Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Pai ii aia grija, ca ei raman cu teapa dupa ce se vede omul cu banii in mana si ii spune patroanei dupa partida sa il concedieze sau sa ii faca salariul minim in acte cand se ajunge la executare, astfel incat sa nu mai recupereze banca banii nici dupa 100 de ani :D

#38
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai sa isi mai asume si riscuri bancile, nu numai jecmaneala!

Intra la categoria Ghinion :) :)

#39
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postfarausername, on 11 iulie 2017 - 20:20, said:

Pai sa isi mai asume si riscuri bancile, nu numai jecmaneala!

Intra la categoria Ghinion Posted Image Posted Image

Risc este atunci cand nu te astepti. Cand ar trebui sa-ti dai seama este ori prostie, ori, cel mai des, frauda.

#40
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
No, cine ii obliga sa dea credite pe ochi frumosi, cu buletinu, la boschetari ca in cazul lui nutzi. Au ei plasele lor de siguranta, nu le plange de mila ca nu e cazul!

#41
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postfarausername, on 10 iulie 2017 - 22:04, said:


Bancpost are 4% la overdraft, transilvania la fel, raiffeisen tot pe acolo insa depinde de angajator ;)
Prefer oricand un overdraft decat un credit, dar na, eu sunt mai needucat financiar :P
Tot Bancpost are 2% la ipotecar, tot in anumite conditii. De ce ar alege un OD daca nu il ajuta cu nimic? :huh:

@initiator: daca marirea nu e justificabila ( act aditional / schimbare functie etc) , caaam nasoool, ia-ti adio.

#42
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sa il vad eu pe ala care ia acum cu 2%! Ce moneda? Botswaneza?

#43
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Kurkistaneza. :D
Baga pe google/site-ul bancii creditul ' casa la fix" si vezi detalii.
Da' sa fii cuminte si sa te uiti bine la criterii eligibilitate, da?

#44
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Omu nu vrea casa, vrea bani! Esti off :P

#45
ConsultantBancarMarius

ConsultantBancarMarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2017
Bancile accepta cresteri salariale de pana in 20% fara justificari. Pentru cresteri de peste 20% se cere justificare iar cea mai buna este schimbarea de functie cu act aditional la contract.
Departamentele de analiza din banci stiu ca e o practica des intalnita de a te "intelege" cu seful pentru o marire de salariu temporara pentru a accesa o suma cat mai mare la un credit.

Edited by ConsultantBancarMarius, 14 July 2017 - 23:21.


#46
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postfarausername, on 14 iulie 2017 - 18:57, said:

Omu nu vrea casa, vrea bani! Esti off :P
Omu vrea si casa si bani de avans! :harhar:

Cu un OD sau CC o sa-si ia una de jucarie. :D

#47
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Ai reusit sa obtii credit ipotecar?Daca da,la care banca?

#48
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Salutare. Sunt pe cale să fac un credit ipotecar in luna octombrie si incerc sa aflu cat mai multe despre ofertele băncilor.
Celor cu experienta si care sunt la zi cu ofertele băncilor sa ma ajute cu niste idei.
Ms.


#49
StrKING

StrKING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.08.2010
Buna ziua, o intrebare pentru cei ce au trecut prin asta.

Din momentul in care banca solicita evaluator, cat mai dureaza pana sa ajunga ? Si care mai sunt pasii?

#50
ConsultantBancarMarius

ConsultantBancarMarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2017
In mod normal, in 2-3 zile ar trebui sa se faca si evaluarea. In 3-4 se face raportul de evaluare si se trimite bancii. Daca este credit ipotecar si nu Prima Casa, atunci se intra in procedurile de pregatire semnare ale contractului de ipoteca. Daca este Prima Casa, urmeaza trimiterea dosarului la Fondul de garantare.

#51
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Daca faci o solicitare in simulatorul de credite in cate luni esti contactat?

Edited by farausername, 22 August 2017 - 21:38.


#52
gphg

gphg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.05.2008
Luati aminte si incercati sa nu patiti ca mine:
Stimati reprezentanti ai BCR,
Am incercat sa obtin un credit ipotecar de la banca dvs.
Suma ceruta era modica in raport cu veniturile mele, practic cerem un imprumut pe 15 ani pentru o suma care reprezinta salariile mele si ale sotiei pe un an de zile, ambele varsate la BCR vreme de 17 ani. Am fost asigurat ca nu voi avea nicio problema in obtinerea acestui credit. Eram presat de timp si asteptam cu nerabdare verdictul evaluatorului BCR. Precizez ca la banca am dat ca persoana de contact pentru evaluarea apartamentului numele agentului imobiliar, pentru ca este apartament nou, eu nu am cheie de la acest apartament si nici macar nu locuiesc momentan in apropierea lui, daca 100 de km sunt suficienti sa justifice aceasta afirmatie. Cu toate acestea, am fost contactat de nenumarate ori de catre evaluator in ziua evaluarii, cu intrebari de genul: "de unde iau cheia", "eu vin la ora 18:00 sa vad apartamentul" (adica reprezentantul dezvoltatorului trebuie sa-si faca program de noapte dupa evaluator)...Dupa nenumarate telefoane, a reusit sa pun cap la cap lucrurile. Nu stiu nici azi ce a vrut persoana respectiva si nici nu ma intereseaza! Sunt curios doar daca s-au dat credite BCR cu ipoteca la recomandarea aceluiasi evaluator, la acelasi tip de locuinte...
Sa va spun acum verdictul evaluatorului: "suprafata utila a apartamentului este mai mica de 36 mp (are 34,75 mp, practic e garsoniera dubla) si creditul nu poate fi acordat". Nimeni nu-mi spusese pana in acel moment ca exista o norma interna a BCR care cere acest lucru. Am fost obligat sa caut creditare la alta banca, in conditii mai dezavantajoase (din lipsa de timp am fost obligat sa optez pentru alt tip de credit)! Pentru care, voi inceta in cel mai scurt timp posibil, orice relatie si tranzactie cu banca pe care o reprezentati, voi posta pe forumuri si site-uri de socializare acest mail, pentru informarea altor naivi, care sa evite patania mea!
Am doar doua intrebari la care astept raspuns:
- de ce am fost contactat de evaluator inainte de evaluare si de ce acesta a mintit cand a spus ca a incercat sa ma contacteze ca sa-mi spuna ca apartamentul nu indeplineste conditiile pentru a fi pus gaj dupa evaluare (am dovada desfasuratorul convorbirilor de la Vodafone)?
- de ce nimeni de la BCR nu mi-a spus ca obtinerea imprumutului este conditionata de suprafata apartamentului pus gaj si am asteptat 3 saptamani dupa cai verzi pe pereti in loc sa merg la alta banca?
Cu stima,
Un viitor fost client BCR

#53
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Foarte sincer vreau sa te intreb ce suma ai vrut sa iei, si daca nu puteai sa iei un credit de nevoi personale in loc de ipotecar, sau mai bine daca nu puteai sa pui deoparte suma in vreo 2 ani daca zici ca e egala cu venitul tau pe un an.

#54
gphg

gphg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.05.2008
Pai am luat credit de nevoi personale, dar de la alta banca. Problema este ca fiecare isi calculeaza cum doreste bugetul personal.

Edited by gphg, 18 September 2017 - 08:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate