liber arbitru, atunci d-zeu este responsabil de tot ceea ce face omul, fie ca e bine, fie ca e rau.
Aceasta replica dovedeste cat de putin a inteles autorul din crestinism...


Nu ai suprimat nimic sunt atatea intamplari din Biblie in care Dumnezeu intervine asupra unor oameni spre a-i indrepta,e constiinta omului care lucreaza.Totul se face cu ingaduirea lui Dumnezeu,El sta si asteapta in ziua in care nu se mai poate scoate nimic de la tine te asteapta moartea asta e valabil pentru oricine.
Liberul arbitru e valabil pana la un anumit punct ca asa apare un cretin care vrea sa extermine omenirea si sa distruga planeta,atunci crezi ca nu intervine Dumnezeu ca sa-l opreasca

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate